Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2010, 20:22:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Bullshit, crezi ca iti poate interzice cineva sa-i spui mamei "mama" si tatei "tata"? Ar lua in serios cineva o astfel de lege? Sau te-ai uitat prea mult la controversele americane cretine?
[/quoote]

Expresia "mama si tata" interzisa in Marea Britanie
http://www.ziua.ro/display.php?data=...1-31&id=232490

[qute] Procentul nebunilor periculosi nu, procentul nebunilor, da. Analog, daca de maine homosexualilor li se va permite sa se casatoreasca unii cu altii, procentul homosexualilor casatoriti va creste, in timp ce cel al homosexualilor va stagna, asa cum a stagnat dintotdeauna.
Ba procentul nebunilor per total. Fara a fi tratati, considerati normali, fara doar si poate cazurile se vor inmulti pe seama celor care un tratament adecvat la timpul potrivit i-ar fi ajutat sa nu sara pragul normalitatii sau pe cei curabili sa-i aduca inapoi.

Citat:
Ca tu cand te indragostesti consulti statisticile ca sa vezi daca ti s-au aprins cu adevarat calcaiele sau nu. Sa fim seriosi.
Fii tu serios, ca astfel de argumente nu tin.

Citat:
Cine sunt acei statisticieni? Ce reputatie au ei? Nu cumva sunt niste marionete? Sa-i vedem, ca sa ne putem da seama despre veridicitatea studiului.
Uite un punct de plecare (vezi si referintele)
‘Gay marriage’ and homosexuality - some medical comments
http://www.lifesitenews.com/features...D_evidence.pdf

Citat:
Si in al doilea rand, ce importanta are presupusa instabilitate a casatoriilor homosexuale? Unii dintre ei (sau ele, sa nu uitam doamnele si domnisoarele lesbiene), ar sfarsi in cazul legalizarii intr-o casatorie, indiferent daca inainte au mai fost casatoriti sau nu. Caz in care este nevoie de protectia legii pentru aceleasi drepturi ce decurg din casatorie, ca si heterosexualii.
Protectia legii pentru ce? Sa aiba dreptul de a infia copii? De a-i lipsi fie de mama, fie de tata, servindu-le ca educatie lectia dereglarii hormonale, psihice, emotive, etc.?
De a-i supune traumelor despartirii, infidelitatii, etc?

Citat:
Dar de ce sa nu se poata rezolva mai simplu, ca toata lumea, prin divorturi, partaje si succesiuni?
De ce nu este portul de arma legalizat fara a se tine cont de starea psihica a individului?

Citat:
Nici pe tine nu te agreeaza foarte multi musulmani, pentru simplul motiv ca esti crestin. Asta nu inseamna ca statul nu le permite sa-si exercite in voie dreptul de a se inchina cui vor ei.
Fara doar si poate acolo unde sunt majoritari au tot dreptul sa-mi ceara de exemplu sa nu fac parte din comunitatea lor si e un drept pe care eu l-as respecta fara comentarii.

Mi se pare normal ca si homosexualii sa aiba aceeasi atitudine, asa cum fara doar si poate nu cred ca ar vrea sa se impuna intr-o tara araba.

Dar la noi, toleranta este luata drept slabiciune si ocazie pentru abuzuri din partea minoritatii.

Citat:
Poate "atasat" e prost spus, insa ateii, scepticii si agnosticii sunt in general persoane inteligente, care pun pret pe drepturile individului, pe cele ale minoritatilor.
Chestia cu inteligenta este "wishfull thinking".
Nu pun nici doi bani pe drepturile lor, pur si simplu sunt imuni fata de ideea unui sistem de valori, asa ca foarte bine ar putea sa puna acelasi pret pe drepturile pedofililor, satanistilor, etc.

Mai putin desigur, pe drepturile celor care AU un sistem de valori.
Asta ii deranjeaza teribil, ii trezesc din relativismul lor moral ii deranjeaza teribil ideea responsabilitatii si a faptului ca intr-o zi ar putea da socoteala pentru tot ce au facut si au spus in viata asta..

Citat:
Cred ca majoritatea persoanelor non-religioase ar fi de acord cu casatoriile gay.
Lipsa sistemului de valori si deruta mentala nu este un merit..

Citat:
Ca noi, romanii, suntem etalonul puritatii morale. Suntem, saracii de noi, neatinsi de microbul vestic. Nici macar nu avem microbii nostri. Asta e un discurs similar cu cei care plang pe taranul roman, cum traia el pur si neperturbat de influente exterioare - o imagine profund idealizata si nerealista, taranul roman neavand mai multe sau mai putine defecte decat restul oamenilor.
N-am facut astfel de afirmatii, vezi ca lipsa de activitate intelectuala te face sa pierzi contactul cu dialogul si aluneci spre latura imaginativa sau mai bine zis spre tiparele intelectuale care ti-au fost inoculate in apararea non-valorii.

Citat:
Saracii, nu-si fac treaba, nu contribuie la inmultirea societatii. Ei sunt de vina pentru faptul ca nu se mai nasc copii, nu nivelul de trai, nu accesul liber la tehnici de planning familial, nu nivelul educatiei. Astea nu sunt nicidecum cauze ale imbatranirii populatiei, ci
Nici vorba, asta este o chestiune secundara, sunt doar exponentii unor defecte hormonale in cel mai bun caz dar cel mai des de ordin psihic, afectiv, educational, etc.
Cea mai buna solutie este sa fie priviti ca ceea ce sunt, oameni cu probleme nu sa li se inoculeze altora ideea ca sunt perfect normali si astfel sa fie privati de ajutorul de specialitate, ceea ce este adevaratul lor drept.

Citat:
doar homosexualii, a caror proportie in societate nu s-a schimbat in timp.
Asta iti place tie sa crezi. Face parte din propaganda lor oficiala?
Si o sprijina cu ce?

Citat:
INSERT COIN, TRY AGAIN.
Eu zic mai bine "insert a neuron, and try again".

Last edited by AlinB; 01.03.2010 at 20:24:56.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2010, 22:51:54
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Poate "atasat" e prost spus, insa ateii, scepticii si agnosticii sunt in general persoane inteligente, care pun pret pe drepturile individului, pe cele ale minoritatilor. Cred ca majoritatea persoanelor non-religioase ar fi de acord cu casatoriile gay.
Ar fi de acord, daca argumentele logice ar fi, pe total, pro. Ele insa nu prea sint si cred ca in vest argumentele au fost prezentate si intelese prost, mai ales pentru ca ele erau in principal religioase.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2010, 07:24:20
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Eu nu am sa dicut problema civila, nu ca ar fi mai putin importanta. Personal consider ca daca cineva vre-a sa apere o asemenea institutie artificiala in instanta, nu e necesara modificarea conceptului de casatorie, si al celui de familie. Pot exista tot soiul de asocieri private prin care sa isi apere drepturile, mosteniri, averi, treburile lor.P
Imi place cum ganditi. Ma bucur ca intelegeti ca este o problema legala inainte de toate. In mod normal conteaza mai putin daca se numeste casatorie sau uniune civila, atata timp cat drepturile ce decurg sunt aceleasi. Dar sunt multi care sunt sensibili la termenul "casatorie", de ambele parti.

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Oricum ce pot intemeia ei e un soi de tutorat, nu e familie, discutia e lunga.
Da, controversata discutie despre ce inseamna "familie". Unii sustin ca familie inseamna obligatoriu mama + tata + copil, insa eu sunt de parere ca familia este grupul de oameni care te cresc, te educa si care te fac om. Exista familii adoptive, familii cu un singur parinte sau familii de frati care cresc fara nici un parinte, asta nu le face mai putin familii. Sigurm discutia este lunga, dar, din nou, putem vorbi despre familia traditionala, sau despre familie ca termen legal, despre numele scris pe usa sau pe cutia de scrisori sau despre cei care vin la scoala la sedintele cu parintii.

Indiferent de parerile care exista, cred ca suntem de acord cu un singur lucru: legalizarea casatoriilor homosexuale trebuie sa se faca cu toate drepturile pe care le au heterosexualii cand se casatoresc, sau sa nu se faca deloc. Orice solutie intermediara e o prostie.

