Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2023, 14:35:56
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit Gandirea conspirationista si crestinismul

Exista un segment de crestini care ajung sa gandeasca in termeni fundamental conspirationisti, vazand multe rele ca actiunea organizata a unui grup de lideri de obicei americani. Idei precum "exista tratament pentru cancer dar e tinut ascuns de CIA" sunt nu departe de "exista dovezi despre extrateresti care sunt tinute ascunse". Aceste idei paranoice pot interfera cu crestinismul spre un paganism care pare ca antropomorfizeaza satana. In loc sa privim actiunea raului ca o cadere in pacat a celor din putere si deci organizata de satana, secularizam diavolul si vedem totul ca o mana omeneasca, crezandu-i pe cei din putere aproape atotputernici ca sa poata sa faca toate aceste lucruri.

Este deci gandirea conspirationista periculoasa? Exista problema milenara, anume ca tot ce e rau dintr-un motiv e preluat viclean si de satana pentru a imbarliga lucrurile. Astfel, pana si pareri mai putin radicale sunt considerate conspiratiuni, iar 'conspirationistii' sunt intentionat ostracizazi de cei din putere. La fel, cei ce cred in conspiratii despre extrateresti sau in teoria pamantului plat, sunt batjocoriti in loc sa fie iubiti si ajutati daca este nevoie.

Pun intrebarea deoarece cunosc prieteni crestini care de multe ori sunt atrasi de aceste idei si ajung sa atribuiasca tot felul de planuri sofisticate unei maini de oameni. Stim ca exista tendinta de a seculariza Imparatia Cereasca, incercand sa se creeze o societate perfecta pe pamant, exista tendinta de a-L seculariza pe Dumnezeu, vazand simpli oameni ca zei infailibili, dar cum ramane cu secularizeaza diavolului vazand grupuri de oameni ca raul intrupat? Aceste ganduri uneori duc la deznadejde, deci pe o treapta foarte periculoasa a pacatului.

Ce parere aveti? Stiti scrieri pe aceasta tema de la parinti? Aveti astfel de cunostinte si i-ati ajutat in vreun fel?

Last edited by RappY; 28.09.2023 at 13:14:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2023, 23:17:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Idei precum "exista tratament pentru cancer dar e tinut ascuns de CIA" sunt nu departe de "exista dovezi despre extrateresti care sunt tinute ascunse".
Extra terestru, în afara Terrei, ar putea fi îngerii căzuți sau nu, dar mai departe creștinii adevărați nu cred în extratereștrii cu ochii mari și vopsiți verde care fac cercuri în lanurile de porumb.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Aceste idei paranoice pot interfera cu crestinismul spre un paganism care pare ca antropomorfizeaza satana. In loc sa privim actiunea raului ca o cadere in pacat a celor din putere si deci organizata de satana, secularizam diavolul si vedem totul ca o mana omeneasca, crezandu-i pe cei din putere aproape atotputernici ca sa poata sa faca toate aceste lucruri.
Păi și ce nu există și sfatul necredincioșilor, de care vorbea regele David.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pun intrebarea deoarece cunosc prieteni crestini care de multe ori sunt atrasi de aceste idei si ajung sa atribuiasca tot felul de planuri sofisticate unei maini de oameni.
Există forul davosian, plus alte frății și întâlniri farmazonice, ăștia crezi că nu au agenda lor și modalitatea lor de interpretare a istoriei omenirii, ca și cum e din acțiunea lor tot ce se întâmplă pe planetă.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Stim ca exista tendinta de a seculariza Imparatia Cereasca, incercand sa se creeze o societate perfecta pe pamant, exista tendinta de a-L seculariza pe Dumnezeu, vazand simpli oameni ca zei infailibili, dar cum ramane cu secularizeaza diavolului vazand grupuri de oameni ca raul intrupat? Aceste ganduri uneori duc la deznadejde, deci pe o treapta foarte periculoasa a pacatului.

