Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.10.2010, 16:51:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

BO a Finlandei tine Sfintele Pasti dupa Pascalia indreptata si e in comuniune cu Patriarhia Ierusalimului cu Patriarhia Ecumenica etc.
Eu nu cred de calendarul iulian ca a fost dat ca dogma de Sfintii Parinti.
Iar echinoctiu daca e sa o luam asa strict inseamna cand ziua e egala cu noaptea deci e pe 22 martie pe calendarul indreptat.
Si atunci cum se interpreteaza ce zic Sfintii Parinti referitor la serbarea Sfintelor Pasti?
Ce se vede in practica e ca Patriarhia Ecumenica accepta ca valide hirotoniile de la bisericile zise "stiliste" (precum a fost primit IPS Lazar Puhalo de primise hirotonie intru arhiereu la o biserica zisa "stilista") si cei de la Bisericile stiliste de multe ori accepta hirotoniile facute pe stil nou (precum a fost primul intaistator al BOSV de fusese hirotonit in BOR intru arhiereu).
Asa ca certurile pe forumuri sunt ciudate.
Calendarul nu mantuie pe nimeni ci ajutorul primit de la lucrarile dumnezeiesti necreate (harul) primit in Sfintele Taine de la Dumnezeu Iisus Hristos si vietuirea crestin ortodoxa dupa cum ne-a invatat Dumnezeu Iisus Hristos si Sfintii Parinti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 09.10.2010 at 16:56:27.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.10.2010, 16:59:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca cineva din BOR nu vrea sa ia parte la rugaciunile comune nu ia parte,a se vedea ca anul acesta IPS Teofan,IPS Anania nu au vrut sa ia parte la octava de rugaciune pentru unitatea crestinilor si probabil nici cei de prin mitropoliile acestor mitropoliti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.10.2010, 20:57:21
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
bo a finlandei tine sfintele pasti dupa pascalia indreptata si e in comuniune cu patriarhia ierusalimului cu patriarhia ecumenica etc.

pascalie indreptata????? Si cum ramane omule cu canonul 1 antiohia si 1 sinod 7?????
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.10.2010, 20:59:43
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
bor e biserica ortodoxa oficiala sunt sfantul ioan iacob,sfantul ilie lacatusu si alti sfinti care au facut parte din biserica ortodoxa romana.
bine zis pentru că ioan iacob a plecat din biserica ortodoxa romana pentru ca aceasta a devenit institutia nou-calendarista si promovatorii ecumenismului au fost alesi ca ierarhi! Citeste-i scrierile si apoi vorbeste de sf. Ioan iacob. El nu te primea nici ca pe un ateu la potir, citeste si de ce!!! Caut eu si iti trimit. Daca gasesc, iti pun aici. Cauta si tu intre timp!!!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.10.2010, 02:49:44
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Gata, m-am hotărât, dau fuga la Copăceni să mă facă mitropolit. După aia vă fac eu popi, diaconi și ce vreți voi. Mama lor de ecumeniști !

Am găsit un sfânt părinte care spunea să-ți bați nevasta dacă stă de vorbă cu un catolic. Cine-i părintele ăsta nu pot să vă spun, am găsit un blog unde se producea sfinția sa, zicea că s-a restras prin Siberia de frica masonilor. Dar m-a asigurat că e "sfânt părinte" cu nimic mai prejos decât Ioan Hrisostom, Vasile cel Mare, Maxim Mărturisitorul sau Ioan Damaschinul. A scos și un ghid: "cum să ajungi sfant parinte in 10 pasi" (urmeaza sa fie tradus in romaneste de marele patrolog Danion Vasile ). Când o să pun mâna pe toiagul de mitropolit să vezi ce-l înghesui pe spinarea ecumeniștilor.
Nu mă mai duc la biserica eretică unde muierile tac sau cel mult mârâie după strană. Facem noi pe internet parohie, cu site, cu tot ce trebuie și unde matroloagele ne învață așa de frumos ce-i cu dreapta credință, călindarele și mai ales cum să ajungem cei mai tari ortodocși din toate timpurile. Până ajung mitropolit vă sfătuiesc (că după aia poruncesc) nu mai ieșiți din casă că aerul e contaminat de expirația ecumeniștilor și ai masonilor. Până și nepotu-miu și-a trădat credința, că s-a înscris în cercul de geografie de la liceu, care-i organizație criptomasonică, vă spun eu că am citit pe blogul preacuviosului Ignorantie, mare sfant părinte și el, cu parohie mare răspândită pe întreg mapamondul.

