Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 07.04.2010, 04:19:03
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
@eodor nastasa : despre ce serbi vorbesti ? cand cereau bietii tarani imprumuturi de la banca agricola ...ca nu meria sa ii scriu numele cu majuscule, a fost vreun taran cultivator sa obtina banii necesari investitiilor ? ia intreaba-i pe cei din Voinesti Dambovita ...ce s-a intamplat cu pomii lor fructiferi dupa revolutie ? ( ce s-a ales de perii care faceau pere mari cat pepenele galben ...si zemoase si dulci si parfumate ...ce s-a ales de perii aia ??? cat costa litrul de solutie ca s-i stropeasc de nu stiu cate ori pe vara ca daduse boala in ei ..ceva parca ii ziceau ''psila'' de curgea un semilichid de culoare neagra din crengile lor si fructele erau si ele patate ...au dat bolile in culturile noastre ptr. ca nimeni din conducere nu le-a pasat nici cat negru sub unghie ce o sa mancati in 10 -20 de ani de cand s-a intamplat nenorocirea ...da! sa credeti cu adevarat ...razboiul modern se duce cu arme biologice ...i-ai dat vecinului o bacterie sa-i ''termine'' plantatia de grau ...l-ai nenorocit ...daca ii mai dai si una pentru ''cartofi '' e apropae muritor de foame ...da-i una ''dupa ceafa'' si cu ceva pentru gaini ....sau porci ...sau vaci ...si chiar e muritor -cersetor de foame ....si nimanui din cei de sus nu le pasa ...ori au prea multi bani ...dar asta nu o sa-i salveze sa ia si ei ''o scatoalca dupa ceafa'' = o gripa porcina , ceva ...ori sunt atat de inculti si ''facuti gramada'' ca nici nu realizeaza bine pe ce lume traiesc ...ca sa faca ceva la timpul potrivit ...si nu se pune problema ca satulul nu ii crede flamandului ...cand lucram in invatamant ca suplinitor de limba Engleza si ma plateau cu 500 000 lei vechi /luna ...numai eu si fii-mea am stiut ce e aia ''foame'' ...dar cui ce-i pasa!!!poate atunci tu aveai de 4-10 ori mai multi bani decat mine ...tu imi credeai ??? tocmai ca eu le cred flamanzilor ...dar nu am cum sa-i ajut ...mai mult decat sa va deschid ochii aia liptiti care-i aveti si sa va destup urechile alea blege pe care le tineti astupate ...nu am cu altceva cu ce sa va ajut ...am muncit aproape gratis pentru tara si poporul meu , am muncit pamantul, am facut foamea alaturi de voi , am inghetat de frig ca sa platim impreuna datoriile la FMI, am trecut prin somaj , prin umilinte de nedescris, ce mai vreti ? sufletul sa mi-l luati ?!? sorry ...pe asta nu vi-l dau ...asta e al lui Dumnezeu si asa va ramane !!! nu ati facut nimic sa ne ridicam deasupra celorlalti ...de ce nu-i acuzati pe cei care NU V-AU DESCHIS OCHII SI URECHILE LA TIMP ... ca aveam si inca avem un serviciu chiar foarte bine platit de Stat care sa asigure protectia si siguranta poporului Roman ..de ce nu ii intrebati pe ei unde au fost si unde sunt si de ce nu si-au facut datoria de toti banii pe care i-au incasat lunar timp de 20 de ani ...??? si slava Domnului ...ca au incasat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
???

ȘERB, șerbi, s.m. 1. (În orânduirea feudală) Țăran legat de pământul moșierului, depinzând cu persoana și cu bunurile sale de acesta; iobag. 2. (Înv.) Sclav, rob. – Lat. servus.

Unde dai si unde crapa...

Hai, Hai, nu te aprinde, sunt de partea ta !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #152  
Vechi 08.04.2010, 02:40:55
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Noi ii privim cu ura ???

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca gresesti aici Andrei. Ura apare in oameni SI ca un macanism defensiv. Noi ca balcanici nu avem in noi acea detasare si toleranta nobila dar si constructiva de a ne ocupa de tigani, fortindu-i la civilizatie, pentru ca noi INCA nu suntem civilizati. Ai dreptate cind spui ca ne indreptam spre ea, dar cu pasi marunti.

Stii foarte bine cind apare un grup de cocalari, oriunde ne-am afla, cum se uita lumea la ei. Acea privire denota orice numai iubire nu! :)