Ce parere aveti? Stiti scrieri pe aceasta tema de la parinti? Aveti astfel de cunostinte si i-ati ajutat in vreun fel?
Imperiul Bizantin s-a apropiat de perfecțiunea omenească, o perioadă de înflorire, o Haghia Sofia mai frumoasă decât Templul lui Solomon, băi publice care asigurau acces la igienă, Biblioteci, hipodrom, o civilizație în adevăratul sens al cuvântului, în timp ce zone întregi din Occident erau măcinate de invaziile migratorii și-i mâncau păduchii la propriu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2023, 10:41:24
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Aveti astfel de cunostinte si i-ati ajutat in vreun fel?
Cred ca orice crestin trebuie sa citeasca Biblia, mai ales Noul Testament. Toate aspectele astea sunt lamurite acolo, nu sunt complicate deloc, doar daca vrem noi sa le complicam si sa le amestecam ca in final sa nu se mai intelega nimic. Cred ca oricine cauta sincer pe Dumnezeu il gaseste negresit, asta e conditia, sa il caute. Din pacate majoritatea dintre noi il cautam doar la nevoie, la greu si cand ne e bine uitam repede. Nu suntem sinceri in demersul nostru, doar ne prefacem, suntem duplicitari. Si cand descoperim ca nu ne merge bine cautam rapid vinovati in jurul nostru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2023, 15:32:39
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Imperiul Bizantin s-a apropiat de perfecțiunea omenească, o perioadă de înflorire, o Haghia Sofia mai frumoasă decât Templul lui Solomon, băi publice care asigurau acces la igienă, Biblioteci, hipodrom, o civilizație în adevăratul sens al cuvântului, în timp ce zone întregi din Occident erau măcinate de invaziile migratorii și-i mâncau păduchii la propriu.
Imperiul Bizantin a fost o perioada foarte fertila, complet de acord cu asta. Dar aproape de perfectiunea omeneasca nu cred c-a fost. Multi sfinti din acea perioada au devenit sfinti suferind. Din cate am vazut, era aceeasi rautate si rivalitate in politica ca in toate timpurile, si nu cred ca trebuie adulat prea tare. Si ca sa nu ma indepartez prea mult de subiect, cred ca exista din timpul "Renascentismului" o actiune de amploare pentru defaimarea perioadei bizantine, dar si ea cred ca e orchestrata si implinita de Satana, nu de vreun grup constient de sine.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Cred ca orice crestin trebuie sa citeasca Biblia, mai ales Noul Testament. Toate aspectele astea sunt lamurite acolo, nu sunt complicate deloc, doar daca vrem noi sa le complicam si sa le amestecam ca in final sa nu se mai intelega nimic. Cred ca oricine cauta sincer pe Dumnezeu il gaseste negresit, asta e conditia, sa il caute. Din pacate majoritatea dintre noi il cautam doar la nevoie, la greu si cand ne e bine uitam repede. Nu suntem sinceri in demersul nostru, doar ne prefacem, suntem duplicitari. Si cand descoperim ca nu ne merge bine cautam rapid vinovati in jurul nostru.
Eu marturisesc ca nu sunt convins de unghiul asta cu cititul. Ti s-a intamplat sa sugerezi vreunui prieten sa citeasca NT si sa-l fi ajutat sa scape de anumite blocaje? Pe de-o parte sunt sigur ca Dumnezeu lucreaza prin omul care citeste si incearca ca sa-l ajute sa inteleaga. Pe de alta parte, imi imaginez ca marea majoritate a crestinilor din toate timpurile nu au citit biblia, doar li s-a citit la biserica. Crezi ca e o solutie adaptata la timpurile noastre alfabetizate sau de ce ar fi acum asa important cand in trecut s-a putut fara?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2023, 21:31:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Imperiul Bizantin a fost o perioada foarte fertila, complet de acord cu asta. Dar aproape de perfectiunea omeneasca nu cred c-a fost. Multi sfinti din acea perioada au devenit sfinti suferind. Din cate am vazut, era aceeasi rautate si rivalitate in politica ca in toate timpurile, si nu cred ca trebuie adulat prea tare. Si ca sa nu ma indepartez prea mult de subiect, cred ca exista din timpul "Renascentismului" o actiune de amploare pentru defaimarea perioadei bizantine, dar si ea cred ca e orchestrata si implinita de Satana, nu de vreun grup constient de sine.
Păi dacă nu s-ar fi distrus Imperiul Bizantin, nu s-ar mai fi dus est-europenii ca vitele în jug în Occident la munci de jos pe care nu vor ei să le facă.
Deci catolicii au avut bucuria să se distrugă imperiul Bizantin ca să preia ei bogăția culturală, moaște și odoare din zona ortodoxă și să le ducă în Veneția.

