Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.02.2010, 20:47:09
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Altii au trecut chiar prin mai multe socuri de genul asta, si-au revenit, sunt casatoriti si mai fericiti ca niciodata fata de cum erau (mai mult sau mai putin pe) alaturi de fostele "iubiri".

Intr-adevar, e regretabil cum au decurs lucrurile si intr-un fel de necrezut o astfel de schimbare la 180grade, dar asta e, cel mai bine sa te impaci cu situatia.

E o foarte buna ocazie sa-ti indrepti mai mult atentia spre Dumnezeu acum, ti-ai pus prea multe sperante intr-un simplu muritor..
El era singura persoana cu care vorbeam,imi stia gandurile,framantarile,cand sunt trista sau bucuroasa,iar eu il recunoasteam din 1000, acuma a ramas un gol imens...As fi putut baga mana in foc pentru el,iar daca cineva mi-ar fi spus ca ne vom desparti as fi fost in stare sa-l strang de gat.Si pentru ce totul?Pentru un motiv prostesc si neadevarat..Eu vad acest lucru si nu doar eu,am spus ca eu fiind subiectiva vad lucrurile altfel,dar pana si apropiatii mei,pana si preotii cu care am vorbit imi dau dreptate...Mi-e ciuda pe acel preot..sincer...Doamne iarta-ma,nu-i bine sa spun ceva rau despre un preot,dar sunt prea inversunata.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.02.2010, 22:15:59
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
El era singura persoana cu care vorbeam,imi stia gandurile,framantarile,cand sunt trista sau bucuroasa,iar eu il recunoasteam din 1000, acuma a ramas un gol imens...As fi putut baga mana in foc pentru el,iar daca cineva mi-ar fi spus ca ne vom desparti as fi fost in stare sa-l strang de gat.Si pentru ce totul?Pentru un motiv prostesc si neadevarat..Eu vad acest lucru si nu doar eu,am spus ca eu fiind subiectiva vad lucrurile altfel,dar pana si apropiatii mei,pana si preotii cu care am vorbit imi dau dreptate...Mi-e ciuda pe acel preot..sincer...Doamne iarta-ma,nu-i bine sa spun ceva rau despre un preot,dar sunt prea inversunata.
SCUMPO acela nu a fost PREOT(a fost un fals preot,sau cel mult unul nebun)eu sincer cred ca a fost o FALSA!!!ITI inteleg durerea ,dar vezi tu uneori iubirea ne face sa fim ORBI!NU prea iti mai raman multe de facut in legatura cu prietenul tau,in schimb ai putea sa te apropii de DUMNEZEU!
SPUI ca esti si bolnava!OFF...Boala nu este o rusine,nici dovada ca am fost lepadati de Dumnezeu;dimpotriva, si in ea se gaseste mila Lui.Ceea ce vine de la Dumnezeu sau este ingaduit de El,este miluire:BOALA,SARACIE,SUFERINTA. Deci TU sa te rogi din inima zicand:"DOAMNE,FA-MA BINE! SA NU SE FACA INSA VOIA MEA,CI VOIA TA!Slava TIE,Dumnezeul MEU!Cred ca pe cit de buna este sanatatea,la fel este si boala aceasta! Sunt recunoscatoare pentru toate,MILOSTIVE,FACATORULE AL MEU!'' Toate sunt date de Dumnezeu spre mantuirea noastra.Cu acest gand sa primesti si tu boala si suferinta ta,multumind lui Dumnezeu,CARE SE ingrijeste de mantuirea TA.Felul in care ingaduie Acesta INTAMPLARILE pentru mantuirea ta,doar EL stie.NOI, de obicei,nu putem sa intelegem.De exemplu,trimite o suferinta uneori ca sa ne invete,sa ne trezeasca duhovniceste,alteori ca sa ne scape de un rau mai mare,sa ne mareasca rasplata cereasca,sa ne izbaveasca de vreo patima s.a.Deci,tu sa iei seama la pacatele tale si sa zici:"Slava tie ,Doamne,Care ma pedepsesti cu dreptate!"Sa te gandesti ca,inainte de toate,ai uitat de Dumnezeu si sa zici:"Slava tie Doamne,Care mi-ai dat prilejul si stinta ca sa imi amintesc mai des de Tine!'' Trebuie neaparat sa iti cauti un duhovnic sa te spovedesti lui si el te va ajuta.ORTODOXIA ESTE ADEVARUL!!!Cauta un duhovnic ORTODOX SI ROAGA-TE DOMNULUI sa iti dea unul iscusit.AI spus ca daca te casatoreai cu acel baiat, treceai la ortodoxie,poate DUMNEZEU te cheama la ADEVAR,dar vrea ca sa o faci din dragoste pentru EL,nu pentru acel baiat(aceasta este o parere a mea),dar cel mai bine te va povatui duhovnicul. PUNE-TI nadejdea in DUMNEZEU si cu rugaciunea alunga durere pe care ti-a pricinuit-o acel baiat.Mergi pe calea aceasta si DOMNUL va indrepta lucrurile spre folosul tau.Te imbratisez cu drag!!!Mai vorbim!DOMNUL SA TE BINECUVINTEZE!!!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.02.2010, 22:43:00
ge-stf ge-stf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 3
Implicit

Nu te mai gindi ca iti faci mai mult rau.depinde de maicasa nu se bazeaza pe puterile lui inca nu e de insurat. asta e mai lasa-l cind o sa fie pregatit va veni singur daca e destinul tau.noi avem sufletul de la D-ZEU EL ni l-a dat cel mai mult pe EL trebuie sa-l iubim. DOAMNE AJUTA.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.02.2010, 22:47:36
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Diferente intre Duhovnic si Preotul casei ???

