Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.04.2007, 22:53:05
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Eu atat va spun ca Iisus inseamna mila, dragoste si iertare si price pacat se iarta cand iti pare asa de rau.
Nu o mai speriati pe biata femeie, stie Dumnezeu ce a indemnat-o sa faca aceasta prostie, pe care vedeti bine ca o regreta mult.
e bine sa regreti, sa te rogi la Dumnezeu, dar sa nu uite ca Iisus iarta absolut orice!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.04.2007, 23:25:07
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
din cite stiu trebuie sa BOTEZI un copil. Si parintele Cleopa spune ca, pentru fiecare avort - o femeie - trebuie sa boteze un alt copil.

cineva mi-a povestit ce a vazut la Sihastria.
O femeie a venit la parintele Cleopa si i-a spus ca are 20 de avorturi. Parintele i-a spus ca trebuie sa boteze tot atitia copii. Ei bine, trecusera citiva ani si acea femeia nu reusise sa boteze decit 2 sau 3 copii si era DISPERATA.
Sa fim atenti la ce afirmam. Poate vor fi persoane care vor considera ca nu e atat de grav un avort daca apoi botezi un copil. Va dati seama ce anomalie ar fi?! Ce se intampla cu bietul suflet care e lipsit de bucuria impartasirii de Imparatie, ce se intampla cu bietul copilas care ar fi putut poate sa devina un sfant?!

Nu suntem in sistem de indulgente, ai facut asta, trebuie sa faci asta. Un crestin ar trebui ca pentru "ai facut asta", sa primeasca "incearca sa fii asa". Adica mai important e sa te transformi pe tine ca sa fii al lui Hristos decat sa faci ceva (relativ simplu cum e un botez). Si apoi cei mai bogati vor putea sa faca pacate cu sacul ca au bani sa faca milostenie si sa boteze. Oare asta e solutia? NU, sigur nu!

Si apoi, cel care boteaza un copilas trebuie sa aiba o viata exemplara, sa fie un parinte duhovnicesc pentru copil. E de inteles de ce acea persoana nu putuse sa boteze mai mult de 2-3 copilasi in cativa ani. Cum putea ea sa indrume spre Hristos un suflet?! Orbul poate sa indrume un orb?

Doamne, lumineaza-ne!

Elena
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.05.2007, 19:48:21
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Fratilor, nu mai fiti atat de intransigenti, nu zice nimeni ca avortul este ceva bun, dar faptul este consumat acum.
Cea care a lansat subiectul cred ca se caieste mult, asa ca saIl lasam pe Dumnezeu sa o judece El.
Si la Domnul este multa mila!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.07.2007, 01:27:35
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

psihologii-s si ei ca toti oamenii, m m sau m putin pacatosi. si-s ca-n orice profesie, m priceputi sau m nepriceputi in ce fac. cum preotii au mai mult sau m putin har. o contraindicare totala a psihologului mie-mi suna ca si privarea de orice tratament medical a unei persoane aflate-n suferinta.numai Dragonia poate sa se cerceteze profund si sa-si dea seama de ce anume si de cine are nevoie.mersul la psiholog nu te elibereaza neaparat de vina, un psiholog bun te poate invata sa traiesti cu ea -si uneori este o optiune, cata vreme vina poate conduce la alte caderi in pacat. Nu-i important sa 'nu m pacatuiesti' in primul rand? Dragonia si-a dat seama ca are nevoie de ajutor si l-a cerut si-l poate cere oricui crede ea ca i-l poate da. totul cu masura, nu asa face un bun crestin? nu-i cumpatarea o virtute?
sunt convinsa ca D-zeu vede cainta Dragoniei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2007, 16:43:23
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina_rodi
psihologii-s si ei ca toti oamenii, m m sau m putin pacatosi. si-s ca-n orice profesie, m priceputi sau m nepriceputi in ce fac. cum preotii au mai mult sau m putin har. o contraindicare totala a psihologului mie-mi suna ca si privarea de orice tratament medical a unei persoane aflate-n suferinta.numai Dragonia poate sa se cerceteze profund si sa-si dea seama de ce anume si de cine are nevoie.mersul la psiholog nu te elibereaza neaparat de vina, un psiholog bun te poate invata sa traiesti cu ea -si uneori este o optiune, cata vreme vina poate conduce la alte caderi in pacat. Nu-i important sa 'nu m pacatuiesti' in primul rand? Dragonia si-a dat seama ca are nevoie de ajutor si l-a cerut si-l poate cere oricui crede ea ca i-l poate da. totul cu masura, nu asa face un bun crestin? nu-i cumpatarea o virtute?
sunt convinsa ca D-zeu vede cainta Dragoniei.
Sa fie solutia un psiholog crestin?
N-am fost la psiholog niciodata, nu stiu si nici nu-mi pot inchipui cum si daca te ajuta, insa, daca femeia aceasta are probleme, sunt de ordin duhovnicesc si asta e limpede. Nu are o boala sau o problema -sa zicem- de adaptare. E o problema de constiinta(asta e vocea lui Dumnezeu). Constiinta nu ti-o poate potoli decat iertarea...Si iertarea o primesti...trebuie s-o cauti!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2008, 16:10:37
gogo gogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2008
Mesaje: 1
Implicit

