Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.10.2010, 20:18:33
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Marius Exiguul spune:

„Toti traditionalistii au radacinile si hirotoniile de la bisericile ortodoxe canonice, intrun fel sau altul. Si ierarhia rusa alba, are succesiunea apostolica de la biserica rusa care era in comuniune cu celelalte biserici. Iar GOC din Grecia a primit hirotoniile de la rusii albi. Nu uitati ca in biserica rusa alba, Sf ioan Maximovici slujea cu arhiepiscopul Teofil Jonescu(PS Teofil era hirotonit de catre sf Ioan Maximovici si mitropolitul roman refugiat la Paris IPS Visarion Puiu care era pe stil nou, cu acordul sinodului rus alb, condus de IPS Anastasie), si cu diversi ierarhi din alte jurisdictii ale bisericilor canonice”.

Pr. Veniamin Ilie:

Frate Marius, adevărul este că în România informațiile s-au adus doar după ce au fost cenzurate de puterile dornice să aducă adevărul în întuneric și minciuna în lumina cunoștinței, pentru a lipsi pe om de orice posibilitate de a se mântui. Mai sus am spus care este adevărata succesiune a Bisericii Ortodoxe Tradiționale din Grecia și care este cea care a rămas de la ierarhia din 1935, care nu primise modernismele și ereziile noi. Cât despre ierarhia florinită, despre care spui că a primit hirotonie de la o Biserică oficială în comuniune cu alte Biserici de stil nou, mă simt dator să mă opresc și să-ți vorbesc mai deschis.

Episcopul Hrisostom de Florina este unul dintre ierarhii care a reușit să scape din prigoanele statului păgân grec. Acesta a făcut un compromis, care mai târziu avea să fie văzut și să-i dovedească frica de stat și nu de Hristos. În 1937 (dacă mai țin bine minte, cu exactitate), Hrisostom de Florina se separă de celălalt Episcop, Matei, și rămâne singur, cu preoții și credincioșii episcopiei pe care o conducea. Acesta nu se abate de la Sfintele Dogme și de la Învățătura Bisericii, ci doar urmează compromisului făcut cu statul care urmărea să aducă întru neființă Sfântul Sinod Tradiționalist. De aceea, părăsindu-l pe PS. Matei, aduce Sinodul în imposibilitate de a lăsa episcopi. Astfel, Hrisostom de Florina nu a lăsat în urma sa nici un Episcop, pe când Episcopul Matei, primește încuviințarea unui alt Episcop tradiționalist, din Bulgaria (dacă nu mă înșel), și Hirotonește în 1947 (cu precizie), un episcop, pe PS. Spiridon, unul dintre cei mai de seamă luminați duhovnici athoniți, care părăsise comuniunea cu episcopii ce adoptase ereziile modernismului, încă din 1925. După aceasta, PS. Matei și PS. Spiridon hirotonesc noi Episcopi și întăresc la lor Sfântul Sinod.

Revenind iarăși la cei din Florina, trebuie să spunem că după anul 1950 preoții lor începuse să nu mai fie suficienți pentru necesitățile eparhiei, și fiind în imposibilitate de a hirotoni noi preoți, cercetează alte Sinoade și găsesc fără abateri Sinodul ROCOR, în care se afla și Arhiepiscopul Ioan Maximovici. Acest Sinod deleagă doi Episcopi, pe Serafim Ivanov și pe Teofil Ionescu, care în 1955 îl hirotonesc pentru eparhia din Florina (și restul Greciei unde aveau credincioși) pe Arhimandritul Akakios în treapta de Arhiereu. În 1956, acesta, împreună cu Arhiepiscopul ROCOR-ului, Leontie Filipovici, hirotonesc alți Episcopi în Grecia și întemeiază astfel Sinodul. Aici fac o paranteză și precizez că Episcopul Teofil Ionescu era hirotonit nu pe stil nou, ci de către Arhiepiscopul Ioan Maximovici și Arhiepiscopul Visarion, dar când aceștia intrase sub ROCOR! Teofil Ionescu a fost în ROCOR, și nu în Patriarhia Română. Cât despre hirotonia lui de preot, nu avea cum să fie refăcută întrucât fusese săvârșită în vremea în care ierarhia română nu căzuse în erezie, vreme în care și Sfântul Ioan Iacob primește hirotonia, tot de același Sinod care mai târziu, urmașii aveau să cadă în erezie. De aceea PS. Teofil Ionescu nu era sub ierarhia de stil nou sau sub BOR, deși fusese hirotonit de ierarhia BOR veche, care avea să cadă mai apoi în erezie! De asemenea, nu putem spune că Sfântul Ioan Iacob a fost pe stil nou, fiind hirotonit de BOR, pentru că ierarhia BOR mai târziu avea să cadă în erezie! Deci, până la căderea în erezie, ierarhia română a avut arhierei vrednici și fără eresuri. Până la cădere!

