Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 05.07.2012, 19:21:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Am inteles ca
Ca de obicei n-ați înțeles nimic.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
IN LINII MARI VA GHIDATI DUPA UN MODEL (deci nu dupa Scriptura
Modelul acela era tocmai Scriptura (unde apare istoria primilor creștini cu Hristos în mijlocul lor), însă acest lucru pare prea subtil înțelegerii dvs. Recunosc, e vina mea, trebuia să fac și o schiță.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
in linii mici va ghidati dupa ureche.
"liniile mici" se ghidează tot după Scriptură, mai exact după principiile Scripturii, acolo unde nu se poate apela concret la acel "stă scris" [negru pe alb].

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In linii mari, oriunde intilnesc adventisti, in viata de zi cu zi, pe forumuri sau la TV, acestia declara ca traiesc precum apostolii, in linii mici nici unul din ei nu si-a lasat casa, masa, familie pentru Hristos.
Există și din aceștia (fiți liniștită, eu nu sunt unul dintre ei), dar programul dvs. foarte încărcat încă nu v-a permis să le luați un interviu. Și mai trebuie să știți un lucru: nu toți creștinii sunt chemați să fie apostoli; cu toate acestea, unii lasă și casă și masă, ba chiar și țară și merg în jungle, insule la capătul lumii, ori în Arctic pentru a face muncă de apostolat, acolo unde (incredibil, dar adevărat!) nici măcar Biserica Universală (știți dvs. care e) n-a ajuns încă...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
in linii mici primii crestini nici nu stiau sa citeasca
Pe ici-pe colo, Scriptura vă contrazice, atât în privința liniilor mici; dar [mai grav] și în privința liniilor mari:

"Aceștia erau mai binevoitori decât cei din Tesalonic. Ei au primit cuvântul cu toată râvna. În fiecare zi cercetau Scripturile ca să vadă dacă lucrurile sunt așa." (Fapte 17,11 - versiunea catolică)

Spre fericirea lor, Sfântul Oficiu încă nu fusese inventat, ei încă dețineau Scripturile și chiar puteau să le studieze...


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In linii mari trimbitati sus si tare ca nu va lalaiti adunarile, in linii mici aveti si dumneavoastra lesinaturile dumneavoastra de melodii.
Din câte-mi aduc aminte (în linii mari desigur) nu despre cântare era vorba, ci despre actul liturgic. Pe de altă parte, aveți dreptate, avem și "leșinături" pe lângă dinamicele cântări neoprotestante. Mă refer în special la unele cânturi gregoriene, pe care personal le apreciez, chiar dacă sunt de proveniență catolică.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In linii mari tot ceea ce acuzati la altii aveti si dumneavoastra (in linii mici, evident).
Desigur. Însă eu adusesem în discuție aspectele teologice, dogmatice, nu metehnele omenești.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In linii mari aveti "sola Scriptura", in linii mici aveti "sola IN LINII MARI Scriptura, in rest urechea".
E bună și urechea dacă e acordată pe frecvența de emisie a Duhului Sfânt...

Last edited by osutafaraunu; 05.07.2012 at 19:24:05.
  #502  
Vechi 05.07.2012, 20:38:45
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Modelul acela era tocmai Scriptura (unde apare istoria primilor creștini cu Hristos în mijlocul lor), însă acest lucru pare prea subtil înțelegerii dvs. Recunosc, e vina mea, trebuia să fac și o schiță.
Serios? Unde apare in Sfinta Scriptura un model al primilor crestini cu Hristos in mijlocul lor, cintind? Va rog sa fiti explicit, daca se poate faceti-mi si o schita! Nu uitati da-mi aduceti si argumente scripturistice pentru cintarile pe mai multe voci, cu orchestra, asa cum le aveti dumnevoastra adventistii, urmasi fideli ai primilor crestini.