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Incep sa scriu aici cu speranta ca cineva sa ma ajute sau sa-mi dea niste raspunsuri.
Acum 1 an si 7 luni am intalnit un baiat cu care m-am inteles bine,desi certuri mai existau ca in orice cuplu.El este din Bacau,iar eu din Lugoj. Anul trecut ne-am certat dintr-o prostie, iar el mi-a propus sa facem o pauza de-o saptamana,eu nu am acceptat si am ales sa fiu alaturi de el.A trecut si acea saptamana si l-am intrebat de ce a vrut aceasta pauza,iar el mi-a spus ca s-a rugat toata saptamana la Dumnezeu, apoi s-a dus la duhovnicul lui sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Acel duhovnic i-a raspuns sa fie alaturi de mine,sa mergem impreuna pe acest drum,daca ma iubeste sa nu-si asculte mama care era impotriva noastra pentru ca la un moment dat trebuie sa ne facem fiecare propria familie,nu putem ramane vesnic cu parintii.Atunci am fost amandoi fericiti ca raspunsul a fost pozitiv.
La inceputul acestui an totul s-a schimbat,a inceput un adevarat cosmar pentru mine.Intr-o zi el mi-a spus ca urmeaza sa vina la el in casa un preot chemat de mama lui sa sfinteasca casa,sau ceva de genul.Dupa ce a plecat acel preot,prietenul meu s-a schimbat radical,a spus ca vrea sa ne despartim.L-am intrebat care este motivul,iar el mi-a raspuns ca din nou s-a rugat toata noaptea la Dumnezeu sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Dupa ce a facut preotul Sfantul Maslu(ceea ce nu se face niciodata cu un singur preot)l-a strigat pe nume pe prietenul meu,apoi l-a intrebat ce tangente are el cu o persoana bolnava(eu avand unele probleme de sanatate),el a raspuns "prietena mea".In acel moment acel preot a spus sa se desparta de mine,ca nu suntem facuti unul pentru celalalt,ca daca vom ramane impreuna ne vom distruge unul pe celalalt si sa puna punct acestei relatii cat mai repede.De atunci el este cu totul o alta persoana,nu mai imi raspunde deloc la telefon,cand am vorbit ultima oara cu el a inceput sa tipe la mine ceea ce nu a facut niciodata,eu am avut niste probleme grave de sanatate,iar el nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe ce fac,s-a comportat cu mine cum nu mi-as fi imaginat niciodata.
De atunci nu-mi pot reveni,nu-mi gasesc linistea,nu inteleg cum de s-a lasat influentat de un preot si nu asculta ceea ce ia spus duhovnicul lui?Cum de un preot a facut singur Sfantul Maslu?De ce s-a schimbat prietenul meu asa de mult,nu-l mai recunosc dupa aceasta slujba?Daca acest preot a fost chemat de mama lui cu scopul de-a ne desparti pt ca in vara urma sa se mute el la mine in oras,iar mama lui nu se putea impaca cu acest gand?De ce nu a mai intrebat si pe alti preoti,sau sa vorbeasca cu duhovnicul lui?Am povestit la doi preoti ortodoxi ce mi s-a intamplat si amandoi au spus ca un preot nu poate niciodata sa spuna cuiva sa se desparta mai ales de o fata bolnava,din contra Dumnezeu incurajeaza oamenii sa fie aproape de bolnavi.Din cate stiu nimeni pe acest pamant nu are voie sa prevesteasca viitorul,numai Dumnezeu il stie.Eu nu-mi gasesc linistea de atunci, nu pot sa cred ca s-a lasat influentat,ca s-a schimbat asa de mult,cum de a lasat sa se piarda iubirea noastra asa de usor?
