Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 17.08.2011, 16:07:45
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Eu cred că din minteresuri viclean-prozelmite și pentru minciuna măririi de sine și neiubirea slavei Domnului ci pofta de slava gLumească...
Evident ca toti ce nu sustin "adevarul" lui vsovivi mint, cum altfel ar putea acesta sa aiba dreptate...

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
care se ține mare că cică el știe mai bine, el cel care le știe pe toate... e grozav
perfecta autodescriere

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dar nu poți acuza de mândrie și neștiință pe cineva care îți aduce argumentele pe baza căruia își întemeiază părerea și ți-o prezintă frumos...
Dar pe tine cine te indreptateste sa-ti faci interlocutorul mincinos?
Reply With Quote
  #172  
Vechi 17.08.2011, 16:19:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ai o problemă de tot zici că te acuz de ceva. Îți repet iar, și o s-o mai fac de va fi nevoie: dacă întrebarea adresată ție (cu scopul de a înțelege fenomenul) ți s-a părut a fi o acuză, îmi cer iertare.
Și cu asta basta, deocamdată atât.
Ce mai e pe la Cluj?
Bine ar fi dacă aș avea numai o problemă și ar fi aia că aș suferi de sindromul acuzării nedrepte, că cică aș fi un fel de victimă acuzată mereu pe nedrept, așa ca un fel de sindrom paranoic cum că toți mă acuză... păi eu pe drept sunt acuzat dacă mă acuză cineva, fiindcă sunt mândru și păcătos și rău, dar în ce privește pe Adevărul, acolo nu v-am mințit eu și v-am și prezentat mereu dovada și argumentul, ci iată că voi singuri vă autoamăgiți neluând în serios ce vorbesc de parcă aș fi inventat eu tot ce vă explic.

Deci „îngerul” acela pe care l-a văzut părintele Argatu, care a zis că mătușa Ileana a ajuns în iad, ăla e satana, căci a negat împărtășania făcută de dânsul și iertarea pe patul de moarte și împăcarea cu maică-sa, și nu și-a spus numele, și a zis el „să fie lumină” dar nu în numele Sfintei Treimi ci așa în numele unui creator necunoscut pe care cică deși doar îl reprezenta, iată că i-a luat locul rostind el să fie lumină, lăsând să se înțeleagă cum că el este Creatorul sau îngerul lui... iar credincioasa Ileana nu a greșit cu nimic cerând să-i pomenească un sfânt al zilei din cei trecuți în calendarul dat cu 13 zile în urmă din moment ce nu s-a lepădat și nu a chemat preoții stiliști ci a avut numai în el încredere, în părintele Argatu, dar a pomenit un sfânt la ceasurile lui de serbare, și nu e niciun canon să oprească asta, căci poți da ceasurile înainte sau înapoi cât vrei tu.

Iar a nega împărtășirea pe patul de moarte făcută de un preot din BOR credincios și să justifici osândirea la iad a unei femei ce se smerește spre împăcare cu părintele ei și cu Dumnezeu dar fără lepădare de preotul ei din BOR deci care dorește să nu supere pe părinți dar nici nu se leapădă de credința ei și a lui, asta nu se poate a fi osândit cu iadul, căci dacă s-ar fi lepădat ea sau el ar fi chemat un preot stilist, dar ei au făcut așa spre ieșirea din cearta cu părinții fără a lepăda ceea ce credeau ei, cum că părintele Argatu are dreptate osândind stilismul nu pentru ceasuri ci pentru călcarea canoanelor și osândirea BOR la modul absurd și fals.