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Sa punem insa problema crestinismului, caci suntem pe un forum crestin. Daca pe plan civil au nevoie de recunoasterea unor drepturi cum spui dumneata, pe plan religios ce nevoie au?
Habar nu am. Dar traim intr-o lume in care se presupune ca exista libertate religioasa.

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Mai precis, cine ii impiedica sa isi faca propria lor biserica falsa cu propriile lor invataturi.
Nimeni. La fel cum nimeni nu-i poate impiedica pe iehovisti sa-si faca propria lor biserica, cu propriile invataturi si ritualuri.
Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
De ce doresc atat de mult sa terfeleasca ideea de crestin? Ca uneori au si reusit (la anglicani de exemplu, desi un pic de istorie a acestei confesiuni ne lamureste indeajuns cam ce adancimi de traire spirituala au, in fond e o religie creata pentru a naste un divort) stim cu totii. Ca vor reusi si altele, e de asteptat. Dar care e scopul nobil, ce au de aparat aici?
Poate ar fi mai bine sa-i intrebati pe anglicani.

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Nici un om normal la cap nu poate justifica homosexualitatea in crestinism. Nimeni. Oricat s-ar chinui. Sunt incompatibile. De ce atunci vor sa darame tot? Spune-mi tu ca esti neinchistat in prejudecati, de ce au nevoie sa murdareasca si acest lucru?
E o problema de perspectiva, unii chiar considera ca pot justifica acest lucru, in timp ce altii ca dumneata considera ca este imposibil. Eu nu am o parere in aceasta privinta si nici nu sunt interesat, fiind ateu.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2010, 08:09:32
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Expresia "mama si tata" interzisa in Marea Britanie
http://www.ziua.ro/display.php?data=...1-31&id=232490
Esti tendentios. In primul rand articolul este scris pe un ton senzationalist. In al doilea rand, nu scrie nicaieri ca ar fi vorba de o lege, ci doar de o propunere a unei organizatii neguvernamentale. Sunt multe ONG-uri pe lumea asta, care mai de care mai stupide. Multi cer multe, asta nu inseamna ca si primesc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba procentul nebunilor per total. Fara a fi tratati, considerati normali, fara doar si poate cazurile se vor inmulti pe seama celor care un tratament adecvat la timpul potrivit i-ar fi ajutat sa nu sara pragul normalitatii sau pe cei curabili sa-i aduca inapoi.
Am vrut sa spun ca numarul celor care se nasc cu probleme psihice sau care se imbolnavesc in timpul vietii este relativ constant, indiferent daca sunt tratati sau nu. Similar, numarul de homosexuali care se nasc asa sau devin homosexuali in timpul vietii (alege varianta care iti place) ramane constant, indiferent daca se legalizeaza casatoriile homosexuale sau nu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fii tu serios, ca astfel de argumente nu tin.
Nu inteleg de ce crezi ca toata lumea trebuie sa impartaseasca cu tine felul in care intelegi conceptul de "iubire". Daca doi oameni considera ca la un moment dat se iubesc, statisticile nu au nici o relevanta. Ai amana casatoria cu iubirea vietii tale doar pentru ca unii nu-ti dau sanse de reusita? E absurd.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite un punct de plecare (vezi si referintele)
‘Gay marriage’ and homosexuality - some medical comments
http://www.lifesitenews.com/features...D_evidence.pdf
O sursa nepartinitoare nu gaseai? Ia uite ce spun lifesitenews.com despre ei insisi:

"LifeSiteNews.com emphasizes the social worth of traditional Judeo-Christian principles but is also respectful of all authentic religions and cultures that esteem life, family and universal norms of morality."

