Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2010, 15:53:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tanaseva Vezi mesajul
Atunci cand simti o stare de liniste si bucurie launtrica deosebita, asemenea unui plans de bucurie,inabusit, iunsotit de o calda mangaiere .
Mi-au venit în minte cele pe care le-am citit cu ceva timp în urmă dintr o carte a Sfântului Teofan Zăvorâtul " Mântuirea în viața de familie", care ne îndemna să avem la îndemână tot timpul "lemne" duhovnicești, pentru ca atunci când focul râvnei slăbește , să luăm un butuc din lemnele duhovnicești și să-l punem pe focul duhovnicesc. Așa este, căci lemnul duhovnicesc este RUGĂCIUNEA și îndată ce harul se atinge de inimă, ia naștere întoarcerea minții și a inimii către Dumnezeu, care-i SĂMÂNȚA RUGĂCIUNII. După aceea vine petrecerea gândului în cele dumnezeiești. Harul lui Dumnezeu întoarce luarea-aminte a minții și a inimii către Dumnezeu și o ține acolo. De vreme ce mintea nu stă fără lucrare, când e întoarsă către Dumnezeu , la Dumnezeu se gândește și nici, dar mai ales , rugăciunea devine SINCERĂ , CURATĂ , devine o NECESITATE. Așa să ne ajute Dumnezeu ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2010, 19:59:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu am o nelamurire.
Tot ce se zice aici pare a fi mai degraba valabil pentru rugaciunea citita dintr-o carte acasa,sau chiar la biserica
Caci pentru rugaciunea libera,din sufletul fiecaruia,pare ca lucrurile sunt mai altfel,mai usoare parca.
Cateva diferente:
-Imi e greu sa ma scol la ora cutare sa citesc din carte,dar nu imi e greu la nici o ora sa ma rog lui Dumnezeu sa ma ajute
-Rugaciunea din carte poate sa nu fie sincera sau cu credinta,ca ori ne zboara gandul ,ori nu intelegem ce citim .Dar rugaciunea din inima,e a noastra,mai putin putem zice despre ea ca nu e sincera,caci e a noastra.
Nu sunt impotriva rugaciunilor din carti,imi plac,dar de ce sunt aceste diferente?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.01.2010, 09:53:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu am o nelamurire.
Tot ce se zice aici pare a fi mai degraba valabil pentru rugaciunea citita dintr-o carte acasa,sau chiar la biserica
Caci pentru rugaciunea libera,din sufletul fiecaruia,pare ca lucrurile sunt mai altfel,mai usoare parca.
Cateva diferente:
-Imi e greu sa ma scol la ora cutare sa citesc din carte,dar nu imi e greu la nici o ora sa ma rog lui Dumnezeu sa ma ajute
-Rugaciunea din carte poate sa nu fie sincera sau cu credinta,ca ori ne zboara gandul ,ori nu intelegem ce citim .Dar rugaciunea din inima,e a noastra,mai putin putem zice despre ea ca nu e sincera,caci e a noastra.
Nu sunt impotriva rugaciunilor din carti,imi plac,dar de ce sunt aceste diferente?
Dragă Iustin , acea rugăciune din carte, mai ales din cărțile orânduite de Biserica noastră ORTODOXĂ , sunt tâlcuite în majoritatea lor de Sfinții Părinți ai Bisericii noastre ORTODOXE, deci afirmația sau îndoaiala ta privind nesinceritatea lor, este o copilărie , ca să nu-i spun rătăcire , pentru că în cazul tău sunt convins că nu este astfel. Cred în sinceritatea nelămuririi tale ! Ea rugăciunea scrisă în Cartea ( cărțile ) de Rugăciuni ORTODOXE , sunt lumina inimii , respirația sufletului , lucrarea minții Sfinților Părinți , ale celor ce s-au nevoit și se nevoiesc prin Mănăstiri , Pustii , prin Ostroavele Mărilor, Peșteri , etc . Cel ce se roagă folosind Rugăciunile scrise ale Bisericii nu se va ruga niciodată singur , ci împreună cu Biserica și cu Sfinții ei. Da, Iustin, putem să ne rugăm și cu ale noastre cuvinte oricând, dar BAZA SUNT RUGĂCIUNILE SCRISE , ele nu ne îndepărtează niciodată de Biserica noastră ORTODOXA , ci ne țin strâns legat de ea, de Sfinții ei , de Bunul Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.01.2010, 16:52:04
CristiArg CristiArg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2010
Locație: Spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Multumesc pentru raspuns
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.01.2010, 17:06:13
CristiArg CristiArg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2010
Locație: Spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Question

Va mai deranjez odata.
Ce rugaciune recomandati unui baiat de 19 ani care nu poate sa mearga la biserica?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.01.2010, 19:18:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristiArg Vezi mesajul
Va mai deranjez odata.
Ce rugaciune recomandati unui baiat de 19 ani care nu poate sa mearga la biserica?