Incerc sa lupt pt iubirea noastra,mai ales ca nu am un motiv concret si stiu ca acesta nu este baiatul pe care l-am cunoscut si pe care l-am iubit si-l iubesc.
Sper sa ma ajute cineva,nu stiu cum sa procedez in continuare,dupa tot ce mi-a facut vreau sa-l ajut,ma rog la Dumnezeu pentru el si sper sa realizeze cat de mult a gresit fata de mine.Sper sa ma ajute Dumnezeu sa merg mai departe,desi cu fiecare secunda trecuta este din ce in ce mai greu.
Ma inspaimanta ceea ce am citit despre poveste voastra de dragost si despre fiferentele de sfaturi ( care normal, daca sunt infatisate de Dumnezeu ar trebui sa fie la fel si nu diferite) ; in fine ...cred ca Duhovnicul a grait adevar de la Dumnezeu sa fiti impreuna; dar daca musiu nu asculta de vocea lui Dumnezeu !!! stii dupa ce imi dau seama care din cei doi a grait adevar??? dupa faptul ca dupa ce a aparut preotul chemat de mama iubitului tau el si-a schimbat atitudinea total fata de tine si si-a schimbat-o in rau caci un om chiar daca ar fi primit un sfat de despartire si acesta ar fi venit de la Dumnezeu...preotul i-ar fi dat si indicatii pretioase cum sa procedeze sa se desparta de tine, adica sa o faca Crestineste , nu ca un pagan, adica sa ramana prieten cu tine fara a manifesta sentimente de iubire , si sa se intereseze de sanatatea ta, sa incerce sa te ajute daca e posibil, sa mai petreaca timp cu tine dar sa aduca prieteni cu el ...asa ar proceda un adevarat crestin...si poti sa-i scrii o scrisoare sau sa te duci sa-l vizitezi inopinat si sa-i vorbesti, sa-l convingi de ce nu e de la Bunul Dumnezeu ceea ce i-a spus preotul ci ceea ce ia- spus Duhovnicul ...poti intreba orice autoritate preoteasca Ortodoxa cine e mai aproape de sufletul omului respectiv si il cunoaste indeaproape? Duhovnicul sau sau un preot ? eu consider ca Duhovnicul, deoarece el cunoaste ''Duhul'' , spiritul omului respectiv deoarece omul ii spune Duhovnicului absolut tot despre el insusi.......si Duhovnicul, banuiesc eu, se roaga indelungat pentru omul respectiv, sa i se arate de la Dumnezeu ce trebuie sa-l sfatuiasca pe acel om...eu asa cred........mai intreba ...poate Patriarhia Romana sa-ti dea un raspuns foarte la obiect...in privinta iubitului tau , daca reusesti sa-l contactezi si sa-l rogi sa-ti acorde doar cateva minute sa stai de vorba cu el si sa-i explici si lui ceea ce ti-am explicat eu si poate obtii informatii mai valoroase de la cei in materie ...si daca el nu intelege ceea ce ii explici lasa-l ...inseamna ca nu e demn de tine si chiar trebuie sa iti cauti fericirea cu alt baiat...nu are rost sa te consumi pentru nimeni care nu isi inmoaie inima cel putin ca un bun Crestin , daca nu ca iubit; eu iti urez multa sanatate si tot ceea ce pot sa fac este sa ma rog la Dumnezeu pentru tine , pentru sanatatea si linistea ta sufleteasca; Sa-ti ajute in viata Bunul Dumnezeu si mereu sa te lasi calauzita de El...invata din Intelepciunea Lui !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.02.2010, 23:52:15
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
Ma inspaimanta ceea ce am citit despre poveste voastra de dragost si despre fiferentele de sfaturi ( care normal, daca sunt infatisate de Dumnezeu ar trebui sa fie la fel si nu diferite) ; in fine ...cred ca Duhovnicul a grait adevar de la Dumnezeu sa fiti impreuna; dar daca musiu nu asculta de vocea lui Dumnezeu !!! stii dupa ce imi dau seama care din cei doi a grait adevar??? dupa faptul ca dupa ce a aparut preotul chemat de mama iubitului tau el si-a schimbat atitudinea total fata de tine si si-a schimbat-o in rau caci un om chiar daca ar fi primit un sfat de despartire si acesta ar fi venit de la Dumnezeu...preotul i-ar fi dat si indicatii pretioase cum sa procedeze sa se desparta de tine, adica sa o faca Crestineste , nu ca un pagan, adica sa ramana prieten cu tine fara a manifesta sentimente de iubire , si sa se intereseze de sanatatea ta, sa incerce sa te ajute daca e posibil, sa mai petreaca timp cu tine dar sa aduca prieteni cu el ...asa ar