Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.03.2024, 23:57:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu nu știu în ce realitate trăiești, eu în afară de 2-3 știri pe niște saituri cu aplaudaci fără discernămînt politic n-am văzut nimic despre așa-zisa „coaliție”.
A explicat Virgiliu Gheorghe cum stă treaba, nu e exclusiv demersul AUR.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu pot să nu observ că nu există mai nimeni să strângă semnături, și cred că nici nu e cea mai mare problemă a oamenilor acum, cred că au probleme mai mari, atunci în 2018 chiar a fost o mișcare la nivel național, chiar dacă majoritatea nu s-au dus să voteze, era o efervescență, erau dezbateri, tema efectiv exista la un anumit nivel în spațiul public și chiar mediatic. În plus mai era și centenarul marii uniri, și se legau subiecte simbolice.
În 2018 au fost extrem de puține emisiuni, nici măcar la tvr nu aveau acces, nu știu ce realitate ai văzut tu, că a organizat Mihai Neamțu o dezbatere și mai doi-trei pe cârca lor niște conferințe răzlețe prin țară și după și-au luat batjocură e altceva.

Dacă ar fi fost efervescență cum spui tu, votau 5-6 milioane, în cea mai proastă prezență la vot la europarlamentare și parlamentare au fost spre 6 milioane de oameni, deci nu era decât o stare de frică băgată de brigăzile neomarxiste, iar proștii i-au crezut pe ei, nu Biserica, nu duhovnicii, nu sfinții care învață despre mărturisire, asta denotă și care e factura poporului.

Votul a ținut 2 zile, iar 30% cea mai proastă prezență în 2020 s-a atins în doar 14 ore de vot.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(Georgică nu făcea atunci pe „conservatorul”, probabil „conserva” primise alte sarcini la vremea respectivă, el zicea mai târziu că ar fi participat la protestele terfeliștilor, la 10 august etc., deci ale celor care erau în siajul USR, Cioloș, al neomarxiștilor, al unui anumit „stat paralel” și așa mai departe.)
A participat și la protestele anti-Băsescu dacă e s-o iei așa după ce Boc tăiase și guverna doar pt ai lui, 10 august a fost parazitat de usr, cioloș, iohannis, dovadă că după nu s-a mai ridicat nimic asemănător, fiindcă tuturor le era scârbă de hoțiile din USR după ce au prins puțină putere și de nesimțirea lui Iohannis.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.03.2024 at 00:01:18.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.04.2024, 11:26:55
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Virgiliu Gheorghe: Eu am aproape certitudinea că dacă acum nu se demarează acest Referendum, nu se va mai face acest lucru. Se fac presiuni imense ca Biserica să nu se alăture acestei inițiative

Cunoscutul bioetician și cercetător, Virgiliu Gheorghe, spune că se fac „presiuni imense” ca Biserica Ortodoxă să nu se alăture inițiativei cetățenești de a organiza un Referendum pentru Familie.

Într-un interviu acordat R3media, domnia sa spune, însă, că Biserica nu a luat o hotărâre oficială în acest sens
Păi parcă era vorba că Georgică și AURiștii lui au intenționat să „forțeze ei”, în special Georgică, acele referendumuri. Acum ce vedem, că de fapt Georgică „al nostru” vrea să îi bage pe alții la bătaie, să îi facă treaba, să îi creeze un mare val „propagandistic”. Deci Georgică crede că alții ar fi servitorii lui, iar la el nu-i de mirare o astfel de mentalitate.

Sinodalii BOR nu s-au „alăturat” referendumului pentru definirea familiei nici în 2018, și atunci măcar exista dezbatere în societate, erau oameni care chiar strângeau semnături (acum n-am văzut pe nimeni să strângă vreo semnătură, dar posibil ca Georgică să aibă el „metodele lui”), chiar dacă unele semnături se strângeau pe la biserici de parohie când mergea lume la biserică, dar asta nu înseamnă că sinodalii BOR chiar s-au „alăturat” referendumului produs de Coaliția pentru Familie, coaliție din care Simion nu a făcut niciodată parte, el era atunci pe la protestele extrem de dubioase și de suspecte de la 10 august sau eventual cu „gargara” lui așa-zisă unionistă, în ciuda minciunilor lui Neamțu Mihai din recentul podcast cu autointitulatul „împărat” Simion.

Citat:
deși acest an este unul ideal pentru organizarea unui Referendum.
Eu nu cred că acest an este ideal pentru așa ceva, avînd în vedere că scopul lui ar fi exclusiv să creeze o propagandă pe care AURiștii ar dori-o să o folosească pentru ridicarea scorului lui Georgică Simion, sau măcar a „partidului de aur” la alegerile ulterioare pentru parlament.

