Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2006, 02:47:30
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ei tocmai asta e problema dragii mei : "din cauza tariei vinului" . Dumnezeu vrea sa ne faca atenti ca nu e vorba de vin ci de "trupul si singele Lui" . Am mai intilnit pe cineva care mi-a spus ca odata impartasindu-se s-a gindit ca vinul a fost cam sec ,si noaptea a visat ca -i ardea gura (ca dupa un ardei iute ,de ex.). Apoi ia parut rau ca s-a gindit asa ,dar mi-a spus ca gindul a aparut pur si simplu . Si de atunci e foarte atent ca e vorba de Hristos ,nu atceva . Cred ca Iisus ne invata tot timpul ,trebuie sa fim atenti ce spune ,sa luam aminte .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2006, 14:00:42
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Mioara ma impartasase si spovedesc la ortodoxi nici nu sunt catolici in zona unde stau eu poate f departe.
Nu am apucat sa intreb de Purgatoriu pt ca nu are timp de discutii, abia am timp sa citesc lista de pacate, in afara de asta despre faptul ca D-zeu ne da mai mult decat putem duce i-am spus mereu rezulta in urma pacatelor mele si se lega de subiect, si mai ales i-am zis ca ma plang de viata in romania. De predestinare daca ii spun trebuie sa imi explice mai mult e un prot destept care si-a luat diploma in Germania nu e iun oarecare si mi-ar explica dar nu are timp are 3 copii si 2 servicii si munceste f mult.
Asa ca stie si inchipuie-ti ca m-a lasat sa ma impartasesc!
Singura chestie care m-a oprit de la imparatsanie a fost cand nu ma impacam cu soacra mea si cu unchiul sotului meu cand locuiam acolo, in rest mi-a dat de fiecare data impartasania.
Maria eu nu am pus problema cat de tare sau slab e vinul ca nu ma intereseaza, dar persoana dinainte venea cu idei care mi s-au parut rupte de realitate si din cauza asta i-am dat o explicatie normala.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2006, 14:03:42
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Aud foarte des in predica ca Sf. Impartasanie nu e rasplata , ci HRANA noastra de toate zilele . Nu trebuie sa postim 6 saptamani ca sa ne spovedim si impartasim numai atunci cu convingerea ca sintem vrednici . Niciodata nu sintem vrednici . (numai cei cu pacate grele trebuie sa astepte ,dupa canon).
Trebuie vorbit cu Duhovnicul ce trebuie sa facem ,strictul necesar , pentru ca Hristos ne chiama "Luati mancati , beti dintru acesta toti " si nu-i bine sa stam departe ,nu prea multa vreme . Cei care aveti Duhovnic si va cunoaste , cereti mai des Hrana noastra sufleteasca ca sa lucreze Duhul Sfint in voi !
Aud si nu pot sa tac ,trebuie sa spun mai departe . Apropiati-va cu credinta si dragoste , e putin numai de 2-3 ori pe an .
Sa va ajute Dumnezeu !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2006, 14:52:46
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Sunt perfect de acord cu tine, Maria! Eu am avut fericirea sa primesc aceasta hrana sufleteasca duminica trecuta si m-a ajutat mult. Asadar spovediti-va si impartasiti-va fara teama! Domnul cu voi!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2007, 12:05:23
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Sfantul Simeon Noul Teolog spune sa nu ne impartasim decat daca plangem in fiecare zi cu lacrimi
simtite pe obraji.Cine se impartaseste altfel acela de fapt nu se impartaseste si va cadea in pacate
de moarte: manie, lene,iubire de argint etc. Cum poti sa-L ai pe Hristos care este Viata si sa
cazi in pacate de moarte? Sfanta Maria Egipteanca era foarte obisnuita cu pacatul desfranarii dar
dupa ce s-a impartasit inainte de plecarea in pustie n-a mai cazut.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.04.2007, 15:05:09
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Are si plansul rostul lui, Iisus ne-a zis " pace voua", "bucurati-va" si " nu va temeti"
Nu zice nimeni sa nu iti regreti pacatele, dar tristetea exagerata duce la depressii apoi la psihoze.