proceda un adevarat crestin...si poti sa-i scrii o scrisoare sau sa te duci sa-l vizitezi inopinat si sa-i vorbesti, sa-l convingi de ce nu e de la Bunul Dumnezeu ceea ce i-a spus preotul ci ceea ce ia- spus Duhovnicul ...poti intreba orice autoritate preoteasca Ortodoxa cine e mai aproape de sufletul omului respectiv si il cunoaste indeaproape? Duhovnicul sau sau un preot ? eu consider ca Duhovnicul, deoarece el cunoaste ''Duhul'' , spiritul omului respectiv deoarece omul ii spune Duhovnicului absolut tot despre el insusi.......si Duhovnicul, banuiesc eu, se roaga indelungat pentru omul respectiv, sa i se arate de la Dumnezeu ce trebuie sa-l sfatuiasca pe acel om...eu asa cred........mai intreba ...poate Patriarhia Romana sa-ti dea un raspuns foarte la obiect...in privinta iubitului tau , daca reusesti sa-l contactezi si sa-l rogi sa-ti acorde doar cateva minute sa stai de vorba cu el si sa-i explici si lui ceea ce ti-am explicat eu si poate obtii informatii mai valoroase de la cei in materie ...si daca el nu intelege ceea ce ii explici lasa-l ...inseamna ca nu e demn de tine si chiar trebuie sa iti cauti fericirea cu alt baiat...nu are rost sa te consumi pentru nimeni care nu isi inmoaie inima cel putin ca un bun Crestin , daca nu ca iubit; eu iti urez multa sanatate si tot ceea ce pot sa fac este sa ma rog la Dumnezeu pentru tine , pentru sanatatea si linistea ta sufleteasca; Sa-ti ajute in viata Bunul Dumnezeu si mereu sa te lasi calauzita de El...invata din Intelepciunea Lui !
Multumesc mult pentru sfaturi si ca esti aproape de mine spiritual. Pentru mine este mult mai greu din moment ce-mi desfasor activitatea mai mult intre cei 4 pereti ai camerei mele.La cine sa apelez,cand eu nu pot face nimic.Daca as fi fost sanatoasa as fi facut mai multe,m-as fi dus sa vorbesc cu duhovnicul lui,as fi luat primul tren si m-as fi dus pana la el sa-mi spuna privindu-ma in ochi toate ce mi le-a spus la telefon.Dar chiar daca ar insemna sa lupt toata viata,tot am sa-l intalnesc,lucrurile nu pot ramane astfel,pentru ca intre noi totul a fost sincer,stiu asta..si el la fel.Nu pot uita ca in momentul in care mi-a spus ca nu mai poate fi cu mine a plans si el si mi-a spus sa-l iert si ca ma iubeste si ii pare rau ca m-a facut sa cred in noi.Acest lucru imi da putere,intotdeauna este o solutie,cu ajutorul lui Dumnezeu o voi gasi.Eu intotdeauna am reusit cu ajutorul lui Dumnezeu sa-l scot de fiecare data cand cadea,dar acuma nu mai pot,este prea inversunat impotriva mea...Nu pot intelege de ce m-a lasat cand mi-a fost cel mai greu,in primul rand nu-i omeneste acest lucru...Am avut probleme de sanatate,din cauza bolii am facut unele complicatii,urma sa dau un examen,iar duminica este ziua mea,insa lui nu ia pasat de toate astea.Stiu ca nici macar nu-mi va spune "La multi ani".Dar daca Dumnezeu asa vrea,atunci faca-se voia lui,sper ca intr-o zi voi fi si eu bucuroasa,chiar daca stiu ca numai cu el as fi putut fi cu adevarat fericita!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.02.2010, 06:44:29
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Draga mea;iarta-ma a-ti scriu aici; si fiul meu a cunoscut o fata din Lugoj;noi,suntem aproape de Bacau; a cunoscut-o prin mine,mama lui; Nu cred ca mama lui ar vrea sa-l vada nefericit;eu,sufar cind se mai cearta copiii mei; spun copii,pentru ca pe fata o consider --fata mea--;o iubesc;este o dulce;TE ROG NU DISPERA;nu te-ai gindit,ca poate va incearca Bunul Dumenzeu?spui ca esti catolica;este foarte bine,pentru voi,sa treci la ortodoxi; Nu dispera;roaga-te; lasa pe Bunul Dumenzue sa-l judece si sa-l pedepseasca pe acel preot;Maica Domnului,sa fie cu voi; sa va ajute sa fiti impreuna;
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.02.2010, 07:51:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mda,cautam vesnic in afara noastra ceea ce ar trebui sa descoperim in interior si asa ajungem dependenti si ne agatam de niste oameni,care sunt si ei indivizi diferiti,cu propriile lor nevoi si probleme.