Marius Exigul spune:

„Daca prviti fotografiile din arhiva Sfantului Ioan, veti vedea ca la hirotonia episcopului Kovalevski-episcop de San Denis, acesta este cu mitra latina pe cap(noul episcop). Oare gresea Sfantul Ioan Maximovici? Dorea cu adevarat unitatea bisericii ortodoxe intr-un singur trup-Hristos”.

Pr. Veniamin Ilie:

Am avut ocazia să privesc și eu acele fotografii. Ei bine, acestea apar publice pe internet acum, iar ROCOR-ul nu găzduiește nicăieri în istorie dovezi clare că aceste fotografii sunt valabile. Arhiepiscopul Ioan Maximovici a scris mult împotriva latinilor papistași și nu a părăsit niciodată slujirea slavă! Trebuie să înțelegem aceasta pentru că IPS. Ioan a mărturisit vreme îndelungată și s-a chinuit datorită mărturisirii sale, și nu avea cum să-și calce mărturisirea și să slujească cu catolicii, cum arată în acele fotografii. Dacă privești cu atenție două dintre fotografii, în care Arhiepiscopul Ioan este cu spatele, vei înțelege că aceste fotografii au fost falsificate de către un nepriceput, întrucât poziția corpului Arhiepiscopului Ioan este aceeași, cu spatele, capul plecat în aceeași parte, privirea îndreptată în aceeași parte, deși cadrul ce-l înconjura diferea între cele două fotografii. Preoții noștri au studiat foarte mult problema și au aflat că Arhiepiscopul Ioan Maximovici nu a slujit niciodată cu ereticii sau cu ecumeniștii. Trebuie, de asemenea, să amintim că ROCOR-ul nu a slujit din totdeauna cu ecumeniștii, iar perioada în care a fost Arhiepiscopul Ioan Maximovici în viață și a slujit în ROCOR, nu s-a slujit cu ereticii! Abia mai târziu avea ROCOR-ul să cadă în erezii, cum de altfel, acum a căzut și în erezia serghianistă, părăsind total mărturisirea Sfinților, cum a făcut și ierarhia de stil nou în 1924.

Ecumenismul în ROCOR începe să înflorească după venirea la putere a Arhiepiscopului Laurus, care a și făcut erezia din 2006, aducând în nelucrare harică sinodul ROCOR.

În 2006, Sinodul ROCOR, în frunte cu Arhiepiscopul Laurus (Lavru), intră în comuniune liturgică cu Patriarhia Moscovei, fără să țină cont că patriarhia Moscovei era desăvârșit implicată în erezia ecumenistă și nu se curățise de eresul serghianist. Împotriva acestei erezii, ridicându-se unii dintre ierarhi, printre care se afla și Arhiepiscopul Damaschin, reușesc să păstreze ierarhia ce nu s-a afundat în eresul săvârșit de comuniunea dintre cele două ierarhii și căderea în erezie. Astfel, Arhiepiscopul Damaschin devine Mitropolit al și Președinte al Sfântului Sinod, cu sediul în Moscova. Sfântul Sinod numără acum în jur de 7 Arhierei.