Cunosc un caz in care un tanar care se credea pacatos peste poate, a vrut sa isi ia zilele, bolnav fiind, asa ca aveti grija cu atata plans.
Nu uitati ca sfintii erau oameni si ei, cu neputintele lor.
Eu v-as indemna sa fiti senini, toti gresim dar Dumnezeu are si multa mila.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2007, 19:10:11
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Iar in ce priveste deasa sau rara impartasire cu SFINTELE TAINE, sa ascultam pe marele dascal al lumii, dumnezeiescul parinte SF IOAN GURA DE AUR care in aceasta privinta ne vorbeste asa: ,,Multi cu Tainele acestea odata in an se impartasesc, altii de doua ori, iar altii de mai multe ori. Deci catre toti ne este noua cuvantul, nu numai catre cei de aici, ci si catre cei ce sed in pustie ( pustnicii). ca aceia o data in an se impartasesc iar de multe ori dupa doi ani. Apoi zic: ,, Nici cei ce odata in an sau de mai multe ori, nici de putine ori, ci cei ce au stiinta gandului curata, cei ce au inima curata, cei ce au viata neprihanita. Cei ce sunt intru acest fel, totdeauna sa se apropie, iar cei ce nu sunt in acest fel nici macar odata!. Pentru ca isi iau judecata, osanda, munca si pedeapsa. Nu sarbatoarea Nasterii Domnului, nici cele 40 de zile ( postul mare) fac vrednici pe crestini a se apropia de impartasirea cu PREACURATELE SI DE VIATA FACATOARELE TAINE , ci lamurirea si curatenia sufletului, cu aceasta totdeauna apropie-te fara acestea niciodata!!! ( din cartea pr Cleopa Ilie CALAUZA IN CREDINTA ORTODOXA)
Daca avem binecuvantare sa ne apropiem cu dragsote si cu smerenie de Sfintele Preacuratele Taine IN FIECARE DUMINICA! Dar numai de avem BINECUVANTARE!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.10.2007, 09:54:11
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Eu nu sunt bolnav psihic si nu am nici halucinatii, si tot mi-e firca de spovedanie, ca sa nu mai vorbim de impartasanie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.01.2008, 13:27:51
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Din pricina pacatelor nu m-am apropiat de Sfintele Taine de 6 ani, 5 luni si 13 zile. Desi sunt indurerata, gandesc ca mai mult folos este sa fiu sub canon decat sa fiu la judecata "fur de cele sfinte". Impartasania este ajutor, dar de foarte mare folos este si rugaciunea de pocainta. Sfanta Cuv. Maria Egipteanca nu s-a impartasit 46 de ani in pustie, dar cand se ruga se ridica de la pamant. Este cea mai mare dovada ca rugaciunea de pocainta, de multe ori mangaie inima in lipsa Sfintelor Taine. :(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.01.2008, 16:41:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Din pricina pacatelor nu m-am apropiat de Sfintele Taine de 6 ani, 5 luni si 13 zile. Desi sunt indurerata, gandesc ca mai mult folos este sa fiu sub canon decat sa fiu la judecata "fur de cele sfinte". Impartasania este ajutor, dar de foarte mare folos este si rugaciunea de pocainta. Sfanta Cuv. Maria Egipteanca nu s-a impartasit 46 de ani in pustie, dar cand se ruga se ridica de la pamant. Este cea mai mare dovada ca rugaciunea de pocainta, de multe ori mangaie inima in lipsa Sfintelor Taine. :(
Este adevarat ceea ce spui, insa nu trebuie sa uitam ca Sfanta Impartasanie are ca scop iertarea pacatelor, nu se ofera ca recompensa pentru merite. Daca am reusi o indumnezeire prin propriile nostre puteri, atunci Euharistia nu-si mai implineste scopul. Sa facem din pocainta un mijloc de a constientiza ca fara Hristos cel euharistic nu exista viata vesnica.
Reply With Quote
Răspunde