Deci tind să cred că satana l-a amăgit pe părintele Argatu căci vedea că se îndoia de locul unde a ajuns credincioasa... și iată cum l-a păcălit, i-a dat o vedenie bine ticluită cu care spera să-și bage sofismul lui în credincioși și prin părinte în noi, căci știa că se va povesti, că cică ceasurile e de vină, sau cei ce-și schimbă sau nu-și schimbă ceasurile... Păi nu a mărturisit părintele Paisie de la Sihăstria că sfinții trei ierarhi au zis că „mai mare e ascultarea decât jertfa și că nu este canon pentru modificarea ceasurilor”... spre înainte sau spre înapoi? A zis, însă cine să-l creadă... așa că stiliștii osândesc fără dreptate pe BOR când neagă lucrarea lui Dumnezeu mai departe în România... și așa a făcut și „îngerul” îmbrăcat în alb, fără nume și care a zis și el „să fie lumină” lăsând să se înțeleagă cum că el ar fi... CREATORUL cel unic.

Sau dacă cineva descoperă ce a greșit credincioasa Ileana îl rog să mă lămurească și pe mine, căci eu nu văd nicio faptă demnă de osândă.

În Cluj e senin și e frumos... după ploaia și trăznetele de ieri, așa că mulțumesc de întrebare.

Last edited by vsovivi; 17.08.2011 at 16:31:04.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 17.08.2011, 17:46:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi uite fenomenul.

Părintele Argatu se temea pentru sufletul credincioasei Ileana și a cerut dovezi și semne de la Dumnezeu ca să știe... și a apărut un înger în alb care îi poruncea lui și care după ce l-a făcut să creadă că e trimis de Creatorul s-a dat însuși Creatorul zicând el „să fie lumină” ca și cum ar fi el Domnul Iisus Hristos ca la sfârșit să zică el osânda celor ce se chinuiesc pentru... dar să revedem mărturisirea:

„-La Boroaia, aveam o creștină care venea la Biserică, postea toate posturile, se împărtășea, fiind o bună și de nădejde credincioasă, cu toate că mama ei ținea stilul vechi. Într-o zi a căzut la o boală grea și a pus-o la pat. Atunci, trimite după mine să merg și s-o împărtășesc. M-am dus în grabă și eram mirat cum de a căzut mătușa Ileana așa deodată la boală! Când am început slujba pentru spovedanie îmi spune:
-Părinte, te rog, de data aceasta și pentru că este ultima dată, simt aceasta, să pomenești la rugăciune pe sfinții de astăzi pe stilul vechi!
-De ce mătușă Ileana, că dumneata niciodată n-ai cerut și nu ai pomenit de stilul vechi, mereu ai crezut că sunt greșiți?
-Știu, părinte, de data aceasta te rog să mă spovedești și să mă împărtășești pe stilul vechi.Mama a murit cu necazul pe mine, că nu m-a putut convinge să merg la biserica pe Stilul Vechi, vreau măcar la sfârșitul vieții mele s-o împac pe mama.
Nu am reușit oricât de mult am insistat și oricâte argumente i-am adus că, omul în ultima clipă a vieții se poate pierde și poate pierde tot ce a clădit într-o viață și că aceasta este o ispită cu care vrăjmașul vrea s-o câștige. Până în cele din urmă, neavând ce să fac, am spovedit-o și am împărtășit-o așa cum a cerut. Am insistat să-i aducă familia un preot pe vechi, dacă aceasta vrea, însă nici acest lucru n-a vrut, n-a vrut să primească preotul pe vechi decât pe mine.
După ce am spovedit-o pe mătușa Ileana, în urmă a murit. I-am făcut înmormântarea. Fiind cutremurat sufletește de încăpățânarea mătușii, pentru că tot timpul am avut grijă să n-o scap la stiliști, știind că familia ei toată este pe stilul vechi, iar în ultima clipă a vieții s-o pierd fără putință de a o salva. Am pus rugăciune la Dumnezeu ca să-mi arate unde este sufletul mătușii Ileana!

