Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.08.2008, 17:07:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am citit in scrierile parintelui Antonie al Surojului ca "de fiecare data cand ne impartasim, daca vom continua sa savarsim faptele intunericului, il obligam pe Hristos, in mod despotic, chinuitor, sa mearga pe aceeasi cale pe care a fost purtat in cumplitele zile ale rastignirii Sale, spre patimire si ocara". Aceste randuri scot in evidenta ca prin impartasire Hristos se uneste cu fiecare din noi. Dar cu unii nu merge mai departe de momentul rastignirii. Si asta nu pentru ca El nu-Si doreste sau pentru ca nu ar avea putere, ci pentru ca omul strapunge si acum trupul Sau cu piroane.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.08.2008, 20:38:58
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Am citit in scrierile parintelui Antonie al Surojului ca "de fiecare data cand ne impartasim, daca vom continua sa savarsim faptele intunericului, il obligam pe Hristos, in mod despotic, chinuitor, sa mearga pe aceeasi cale pe care a fost purtat in cumplitele zile ale rastignirii Sale, spre patimire si ocara". Aceste randuri scot in evidenta ca prin impartasire Hristos se uneste cu fiecare din noi. Dar cu unii nu merge mai departe de momentul rastignirii. Si asta nu pentru ca El nu-Si doreste sau pentru ca nu ar avea putere, ci pentru ca omul strapunge si acum trupul Sau cu piroane.
cam dure cuvintele astea nu crezi???? acum zau nu stiu cine ar indrazni sa se impartaseasca dar luam lucrurile in felul asta. cine e vrednic? parerea mea: ce spune duhovnicul.;)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.08.2008, 08:25:38
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de costel
Am citit in scrierile parintelui Antonie al Surojului ca "de fiecare data cand ne impartasim, daca vom continua sa savarsim faptele intunericului, il obligam pe Hristos, in mod despotic, chinuitor, sa mearga pe aceeasi cale pe care a fost purtat in cumplitele zile ale rastignirii Sale, spre patimire si ocara". Aceste randuri scot in evidenta ca prin impartasire Hristos se uneste cu fiecare din noi. Dar cu unii nu merge mai departe de momentul rastignirii. Si asta nu pentru ca El nu-Si doreste sau pentru ca nu ar avea putere, ci pentru ca omul strapunge si acum trupul Sau cu piroane.
cam dure cuvintele astea nu crezi???? acum zau nu stiu cine ar indrazni sa se impartaseasca dar luam lucrurile in felul asta. cine e vrednic? parerea mea: ce spune duhovnicul.;)
Eu nu sunt vrednica nici sa intru in biserica...Si nici nu intru.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.08.2008, 12:17:50
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Putini sunt vrednici, sora mea, dar intram pentru ca nu e dupa faptele noastre, ci dupa mila și iubirea lui Dumnezeu. si intram cu smerenie. Dumnezeu ne asteapta pe toti cu bratele deschise.eu spun sa intrii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.08.2008, 12:39:25
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune
Putini sunt vrednici, sora mea, dar intram pentru ca nu e dupa faptele noastre, ci dupa mila și iubirea lui Dumnezeu. si intram cu smerenie. Dumnezeu ne asteapta pe toti cu bratele deschise.eu spun sa intrii.
Nu de asta nu intru eu in biserica, nu intru pentru ca imi merge mult mai bine asa, fara sa ma duc la biserica....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.08.2008, 13:19:23
dux dux is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 10
Implicit

@s_snape: fara sa ma intelegi gresit atat cat se poate, as avea o remarca asupra ideii centrale ce se gaseste in toate postarile dvs de pe acest forum. inteleg ca ati ales o alta cale (batatorita de multi) in cautarea unui sens al vietii. succes! sunt sigur ca peste aprox 60 de ani (plus, minus) veti detine raspunsul la toate enigmele dar pentru moment cred ca ajunge cu "poluarea" sau spamul. intereseaza pe cineva?
poate va face placere sa atrageti interesul si buna credinta a colegilor forumisti in scopul bataii de joc. va spun ca sunt si alte comunitati in care va puteti infiltra neinvitat(a).
este doar o remarca pe care voi incerca nu o dezvolt mai mult.
Cu respect, Dux.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.08.2008, 13:14:30
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Nu de asta nu intru eu in biserica, nu intru pentru ca imi merge mult mai bine asa, fara sa ma duc la biserica....
Isaia 8:19. Si cand va vor zice: "Intrebati pe cei ce cheama mortii si ghicitorii care soptesc si bolborosesc", sa le raspundeti: "Nu se cuvine oare poporului sa alerge la Dumnezeul sau? Sa intrebe oare pe morti pentru soarta celor vii?"

1 Ioan 6
68. Simon Petru I-a raspuns: Doamne, la [color=red]cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vietii celei vesnice.[/color]
69. Si noi am crezut si am cunoscut ca Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.09.2008, 21:37:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Saurian, am postat acele randuri pentru ca imi doresc ca toti credinciosii sa traiasca dupa impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului bucuria de a simti pe Hristos in ei, de a se simti impacati cu toti oamenii, de a-i intelege si iubi pe toti. Din nefericire, pentru unii, acest eveniment nu mai este o sarbatoare, de aceea nici nu se mai pregatesc pentru el, si nici se straduiesc sa faca din celelalte zile o sarbatoare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.09.2008, 15:04:48
mariaC mariaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2008
Mesaje: 2
Implicit

[b]nu m-am mai impartasit de 6 ani, am sufletul plin de pacate, nu stiu cum s afac sa ajung la impartasanie
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.09.2008, 16:03:23
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariaC
[b]nu m-am mai impartasit de 6 ani, am sufletul plin de pacate, nu stiu cum s afac sa ajung la impartasanie
asculta-ti duhovnicul si fa-ti canonul.
Reply With Quote
Răspunde