E ca si cum ai cere studii despre varsta pamantului de la cei care sustin ca acesta are doar 6000 de ani.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Protectia legii pentru ce? Sa aiba dreptul de a infia copii? De a-i lipsi fie de mama, fie de tata, servindu-le ca educatie lectia dereglarii hormonale, psihice, emotive, etc.? De a-i supune traumelor despartirii, infidelitatii, etc?
Vezi tu, aceste lucruri se intampla in aceeasi masura si in familiile heterosexuale, ba chiar intr-o masura exponential mai mare, avand in vedere raportul homosexuali:heterosexuali. Cati copii nu cresc cu un singur parinte? Cate familii nu sunt dereglate din cauza promiscuitatii parintilor, a alcoolului, a drogurilor, a instabilitatii financiare, a lipsei de iubire si asa mai departe? Si totusi, alora nu le contesta nimeni dreptul de a avea copii.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce nu este portul de arma legalizat fara a se tine cont de starea psihica a individului?
De ce sa nu lucram atunci cu acceeasi masura si la heterosexuali? Cand o sa vrei sa te casatoresti si sa faci copii, in caz ca nu ai, sau cand o sa vrei sa mai faci un copil, in caz ca ai deja, propun sa te trimitem la o analiza psihologica in urma careia sa ti se aprobe cererea, sau nu. Si sa facem la fel cu toate familiile care vor copii. Sa ne uitam la fiecare si sa le dam voie sa faca copii doar daca:

- au cont gras in banca
- sunt impreuna de cel putin 10 ani
- nu fumeaza, nu beau, nu au alte vicii
- si lista poate continua

Sa fim seriosi, o astfel de masura ar scoate lumea in strada.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara doar si poate acolo unde sunt majoritari au tot dreptul sa-mi ceara de exemplu sa nu fac parte din comunitatea lor si e un drept pe care eu l-as respecta fara comentarii.
Da, asa esti tu, insa cred ca intelegi prost democratia. Toate deciziile se iau prin consens intr-o democratie, mai putin cele care tin de drepturi fundamentale, cum ar fi: dreptul la viata, dreptul la proprietate, la libertatea religioasa, de exprimare si consiinta, de libera asociere s.a.m.d. Astea nu pot face obiectul unui referendum, la fel cu nici masurile fiscale nu pot face. Tarile unde cetatenii gandesc ca tine in privinta a ceea ce majoritatea poate decide si ce nu sunt in general state religioase. Romania nu este asa ceva.

Pesonal, acolo unde te-ai lovi de discriminare din partea homosexualilor, as fi primul care te-as sustine. Eu nu am o agenda pro-homosexuali, ci una pentru drepturi egale pentru toti oamenii. Merge in ambele sensuri.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare normal ca si homosexualii sa aiba aceeasi atitudine, asa cum fara doar si poate nu cred ca ar vrea sa se impuna intr-o tara araba.
Si ce te face sa crezi ca nu ar dori sa se "impuna" (adica sa solicite drepturi egale) intr-o tara araba? Cand crestinii sunt persecutati in Iran, de exemplu, vrei sa zici ca stai linistit pe spate si te gandesti ca "o merita"? Imi pari o persoana inteligenta si care incearca sa construiasca argumente cand discuta pe forum. Sunt sigur ca daca poti sa participi cu succes la o astfel de discutie esti in stare sa percepi incorectitudinea situatiei.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar la noi, toleranta este luata drept slabiciune si ocazie pentru abuzuri din partea minoritatii.
Intre minoritate si majoritate, care crezi ca e mai predispusa sa comita abuzuri?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestia cu inteligenta este "wishfull thinking".
Sigur, e o parere a mea si recent au aparut si niste studii independente si de incredere care mi-au confirmat ca e o parere buna. Dar ar fi absurd sa ne contrazicem pe tema asta.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu pun nici doi bani pe drepturile lor,
Trist.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
pur si simplu sunt imuni fata de ideea unui sistem de valori,
Mergi pe presupunerea ca sistemul tau de valori este singurul sistem de valor valid. Aceeasi gresala au comis-o conchistadorii, de exemplu. Sau Inchizitia, sau Germania Nazista. Nu spun ca esti nazist, in nici un caz, insa vreau doar sa demonstrez unde poate duce intoleranta fata de valorile in care altii cred.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
asa ca foarte bine ar putea sa puna acelasi pret pe drepturile pedofililor, satanistilor, etc.
Pedofilia e o crima, a fi satanist nu e.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta ii deranjeaza teribil, ii trezesc din relativismul lor moral ii deranjeaza teribil ideea responsabilitatii si a faptului ca intr-o zi ar putea da socoteala pentru tot ce au facut si au spus in viata asta..
Nu toti oamenii iti impartasesc vederile despre viata. E absurd sa pretinzi de la toti aceeasi rigoare. Dumnezeul crestin n-a lasat oamenilor dreptul de a alege pentru ei insisi? Cine esti tu ca sa le ceri altora sa-si traiasca viata dupa modelul in care tu crezi? Spun "in care tu crezi" deoarece esti om, in consecinta imperfect si sunt sigur ca nici chiar tu nu poti sa urmezi intocmai idealul catre care tinzi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lipsa sistemului de valori si deruta mentala nu este un merit..
Vezi mai sus.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-am facut astfel de afirmatii, vezi ca lipsa de activitate intelectuala te face sa pierzi contactul cu dialogul si aluneci spre latura imaginativa sau mai bine zis spre tiparele intelectuale care ti-au fost inoculate in apararea non-valorii.
Eu nu te-am jignit, asa ca te rog sa ma rasplatesti cu aceeasi moneda.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cea mai buna solutie este sa fie priviti ca ceea ce sunt, oameni cu probleme nu sa li se inoculeze altora ideea ca sunt perfect normali si astfel sa fie privati de ajutorul de specialitate, ceea ce este adevaratul lor drept.
Din pacate pentru tine, nu esti in pozitia de a decide pentru intreaga omenire.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta iti place tie sa crezi. Face parte din propaganda lor oficiala? Si o sprijina cu ce?
Nu fac parte din nici o organizatie care sa militeze pentru drepturile homosexualilor. Dar sunt bisexual si cred cu tarie in drepturi egale pentru toata lumea.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu zic mai bine "insert a neuron, and try again".
Daca nu ma pot ridica la nivelul tau intelectual, de ce mai stai de vorba cu mine?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2010, 08:10:19
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ar fi de acord, daca argumentele logice ar fi, pe total, pro. Ele insa nu prea sint si cred ca in vest argumentele au fost prezentate si intelese prost, mai ales pentru ca ele erau in principal religioase.
E doar o parere, subliniata de cuvintele "cred" si "poate".
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2010, 08:28:53
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Casatoria nu le aduce absolut nimic in plus,
Poate aduce, poate nu, insa vorbim despre drepturi egale. Casatorie pentru toata lumea, uniuni civile pentru toata lumea sau concubinaj pentru toata lumea. Asa e corect.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
dar sfisiie structura sociala existenta, ceea ce se si urmareste de fapt.
Nu vad cum acest lucru se poate intampla, din moment ce vorbim despre o simpla formalitate legala. Oamenii vor fi aceiasi si for gandi la fel atat inainte, cat si dupa legalizare. Conformatia societatii va fi exact aceeasi.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
In acelasi sens apar in mediile cele mai "progresiste", cum ar fi universitatile, toalete unisex pentru ca exista perversi carora le place sa urineze in prezenta femeilor,
Nu vad relevanta fata de discutia curenta.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
si cum orice impuls care deocamdata nu duce la crima este astazi "natural" si fara a avea nici o legatura cu patologicul trebuie redat ca "valoare" societatii post-crestine.
Impulsurile astea nu sunt considerate valori. O valoare, in schimb, in noul context post-crestin despre care vorbesti, este egalitatea in drepturi. Sau dreptul la viata privata. Sau dreptul de a-ti educa copiii in spiritul pe care-l doresti. A impune altora norme de morala crestina este ceva perfect incompatibil cu valorile seculare, democratice pe care le detesti atat de mult, in schimb cu care esti fortat sa traiesti.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Problema nu poate fi tratata cu superficialitatea de care dai tu dovada.
Nici nu am pretentia ca sunt vreo somitate in materie. Sincer, daca ma intrebi de consecinte habar nu am de ele. Si nici nu ma intereseaza in momentul de fata. Tot ce conteaza pentru mine acum este egalitatea in drepturi. Cand si daca vom avea asa ceva, macar la nivel legislativ, putem sa dezbatem cat vrei tu despre consecinte. O discutie in acest sens se poate purta intre cele doua parti numai de pe picior de egalitate.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Efectele legalizarii casatoriei pentru homosexuali se vor simti in timp.
Desigur, orice actiune are efecte.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Deja au inceput sa fie indroduse, dupa cum era inevitabil, in programa scolara lectii care prezinta homosexualitatea ca un mod alternativ de viata perfect sanatos si acceptabil in societate si inca de la nivel de gradinita.
Si ce e rau in asta? Statul, prin scoala, iti pune pe masa alternativele. Tu, ca individ, in urma aprecierilor personale si a educatiei primite faci o alegere informata despre stilul de viata pe care-l alegi - presupunand ca orientarea sexuala nu e ceva nativ - sau inveti ca nu e nimic in neregula cu tine, presupunand ca orientarea sexuala este ceva congenital.