(aici apare diavolul)

Fiind la rugăciune, peretele dinspre răsărit dispare, se vedea afară, mi s-a arătat un tânăr îmbrăcat în alb, zicându-mi:
-Ai cerut de la Creatorul să vezi unde este sufletul lui Ileana?
-Da. Am răspuns eu.
-Vino cu mine și vezi! Am fost luat pe sus și dus înspre miază-noapte. Într-o clipă, am trecut deasupra munților, văilor, pădurilor, satelor, orașelor, am coborât într-un loc întunecos plin de rugi, spini, pământ colțuros și cu iarbă scurtă și aspră. Tânărul care mă însoțea a prins cu mâna de iarbă și a ridicat-o ca pe o ușă.
-Coboară! Mi-a poruncit.
-Nu văd nimic. I-am răspuns eu, pentru că totul era întuneric și nu se vedea nici pământ, nici scări.
-Să fie lumină! A poruncit tânărul. Atunci s-a luminat, și am descoperit niște scări, nu știam din ce material sunt, am coborât foarte mult în jos, în fundul pământului, până ce am ajuns în fața unui zid, opac, care nu era nici din piatră, nici din fier, nici din ciment, nu știu din ce era. Avea multe uși. Ne-am oprit în dreptul uneia, în care tânărul a lovit. S-a deschis ușa și am intrat într-o cameră nu prea mare, cu pereții de culoare gri închis. În mijlocul camerei pe un scaun ședea mătușa Ileana într-o lumină puternică și apăsătoare. Când m-a văzut s-a luminat la față și a zis:
-Ai venit să mă scoți de aici! Nu te-am ascultat și uite cum mă chinuiesc! Lumina aceasta este fierbinte și grea, mă apasă de mă dor umerii! Tânărul îmi face semn că este timpul să plecăm și-mi spune:
-La sfârșitul vieții, a pierdut locul la Creatorul. Așa se chinuiesc cei despărțiți de ascultarea Bisericii, cei ce nu ascultă de duhovnicul lor, și se cred mai luminați!

(Iar de aici se vede cu părintele l-a crezut pe diavolul îmbrăcat în alb care l-a păcălit împreună cu sufletul ce s-a arătat a fi credincioasa Ileana, și apoi justifica aceasta)

Deci, a pierdut locul care i se pregătise pentru trăire în evlavie și râvnă, mereu socotea despărțirea în două a bisericii: stil nou și stil vechi, o greșeală a celor de pe stilul vechi. Ați văzut, cum diavolul a avut răbdare și a așteptat-o până în ultima clipă a vieții sale? Când i-a dat o falsă mustrare de conștiință, că nu a ascultat de mama ei să respecte stilul vechi și că, mama a murit supărată pe ea? Vedeți, cum omul își poate pierde mântuirea chiar și în ultima clipă a vieții? Câți nu au fost înșelați în felul acesta? Câți nu zic, ce poate fi rău în stilul vechi, că tot biserică ortodoxă este? Este biserică ortodoxă, dar căzută din har și ascultare. Dacă s-ar întoarce la ascultare ar fi altceva. Din cauza aceasta, nici rugăciunile nu se urcă la cer, chiar dacă sunt pioși, evlavioși, respectă tipicul, canoanele, predaniile, mi s-a arătat aceasta.”

...........................

Dar cînd anume nu-l ascultase credincioasa pe părinte? Și cine era îngerul fără nume care își permitea să poruncească părintelui și să osândească și să justifice el judecățile Domnului?

Practic pentru că n-a crezut părintele Argatu, l-a amăgit satana...

Păi nu e clar că mătușa Ileana l-a rugat să o împace cu mama ei, ca să nu mai aibă supărare pe ea că n-a ascultat-o, și pentru asta l-a rugat pe părinte și nu s-a lepădat și l-a ascultat căci l-a rugat și nu l-a părăsit? Deci nu se vede că ea nu a ajuns lângă maica sa? Deci nu vă dă de gândit că nu era între ceilalți stiliști care se lepădaseră de credință?