Gata, vă las că trebuie să caut utrenia în secțiunea audio, că doar musai să mă învăț un pic cu slujba arhierească că azi mâine intru în ierarhie, cu blagoslovenia cuvioșilor viitori sfinți părinti de la Copăceni.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.10.2010, 23:28:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Romanii au "rezolvat" intotdeauna problemele lor cu o gluma, cu un banc...
Din pacate problemele raman si nimic nu se rezolva razand, ci schimband cele rele.
Speram sa gasesc o idee salvatoare pe aici; nu am gasit-o, dar poate apare. Rabdare.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.10.2010, 10:47:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Gata, m-am hotărât, dau fuga la Copăceni să mă facă mitropolit. După aia vă fac eu popi, diaconi și ce vreți voi. Mama lor de ecumeniști !

Am găsit un sfânt părinte care spunea să-ți bați nevasta dacă stă de vorbă cu un catolic. Cine-i părintele ăsta nu pot să vă spun, am găsit un blog unde se producea sfinția sa, zicea că s-a restras prin Siberia de frica masonilor. Dar m-a asigurat că e "sfânt părinte" cu nimic mai prejos decât Ioan Hrisostom, Vasile cel Mare, Maxim Mărturisitorul sau Ioan Damaschinul. A scos și un ghid: "cum să ajungi sfant parinte in 10 pasi" (urmeaza sa fie tradus in romaneste de marele patrolog Danion Vasile ). Când o să pun mâna pe toiagul de mitropolit să vezi ce-l înghesui pe spinarea ecumeniștilor.
Nu mă mai duc la biserica eretică unde muierile tac sau cel mult mârâie după strană. Facem noi pe internet parohie, cu site, cu tot ce trebuie și unde matroloagele ne învață așa de frumos ce-i cu dreapta credință, călindarele și mai ales cum să ajungem cei mai tari ortodocși din toate timpurile. Până ajung mitropolit vă sfătuiesc (că după aia poruncesc) nu mai ieșiți din casă că aerul e contaminat de expirația ecumeniștilor și ai masonilor. Până și nepotu-miu și-a trădat credința, că s-a înscris în cercul de geografie de la liceu, care-i organizație criptomasonică, vă spun eu că am citit pe blogul preacuviosului Ignorantie, mare sfant părinte și el, cu parohie mare răspândită pe întreg mapamondul.

Gata, vă las că trebuie să caut utrenia în secțiunea audio, că doar musai să mă învăț un pic cu slujba arhierească că azi mâine intru în ierarhie, cu blagoslovenia cuvioșilor viitori sfinți părinti de la Copăceni.
Sa vedem cine rade la urma. Ca incercarile credintei ortodoxe sunt mari. Prin randurile de mai sus te pui tot in slujba ecumenistilor si tu. Nu cred in zeul UNITATE, prin urmare , daca acesti calugari din Copaceni acolo unde sunt vor respecta cu strictete Ortodoxia, nu cred ca demersul lor ii va impiedica sa se mantuiasca. Repet: DACA...

In astfel de situatii pot exista si tendinte anarhice izvorate din mandria draceasca de a fi sef. Sper din tot sufletul sa nu fie o astfel de situatie la Copaceeni. Cine cunoaste mai bine situatia poate oferi mai multe amanunte in acest sens. Oricum ascultarea ortodoxa difera de cea catolica, iar cei implicati cred ca stiu si acest lucru. Iar noi trebuie sa preluam ascultarea de la ortodocsi, nu ne de la catolici! Iar demersurile de acest fel sa fie puse in exclusivitate intru slujirea lui Dumnezeu. Nimic nu rezista daca este intemeiat pe orgolii sau pe interese straine crestinismului si ortodoxiei.


In trecut calugarii fugeau de ranguri ierarhice si chiar de preotie, preferand viata in rugaciune si ascultare. Dar o ascultare izvorata din convingerea ca asa este cel mai bine. Acum diavolul a semanat neincrederea cu motiv sau fara si astfel omul este nevoit sa-si foloseasca discernamantul si sa caute solutii salvatoare. Dumnezeu singur este Cel Care ne stie inimile tuturor si ne va povatui pe cei care suntem interesati astfel incat sa aflam Calea, Adevarul si Viata chiar si in aceste vremuri.

