Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 04.11.2015, 12:45:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si aia a mai fost. Un coleg de-al nostru chiar ne-a delectat cu niste poze de la eveniment.
Acolo e de discutat dar tricoul in sine nu inseamna pentru cei mai multi dintre ei nimic mai mult decat ar insemna un lant gros de aur pentru un manelist.
Si de versurile din melodiile lor ce ne poti spune pozitiv?

Da, nu inseamna nimic, nu inseamna un stil de viata, de gandire, un atasament pentru un sistem de valori anume, etc.

Stiu, a mai incercat cineva pe aici sa zica ca nu sunt decat tineri revoltati, ca nu le place sistemul si etc.
Eu am cunoscut o astfel de persoana si intr-adevar, nu-i place sistemul dar nu e cu mai nimic diferit de el.
Daca poate sa minta, minte, daca trebuies sa fure, fura, daca e nevoie a profite de slabiciunile altora profita, promite recunostinta vejnica si cand trebuie sa o dovedeasca se eschiveaza si etc.

Ar fi un politician ideal - problema e ca este o lunga coada de astfel de oameni si numarul de locuri in Parlament e limitat.

Acum nu zic ca n-ar fi si altii, altfel, mai buni dar naivi si etc si asta poate fi doar o faza din viata cuiva - dar sa nu ne facem prea mari sperante.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.11.2015 at 12:48:01.
  #502  
Vechi 04.11.2015, 13:02:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si de versurile din melodiile lor ce ne poti spune pozitiv?

Da, nu inseamna nimic, nu inseamna un stil de viata, de gandire, un atasament pentru un sistem de valori anume, etc.

Stiu, a mai incercat cineva pe aici sa zica ca nu sunt decat tineri revoltati, ca nu le place sistemul si etc.
Eu am cunoscut o astfel de persoana si intr-adevar, nu-i place sistemul dar nu e cu mai nimic diferit de el.
Daca poate sa minta, minte, daca trebuies sa fure, fura, daca e nevoie a profite de slabiciunile altora profita, promite recunostinta vejnica si cand trebuie sa o dovedeasca se eschiveaza si etc.

Ar fi un politician ideal - problema e ca este o lunga coada de astfel de oameni si numarul de locuri in Parlament e limitat.

Acum nu zic ca n-ar fi si altii, altfel, mai buni dar naivi si etc si asta poate fi doar o faza din viata cuiva - dar sa nu ne facem prea mari sperante.
Dar nu am spus ca ar fi mai buni decat altii. Sau ca trebuie sa ne punem sperantele in ei. Am explicat doar ca nu privesc lucrurile asa de serios pe cat le privim noi - Eu acum nu as imbraca un tricou de ala nici daca m-ai taia. Acum niste ani as fi facut-o doar ca sa par mai intr-un fel.

Asta despre rockeri. La fel si despre ceilalti tineri frumosi. Cred ca-s si mai hoti, si mai prosti si mai dezinformati decat cei care au fost tineri frumosi inaintea lor. Cred ca au o mentalitate de pionieri si sunt instrumentul perfect al arhitectilor lumii noi. Acum esti multumit ?
  #503  
Vechi 04.11.2015, 14:34:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt ahilpderotactil: ramasesem dator cu un raspuns, sau cel putin cu o opinie. S-ar putea sa par depasit sau rupt de realitate dar ca unul care, de cateva ori, in elanul tineretii, am iesit in strada (si nu regret) singurul sfat (limitat la propria mea experienta de viata) pe care l-as da acestor frumosi tineri este urmatorul: cititi cu mare atentie articolele, mai ales cele pe teme politice, scrise de catre un mare roman, care nu va va minti, care a crezut in ce a scris si care a crezut in voi, inca de atunci, cu adevarat. Acel roman se numeste Mihai Eminescu.

Daca le veti citi si veti intelege ce spune atunci veti sti ce sa cereti si ce asteptari sa aveti si cum sa nu repetati greseli din trecut, inclusiv ale celor care, ca si voi acum, am iesit in strada cu alte ocazii. Dumnezeu sa va calauzeasca.
  #504  
Vechi 04.11.2015, 15:00:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Acolo e de discutat dar tricoul in sine nu inseamna pentru cei mai multi dintre ei nimic mai mult decat ar insemna un lant gros de aur pentru un manelist.
Ai cei ai cu maneliștii.
Te susțin. Dacă ar fi să fiu obligat să aleg între manele și rock, aș alege rock-ul. :)
  #505  
Vechi 04.11.2015, 15:02:26
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu si Iuliu, dar de trance/goa, si altele ce parere aveti? Nu e nici cu mesaje gen "moare dusmanii/ca n-are valoare" si nici " la noapte iti omor familia apoi iti iau sufletul", mno.
  #506  
Vechi 04.11.2015, 15:06:17
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
singurul sfat pe care l-as da acestor frumosi tineri este urmatorul: cititi cu mare atentie articolele, mai ales cele pe teme politice, scrise de catre un mare roman, care nu va va minti, care a crezut in ce a scris si care a crezut in voi, inca de atunci, cu adevarat. Acel roman se numeste Mihai Eminescu.