Și ce a vrut să întineze îngerul mincinos:

-haina albă,
-lumina,
-împărtășania și validitatea iertării pe patul de moarte a credincioasei,
-să fure locul lui Dumnezeu Creatorul, Sfânta Treime împreună cu toți sfinții, poruncile, osîndirea, și mai ales să creeze iluzia că ar fi fost el Domnul Iisus Hristos... sau trimis de el...

Deci așa ne înșeală! Dacă ne îndoim... așa cum l-a înșelat pe părintele Argatu...
Căci acela e diavolul mincinos.

Auzi acolo, un tânăr îmbrăcat în alb...

Păi așa se purtaseră arhanghelii? Așa se purtaseră îngerii îmbrăcați în alb la înviere?

Nu se vede diferența?

Sau oare oricine se îmbracă în alb e demn de crezare?

Last edited by vsovivi; 17.08.2011 at 17:50:01.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 18.08.2011, 11:31:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci ce rezultă dintr-un așa comportament al „îngerului”? Mai ales când părintele era muncit în conștiință cu îndoieli, pentru sufletul credincioasei sale:

„-Ai cerut de la Creatorul să vezi unde este sufletul lui Ileana?
-Vino cu mine și vezi!Am fost luat pe sus și dus înspre miază-noapte.
...Tânărul care mă însoțea a prins cu mâna de iarbă și a ridicat-o ca pe o ușă.
-Coboară!
-Să fie lumină!
...Ne-am oprit în dreptul uneia, în care tânărul a lovit. S-a deschis ușa și am intrat într-o cameră nu prea mare, cu pereții de culoare gri închis.
-Ai venit să mă scoți de aici! Nu te-am ascultat și uite cum mă chinuiesc! Lumina aceasta este fierbinte și grea, mă apasă de mă dor umerii! (sufletul ce părea al credincioasei Ileana care se arată că-l cunoaște pe părintele Argatu)
Tânărul îmi face semn că este timpul să plecăm și-mi spune:
-La sfârșitul vieții, a pierdut locul la Creatorul. Așa se chinuiesc cei despărțiți de ascultarea Bisericii, cei ce nu ascultă de duhovnicul lor, și se cred mai luminați!”

Deci ce poți înțelege din acest comportament al unui tânăr îmbrăcat în alb:
”-Ai cerut de la Creatorul să vezi unde este sufletul lui Ileana?
-Vino cu mine și vezi!Am fost luat pe sus și dus...
...a prins cu mâna de iarbă și a ridicat-o ca pe o ușă.
-Coboară!
-Să fie lumină!
...tânărul a lovit. S-a deschis ușa și am intrat...
Tânărul îmi face semneste timpul să plecăm și-mi spune:
-La sfârșitul vieții, a pierdut locul la Creatorul. Așa se chinuiesc cei despărțiți de ascultarea Bisericii, cei ce nu ascultă de duhovnicul lor, și se cred mai luminați!”


Concluzia e simplă, mie așa mi-e dat și așa îmi pare:

Nu și-a dat numele, a făcut înaintea părintelui Argatu minuni prin care se deducea fie că el e însuși Creatorul, fie Dumnezeu, fie un slujitor al Lui... și se grăbea să nu cumva să-și dea seama de înșelare.

Dar ce puteți înțelege din comportamentul lui prin care a întărit părerea îndoielnică a părintelui că Ileana a pierdut locul la Creatorul în ultima clipă?

Păi cine a mai văzut ca un credincios de o viață, cu viață sfântă și luptă dreaptă împreună cu părintele contra stilismului, care pentru a se împăca cu mama ei, fără să-și lepede biserica și preotul, doar roagă să fie pomeniți și din sfinții din calendarul dat cu 13 zile îndărăt pe ceas, despre care sfinții trei ierarhi afirmă că nu există canon care să osândească datul ceasului înainte sau înapoi, deci nu e greșală de a pomeni sfinții în alte zile, și care nu vrea preoții stiliști, nu trece la stiliști... deci rezultă clar că ea era perfect în credință ea chiar mai bine ca părintele Argatu, căci acelea se cam temea și îndoia... deci cum poți afirma că această credincioasă este în neascultare?