În 2009, căutând Sinodul care nu a primit unirea cu Moscova, știind că este mult strâmtorat și prigonit pentru că nu a făcut compromisul, deznădăjduiam că-l voi afla. Astfel, pe la începutul anului 2010, prin intermediul unui credincios pe stil vechi din Basarabia reușesc să iau legătura cu unul dintre Arhiereii Sfântului Sinod, Prea Sfințitul Adrian, Episcop al Chișinăului și Pământurilor Moldovenești. Astfel, în înștiințez despre Biserica Ortodoxă Tradițională din care fac parte, din România. După cercetări amănunțite, din partea ambelor părți se decide intrarea în comuniune liturgică. Actul de comuniune liturgică a cuprins Slujba Sfintei Liturghii săvârșite în Moldova, la care a participat o delegație forată din doi clerici ai Bisericii Ortodoxe Tradiționale. Astfel, Biserica din România intră în comuniune cu Sfântul Sinod Moscovit care a rămas nevătămat de ereziile în care au căzut ierarhii ROCOR-ului.

Frate Marius, este foarte bine că mi-ai adresat aceste întrebări. Dacă mai ai nelămuriri, chiar poți să mi le trimiți și eu îți voi răspunde cu toată dragostea și atenția pentru a nu-ți da informații eronate în nici un fel."
Preluat de pe www.veniaminilie.wordpress.com un blog al unuia dintre preotii de stil vechi ce a trecut cu ROCOR-ul vechi.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.10.2010, 20:22:47
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Destul de precis si chiar la subiect. Nu a spus "am auzit de la cineva" sau "mi-a povestit cineva" sau "mi se pare ca-mi amintesc ca mi-ar fi zis cineva" sau "vreo doi monahi din Rusia si cu vre-o doi din Serbia, din cate mi-a povestit cineva". A spus exact nume langa an, incat sa vezi ca are dreptate, si chiar asa este. Pe cand pe topicul despre ROCOR, numai pareri si iarasi pareri.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.10.2010, 20:37:08
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aurelia2010 Vezi mesajul
Am vazut acolo cam toti isi dau cu parerea spunand "mi-a spus cineva" "imi amintesc ca mi-a povestit cineva" "sau... cred ca prin anul..."
Fara sa se grabeasca, romanul da cu parerea ca de obicei. O intrebare: daca ROCOR avea comuniune cu BOR, atunci inseamna ca multa minte nu i-a trebuit celui ce a dat cu parerea!!! ROCOR-ul apare abia dupa moartea Patriarhului Tihon, care a fost si cel ce l-a format pe Sf. Ioan Maximovici! Deci, nici pe departe nu avea cum sa aiba ROCOR comuniune cu BOR. In plus, in 1925 BOR nu era inca in eres.
Cred ca mai bine ar pune mana pe o carte cel ce afirma asa cu anonimat, dar cu atata foc si parere de bine despre sine.
Vorbesti prostii! Pune mina sa citesti si nu frunzarii. ROCOR-ul n-a fost niciodata in comuniune cu BOR, care era deja in eres la 1925 pentru ca schimbase calendarul (si, implicit ,Sfinta Traditie) in 1924.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.10.2010, 20:39:25
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Esti ratacita rau daca ai ajuns sa-mi citezi din copilul narcisit si ieromonah raspopit:
MILAN, 29 May 2009

Our Church has always tried to treat people according to the Gospel, with great attention to repentance and to the spiritual development of the sinners.
In this case, in spite of the dramatic behaviour of m. Beniamin Nicusor Ilie, our Church tried to help him go back to a path of prayer and service. Therefore he was given the opportunity of beginning a different life somewhere else. But he did not stop acting according to such a terrible and scandalous behaviour that we could not remain in silence and let him take such an erroneous path.
It was therefore decided to reduce hin to the laical status, with an act of the Primate issued on 28 May 2009 (civ. calendar).