PS. Intrebarea era retorica. Nu am nevoie de raspuns pentru ca stiu ca o veti intoarce ca la Ploiesti. V-a spus si un alt user inainte: poti sa cinti si manele. Daca in felul acesta inima/sufletul/mintea/trupul tau ii aduce slava Domnului, Domnul nostru va aprecia asta.
  #503  
Vechi 05.07.2012, 21:11:58
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vreau să spun exact ce am spus: principiul biblic atât vechi testamentar (Avacum 2,4), cât și noutestamentar (Evrei 10,38). Ai ceva împotriva acestui concept? Mai susții că este "fals"?
"Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască?
15. Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele,
16. Și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?
17. Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși." Ep.Iacov 2: 14-17

"41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică." Matei 25, 41-46

Deci , conceptul de "mantuire doar cu credinta" este FALS !!
Pot sa fiu cel mai evlavios : sa ma rog , sa cant in fanfara a.z.s. "slavindu-l pe dumnezeu" (ca tot vorbeam de asta) ; daca nu fac si fapte - este ca si cum nu am facut nimic.
  #504  
Vechi 05.07.2012, 22:19:38
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc tuturor celor ce au raspuns.

Am doua intrebari scurte legate de ceea ce s-a scris:
- cum a aparut in crestinism ideea de a dezvolta sisteme teologice?
- ideea de iluminare exista la primii crestini?

Si o nedumerire: toti ortodocsii sunt deacord ca nu se poate face un targ cu Dumnezeu de genul: eu fac atatea fapte iar Tu imi dai mantuirea. Din acest punct de vedere scrie in Biblie ca nu ne mantuim prin fapte ci prin credinta. Asta nu inseamna ca faptele le putem lasa deoparte dimpotriva, credinta ne spune ca trebuie sa facem faptele din iubire de aproapele si iubire pentru Cuvantul Domnului. Iar (neo)protestantii pun in general mult accent pe fapte in viata lor de zi cu zi, fara de care ei stiu ca credinta este moarta iar cu o credinta moarta nu-i mantuire.

In ceea ce ii priveste pe misionarii care merg sa-i evanghelizeze pe ceilalti dupa cum a cerut Domnul, cei mai multi la ora actuala sunt (neo)protestantii. Si cei mai multi martiri tot din randul lor cad. Este de admirat zelul lor pentru Hristos.

Atat bisericile traditionale cat si cele (neo)protestante spun acelasi lucru, trebuie credinta+fapte, doar modul de exprimare este diferit pentru ca unii insista mai mult pe un aspect si altii pe celalat. Daca omul se mantuia prin fapte, toti dreptii Vechiului Testament ar fi fost mantuiti. Cum insa faptele nu pot "cumpara" mantuirea, trebuie adaugata credinta ca Domnul Iisus ne-a rascumparat, pentru a se mantui. Si ca atare, faptele sunt facute apoi din iubire, ca raspuns la marea iubire primita. Si cu totii stiu acest lucru. Este foarte simplu, nu prea are rost atata cearta degeaba.

Revin in alta zi cu restul raspunsurilor.

Multa pace.

Last edited by Adrianna; 05.07.2012 at 22:36:24.
  #505  
Vechi 06.07.2012, 03:49:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Serios? Unde apare in Sfinta Scriptura un model al primilor crestini cu Hristos in mijlocul lor, cintind?
"Și, după ce au cântat imnul, au plecat spre Muntele Măslinilor." (Mat.26,30 - versiunea catolică)
  #506  
Vechi 06.07.2012, 03:50:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Deci , conceptul de "mantuire doar cu credinta" este FALS !!
Am spus eu ceva despre "mântuire doar cu credință"? Să nu uităm și de mântuirea prin har!
  #507  
Vechi 06.07.2012, 07:32:55
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Și, după ce au cântat imnul, au plecat spre Muntele Măslinilor." (Mat.26,30 - versiunea catolică)
Iar o intoarceti ca la Ploiesti? Nu e vorba de imn si cintari, ca doar le avem si noi, e vorba ca acest imn trebuie sa fie ca la adventisti si nu ca la ortodocsi/catolici? Va amintesc intrebarea dumneavoastra:

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Scrie în Scriptură că slujba trebuie lălăită?
Va intreb mai explicit: unde scrie ca lalaiala adventista=imn, iar imnurile ortodoxe/catolice=lalaiala (cum incercati sa demonstrati de vreo 2 pagini incoace)?

Last edited by nutucutu; 06.07.2012 at 07:39:22.
  #508  
Vechi 06.07.2012, 08:30:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Atat bisericile traditionale cat si cele (neo)protestante spun acelasi lucru, trebuie credinta+fapte, doar modul de exprimare este diferit pentru ca unii insista mai mult pe un aspect si altii pe celalat.
Eu nu cred ca Biserica Catolica spune ca trebuie credinta+fapte. Singura lupta pe care trebuie sa o ducem si careia trebuie sa ne abandonam este lupta de a deveni sfinti. Sfintenia inseamna apropierea si comuniunea cu Dumnezeu, iar atunci vin de la sine atit credinta cit si faptele. Avem credinta si fapte valoroase in aceiasi masura in care sintem sfinti. Faptele nu trebuie sa reprezinte un scop pentru nici un crestin (daca as imparti toata averea saracilor, dar n-am dragoste, nu-mi foloseste la nimic, ne spune sfintul Pavel).

Iata ce ne spune Maister Eckhart (despre care se spune ca a fost indrumatorul spiritual al lui Thomas Kempis, cel care a scris Imitatiunea lui Cristos):
"Nu gindi ca sfintenia se intemeiaza pe lucrari, ci intemeiaza-ti sfintenia pe fiinta, caci nu lucrarile sfintesc, ci noi sfintim lucrarile. Oricit de sfinte ar fi lucrarile, ele nu se sfintesc prin ele insele si, in masura in care fiinta si natura sint sfinte, in aceiasi masura sfintim toate lucrarile noastre, fie ca este vorba de a minca, a dormi, a veghea sau altceva. Faptele savirsite de cei care nu au o natura elevata, oricare ar fi acestea, nu pretuiesc mare lucru. Prin asta caut sa-ti arat rivna ce trebuie daruita ca sa devii bun, nu pentru ceea ce faci, nu prin natura lucrurilor, ci prin temelia lucrarilor."
  #509  
Vechi 06.07.2012, 11:39:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vreau să spun exact ce am spus: principiul biblic atât vechi testamentar (Avacum 2,4), cât și noutestamentar (Evrei 10,38). Ai ceva împotriva acestui concept? Mai susții că este "fals"?
O pereche de ochelari noi, cumva?
Unde este acolo conceptul lui luther "numai prin credinta"?

Sublinez: numai.

Citat:
Nu știu la ce pastor faci aluzie, acela nu cred că e pastor adventist. Adventiștii numai de teoria "harului ieftin" nu pot fi acuzați...
Oare? Vezi ca e si pe forumul adventist un topic care dezvolta tocmai ideea asta in dreptul cultului si binenteles unii ca tine neaga.

Sa fie oare degeba?

Ai un manual oficial de doctrina din care poti cita pentru a clarifica pozitia adventista in aceasta privinta?

Ca degeaba zici "da" unde iti convine si "nu" unde nu-ti convine fara un argument ..e apa de ploaie si timp pierdut.
  #510  
Vechi 06.07.2012, 12:42:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Iar o intoarceti ca la Ploiesti? Nu e vorba de imn si cintari, ca doar le avem si noi, e vorba ca acest imn trebuie sa fie ca la adventisti si nu ca la ortodocsi/catolici?
Hai că sunteți totală! M-ați întrebat despre modelul cântului la primii creștini cu Hristos în mijlocul lor, v-am răspuns. Nu era vorba de liturghie, ci de cântare; căci ați cerut amănunte legate de polifonie și eventual instrumente muzicale. Punct.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Va intreb mai explicit: unde scrie ca lalaiala adventista=imn, iar imnurile ortodoxe/catolice=lalaiala (cum incercati sa demonstrati de vreo 2 pagini incoace)?
Nici imnurile adventiste, nici imnurile ortodoxe/catolice nu sunt lălăite; acolo era vorba de slujba liturghiei oficiată de preot. Vorbim de două lucruri complet diferite.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09