E adevărat că 50% sau mai mult din vina pt distrugerea Imperiului o au conducătorii ei care au administrat prost sau au adus străini de interesele imperiului în funcții cheie de unde au subminat economic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.08.2023 at 23:14:20.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2023, 23:07:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
...Crezi ca e o solutie adaptata la timpurile noastre alfabetizate sau de ce ar fi acum asa important cand in trecut s-a putut fara?
In trecut oamenii nu stiau sa citeasca si de-aceea erau mai smeriti, acordand astfel o maxima importanta auzirii Cuvantului citit la biserica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 04.08.2023 at 03:25:01.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2023, 12:42:42
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In trecut oamenii nu stiau sa citeasca si de-aceea erau mai smeriti, acordand astfel o maxima importanta auzirii Cuvantului citit la biserica.
De acord ca alfabetizarea a dus la mandrie, dar daca problema de azi e mandria prea mare eu cred ca cititul de unul singur mai mult dauneaza decat ajuta. Cand suntem mandri, nu lasam loc nici Sfantului Duh sa conlucreze si intelegem doar ce vrem sa intelegem. Nu cred ca cititul a fost vreodata un leac pentru mandrie. Cititul mi se pare bun pentru oamenii care sunt deja deschisi, oarecum avansati, si citesc doar ca sa inteleaga mai bine. De-aia a si fost scris NT, nu? Sfintii Apostoli calatoreau din biserica in biserica si lasau cate ceva scris sa indrume conducatorii bisericilor. Noi mirenii ca oameni de rand mi se pare ca avem nevoie de discutii prin viu grai, lamuriri adaptate vremurilor si constitutiilor noastre prezente, nu asa citim Sfanta Scriptura de unii singuri si ne luminam neconditionat dintr-odata cum pretind alte confesiuni.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2023, 13:52:07
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu marturisesc ca nu sunt convins de unghiul asta cu cititul. Ti s-a intamplat sa sugerezi vreunui prieten sa citeasca NT si sa-l fi ajutat sa scape de anumite blocaje? Pe de-o parte sunt sigur ca Dumnezeu lucreaza prin omul care citeste si incearca ca sa-l ajute sa inteleaga. Pe de alta parte, imi imaginez ca marea majoritate a crestinilor din toate timpurile nu au citit biblia, doar li s-a citit la biserica. Crezi ca e o solutie adaptata la timpurile noastre alfabetizate sau de ce ar fi acum asa important cand in trecut s-a putut fara?
Nu stiu cati mai citesc astazi Noul Testament. Raspunsul unei prietene: "Da, inteleg ca Biblia e o carte interesanta, mi-am propus sa o citesc candva..." Cand? Ar fi interesant de facut un mic studiu, sa intrebam 10 persoane la intamplare daca au citit Biblia. Multi din cei care mai sunt cat de cat interesati de religie prefera sa se uite la tot felul de materiale pe net, nefiltrate, in general alea spectaculoase cu marile conspiratii. La Biserica se duc si mai putini. Sunt discutii chiar sa se scoata si ora de religie din scoala, copiii vor ramane fara cunostintele de baza.
Cand zici de blocaje ma gandesc acum la Filip si famenul etiopian (Faptele Apostolilor). Cu certitudine astfel de fapte se intampla si acum. Depinde cum citim. Unii sunt atrasi ca un magnet de persoana Mantuitorului, de caracterul Sau si vor sa afle mai multe despre El, altii poate citesc din alte motive.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2023, 22:19:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu stiu cati mai citesc astazi Noul Testament. Raspunsul unei prietene: "Da, inteleg ca Biblia e o carte interesanta, mi-am propus sa o citesc candva..." Cand? Ar fi interesant de facut un mic studiu, sa intrebam 10 persoane la intamplare daca au citit Biblia.
Oamenii au o înțelegere diferită a ce înseamnă să citești doar Biblia, unii înțeleg prin asta doar Noul Testament, alții doar Matei, alții doar sinopticele, alții doar Apocalipsa.
Oare cine a citit Biblia și a și reținut, măcar 30-40% din ea, și vreo 10% cu citate la precizie cum citează rabinii din cărțile lor ?

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Multi din cei care mai sunt cat de cat interesati de religie prefera sa se uite la tot felul de materiale pe net, nefiltrate, in general alea spectaculoase cu marile conspiratii. La Biserica se duc si mai putini. Sunt discutii chiar sa se scoata si ora de religie din scoala, copiii vor ramane fara cunostintele de baza.
Ora de religie e o oră de joacă, colorat, povestioare până prin clasa a V-a, chiar a VI-a se va scoate când părinții nu vor mai completa cererea, sau o vor completa doar pt 10% din efectivul de elevi dintr-o promoție și un director pus de PSD sau PNL va considera că face economie tăind postul profesorilor de religie și-i rămâne lui mai mult să-și dea sporuri de șezut pe scaun directorial cu spumă, spor de mers la spa, la sală, la coafor din timpul cât trebuia să ponteze la lucru pt leafa de „bujetar.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.08.2023 at 22:24:38.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2023, 12:42:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu stiu cati mai citesc astazi Noul Testament. Raspunsul unei prietene: "Da, inteleg ca Biblia e o carte interesanta, mi-am propus sa o citesc candva..." Cand?
Nu stiu, poate cand o ajuta-o cineva mai direct nu doar cu sfaturi. Eu i-am citit unei prietene Evanghelia dupa Luca pe parcursul a mai multor zile cand cauta raspunsuri in religii. Din pacate n-am reusit nimic cu asta, doar i s-a parut ceva interesant. Filip cand talcuia famenului o facea prin Duhul Sfant, nu stiu cat ajuta citirea asta si cautarea in afara bisericii. Am mai auzit un prieten ca el citeste Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur pe internet in loc sa se duca duminica la biserica s-o traiasca. Intelectualizarea asta si obsesia cu cititul merge mana in mana cu secularizarea, asa mi se pare. Hristos e o Persoana, relatia e vie, nu avem nevoie de vicari pentru Iisus cum nu ar trebui sa avem nevoie de carti cat timp Biserica e vie si dornica inca sa propovaduiasca. Inca o data, nu zic ca nu sunt bune cartile si cititul, dar zic ca nu ar trebui vazute ca necesare sau esentiale pentru credinta daramite suficiente.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
conspiratii, ortodoxie, satana