Oare o fi Dumnezeu chițibușar și nedrept?

O fi orb și nu a priceput el înțeleapta smerenie și umilință a credincioasei față de maica ei dar fără a se lepăda de biserică și de părintele ei căci numai pe el l-a primit să o spovedească și împărtășească... pe patul de moarte..?

Oare nu a fost validă iertarea? Oare nu a fost validă împărtășania? Oare nu sunt sfinți sfinții pomeniți la data respectivă și ei alături de cei de pe nou? Oare e oprit canonic să dai ceasul înainte sau înapoi?

Deci singura concluzie este că tânărul în alb era satana care i-a întărit părintelui Argatu, îndoiala și necredința, și i-a dat „să vadă!”

Oare nu a zis părintele Cleopa că cea mai mare spurcăciune este a crede cineva în vedenii și vise, căci aceasta nu suferă Dumnezeu, pentru că sunt izvor puturos de mândrie?

Deci vezi cât e de grea lupta cu satana și cum l-a batjocurit pe părintele Argatu căci nu s-a prins de înșelare...

Păi a zis îngerul în „alb” vreodată:

M-a trimis pe mine Creatorul? Sau Sfânta Treime, sau Domnul, sau Iisus?

sau a zis el: Să fie Lumină în numele Sfintei Treimi? sau a Domnului nostru Iisus Hristos?

Sau s-a smerit vreodată „îngerul”?

Nu se vede că acela a slujit semeția și îndoiala părintelui?

Deci era un diavol îmbrăcat în haină de sfințișor! Era șarpele, era satana în chip de înger...

Doamne apără-l pe părintele Argatu, și-l iartă, căci e fratele nostru bun și vrednic... și are dreptate mare că stiliștii sunt eretici dar nu din pricina ceasurilor date înainte sau îndărăt ci fiindcă mint despre BOR și calcă multe canoane și batjocuresc lucrarea ta din BOR și din Noul Israel din români și creștini...

Așa că dacă cel mai mare luptător și biruitor ai diavolilor a fost și el înșelat, că așa rezultă din povestea lui, ce să mai zicem de noi înșine care toată ziua orbecăim printre iluzii și vremelnicii dând cu nasul din minciună în minciună... vai nouă.

Last edited by vsovivi; 18.08.2011 at 11:43:43.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 18.08.2011, 11:36:09
teodorabiriuc teodorabiriuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Locație: Timisoara,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu am vazut o mare cearta intre ortodocsi si altii pe aceasta tema, in unele biblii este scris cu i in alte cu 2 i, pana la care e corect?
Cica cu ii in ebraica inseamna magar, asa este?

Din cate stiu eu,sectarii scriu Isus cu un singur i.Normal se scrie cu doi i.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 19.08.2011, 13:13:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodorabiriuc
Citat:
Citat:
În prealabil postat de annajanette
Eu am vazut o mare cearta intre ortodocsi si altii pe aceasta tema, in unele biblii este scris cu i in alte cu 2 i, pana la care e corect?
Cica cu ii in ebraica inseamna magar, asa este?
Din cate stiu eu,sectarii scriu Isus cu un singur i.Normal se scrie cu doi i.
Tu nu ești sectară? Voi nu sunteți sectari? Ce înseamnă sectar și ce rău face o sectă, și cui anume, și prin ce anume?

Un creștin poate fi un sectar? Dar un ortodox nu poate fi socotit sectar?

Dacă scrie Iisus numai cu un i, omul devine automat sectar, pentru că nu vrea să mai adauge un i, sau pentru că nu mai vrea să șteargă un i?