Daca le veti citi si veti intelege ce spune atunci veti sti ce sa cereti si ce asteptari sa aveti si cum sa nu repetati greseli din trecut, inclusiv ale celor care, ca si voi acum, am iesit in strada cu alte ocazii. Dumnezeu sa va calauzeasca.
"Nu spera când vezi miseii
La izbânda facând punte,
Te-or întrece nataraii,
De ai fi cu stea în frunte;
Teama n-ai, cata-vor iarasi
Intre dânsii sa se plece,
Nu te prinde lor tovaras:
Ce e val, ca valul trece.


Cu un cântec de sirena,
Lumea-ntinde lucii mreje;
Ca sa schimbe-actorii-n scena,
Te momeste în vârteje;
Tu pe-alaturi te strecoara,
Nu baga nici chiar de seama,
Din cararea ta afara
De te-ndeamna, de te cheama.


De te-ating, sa feri în laturi,
De hulesc, sa taci din gura;
Ce mai vrei cu-a tale sfaturi,
Daca stii a lor masura;
Zica toti ce vor sa zica,
Treaca-n lume cine-o trece;
Ca sa nu-ndragesti nimica,
Tu ramâi la toate rece."
  #507  
Vechi 04.11.2015, 15:18:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Ovidiu si Iuliu, dar de trance/goa, si altele ce parere aveti?
Huh...sincer? În urmă cu cinci ani visul meu era să ajung la un concert Sensation White (de preferat în Olanda) sau la un concert live Tiesto, eram înnebunit după el. În 2010 am fost la concertul AC/DC, un concert foarte reușit, sonorizare de excepție. De asta eu îi înțeleg pe acei tineri prezenți în Colectiv și nu îndrăznesc să-i judec. Nu sunt și nu am fost mai bun ca ei. Cine a călcat strâmb poate să-și înțeleagă mai bine confratele și să împreună-pătimească cu el. Acum am ajuns să cunosc părinți de excepție (monahi, ieromonahi - foști rockeri) - sunt oameni extraordinari. Dar de părinți care au fost maneliști încă nu am auzit. :)

ps: dă un search Dj Tiesto - Live și ai să mă înțelegi. :)
ps: dacă m-ai pune acum în fața unei săli de genul ăsta nu știu dacă aș rezista să nu intru măcar cinci minute.

Last edited by ovidiu b.; 04.11.2015 at 20:53:52.
  #508  
Vechi 04.11.2015, 15:38:20
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi plac uplifting si goa trance. Tiesto...prefer ATB, Armin van Buuren si Paul van Dyk (e buna si rasa spalacita la ceva: muzica de buna calitate :)))) ). Cum i-am zis si lui Iuliu, dar si public pe forum, ascult orice, in afara de manele si metal efectiv extrem.
Insa sunt genul de meloman de camera. Nu suport concertele, sau manifestatiile, etc. In general tot ce este multime, organizata sau nu. Stii, sunt ideologul anti-aglutinarii, nu? :))

Last edited by The Willful One; 04.11.2015 at 15:57:49.
  #509  
Vechi 04.11.2015, 15:50:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
prefer ATB, Armin van Buuren si Paul van Dyk (e buna si rasa spalacita la ceva: muzica de buna calitate :)))) ). Cum i-am zis si lui Iuliu, dar si public pe forum, ascult orice, in afara de manele si metal efectiv extrem.
Uitasem de ei. :) Dar Tiesto era pentru mine regele. Olandezii sunt ce mai buni la așa ceva. Și la sport sunt foarte buni. În schimb, păcat că promovează foarte mult homosexualitatea, pedofilia și în general curvia.

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Insa sunt genul de meloman de camera. Nu suport concertele, sau manifestatiile, etc. In general tot ce este multime, organizata sau nu. Stii, sunt ideologul anti-aglutinarii, nu? :))
Nu! Tu ești definiția perfectă a paradoxului. :)

Last edited by ovidiu b.; 04.11.2015 at 16:06:00.
  #510  
Vechi 04.11.2015, 16:02:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar nu am spus ca ar fi mai buni decat altii. Sau ca trebuie sa ne punem sperantele in ei. Am explicat doar ca nu privesc lucrurile asa de serios pe cat le privim noi - Eu acum nu as imbraca un tricou de ala nici daca m-ai taia. Acum niste ani as fi facut-o doar ca sa par mai intr-un fel.

Asta despre rockeri. La fel si despre ceilalti tineri frumosi. Cred ca-s si mai hoti, si mai prosti si mai dezinformati decat cei care au fost tineri frumosi inaintea lor. Cred ca au o mentalitate de pionieri si sunt instrumentul perfect al arhitectilor lumii noi. Acum esti multumit ?
Este cât se poate de clar ce spui. Pe mine m-ai mulțumit. :)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare