Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.09.2010, 16:14:58
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noi tot ce putem face este sa-l rugam pe Dumnezeu sa-l ierte, nu-l conditionam. Pe de alta parte Par Serafim Rose, are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu pentru a depasi handicapul de a fi fost in timpul vietii homosexual, si cei care au intrat in contact cu ei si a discutat aceasta deviatie inteleg ca numai o interventie miraculoasa divina ar putea poate schimba felul lor de a fi.
Am discutat nu cu unul ci cu mai multi calugari homosexuali si mi-au marturisit acest lucru esential.
Ca urmare ei nu se pot schimba niciodata. Pot insa mima ca nu mai sunt activi.

Par Rose face parte din uriasul grup clerical care au fost dati afara din mediul catolic si/sau protestant in urma uriaselor sandaluri N Americane de pedofilie si activitate homosexuala si care neavind alte meserii s-au "reprofilat" imediat pe alte religii mai tolerante printre care evident si cea Ortodoxa N. Americana.

Citind lucrarile lui nu ai cum sa-ti dai seama(mai ales ca roman traind in Romania), asa cum spunea si Antonia( "Pe filosof nu barba il face") ci doar din cunostinte directe si/sau prin cei care l-au cunoscut.

Cind il citeam mai demult si nu cunosteam OMUL in spatele scrierilor, recunosc ca m-a luat valul si mi-a placut, insa ulterior cind am citit scrisorile lui din tinerete unde recunoaste ca era gay m-a scirbit.
A si murit ulterior se banuieste ca de SIDA insa aceste lucruri nu se publica.
Interesant,nici eu nu am stiut pana acum,iti multumesc pentru informatie!
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.09.2010, 16:27:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Andreicozia

Te rog, inceteaza.

Discutiile astea s-au mai purtat pe alte threaduri si observ ca nu ratezi nici o ocazie de a arunca cu pietre in par. Serafim Rose si par. Arsenie Boca.

As aprecia sa pastrezi pt tine opiniile tale personale, mai ales ca stii cum se zice: iadul este plin de cei care judeca..


PS.. Vad cu groaza ca sunt si din cei care multumesc pt barfe.
Fratilor, mai cititi si voi: viata parintelui Serafim Rose nu este un secret, este publicata si in Romania.. nu mai puneti dati crezare tuturor zvonurilor. Cititi ce au avut de spus cei care au trait in preajma parintelui si l-au cunoscut personal. Altfel este f usor sa dai in cap altuia (mai ales unui om cu viata duhovniceasca!) ca sa te simti superior si sa nu mai simti putoarea propriilor pacate.

PS 2: copiii buni nu o judeca pe mama lor (=Biserica)

Last edited by anna21; 03.09.2010 at 16:30:52.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.09.2010, 16:29:08
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noi tot ce putem face este sa-l rugam pe Dumnezeu sa-l ierte, nu-l conditionam. Pe de alta parte Par Serafim Rose, are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu pentru a depasi handicapul de a fi fost in timpul vietii homosexual, si cei care au intrat in contact cu ei si a discutat aceasta deviatie inteleg ca numai o interventie miraculoasa divina ar putea poate schimba felul lor de a fi.
Am discutat nu cu unul ci cu mai multi calugari homosexuali si mi-au marturisit acest lucru esential.
Ca urmare ei nu se pot schimba niciodata. Pot insa mima ca nu mai sunt activi.

Par Rose face parte din uriasul grup clerical care au fost dati afara din mediul catolic si/sau protestant in urma uriaselor sandaluri N Americane de pedofilie si activitate homosexuala si care neavind alte meserii s-au "reprofilat" imediat pe alte religii mai tolerante printre care evident si cea Ortodoxa N. Americana.

Citind lucrarile lui nu ai cum sa-ti dai seama(mai ales ca roman traind in Romania), asa cum spunea si Antonia( "Pe filosof nu barba il face") ci doar din cunostinte directe si/sau prin cei care l-au cunoscut.

Cind il citeam mai demult si nu cunosteam OMUL in spatele scrierilor, recunosc ca m-a luat valul si mi-a placut, insa ulterior cind am citit scrisorile lui din tinerete unde recunoaste ca era gay m-a scirbit.
A si murit ulterior se banuieste ca de SIDA insa aceste lucruri nu se publica.
Eu nu am auzit pana acum despre asemenea lucruri in legatura cu Parintele Seraphim. Dar chiar si daca ar fi asa, in aceasta lume conteaza cum sfarsesti, nu cum incepi. Pentru fiecare dintre noi exista posibilitatea intoarcerii la Hristos, iar in cazul Pr. Seraphim acest lucru se vede cu cea mai mare claritate.

Din contra, daca a fost homosexual (desi ma indoiesc puternic), cu atat mai mult il voi admira, pentru ca a reusit sa invinga patima si sa se sfinteasca in asemenea grad.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.09.2010, 16:35:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu nu am auzit pana acum despre asemenea lucruri in legatura cu Parintele Seraphim. Dar chiar si daca ar fi asa, in aceasta lume conteaza cum sfarsesti, nu cum incepi. Pentru fiecare dintre noi exista posibilitatea intoarcerii la Hristos, iar in cazul Pr. Seraphim acest lucru se vede cu cea mai mare claritate.