+ Luca, General Vicar Archdiocese of Milan and Aquileia, Vicar General
Roaga-te si te pocaieste. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.10.2010, 00:06:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
Vorbesti prostii! Pune mina sa citesti si nu frunzarii. ROCOR-ul n-a fost niciodata in comuniune cu BOR, care era deja in eres la 1925 pentru ca schimbase calendarul (si, implicit ,Sfinta Traditie) in 1924.
Intaistatorul ROCOR mitropolitul Antonie Hrapovitsky a fost la ceremonia de intronizare a lui PF Miron Cristea,in 1925:
Exista si poza,e scris si pe orthodoxwiki
http://www.ziarullumina.ro/galerie.php?article=44332
http://www.orthodoxwiki.org/Anthony_...sky%29_of_Kiev
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.10.2010, 01:50:27
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Intaistatorul ROCOR mitropolitul Antonie Hrapovitsky a fost la ceremonia de intronizare a lui PF Miron Cristea,in 1925:
Exista si poza,e scris si pe orthodoxwiki
http://www.ziarullumina.ro/galerie.php?article=44332
http://www.orthodoxwiki.org/Anthony_...sky%29_of_Kiev
Sa nu ne imbatam totusi cu apa rece! Chiar daca Ips Anton a participat la intronarea lui Cristea, nu inseamna si ca au si slujit impreuna. Ca si cap al Bisericii esti nevoit sa ai si relatii diplomatice. Ca dovada, iata ce spune chiar episcopul Ieremia al noului ROCOR (cel unit in 2007 cu Patriarhia Moscovei) intr-un interviu in care, impreuna cu alti ierarhi, incearca sa-si justifice participarea la un sobor din acest an impreuna cu episcopi pe care pina mai ieri ii acuzau de erezie:

("Q: Some think that the participation of our hierarchs in these assemblies runs counter to the tradition of ROCOR, and say that such an assembly as this one can ultimately destroy our legacy. How would you reply to these people?")

"A: Until 1965, we participated in similar meetings, we had solid inter-Church relationships; this was under Metropolitan Philaret and Metropolitan Anastassy. Metropolitan Anthony (Khrapovitsky), meanwhile, traveled to Romania for the enthronement of the first Romanian Patriarch in 1925, just as the Romanian Church adopted the new calendar. In the description of this event no mention was made of the calendar, so when was the tradition broken? It is hard to find such a moment." (http://eadiocese.org/News/2010/05/interview.en.htm)

Dupa el, vezi Doamne, ceea ce ierarhii ROCOR fac astazi se inscrie in traditia de diplomatie politica a ROCORului.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.10.2010, 02:45:54
FlorinM FlorinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Terra
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Ecumenismul in floare in BOR

Bravo lor!Au curaj si Sf Duh sa ii inspire cu putere pentru a lupta in continuare!

Fratilor, faceti cum doriti, dar nu va mai dati cu parerea aiurea despre toate. Asta e specific romanesc: sa facem pe "interesantii", chiar daca nu ni s-a cerut parerea. Nu ii criticati pe astia ca nu se supun BOR. In ziua de azi BOR este o afacere. Nu credeti.Uitati-va mai bine ce se intampla. Spuneti unui calugar in Ag.Oros ca la noi se vinde pasca si aghiasma sa vedeti ce zice. Sau cum se fac cununiile, ca la fabrica, pe banda rulanta, 15 min ceremonia. Mai oameni buni, ati orbit? Biserica nu a putut fi distrusa din afara, asa ca au inceput din interior si vad ca partial au reusit. Masoneria asta....off... Bineinteles ca multi din orgoliu sau stiu eu ce motive, nu vor recunoaste in veci, ca deh de ce sa vedem barna din ochiul nostru, nu? De cand se plateste frate intrare la Man. din Moldova? Deci chiar au luat-o razna. Nu mai sunt Biserici, ci corporatii, ca nu cauta decat BANU'! M-am scarbit tare mult. Mai ales pentru faptul ca pentru a te preoti ori tre sa fii baiatu' lu tata ori sa faci o "donatie". Simonie.Si zice cineva ceva? Nu, ca asa ne place sa fim destepti pe forumuri si atat. In rest...praf! Nu mai avem in biserici rugaciuni, cantari simple... Odata i-am dat sa asculte unui calugar niste cantari corale si psaltice de pe la noi din biserica. Si el ma intreaba: "Asta e la teatru?" Am ramas mut. Am inteles ulterior ce a vrut sa spuna si sa ii dau dreptate.
Oricum, din ce vad, ecumenismul isi face intrarea usor-usor. Patriarhul Bartolomeu o sa moara de cancer ca cei dinaintea lui care au luat-o pe calea ereziei... Isi bat joc! http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2010/02/23/mitropolitul-serafim-de-pireu-ecumenistilor-si-tuturor-ereticilor-anatema/
Ehh despre asta de ce nu vorbeste mai nimeni? Si daca se vorbeste de ce ii reduce rapid la tacere? Pentru ca e adevarat ce se intampla si nu e nevoie sa afle adevarul si "prostimea"[credinciosii].
Auzi strategie: se scot icoanele din scoli; urmatorii 3 ani, parca, nu se mai hirotonesc preoti; preotii nu vor mai avea voie sa poarte rasa in public, fiind considerata o simpla UNIFORMA; usor usor introducerea bio-cipului pe care vad ca usor usor BOR il accepta, adica nu au mai zis nimic ultima vreme despre asta. La Sinoadele BOR cu alte Patriarhii pe nou se discuta despre cum sa puna problema cu papistasii, auzi! La cei pe calendar vechi se discuta despre ecumenism si cum se infiltreaza in biserici. Deci?
Sunt multe de zis. Sunt ofticat ca lumea se cearta pe niste detalii cand pericolul este cu mult mai mare. Oameni buni, stati pe ganduri oleaca si analizati ce se intampla pe plan mondial sa vedeti manipulare la greu!
Alta chestie, celor care se leaga de ce tineri, ca vai sunteti tineri si prosti sau nu stiu cum: daca voi astia batrani sunteti asa destepti, rezolvati sfintiile voastre problemele actuale. Plus ca noi astia tinerii suntem rezultatul educatiei voastre. Gotcha?
Domne fereste-ne! Avem destule....
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.10.2010, 03:50:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ca parere personala prea putin imi pasa de parerile unora despre BOR ca e har sau nu aci.

