Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 04.09.2010, 01:32:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am intrebat de ce scrie ca "Toate imi sunt permise, dar nu toate imi sunt de folos". Si am aflat, ca cel, care a cazut in pacat, dar a reusit sa-l biruie si sa nu il mai repete, acela a ajuns sfant; exemple sunt multe, dar cel al Cuv. Seraphim Rose este elocvent.

Sa nu ne multumim cu a constata pacatele celorlalti, in cazul de fata pacate de care unii s-au curatat, ci sa avem aceeasi ravna, sau poate si mai mare, in a ne indeparta si de propriile noastre pacate, caci si noi suntem chemati sa ne sfintim. Lupta sa o ducem cu propriile pacate, nu cu ale altora, caci daca prima ne aduce raiul, a doua ne infunda si mai tare in negura iadului.

Sa nu incepem sa aratam cu degetul spre pacatele iertate ale altora, ci sa ne concentram la ale noastre, fata de care aratam mare si gratuita indulgenta.
Reply With Quote
 

Tags
parintele serafim rose



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare in legatura cu pr. Serafim Rose gheorghie Mari Duhovnici si predicile lor 4 11.12.2011 18:31:50
Sfantul Serafim Rose - conferinte. AndreiM Resurse ortodoxe on-line 12 16.07.2011 14:23:32
Psalmul 136 in talcuirea lui Serafim Rose Miha-anca Rugaciuni 14 08.01.2010 23:10:53
6 ani de la trecerea la cele vesnice a parintelui Galeriu costel Stiri, actualitati, anunturi 1 10.08.2009 18:05:14