Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.05.2013, 16:41:49
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

imi cer scuze, n-am citit toate postarile...

Adoptia este, bineinteles, o fapta nobila, si mai ales in cazul in care copilul adoptat este crescut crestineste.

Cunosc si eu persoane care fie vor sa adopte, fie au adoptat deja... pot sa spun, din ce am vazut, ca cei care se decid intr-un final sa NU adopte (si sunt destui), o fac din cauza ca exista o posibilitate foarte mare sa primeasca un copil de etnie roma. Majoritatea covarsitoare a copiilor din orfelinate sunt romi.

Este o problema foarte mare, mentalitatea asta... si discriminarea este f mare chiar si in cadrul institutiilor care se ocupa de acesti copii. Pe langa stigma data de statutul de orfan, se adauga stigma data de etnie- si nu este deloc usor de suportat.

Apoi... mai e factorul varstei. Cam toti cei care adopta, vor, citez- "sa aiba maxim 2-3 luni, si cel putin sa arate mai alb, sa para roman" :)

Ce sa mai vorbim acum de noblete... in tara lu' "cine are sa si-i creasca, cine nu, sa nu-i doreasca" si unde toate doamnele filosoafele cu tamplele caruti sfatuiesc "daca nu-i al tau, mai bine deloc, nu-ti iei tu pe cap povara altuia"...

Este discutabil.. cat din ceea ce devine un adult vine din bagajul genetic, si cat din educatie si imprejurari. Daca am pune intrebarea altfel: "cat de mari sanse are sa devina sfant" cred ca s-ar mai clarifica lucrurile. Dumnezeu nu ar considera etnia un criteriu pt. mantuirea cuiva.

Este o situatie dificila... sunt absolut convinsa ca asta este principala cauza pt care adoptiile sunt destul de putine in tara noastra. Maj. copiilor sunt romi.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.05.2013, 20:24:11
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Din cate stiu eu poti sa mentionezi ca nu doresti copil de tigan, desi sunt destui copii romani abandonati. Desi, nu ar trebui sa fie asta neaparat un criteriu, caci in fata Domnului si tiganii si romanii sunt oameni.

Sunt si persoane care au adoptat copii mai mari de cativa anisori sau frati. Putini, dar sunt.

Cand adopti trebuie sa depui si efort. Adica, e adv. ca copilul poate veni cu un bagaj, asta o spune si Pr.Tanase si Pr.Jar din Ucraina. Insa tot ei spun ca, cu ajutorul Lui Dumnezeu, se poate indrepta acest bagaj.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.05.2013, 21:35:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Din cate stiu eu poti sa mentionezi ca nu doresti copil de tigan, desi sunt destui copii romani abandonati. Desi, nu ar trebui sa fie asta neaparat un criteriu, caci in fata Domnului si tiganii si romanii sunt oameni.

Sunt si persoane care au adoptat copii mai mari de cativa anisori sau frati. Putini, dar sunt.

Cand adopti trebuie sa depui si efort. Adica, e adv. ca copilul poate veni cu un bagaj, asta o spune si Pr.Tanase si Pr.Jar din Ucraina. Insa tot ei spun ca, cu ajutorul Lui Dumnezeu, se poate indrepta acest bagaj.

Pai nu ati vazut acest videoclip?
http://www.youtube.com/watch?v=fHT1nAX46dM
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.05.2013, 23:32:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai nu ati vazut acest videoclip?
http://www.youtube.com/watch?v=fHT1nAX46dM
Am vazut, da !?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.05.2013, 00:02:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Am vazut, da !?
Pai nu este clar?
Puiul de veverita adoptat de o misica a invatat sa toarca...
Eu cred ca si un copil de tigan adoptat de o familie de oameni cumsecade ca invata sa fie cumsecade,simplu :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.05.2013, 00:12:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai nu este clar?
Puiul de veverita adoptat de o misica a invatat sa toarca...
Eu cred ca si un copil de tigan adoptat de o familie de oameni cumsecade ca invata sa fie cumsecade,simplu :)
Defapt..asa fac toate veveritele.