O relatie isi are rostul ei,dar daca atunci cand ea se sfarseste,dintr-un motiv ori altul,ne simtim fara rost,ca o frunza'n vant si ca intreg universul nostru interior s-a prabusit..."alarma'n port!",inseamna ca problema se afla la noi si nu la celalalt.
Tine minte:nimeni,dar absolut nimeni nu este responsabil de fericirea noastra in afara de noi insine!
Sa cautam mai bine in interiorul nostru acele dureri ale trecutului care ne tin captivi in astfel de situatii,langa oameni nepotriviti,sa le constientizam si sa le gestionam in asa fel incat sa nu ne mai afecteze negativ viata.
Dumnezeu,dragul de El,nu te-a lasat la greu,insa tu trebuie sa inveti acum niste lectii,de asta suferi.
Toti suferim aici,intr-un fel sau altul,pe masura slabiciunilor si necunoasterii noastre,sunt experiente de viata pe care trebuie sa le luam ca atare.Depinde de noi daca "luam nota de trecere" si mergem la urmatorul nivel sau le repetam si continuam sa suferim pentru ca inca nu am invatat.
Lumea asta,dar si cea de dincolo apartine celor care lupta,nu a celor care se vaita si cersesc afectiunea si protectia acelor din jur.
Crezi ca esti prea slaba pentru asta?Ai incredere ca Dumnezeu a sadit in tine mai multa putere decat poti tu sa iti imaginezi la ora actuala,totul este sa vrei sa cauti s-o descoperi!
In privinta baiatului acela nici nu prea are rost sa comentez,un singur lucru pot spune:trist ca este o marioneta in mainile mamei,a diverselor persoane care au o anumita influenta asupra lui si ca la orice pala de vant isi schimba directia.Nu el este carmaciul propriei sale vieti,ci este doar un calator confuz ghidat de oricine ii arunca o parere,conform "programelului" inserat de acasa.
Nu iti fa iluzii ca il vei putea tu schimba.Ar insemna sa te minti pe tine.O lupta cu morile de vant,care iti va cauza alte suferinte...inutile.
Stiu ca mesajul meu poate ti s-a parut mai dur,dar,imi pare rau,asta gandesc si ma indoiesc ca ti-ar fi de folos sa iti spun "vai,draga de tine,ce oameni,ce nedreapta e viata cu unii,imi pare rau...".Nu,cred ca e timpul sa te trezesti si sa incepi sa devii carmaciul propriei tale vieti!
Incepe lucrul cu tine,sanatatea (apropo,insanatosire grabnica!),cunoasterea,iubirea si stima de sine (nu vorbesc de egoism,a nu se intelege gresit),astfel incat sa reusesti sa functionezi cu potentialul pe care bunul Dumnezeu ti l-a dat.