Nu sunt eu in masura a da altora sfaturi, deoarece si eu am facut pacate si mai grele si grave, dar redau mai jos vreo cateva lucruri bune de stiut:
Iata si niste linkuri utile:
http://www.avort.net/category/perspective-religioase/
http://www.ierodiaconvisarion.ro/predicifd/2/d16drusalii.html
http://www.milacrestina.ro/despre_post_si_botez.htm (la subcapitolul "Trebuinta Postului" se mentioneaza si despre avort)
www.crestinortodox.ro/Cuvinte-duhovnicesti/Fapte_si_cuvinte_de_invatatura_ale_parintelui_Cleo pa-28-19774.html (aici gasesti sfaturi generale, extrase din invataturile Parintelui Cleopa, dar sunt impresionante - cel putin mie asa mi se par).
Si mai gasesti si alte informatii, daca stai sa cauti net, pe Google etc. Dar cel mai indicat cred ca ar fi sa te spovedesti bine de tot si sa cauti sfatul unui duhovnic iscusit, si, mai ales, sa faci (cu regret sincer si cainta adevarata pentru pacatul savarsit, si sa cauti sa nu-l mai repeti) canonul pe care o sa ti-l dea de facut.
- aparuse si o carte cu rugaciuni si acatiste care trebuie facute dupa unele pacate mari precum avortul etc, o vazusem la vanzare in pangarul manastirii Sihastria, dar, din pacate, am uitat titlul exact (am retinut doar ca era de marime medie, nu prea groasa, si avea copertile negre, si parca era si fotografia alb-negru a unui bebelush, tot pe coperta, nu imi mai amintesc precis...) si mi-a parut rau ca n-am mai avut suficienti bani la mine ca sa o pot cumpara (imi cumparasem deja destule altele, si nu imi venea sa renunt la nici unele din acelea cumparate, in schimbul aceleia, desi mi-o doream F. mult!...Ei, poate cu alta ocazie, sper totusi, sa o mai gasesc...)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2008, 18:44:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gogo
Nu sunt eu in masura a da altora sfaturi, deoarece si eu am facut pacate si mai grele si grave, dar redau mai jos vreo cateva lucruri bune de stiut:
Iata si niste linkuri utile:
http://www.avort.net/category/perspective-religioase/
http://www.ierodiaconvisarion.ro/predicifd/2/d16drusalii.html
http://www.milacrestina.ro/despre_post_si_botez.htm (la subcapitolul "Trebuinta Postului" se mentioneaza si despre avort)
www.crestinortodox.ro/Cuvinte-duhovnicesti/Fapte_si_cuvinte_de_invatatura_ale_parintelui_Cleo pa-28-19774.html (aici gasesti sfaturi generale, extrase din invataturile Parintelui Cleopa, dar sunt impresionante - cel putin mie asa mi se par).
Si mai gasesti si alte informatii, daca stai sa cauti net, pe Google etc. Dar cel mai indicat cred ca ar fi sa te spovedesti bine de tot si sa cauti sfatul unui duhovnic iscusit, si, mai ales, sa faci (cu regret sincer si cainta adevarata pentru pacatul savarsit, si sa cauti sa nu-l mai repeti) canonul pe care o sa ti-l dea de facut.
- aparuse si o carte cu rugaciuni si acatiste care trebuie facute dupa unele pacate mari precum avortul etc, o vazusem la vanzare in pangarul manastirii Sihastria, dar, din pacate, am uitat titlul exact (am retinut doar ca era de marime medie, nu prea groasa, si avea copertile negre, si parca era si fotografia alb-negru a unui bebelush, tot pe coperta, nu imi mai amintesc precis...) si mi-a parut rau ca n-am mai avut suficienti bani la mine ca sa o pot cumpara (imi cumparasem deja destule altele, si nu imi venea sa renunt la nici unele din acelea cumparate, in schimbul aceleia, desi mi-o doream F. mult!...Ei, poate cu alta ocazie, sper totusi, sa o mai gasesc...)
Te contrazic. Sfaturile cele mai bune le auzi de la fost mari pacatosi. Important sa-i invatam pe altii a nu gresi, a sti sa se ridice si a pute rezista ispitelor de tot felul. Avortul, desfraul sunt pacate foarte mari si cei ce le-au savarsit si s-au cait de fapta lor, au datoria morala de ai invata pe cei din jur sa nu cada in astfel de fara de legi. Sa nu fim egoisti si sa tinem indreptarea numai pentru noi , ci ea sa devina calauza pentru toti cei din jur. Astfel putem scurta bratele lungi si hidoase ale vrajmasului , ce se intind peste noi toti fara mila.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2008, 20:38:27
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

iarta-ma
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2008, 21:27:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi
iarta-ma
Dar sa-mi fie mie iertat, dar nu inteleg ce te mustra sa cu ce ai gresit. Despre patima ta am vorbit pe alt topic si am speranta ca cele scrise acolo de fratii nostrii, ti-au fost cat de cat de folos.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.08.2008, 18:58:57
gabriela_sonya gabriela_sonya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

era o ragaciune in care se zicea o dataTATAL NOSTRU,de zece oriNASCATOARE DE D-ZEU si o data nu mai stiuce .Spuneti-mi va rog ce rugaciune era??????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intindeti o mana de ajutor daca puteti maria32 Umanitare 39 19.05.2011 14:32:15
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 13:47:46
Dati-mi o parere!!!! Templier Knight Pictura si Sculptura Bisericeasca 15 01.04.2011 09:43:37
Un sfat, o mana de ajutor... dancapitan65 Intrebari utilizatori 18 04.11.2010 18:47:33