Deocamdata sa incercam sa ne zidim biserica in inima. Trupurile noastre sa fie temple ale Duhului Sfant. Rugaciunea lui Iisus ne ajuta din plin in aceste vremuri. Prin aceasta rugaciune, asa cum spunea parintele Cleopa, Iisus ne impartaseste in chip nevazut. Cat timp se va tine Sfanta Liturghie sa mergem la biserica, spunea Sf. Lavrentie de Cernigov. Dupa aceea, cand in multe biserici poleite in aur va fi ,, toata adunarea satanica", sa nu mai intram in acele biserici. Rugaciunea lui Iisus, scrierile Sfintilor Parinti si cartile de rugaciuni pe care le avem cumparate ne vor fi de mare folos. Iar pentru o Sfanta Liturghie vom merge zeci sau sute de kilometri.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.10.2010, 16:47:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Sincer, nu vreau să râd la urmă dar vreau să fiu acolo unde e Hristos.
Acum s-ar crede că râd și mă distrez, când de fapt îmi plânge sufletul de ce aud, citesc, văd că se întâmplă în Biserică și împrejurimi.
Umorul poate fi uneori o formă de discurs prin care poți să transmiți și situații înfiorător de triste. Râdem de necaz, altfel spus.

Să o lăsăm așa...

Nu militez pentru nimic. Un lucru îmi e clar : Credința nu e ideologie, nu mă lupt cu nimeni, nu vâd dușmani peste tot în jurul meu. Văd, în schimb, persoane diferite de persoana care sunt, cu care nădăjduiesc să împart, vorba vrednicului de pomenire Nichifor Crainic, "un colț de cer".

Nu vreau să râd la urmă, poate cel mult să zâmbesc.
Meargă și talibanii ortodoxiei în Împărăție. În privința asta îmi permit să fiu un pic origenist și să-mi doresc să ajungă de-a dreapta scaunului de judecată toată lumea. Nu am garanții că se va întâmpla așa, dar Hristos așa m-a învățat să doresc aproapelui meu. Și doresc asta tuturor, din toată inima.
Sunt trist însă atunci când oamenii împart turma înainte de vreme. Ăsta e privilegiul Domnului în eshaton, nu al popilor, călugărilor, patriarhilor, nici măcar al sfinților.
Până la ultima suflare toată firea omenească are o șansă.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.10.2010, 19:06:11
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit Episcopul Serafim vasluianul a fost hirotonit de ROCOR

Am citit recent pe site-ul acestei manastiri. Parintele Serafim a fost hirotonit episcop de Sfantul Sinod rusesc care nu a acceptat unirea ROCOR-ului cu Moscova, adica o parte a ROCOR-ului, care nu a primit sa intre in comuniune cu Patriarhia de Moscova, aceasta fiind inca in erezia ecumenismului si nespalandu-se de erezia serghianismului. La hirotonia sa am vazut ca a fost prezent si Mitropolitul Damaschin si alti episcopi, nu-i cunosc pe ceilalti.
Detaliile le-am luat de la adresa: http://serafimvasluianul.wordpress.c...im-vasluianul/
Attached Images
File Type: jpg Copie a DSCF3103.jpg (65,9 KB, 6 views)
File Type: jpg DSCF3034.jpg (49,6 KB, 5 views)
File Type: jpg DSCF3051.jpg (50,1 KB, 4 views)
File Type: jpg DSCF3039.jpg (47,2 KB, 4 views)
File Type: jpg DSCF3222.jpg (55,8 KB, 7 views)

Last edited by Aurelia2010; 29.10.2010 at 19:17:35. Motiv: Episcopul Serafim vasluianul a fost hirotonit de ROCOR
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.10.2010, 00:13:02
FlorinM FlorinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Terra
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Grav!

@Mihailc: nu cred ca m-a luat gura pe dinainte sa zic ceva de gen ca nu e Duh Sfant in BOR sau asa ceva, ci sa luam aminte la pericolul care pandeste CRESTINISMUL! Spun ce am vazut.
Daca ai facut caterinca de ce am spus poti sa razi singur, caci nu mi se pare amuzant faptul ca zidurile Bisericii sunt in pericol de a fi daramate, caci ''asediul" este inceput.
Oare nimeni nu vede ce se intampla in BOR si nu numai? De ce taceti la asa ceva si va certati pe te miri ce motive? Or am impresia ca sunteti victima manipularii? Orgoliile si mandria nu isi locul in astfel de probleme.
Doamne iarta-ne!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastirea copaceana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donatii pentru manastire München Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 4 17.09.2011 23:42:28
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
O manastire care ingrijeste de 140 de copii spre_rasarit Despre Biserica Ortodoxa in general 3 18.11.2010 22:53:23
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44