Atunci,vei vedea ca ceea ce ai devenit tu in interior se va reflecta si in exterior,in absolut orice domeniu,inclusiv in relatia cu un partener.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 26.02.2010 at 07:56:14.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.02.2010, 09:06:00
teodorabiriuc teodorabiriuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Locație: Timisoara,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Din pacate si eu am avut aceeasi problema acum citiva ani.Si eu am iubit un baiat si parintii mei nu au fost de acord cu relatia noastra si ne-am despartit.Stiu prin ce treci.Ce sfat sa-ti dau?Lupta pentru iubirea ta!Daca Dumnezeu vrea sa fiti impreuna,veti fi,chiar daca mama ta se va opune.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.02.2010, 10:45:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Multumesc mult pentru sfaturi si ca esti aproape de mine spiritual. Pentru mine este mult mai greu din moment ce-mi desfasor activitatea mai mult intre cei 4 pereti ai camerei mele.La cine sa apelez,cand eu nu pot face nimic.Daca as fi fost sanatoasa as fi facut mai multe,m-as fi dus sa vorbesc cu duhovnicul lui,as fi luat primul tren si m-as fi dus pana la el sa-mi spuna privindu-ma in ochi toate ce mi le-a spus la telefon.Dar chiar daca ar insemna sa lupt toata viata,tot am sa-l intalnesc,lucrurile nu pot ramane astfel,pentru ca intre noi totul a fost sincer,stiu asta..si el la fel.Nu pot uita ca in momentul in care mi-a spus ca nu mai poate fi cu mine a plans si el si mi-a spus sa-l iert si ca ma iubeste si ii pare rau ca m-a facut sa cred in noi.Acest lucru imi da putere,intotdeauna este o solutie,cu ajutorul lui Dumnezeu o voi gasi.Eu intotdeauna am reusit cu ajutorul lui Dumnezeu sa-l scot de fiecare data cand cadea,dar acuma nu mai pot,este prea inversunat impotriva mea...Nu pot intelege de ce m-a lasat cand mi-a fost cel mai greu,in primul rand nu-i omeneste acest lucru...Am avut probleme de sanatate,din cauza bolii am facut unele complicatii,urma sa dau un examen,iar duminica este ziua mea,insa lui nu ia pasat de toate astea.Stiu ca nici macar nu-mi va spune "La multi ani".Dar daca Dumnezeu asa vrea,atunci faca-se voia lui,sper ca intr-o zi voi fi si eu bucuroasa,chiar daca stiu ca numai cu el as fi putut fi cu adevarat fericita!
Totusi, poti sa spui cu mana pe inima ca nu i-ai gresit cu nimic?
N-ai aruncat vreun cuvant greu despre el sau mama lui?

N-ai facut presiuni, nu l-ai fortat sa ia decizii sau sa-ti faca promisiuni desi poate nu era pregatit sa o faca?

Mi se pare o schimbare radicala din partea lui, parca vorbesti de doi oameni diferiti, esti sigura ca nu esti si tu pe undeva cauza acestei schimbari?

Dupa ce a facut atat timp opozitie mamei lui, si spui ca ti-a oferit atatea lucruri, cu sinceritate sa se schimbe dintr-o data atat de radical si sa fie atat de rautacios cu tine?

Daca e asa, atunci poate chiar e alt om si nu are sens sa mai visezi dupa ceva ce nu mai exista.
Sau..poate ai gresit pe undeva..?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.02.2010, 10:47:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodorabiriuc Vezi mesajul
Din pacate si eu am avut aceeasi problema acum citiva ani.Si eu am iubit un baiat si parintii mei nu au fost de acord cu relatia noastra si ne-am despartit.Stiu prin ce treci.Ce sfat sa-ti dau?Lupta pentru iubirea ta!Daca Dumnezeu vrea sa fiti impreuna,veti fi,chiar daca mama ta se va opune.
Dumnezeu nu impune cu cine sa fii.
Daca tu vrei, poti fi cu persoana respectiva (daca si ea vrea), iar daca nu reusesti inseamna ca n-ai avut suficienta determinare sau poate chiar nu era persoana potrivita.

Dumnezeu sfatuieste, dar nu decide sau actioneaza in locul tau.

Daca tu ai cedat presiunilor parintilor nu inseamna ca "asa a vrut Dumnezeu".
Pur si simplu n-ai iubit suficient.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este biserica voastra de suflet ? anamaria.petre Generalitati 10 22.01.2013 16:10:37
Distrus moral ionuttz Generalitati 32 30.01.2012 08:39:53
Care este Biserica voastra de suflet ? cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 142 06.08.2011 01:13:01
care e doferenta intre spirit si suflet? annajanette Generalitati 4 01.07.2010 04:31:23
Rugminte pentru un baiat care s-a abatut de la calea cea buna marianag Umanitare 29 23.06.2010 17:23:52