http://www.thesquirrelboard.com/foru...ad.php?t=38224
http://en.wikipedia.org/wiki/Purr

*
Si da, un copil tigan crescut de o familie cumsecade poate ajunge om bun. Insa sa nu uitam de bagajul primit de la parintii biologici. Daca familia nu e credincioasa si nu investeste mult in acel copil, posibil sa o ia pe aratura. Mai ales daca e adoptat de la 5-6 ani, cand are un caracter format. Nu e imposibil, dar e de munca si unii oameni nu vor sa riste, vor totul simplu. Insa, cum au zis si duhovnicii, cu credinta in Dumnezeu, se poate orice. :)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.06.2013, 20:32:31
geta2013 geta2013 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 1
Implicit

buna seara
am si eu o intrebare pentru cine stie............cam cat costa actele de adoptie
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.06.2013, 23:20:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Majoritatea covarsitoare a copiilor din orfelinate sunt romi.
(...)
Este o situatie dificila... sunt absolut convinsa ca asta este principala cauza pt care adoptiile sunt destul de putine in tara noastra. Maj. copiilor sunt romi.
Ma indoiesc.
Ai vreo statistica in acest sens sau ii dai cu ghicitul?

Referitor la ce a scris acea persoana pe acel forum, acei copii rromi erau deja mari, caracter format, trebuie sa fii mult mai mult decat parintele mediocru al vremurilor noastre ca sa poti schimba lucrurile in bine.
Si da, chiar la 3 ani se poate vorbi de un fond de caracter format, ar putea fi e drept mai usor dar daca a crescut in compania celorlalti 2 mai mari care erau asa cum erau iar parintii "adoptivi" au fost depasiti educational, nu a avut practic nici osansa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.06.2013 at 23:26:36.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.02.2015, 11:35:13
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Post

M-au intristat unele mesaje scrise la acest subiect, prejudecatile si problemele ridicate.
Daca simtiti ca nu ati putea face asta niciodata, nu e bine sa-i sfatuiti si pe altii sa n-o faca.
Adoptia nu se alege rational - pentru a face o fapta buna, pentru ca te simti trist fara copii sau pentru ca e un gest nobil etc. - ci se face numai din dragoste.

Cunosc doua familii ce au adoptat cate un copil, ambele adoptii sunt fericite.
Ambii copii adoptati au fost mai maricei (pana in 3 ani), unul a fost roman, celelalt rrom.
Ambii copii sunt acum foarte iubiti, fericiti si inteligenti.

Parintele Paisie Aghioritul despre adoptie:
"Alteori Dumnezeu nu dă copii pentru a se aranja și vreun orfan. Cândva, am cunoscut un creștin bun, care exersa profesia de judecător. Odată, când am tre*cut prin orașul în care locuia, l-am vizitat și multa lui bunătate m-a înduplecat să rămân o zi la el. Am cunos*cut-o și pe soția lui, care și ea îi semăna soțului ei în virtute. De la soție am aflat despre viața duhov*nicească a soțului ei, iar de la el despre starea duhovnicească a soției. Mai târziu am aflat despre ei și de la alți mulți creștini, care i-au cunoscut și care s-au împărtășit de facerile lor de bine.

Acest om al lui Dum*nezeu își îndeplinea în mod corect profesia de judecător. Dacă vedea că cineva era escroc, nu numai că nu-i primea dosarul, ci îl și mustra cu asprime pen*tru a-și reveni. Dacă vedea pe unul că era vinovat, dar se caia, încerca să aranjeze cumva lucrurile sau să-i micșoreze pedeapsa.Dacă vedea că este sărac și nedreptățit, nu lua deloc bani de la el, și încerca să-l îndreptățească la judecată. Trăia foarte simplu și puținii bani pe care-i câștiga îi ajungeau, chiar și pen*tru a ajuta familii sărace.Casa judecătorului credincios era cu adevărat o oază duhovnicească în Sahara orașului. Acolo se adunau oameni îndurerați, săraci, fără serviciu, cu probleme familiale, pe care îi spri*jinea ca un părinte bun. Avea și cunoscuți în diferite posturi, și pe oricare dintre ei îl ruga să ajute pe cine*va pentru loc de muncă, boală, etc, niciunul nu-i spunea “nu”, pentru că toți îl iubeau și îl prețuiau.

Tot astfel lucra și femeia lui. Ajuta copii săraci sau tineri care aveau greutăți cu studiile lor, și toți o aveau ca pe o mamă. La un moment dat ea mi s-a plâns, spunându-mi:

“Părinte, atunci când m-am căsătorit, îndată mi-am lăsat serviciul, căci am fost profesoară, deoarece m-am gândit că astfel voi putea fi o mamă mai bună. Am cerut de la Hristos să-mi dea și până la douăzeci de copii, dar, din nefericire, nu mi-a dat niciunul”.

Atunci i-am spus:

“Soră, tu ai mai mult de cinci sute de copii și încă te mai plângi? Hristos a văzut intenția ta cea bună, și te va răsplăti pentru ea. Acum când ajuți pentru renașterea duhovnicească a atâtor copii, te faci o mamă mai bună decât multe mame și le depășești pe toate femeile cu mulți copii. Vei avea și cea mai mare răsplată, pentru că, prin renașterea lor duhovnicească, copiii se asigură duhovnicește în viața veșnică“.

După un timp au adoptat și o fată, căreia i-au dat toată averea lor. Iar ea purta grijă de ei și după ce bătrânii au murit, s-a dus la mănăstire, cu toate că și casa lor era ca o mănăstire, căci în ea se citeau toate slujbele. La vecernie și pavecerniță veneau și alți frați în Hristos, iar miezonoptica și utrenia le citeau ei trei. Aceste suflete binecuvântate au odihnit multe suflete îndurerate. Dumnezeu să-i odihnească și pe ei.

De aceea spun că cel mai mare și cel mai bun părinte este cel care s-a renăscut duhovnicește pe sine însuși și ajută și pentru renașterea duhovnicească a copiilor din toată lumea, pentru a-i ajuta astfel să ajungă în Rai.

- Părinte, unii soți care nu pot face copii se gân*desc să înfieze vreun copil.

- Da, este mai bine să înfieze. Nu trebuie să insiste, căci ce vrea omul nu este întotdeauna și voia lui Dum*nezeu.

- Părinte, părinții adoptivi trebuie ca la o anumită vârstă a copilului să-i spună că este înfiat?

– Ei, cel mai bine este să-i spună copilului la o anu*mită vârstă. Dar ceea ce are mai mare valoare este să-l iubească mult și cum trebuie pe copil. Există copii care trăiesc cu părinții lor firești, dar iubesc mai mult pe alți oameni pentru că părinții lor nu au dragoste."
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.02.2015, 06:24:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geta2013 Vezi mesajul
buna seara
am si eu o intrebare pentru cine stie............cam cat costa actele de adoptie
Nu stiu care ar fi costul pentru cei din România, dar pentru cei din străinătate este destul de complicat:

Romania Adoption Program Details:

Program cost will range from $28,500-$32,000
Children will be 3 years of age or older
At least one adoptive parent should hold a Romanian passport
No more than 45 years between the age of the parent and the child

http://www.nightlight.org/programul-...entru-adoptii/

Poate vă foloseste si articolul de aici : http://www.avocatnet.ro/content/arti...-un-copil.html

Si informatiile din documentul atasat, despre adoptia natională.

Pentru cei din străinătate, informatii la:

GUVERNUL ROMÂNIEI
OFICIUL ROMÂN PENTRU ADOPȚII
Str. Petofi Sandor nr. 47, Sector 1, cod 011405, București
Telefon 2301351; Telefax 2301320; E-mail: secretariat@adoptiiromania.ro
website: www.adoptiiromania.ro
Attached Files
File Type: doc adoptia_nationala.doc (50,5 KB, 0 views)

Last edited by mirela.t; 20.02.2015 at 06:54:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre adoptie Simply_me Generalitati 8 05.07.2012 14:33:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
cununie si adoptie nicoletaL Nunta 4 31.08.2011 15:47:39