. Noi nu putem recomanda cuiva un program al rugaciunii , sau anumite rugaciuni . Nu ne putem substitui Duhovnicului , dar singurele rugaciuni ce pot fi recomandate , sunt cele de dimineata , inserarii si de seara. In afara acestor rugaciuni se pot citi oricare , dar cu consultarea si binecuvantarea unui preot . Poti discuta cu duhovnicul tau si aceasta problema , el find singurul in masura de a decide ce ii este de folos acestui tanar . Doamnea ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.01.2010, 19:29:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
deci afirmația sau îndoaiala ta privind nesinceritatea lor, este o copilărie , ca să nu-i spun rătăcire , pentru că în cazul tău sunt convins că nu este astfel. Cred în sinceritatea nelămuririi tale !
E foarte de folos ce ai zis,scuze ca am extras singura propozitie negativa:)
Caci nesinceritatea nu se refera la acele rugaciuni scrise,nu ele,ci noi suntem mai putin concentrati,mai putini sinceri,cand citim din carte.
Eu ma intreb de ce noi putem fi noi insine,cand ne rugam liberi,dar nu putem fi asa cand ne rugam dintr-o carte.
Si o observastie.Daca nu ar exista rugaciuni scrise,de sfinti,nu prea am sti ce sa ne rugam.
Deci aceste rugaciuni sunt o binecuvantare.
Mintea mea 'isteata',in afara de 'Doamne ajuta-ma','Doamne milueste-ma pe mine pacatosul',sau vreo alta cerere specifica situatiei,nu prea poate scoate din ea multe cuvinte in dialogul cu Dumnezeu.De aceea sunt de folos aceste rugaciuni scrise,caci pun degetul pe rana !Adica descoperi ca spun lucruri care ai fi vrut si tu sa le spui,da nu stiai cum.
Totusi,cu atat mai mare misterul.De ce pot vorbi liber cu Dumnezeu in putinele mele cuvinte,dar cand citesc,desi stiu ca ma ajuta si mai mult,imi vine greu?
S-ar putea numi ispita,si nepregatire,dar atunci,de ce rugandu-ma liber nu apar aceste oprelisti?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.01.2010, 19:31:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristiArg Vezi mesajul
Va mai deranjez odata.
Ce rugaciune recomandati unui baiat de 19 ani care nu poate sa mearga la biserica?
Stiu ca trebuie o indrumare speciala pt aceasta,a fost si un thread,dar daca nu ai citit inca psalmii,fa-o!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.01.2010, 19:41:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
E foarte de folos ce ai zis,scuze ca am extras singura propozitie negativa:)
Caci nesinceritatea nu se refera la acele rugaciuni scrise,nu ele,ci noi suntem mai putin concentrati,mai putini sinceri,cand citim din carte.
Eu ma intreb de ce noi putem fi noi insine,cand ne rugam liberi,dar nu putem fi asa cand ne rugam dintr-o carte.
Si o observastie.Daca nu ar exista rugaciuni scrise,de sfinti,nu prea am sti ce sa ne rugam.
Deci aceste rugaciuni sunt o binecuvantare.
Mintea mea 'isteata',in afara de 'Doamne ajuta-ma','Doamne milueste-ma pe mine pacatosul',sau vreo alta cerere specifica situatiei,nu prea poate scoate din ea multe cuvinte in dialogul cu Dumnezeu.De aceea sunt de folos aceste rugaciuni scrise,caci pun degetul pe rana !Adica descoperi ca spun lucruri care ai fi vrut si tu sa le spui,da nu stiai cum.
Totusi,cu atat mai mare misterul.De ce pot vorbi liber cu Dumnezeu in putinele mele cuvinte,dar cand citesc,desi stiu ca ma ajuta si mai mult,imi vine greu?
S-ar putea numi ispita,si nepregatire,dar atunci,de ce rugandu-ma liber nu apar aceste oprelisti?
Cu timpul o sa dispara si aceste oprelisti , aceste ispite , ce sunt firesti in lumea asta parazitata de pacate . O rugaciune scrisa are prin insasi natura ei putere asupra vrajmasului , ea find gandita de o minte si de un suflet aflate in comuniune cu Dumnezeu , cea ce face din ea o arma de temut si nu tocmai pe placul vrajmasului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.01.2010, 19:41:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristiArg Vezi mesajul
Ce rugaciune recomandati unui baiat de 19 ani care nu poate sa mearga la biserica?
Care este motivul pt care nu poate merge la Biserica???
Cel care nu poate merge din motive Binecuvantate (servici, boala etc) se poate ruga acasa cu ce ii spune Duhovnicul sau cum simte. Dar pt cel care lucreaza in baruri si restaurante sau cluburi si nu merge la Biserica datorita oboselii (deoarece lucreaza noaptea) nu are scuze in fata lui Dumnezeu ca nu merge la Biserica!
Nu sunt rugaciuni „speciale” pentru lenesi!
Pt ca nu vor sa mearga la Biserica! Nimeni nu are scuza ca nu poate merge 2h intr-o saptamana la Biserica din 178h cat sunt intr-o saptamana! NIMENI NU ARE SCUZA afara de cele Binecuvantate, mentionate: boala ce te tine la pat si serviciul pt cei constransi de patron!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 02:52:56
Întrebare sinceră Golbi_ Generalitati 5 10.03.2010 23:20:24
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 20:08:47