Din contra, daca a fost homosexual (desi ma indoiesc puternic), cu atat mai mult il voi admira, pentru ca a reusit sa invinga patima si sa se sfinteasca in asemenea grad.
..daca nu stiai, si ma mir, ca doar esti un baiat scolit....e plin internetul, introduce doar cuvintele cheie si o sa primesti mii de documente
poftim:

http://www.google.ca/search?hl=en&rl...,+gay,&spell=1
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.09.2010, 16:36:33
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..daca nu stiai, si ma mir, ca doar esti un baiat scolit....e plin internetul, introduce doar cuvintele cheie si o sa primesti mii de documente
poftim:

http://www.google.ca/search?hl=en&rl...,+gay,&spell=1
Daca ti-as spune ca nu ma intereseaza, m-ai crede?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.09.2010, 16:37:01
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noi tot ce putem face este sa-l rugam pe Dumnezeu sa-l ierte, nu-l conditionam. Pe de alta parte Par Serafim Rose, are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu pentru a depasi handicapul de a fi fost in timpul vietii homosexual, si cei care au intrat in contact cu ei si a discutat aceasta deviatie inteleg ca numai o interventie miraculoasa divina ar putea poate schimba felul lor de a fi.
Am discutat nu cu unul ci cu mai multi calugari homosexuali si mi-au marturisit acest lucru esential.
Ca urmare ei nu se pot schimba niciodata. Pot insa mima ca nu mai sunt activi.

Par Rose face parte din uriasul grup clerical care au fost dati afara din mediul catolic si/sau protestant in urma uriaselor sandaluri N Americane de pedofilie si activitate homosexuala si care neavind alte meserii s-au "reprofilat" imediat pe alte religii mai tolerante printre care evident si cea Ortodoxa N. Americana.

Citind lucrarile lui nu ai cum sa-ti dai seama(mai ales ca roman traind in Romania), asa cum spunea si Antonia( "Pe filosof nu barba il face") ci doar din cunostinte directe si/sau prin cei care l-au cunoscut.

Cind il citeam mai demult si nu cunosteam OMUL in spatele scrierilor, recunosc ca m-a luat valul si mi-a placut, insa ulterior cind am citit scrisorile lui din tinerete unde recunoaste ca era gay m-a scirbit.
A si murit ulterior se banuieste ca de SIDA insa aceste lucruri nu se publica.
Inca ceva:Daca asa ceva nu se publica,tu de unde sti?te-au informat cumva servicile secrete?
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.09.2010, 16:44:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu nu am auzit pana acum despre asemenea lucruri in legatura cu Parintele Seraphim. Dar chiar si daca ar fi asa, in aceasta lume conteaza cum sfarsesti, nu cum incepi. Pentru fiecare dintre noi exista posibilitatea intoarcerii la Hristos, iar in cazul Pr. Seraphim acest lucru se vede cu cea mai mare claritate.

Din contra, daca a fost homosexual (desi ma indoiesc puternic), cu atat mai mult il voi admira, pentru ca a reusit sa invinga patima si sa se sfinteasca in asemenea grad.
A avut o relatie f stransa cu Alison, cu care, din cate stiu, a pastrat legatura prin scrisori dupa ce a ales sa-L slujeasca doar pe Dumnezeu.
Am cautat fotografia ei pt voi.

(nu am gasit o fotografie mai clara.. dar exista fotografiile ei in cartea "Viata si lucrarile par. Serafim Rose" aparuta la editura Sophia)

Cat despre placerea de a arunca cu noroi in altii... pomul se cunoaste dupa roada. Roadele vietii parintelui Serafim Rose se cunosc deja..
Ce se poate spune despre roadele tale, Andrei, mai ales observand activitatea denigratoare de pe acest forum? Hmm? Te simti bine in pielea ta?

Last edited by anna21; 03.09.2010 at 16:47:07.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.09.2010, 16:50:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
A avut o relatie f stransa cu Alison, cu care, din cate stiu, a pastrat legatura prin scrisori dupa ce a ales sa-L slujeasca doar pe Dumnezeu.
Am cautat fotografia ei pt voi.

(nu am gasit o fotografie mai clara.. dar exista fotografiile ei in cartea "Viata si lucrarile par. Serafim Rose" aparuta la editura Sophia)

Cat despre placerea de a arunca cu noroi in altii... pomul se cunoaste dupa roada. Roadele vietii parintelui Serafim Rose se cunosc deja..
Ce se poate spune despre roadele tale, Andrei, mai ales observand activitatea denigratoare de pe acest forum? Hmm? Te simti bine in pielea ta?

Atitudinea mea este realista nu denigratoare, insa pentru cineva ca tine cazuta in misticism bolnavicios si fanatism nu are relevanta deci:
somn usor!

Last edited by andreicozia; 03.09.2010 at 16:53:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.09.2010, 16:54:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Carti

Situl Crestin Ortodox gazduieste cateva din lucrarile par. Serafim Rose:

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...l-dupa-moarte/
(este o carte extraordinara, merita citita, as zice ca este chiar o lectura de baza pt. crestinii de azi care se confrunta cu tot felul de invataturi derivate din spiritism)

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-inima-omului/

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ia-viitorului/
(si aceasta este o lectura f utila)


De asemenea, biografia parintelui: "Viata si lucrarile Par. Serafim Rose" poate fi citita on-line pe situl scribd.com.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2010, 16:54:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Daca ti-as spune ca nu ma intereseaza, m-ai crede?
Nici o problema ca te inteleg!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele serafim rose



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare in legatura cu pr. Serafim Rose gheorghie Mari Duhovnici si predicile lor 4 11.12.2011 18:31:50
Sfantul Serafim Rose - conferinte. AndreiM Resurse ortodoxe on-line 12 16.07.2011 14:23:32
Psalmul 136 in talcuirea lui Serafim Rose Miha-anca Rugaciuni 14 08.01.2010 23:10:53
6 ani de la trecerea la cele vesnice a parintelui Galeriu costel Stiri, actualitati, anunturi 1 10.08.2009 18:05:14