Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.06.2012, 22:40:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Bun, aceasta teorie e valabila in BC (numai dupa Conciliul Vatican II).
Conciliul Vatican II nu a schimbat concepția despre Botez. Catolicii nu au botezat niciodată (nici după, nici înainte de Conciliul Vatican II) persoane despre care există dovada că au fost botezate, de exemplu un certificat de botez emis de o parohie aflată în schismă, ori mărturia părinților sau nașilor.

Citat:
Unii chiar merg mai departe, spunand ca BO este o parte din BC (cum e de exemplu BRU), deci are aceleasi invataturi.
În timp ce este adevărat că BRU este o parte din BC, concepția că BO ar fi o parte din BC este o aiureală. Biserica se definește ca "instituția divino-umană care...". Prin urmare, există granițe vizibile: ori ești în Biserică, ori nu ești în Biserică. Aici, într-adevăr, Conciliul Vatican II a inaugurat un limbaj care îi poate zăpăci pe cei care nu cunosc tradiția catolică, prin sintagma "comuniune incompletă". Ca și "adevărate Biserici Particulare". O terminologie ecumenico-diplomatică, ce nu schimbă cu nimic adevărul de fond. Este ca și când despre un copil ai spune că este "un adevărat bărbat" în loc să-i spui ca și până atunci, anume "este un țânc". Dar, dacă îmi arătați un document conciliar care să susțină că BO este în BC, promit solemn să renunț la catolicism și să mă fac sedevacantist, susținând în mod public că Papa și Sinoadele Ecumenice au luat-o pe arătură.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #102  
Vechi 11.06.2012, 22:40:47
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar dogma BC, bine ca intelegem amandoi acelasi lucru. Acesta este adoptata dupa Vatican II, dar este o alta poveste, nu intereseaza pe ortodocsi.
Și totuși, eu am dat această explicație la cererea expresă a unui user ortodox. De ce vă erijați în ceva ce nu sunteți, respectiv purtător de cuvânt al ortodoxiei sau al userilor ortodocși de pe forum ??!
  #103  
Vechi 11.06.2012, 22:41:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
E o traducere eronată care a contaminat tot internetul (și nu numai). Și eu credeam cu ani în urmă în formula ”iubește și fă ce vrei”, până am fost corectat de către un călugăr catolic augustinian, latinolog competent și traducător a numeroase scrieri a episcopului de Hippona, printre care și celebrele ”Confesiuni”.
De fapt nu e o diferenta prea mare, doar ca e folosita pentru o alta interpretare. Adica pentru pietismul de tip ecumenist, doar sentimentele sa primeze, fara invatatura.
  #104  
Vechi 11.06.2012, 22:43:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și totuși, eu am dat această explicație la cererea expresă a unui user ortodox. De ce vă erijați în ceva ce nu sunteți, respectiv purtător de cuvânt al ortodoxiei sau al userilor ortodocși de pe forum ??!
Nu m-a referit la postarea dvs., ci la postarea mea, adica extinderea discutiei spre cand s-a adoptat dogma, Vatican II, etc.
  #105  
Vechi 11.06.2012, 22:45:27
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar eu v-am dat nu unul ci multe citate despre acest lucru, dvs. nu imi puteti da niciunul. V-am explicat pe larg, cu citate, inclusiv practica iconomiei in BO. In cazul in care doar parerile dvs. sunt ca argument va rog ca pe viitor sa spuneti ceva doar daca aveti si argumente.
Unul dintre cei mai mari sfinți ai BO, sfântul Constantin, a fost botezat pe patul de moarte de către un preot arian.

Acume, sigur că, aplicând cu larghețe principiul iconomiei, putem ajunge și la concluzia că, deși unul dintre cei mai mari sfinți ortodocși a fost botezat de un neortodox, de fapt BO nu recunoaște botezul heterodocșilor. Cu alte cuvinte, albul, prin iconomie, poate deveni negru și vițăvercea.
  #106  
Vechi 11.06.2012, 22:46:56
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu m-a referit la postarea dvs., ci la postarea mea, adica extinderea discutiei spre cand s-a adoptat dogma, Vatican II, etc.
Și totuși, se pare că nu cunoașteți mare lucru despre Biserica Catolică.