Dar eu ce sunt dacă scriu Iisus cu 4 de i, așa: Iiiisus, unde iii vine de la pluralul articulat copiii...

Îndrăznește cineva să dea un răspuns? Ca să nu mor neluminat și neîndreptat. Hai cine crede și știe?

Last edited by vsovivi; 19.08.2011 at 13:16:47.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 19.08.2011, 13:15:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

____Nu____
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #178  
Vechi 19.08.2011, 13:43:02
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
____Nu____

____Nu____ ?????????

De ce nu îndrăzniți?.. mă rog frumos. (nu pe mine)

Hai, încearcă să fii sincer și nu doar să propagi păreri ale altora prin care să-ți arăți deplina ta credință... capabilă să-și dea viața exact ca o cățea pentru puii ei...

Spune sincer de ce un nu atât de hotărât? Ce vrei să oprești? De ce ți-e atât de frică? Ploaia aia oricum v-a veni... ploaia cea bună.

Fie-ți milă de Dumnezeu, că nu e bine să fie Rmânica-Teodora atât de singură... și răspunde.

Last edited by vsovivi; 19.08.2011 at 14:24:22.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 19.08.2011, 14:25:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dar eu ce sunt dacă scriu Iisus cu 4 de i, așa: Iiiisus, unde iii vine de la pluralul articulat copiii...
Daca forma folosita de dumneavoastra nu are la baza o explicatie logica, (transliterarea cuvantului din ebraica,greaca,latina...), o consider o forumula triviala, ce denota lipsa de respect fata de numele Mantuitorului si implicit fata de persoana Sa, numele Sau nefiind doar o insiruire de vocale si consoane, ci si semnul identitatii Sale. Dumneavoastra nu defaimati un simplu nume, ci tot ceea ce este Iisus in caracter, tot ceea ce cuprinde natura Sa divina si tot ceea ce a facut El pentru mantuirea noastra.

Last edited by ioanna; 19.08.2011 at 14:33:14.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 19.08.2011, 15:26:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca forma folosita de dumneavoastra nu are la baza o explicatie logica, (transliterarea cuvantului din ebraica,greaca,latina...), o consider o forumula triviala, ce denota lipsa de respect fata de numele Mantuitorului si implicit fata de persoana Sa, numele Sau nefiind doar o insiruire de vocale si consoane, ci si semnul identitatii Sale. Dumneavoastra nu defaimati un simplu nume, ci tot ceea ce este Iisus in caracter, tot ceea ce cuprinde natura Sa divina si tot ceea ce a facut El pentru mantuirea noastra.



Bună poanta,

și Ioannna dragă, uite, îți cer iertare că am adăugat un n atât de trivial și batjocoritor la numele tău... sper că nu te superi din nou și iar o să mă faci defăimător și lipsit de respect acuma și față de tine... știu că e foarte dureros, dureroasă o așa insultă.

Probabil dumneata faci parte din clubul de inteligenți care scrie numele Domnului așa: Iissuss... știi dumneata, de la serviciul secret, că altfel nu văd cum ai ajuns la concluzia că iii de la copiii, deci de la pluralul copii dar articulat, adică nu liberi și nu după pofetele și plăcerile lor ci bine articulat... la ditamai o așa concluzie, că cică nu e logică decât traducerea. Păi nu e clară logica în scrierea Iiiisus?

Așa că, dacă ai făcut nasoale, iată te-am articulat și pe tine un pic, cu încă un n, și sper deci să nu te superi de tot și să nu mă 'cureți' de tot prin procedeul inoculării superstiției halucinante care îi face pe unii să vadă urît după scamatoria asta ieftină prin preschimbarea din țânțar în armăsar și din gândac în afrodisiac, ori viceversa, din broască în prinț... și chiar nu vezi că ea era doar o biată gâză?

Last edited by vsovivi; 19.08.2011 at 15:54:12.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17