Pe de altă parte, tema nu prea există în societate, ar fi foarte greu să se creeze o asemenea intensitate mediatică de natură să susțină cât de cât participarea la un referendum, avînd în vedere și că alegerile prezidențiale sînt destul de apropiate de lunile de vară, când știm că oamenii nu se ocupă chiar foarte tare cu politica.

Sînt vreo câțiva care încearcă să agite niște lucruri, însă spre exemplu intelectualii anunțați că ar organiza acest referendum nu au vreo activitate publică vizibilă, nici măcar susținută, în special pe această temă, mai aruncă Neamțu niște vorbe, pe lângă alți agitatori care vor doar să se folosească de Simion pentru a-și promova agendele lor antiromânești și antiortodoxe, însă alții nu prea mișcă, iar faptul că nu au „decizie oficială de alăturare” din partea sinodalilor BOR nu are nicio însemnătate, până la urmă ei trebuia de mult să fie văzuți muncind pe brînci, strângînd semnături, or nici vorbă de așa ceva.

Deci până la urmă poate vedea oricine âncă o dată și se poate convinge âncă mai mult cum merg lucrurile la Georgică Simion, e vorba despre âncă o „ȚEAPĂ”, âncă o „gargară”, âncă o escrocherie politicianistă a acestui nemernic, pe lângă alte inițiative și acțiuni șarlatanești din trecut ale acestui „energumen”. Ceea ce am afirmat și demonstrat până acum despre Georgică „ȚEPARUL” se confirmă âncă o dată, nu întîmplător i se spune și „Che Gargara”, pentru că la el mai totul este o „gargară”, o înșelătorie sistematică și cvasi-permanentă.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.04.2024, 12:08:22
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E o poreclă foarte tâmpită, lipsită de imaginație și deloc amuzantă zămislită de mediocrul de bot pe care tu-l prizezi ca un haștagist ordinar ce ești.
De fapt eu am avut o activitate destul de susținută în spațiul public în favoarea adevărului și împotriva multor mîrșăvii promovate de „haștagiști”, de „reprezentanții” lor politici și de păpușarii care manevrau ambele tabere, motiv pentru care (dar nefiind singurul motiv, că au fost mai mulți „chiriarhi” „deranjați”) am devenit ținta unor acțiuni de poliție politică represivă, în formă continuată, executate și de personaje abominabile, torționare din conducerea BOR.

Să îți dea Dumnezeu bine, cât am fost și sînt eu de „haștagist”, ordinar sau neordinar, că tot am văzut că umbli pe-aici cu tot felul de afirmații despre mine nu doar neadevărate, dar și calomnioase unele dintre ele.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.04.2024, 22:35:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Să îți dea Dumnezeu bine, cât am fost și sînt eu de „haștagist”, ordinar sau neordinar, că tot am văzut că umbli pe-aici cu tot felul de afirmații despre mine nu doar neadevărate, dar și calomnioase unele dintre ele.
În primul rând să îți dea ție Dumnezeu sănătate și atâta bine cât a împroșcat sufletul tău despre George Simion pe acest forum, câte tușe groase, câte acuze, câte ungeri cu dâre de rahat ai dat după el.

Te-am făcut haștagist ordinar pt că ai copiat inclusiv o poreclă tâmpită de clasa a 3-a Georgică Che Gargara și pt că citezi din Cartianu care e un mercenar penelist.

Când citezi din bot care face propagandă deșențată pt USR încălcând orice principiu al jurnalisticii și din mercenarii pnl partea aia hâdă, nu reiese decât că îți tragi seva și de acolo.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
De fapt eu am avut o activitate destul de susținută în spațiul public în favoarea adevărului și împotriva multor mîrșăvii promovate de „haștagiști”, de „reprezentanții” lor politici și de păpușarii care manevrau ambele tabere, motiv pentru care (dar nefiind singurul motiv, că au fost mai mulți „chiriarhi” „deranjați”) am devenit ținta unor acțiuni de poliție politică represivă, în formă continuată, executate și de personaje abominabile, torționare din conducerea BOR.
De fapt tu ești un 0 pe acest forum ai venit de nicăieri prima postare ai făcut-o anul trecut, mai mult acuzând și arătând cu degetul, toate firele fiind provocări nerușinate, insinuări, proiecții, nu ai scris aici în momentele importante referendumul pt familie ,candidatura lui Iulian Capsali, plandemie, colectiv.

N-ai dus nicio bătălie, dar pasezi vinovăția pt răul social pe un partid de 8% mascând ce face rău PSD-PNL, excesiv de critic cu unii care nu au fost la guvernare și cu un ierarh și un preot, dar orb față de adevărații ticăloși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.04.2024 at 00:05:19.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
referendum plati cash