Nu inteleg de ce se face atata tam-tam in aceasta privinta. In cazul leglizarii casatoriilor homosexuale, crezi ca-ti va rapi cineva dreptul de a-ti educa copii asa cum doresti, sau de a-i trimite la o scoala privata? Nu poti avea pretentia ca statul sa serveasca doar o parte a societatii, el trebuie sa existe pentru noi toti.

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Sintem supusi unui nou proces de inginerie sociala care nu poate avea decit un efect devastator pentru societate. Si din ea, oricit de "luminat" te-ai tine, faci parte si tu si progeniturile tale.
Vezi in viitor sau iti construiesti opinii despre el pe baza prejudecatilor actuale? Si tu faci parte din societatea asta actuala si viitoare, asa ca in loc sa ne scoatem ochii unii altora mai bine am gasi modalitati prin care sa putem trai in intelegere unii cu altii. Homosexualitatea nu pleaca nicaieri si nici nu se vor porni razboaie civile pe tema asta. Asa ca singura solutie este dialogul si compromisul.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 02.03.2010 at 08:37:03.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.03.2010, 10:08:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragă Miron, dacă tot spui că e o simplă formalitate această căsătorie a lor, nu văd rostul acestei încrâncenări a lor de a obține legalizarea actului în sine ? Doar pentru un petic de hârtie ? Apoi, să ști că normalitatea se mai impune și cu forța atunci când există pericolul ca ea să fie nesocotită . Firescul , normalul unei relații este cel dintre o femeie și un bărbat ! Sper că nu ai obiecții în privința asta . Mă întreb atunci dacă e normal ca anormalul să fie amestecat sau considerat cel puțin egal cu normalul ( am făcut aici un mic joc de cuvinte fără inspirație, dar l-am făcut ) . Toate bune ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.03.2010, 11:18:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Tot ce conteaza pentru mine acum este egalitatea in drepturi.
As fi curios sa stiu cum ai apara un drept pe care si l-ar cere trei barbati pentru a se casatori in mod legal.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.01.2011, 21:33:30
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Ne indreptam cu pasi repezi spre cea mai mare decadere umana, consecintele sunt cunoscute cred.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2011, 21:39:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ne indreptam cu pasi repezi spre cea mai mare decadere umana, consecintele sunt cunoscute cred.
Daca faci referire la homosexualitate, ea a existat dintotdeauna insa a stat ascunsa. Democratia i-a acordat posibilitatea de a se manifesta, siguranta de a-ti afisa sexualitatea pe care o ai din vasta paleta a sexualitatii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alcoholul si consecintele lui ory Generalitati 15 17.09.2010 14:13:29
Pacatul - si consecintele lui? s_snape Generalitati 14 09.05.2009 15:37:11
U.E.vrea a legifera casatoriilor intre homosexuali Pannihis Stiri, actualitati, anunturi 24 17.06.2008 16:22:38
IMPOTRIVA LEGALIZARII PROSTITUTIEI DE CATRE BLAGA Iustin44 Generalitati 22 20.11.2007 13:49:37