La conciliul Vatican II nu s-a adoptat nicio dogmă.

Oricum, ca să revenim on topic, vă îndemn din nou să vă adresați Patriarhiei cu această întrebare: Este Papa Benedict al XVI-lea creștin sau nu ?
  #107  
Vechi 11.06.2012, 22:53:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Conciliul Vatican II nu a schimbat concepția despre Botez. Catolicii nu au botezat niciodată (nici după, nici înainte de Conciliul Vatican II) persoane despre care există dovada că au fost botezate, de exemplu un certificat de botez emis de o parohie aflată în schismă, ori mărturia părinților sau nașilor.
Este iconomia existenta si in BO si dintotdeauna in Biserica. Deosebirea era ca BC si recunoste mai nou aceste botezuri ca valide, in cazul BO ele nu sunt valide pana la venirea in BO, aplicandu-se doar iconomia.
  #108  
Vechi 11.06.2012, 22:58:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Oricum, ca să revenim on topic, vă îndemn din nou să vă adresați Patriarhiei cu această întrebare: Este Papa Benedict al XVI-lea creștin sau nu ?
Problema ortodocșilor nu este că ei contestă ortodoxia Papei, lucru pe care îl găsesc normal, câtă vreme aș face la fel dacă aș mai fi ortodox. Problema lor este că ei contestă ortodoxia propriului Patriarh. Neavând un răspuns clar la întrebarea: "dacă vreau să aflu un răspuns ortodox, unde trebuie să dau telefon ?" ei se aseamănă mult cu (neo)protestanții. Cu ani în urmă, aveam o polemică cu un protestant. Omul susținea că "Biserica" lui protestantă este apostolică, explicându-mi că predică doctrina apostolică. I-am reprodus un act oficial prin care o comunitate protestantă dintr-o țară scandinavă, unde religia lor este religie de stat, se exprima în favoarea homosexualității și a preoților "căsătoriți" homosexual. Credeam că l-am dezarmat și că, spășit de greutatea evidenței, îmi va spune: "domnule, ai dreptate: asta dovedește că Biserica Evanghelică predică ceva contrar doctrinei apostolilor". Ei bine, nu: omul mi-a replicat, senin și ingenuu, că asta o fi învățătura Bisericii Evanghelice din Suedia, dar că aceea din România este alta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #109  
Vechi 11.06.2012, 23:00:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este iconomia existenta si in BO si dintotdeauna in Biserica. Deosebirea era ca BC si recunoste mai nou aceste botezuri ca valide, in cazul BO ele nu sunt valide pana la venirea in BO, aplicandu-se doar iconomia.
Nu este niciun fel de iconomie. Iconomia nu se aplică în ceea ce privește Sacramentele Bisericii. Un Sacrament este valid, sau nu. Punct.

Cum ar fi să apreciem că Euharistia celebrată de un preot arian devine validă, post factum, dacă preotul se convertește a doua zi la Biserica Catolică ?! Ceea ce ieri a fost pâine și vin devine Trupul și Sângele lui Cristos odată cu botezul preotului celebrant ?! Absurd.
  #110  
Vechi 11.06.2012, 23:01:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Unul dintre cei mai mari sfinți ai BO, sfântul Constantin, a fost botezat pe patul de moarte de către un preot arian.

Acume, sigur că, aplicând cu larghețe principiul iconomiei, putem ajunge și la concluzia că, deși unul dintre cei mai mari sfinți ortodocși a fost botezat de un neortodox, de fapt BO nu recunoaște botezul heterodocșilor. Cu alte cuvinte, albul, prin iconomie, poate deveni negru și vițăvercea.
Eusebiu de Cezareea a fost un episcop, nu a fost arian in afara Bisericii. Se considera ca avea unele confuzii teologice, printre care si un fel de semiarianism. Dar pana la sfarsit a facut parte din Biserica. Si sf. Grigorie a scris de apocatastaza, ca sa nu mai zicem de Fer. Augustin. http://ro.orthodoxwiki.org/Eusebiu_de_Cezareea
Arie in schimb a fost condamnat si exclus din Biserica.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09