BOR e Biserica ortodoxa oficiala sunt Sfantul Ioan Iacob,Sfantul Ilie Lacatusu si alti Sfinti care au facut parte din Biserica ortodoxa romana.
(sfinti necanonizati inca precum parintele Cleopa,parintele Paisie Olaru etc)
Conteaza ca Duhul Sfant lucreaza in BOR si asta e clar aratat ca nu se strica Sfanta Aghiasma sfintita de Dumnezeu prin preotii BOR.
Mai sunt si altele da asta e suficient sa fie aratat.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.10.2010, 09:18:47
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
Vorbesti prostii! Pune mina sa citesti si nu frunzarii. ROCOR-ul n-a fost niciodata in comuniune cu BOR, care era deja in eres la 1925 pentru ca schimbase calendarul (si, implicit ,Sfinta Traditie) in 1924.
Nu spuneam eu acele "s-ar putea să stiu" ci citam ce a scris respectivul pe un alt topic unde-si dadea cu parerea ca ar fi auzit de la cineva ca rocor-ul era cu BOR. Este evident ca NU CRED PROSTIA ACEASTA, intrucat ROCOR-ul a avut doctrina Patriarhului Tihon, care nu le-a dat ecumenism, ci sa marturiseasca adevarul si asa a fost in ROCOR pana nu de mult cand au inceput sa aiureze infiltratii Patriarhiei Moscovei. In rest, istoria ROCOR-ului este curata. Nici acele fotografii nu sunt adevarate, despre care am preluat un material mai devreme de pe blog-ul preotului Veniamin.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.10.2010, 09:21:08
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Intaistatorul ROCOR mitropolitul Antonie Hrapovitsky a fost la ceremonia de intronizare a lui PF Miron Cristea,in 1925:
Exista si poza,e scris si pe orthodoxwiki
http://www.ziarullumina.ro/galerie.php?article=44332
http://www.orthodoxwiki.org/Anthony_...sky%29_of_Kiev
Nu prea cred, dar in fine: erezia avea s-o faca in 1926, NU IN 1925!!! PRIN SCHIMBAREA PASCALIEI CARE A CONTRAVENIT CANONULUI 1 ANTIOGIA, 7 APOSTOLIC SI MULTE ALTELE, PRECUM 1 SINOD VII.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastirea copaceana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donatii pentru manastire München Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 4 17.09.2011 23:42:28
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
O manastire care ingrijeste de 140 de copii spre_rasarit Despre Biserica Ortodoxa in general 3 18.11.2010 22:53:23
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44