Iar ei ca raspuns la aceste sageti cum ai vrea sa raspunda?
Ce vorbiti dom'le prostii?!? ce ura dom'le ??? pai cred ca avem aceeasi privire pe care o au toata populatia din vestul Europei atunci cand tiganii apar intr-un magazin : adica :ochii pe ei atintiti si cu un ochi tragi la poseta, buzunare, servieta, telefon mobil, bijuterii, carti de credit ( daca esti langa un bancomat) ...si ti le tii bine , la piept !!! si esti pregatit in orice moment sa zbieri cat te tin plamanii dupa ''Ajutor!'' daca e cazul...Doamne fereste de ceva ...intelegeti ce vreau sa spun ...; ei nu fac altceva decat sa ne aduca o faima rea si o fac intr-adins ! i-am invatat pe astia de aici sa le spuna cateva cuvinte in Romaneste cand ii intalnesc pe strada ...si asa au procedat ....stiti cat de uluiti au fost tiganii cand au auzit straini vorbind Romaneste???? nu va puteti imagina surpriza neplacuta pe fetele lor !!! si rmatarea miscare : au rupt-o la fuga de ziceai ca mancau norii ..goniti de moarte , nu altceva !!!am stat de vorba cu o femeie cam de 35 de ani din Slovacia care lucra aici si mi-a spus ca au trimis aia de la UE un comisar ( sau un reprezentant ...inca nu e clar cu funtiile astea la UE) in Slovacia ''to put manners'' adica sa ii educe pa Slovaci sa-i ''iubeasca '' pe tiganii sclovaci ...si dupa vreo 5 ani de chinuri sa-i scolarizeze, sa-i educe,sa-i invete disciplina, curatenia si toate cele ...ca sa intre si ei in randul lumii si-a luat ala campii si a plecat... a declarat la UE ca nu se poate lucra cu tiganii !!! si el era unul din aparatorii lor inainte de a veni in Slovacia ...dar dupa ce i-a cunoscut timp de 5 ani ...s-a lasat de ''sportul'' de a-i mai critica pe Slovaci ca nu ii trateaza bine pe tiganii lor !!! pai eu zic sa-i aducem pe cat mai multi straini in Romania si sa-i ducem in ''Dallas'' ...stiti unde e ''Dallas''-ul lor, da ?!? ...ha ha ha si sa-i lasam sa-i cunoasca mai bine ...si dupa aceea nu ne vor mai categorisi pe toti in aceeasi ''oala'' ...
Reply With Quote
  #153  
Vechi 08.04.2010, 02:53:03
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit si vreti sa mai stiti ce au facut in vest ???

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
Ce vorbiti dom'le prostii?!? ce ura dom'le ??? pai cred ca avem aceeasi privire pe care o au toata populatia din vestul Europei atunci cand tiganii apar intr-un magazin : adica :ochii pe ei atintiti si cu un ochi tragi la poseta, buzunare, servieta, telefon mobil, bijuterii, carti de credit ( daca esti langa un bancomat) ...si ti le tii bine , la piept !!! si esti pregatit in orice moment sa zbieri cat te tin plamanii dupa ''Ajutor!'' daca e cazul...Doamne fereste de ceva ...intelegeti ce vreau sa spun ...; ei nu fac altceva decat sa ne aduca o faima rea si o fac intr-adins ! i-am invatat pe astia de aici sa le spuna cateva cuvinte in Romaneste cand ii intalnesc pe strada ...si asa au procedat ....stiti cat de uluiti au fost tiganii cand au auzit straini vorbind Romaneste???? nu va puteti imagina surpriza neplacuta pe fetele lor !!! si rmatarea miscare : au rupt-o la fuga de ziceai ca mancau norii ..goniti de moarte , nu altceva !!!am stat de vorba cu o femeie cam de 35 de ani din Slovacia care lucra aici si mi-a spus ca au trimis aia de la UE un comisar ( sau un reprezentant ...inca nu e clar cu funtiile astea la UE) in Slovacia ''to put manners'' adica sa ii educe pa Slovaci sa-i ''iubeasca '' pe tiganii sclovaci ...si dupa vreo 5 ani de chinuri sa-i scolarizeze, sa-i educe,sa-i invete disciplina, curatenia si toate cele ...ca sa intre si ei in randul lumii si-a luat ala campii si a plecat... a declarat la UE ca nu se poate lucra cu tiganii !!! si el era unul din aparatorii lor inainte de a veni in Slovacia ...dar dupa ce i-a cunoscut timp de 5 ani ...s-a lasat de ''sportul'' de a-i mai critica pe Slovaci ca nu ii trateaza bine pe tiganii lor !!! pai eu zic sa-i aducem pe cat mai multi straini in Romania si sa-i ducem in ''Dallas'' ...stiti unde e ''Dallas''-ul lor, da ?!? ...ha ha ha si sa-i lasam sa-i cunoasca mai bine ...si dupa aceea nu ne vor mai categorisi pe toti in aceeasi ''oala'' ...
Au intrat prin magazine , si-au trantit copiii mici ( bebelusi) pe podea si puradeii au inceput sa zbiere ...normal ...si toata lumea si-a concentrat atentia la copii si una din ele s-a asezat in 4 labe si s-a tarat asa pana la casa de marcat a magazinului , a insfacat cateva teancuri de bancnote si a fugit repede pe usa cu banii ..vanzatoarea ....ca ''Hau'' ...ca ''Miau'' au disparut toti repede ...si daca ati sti cum conduc nebuneste masinile ...ca sar repede intr-o masina si p-aci ti-e drumul ....ca le asteapta cutitarii la volan , pregatiti sa plece in tromba ...chiar nu vreti sa stiti ce sunt in stare sa faca aici ...si sunt sustinuti de asa-zisii ''DO - GOODERS'' = ''FACATORII DE BINE '' care pe o parte ii sustin : banuiesc ca le ofera cazare ...si poate si ceva bani de buzunar ...si in spate zbiara prin presa si la radio si TV si pe Internet (cititi pe Yahoo! Ireland & UK,Home : News : Mailonline)ca tiganii Romani fac si dreg, si nu ii lasa sa traiasca , si vin acolo doar sa jefuiasca ...si tot asa ...dar sunt aceeasi care sunt oameni cu ''doua fete'' ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13