Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.06.2013, 01:26:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Domnule Priceputu,
Vă rog frumos, domnule Decebal, vă rog lăsați deoparte bășcălia (măcar) când spuneți cuiva pe nume.
Dacă eu v-aș spune, de pildă, "De ce ... ball?", cum v-ați simți?
Ironizarea, chiar cu intenție amicală, a numelui pe care l-a ales aproapele, este o agresiune violentă și foarte primară (luați-o ca informație, gratis, de la un bătrân psiholog hârșit în toate relele), o îngrădire a libertății personale în ceea ce privește identitatea, oricâte justificări am găsi pentru ea.

Iertați-mă că v-am atras atenția, nu am făcut-o cu ostilitate ci cu nădejdea că doriți să călătorim împreună pe drumul sinuos al unei aventuri spirituale care s-a întărit (ȘI) cu prilejul acestui frumos topic.

P.S. Cândva m-ați numit "bun ortodox". Vă rog să primiți atenționarea mea de pe poziția cu care m-ați înnobilat (și pentru care vă mulțumesc)!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.06.2013, 01:31:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, din nou îți mulțumesc, însă n-am avut impresia că am fost ironizat. E pseudonimul ales de mine, și este unul ambivalent, după cum dorește interlocutorul să-l înțeleagă. În plus, unii au crezut că este chiar numele meu.

Dar dacă tot te-am prins pe aici, sper să spui ceva la subiect :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.06.2013, 01:34:10
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Sunteți în eroare, don Cezar.

Așa cum lui Mihnea Dragomir i se mai spunea pe forum și Mihnea, așa cum lui Mihailc i se mai spunea și simplu Mihai, așa cum userului laurastifter i se mai spune și Laura, așa este cazul și aici. Mai mult, nu am avut nici cea mai mică intenție de bășcălie, ba dimpotrivă; am scris așa doar pentru că îmi vine mai ușor, nu din alt motiv.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.06.2013, 01:36:18
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Îl rog deci pe confratele Priceputu N. să mă ierte.

Așa creștinește ca între confrați creștini.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.06.2013, 01:41:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ați progresat, domnule Dece-ball. Felicitări!
Nu vreți, totuși, să dați un copy-paste la numele colegului nostru?....:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.06.2013, 01:42:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Frate, din nou îți mulțumesc, însă n-am avut impresia că am fost ironizat. E pseudonimul ales de mine, și este unul ambivalent, după cum dorește interlocutorul să-l înțeleagă. În plus, unii au crezut că este chiar numele meu.

Dar dacă tot te-am prins pe aici, sper să spui ceva la subiect :)
Sunt depășit acu, nepriceperea-voastră! .................:)))))))

Poate mâine sau când mă va îngădui Bunul Dumnezeu. Să fiu iertat, te rog.
Toate cele bune!

Doamne ajută, tuturor!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.06.2013, 01:43:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Îl rog deci pe confratele Priceputu N. să mă ierte.

Așa creștinește ca între confrați creștini.
N-am pentru ce, frate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.06.2013, 01:46:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Doamne, cum faci Tu să lași pace între noi, copiii...
Slavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție, Doamne! AMIN+
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.06.2013, 02:57:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa vin si eu cu o definitie:

SISTÉM, sisteme, s. n. 1. Ansamblu de elemente (principii, reguli, forțe etc.) dependente între ele și formând un tot organizat, care pune ordine într-un domeniu de gândire teoretică, reglementează clasificarea materialului într-un domeniu de științe ale naturii sau face ca o activitate practică să funcționeze potrivit scopului urmărit. ◊ Sistem informațional = ansamblu de procedee și mijloace de colectare, prelucrare și transmitere a informației necesare procesului de conducere a întreprinderilor, instituțiilor, ministerelor etc. ♦ Totalitatea relațiilor pe baza cărora este alcătuit un sistem (1). 2. Totalitatea depozitelor formate în decursul unei perioade geologice. 3. Metodă de lucru, mod de organizare a unui proces, a unei operații, fel de a lucra; normă, obicei. ◊ Sistem Braille = metodă de scriere pentru orbi, cu litere tipografice speciale scoase în relief, pentru a putea fi pipăite. 4. Model, tip, tipar; marcă (de fabrică). 5. (În sintagma) Sistem audio = combină muzicală. [Var.: (rar) sistémă s. f.]

Oare putem, in lumina celor de mai sus, sa spunem ca ortodoxia este un sistem?
Nu cred ca ortodoxia se bazeaza pe rigoarea unui sistem, avand in vedere ca sopul ei este mantuirea; iar mantuirea o primesc oamenii din mila si dragostea lui Dumnezeu pentru ei. Cine crede ca se va mantui in baza meritelor proprii, se inseala. Si atunci in ce ar consta sistemul?!?

Dealtfel, de cate ori aud pronuntandu-se cuvantul "ortodoxism", constat ca vine din partea unor oameni, care nu prea au habar de ortodoxie, desi sunt ortodocsi prin botez.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.06.2013, 16:37:44
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mă simt în stare să tratez subiectul în întreaga lui anvergură dar încerc să formulez o opinie mai mult sau mai puțin tangențială:

„Adjectivul „ortodox” îl caracterizează pe cel care are o opinie corectă, adică învățătură corectă și, prin extindere, pe cel care exprimă theologia drept-slăvitoare” - asta spune vrednicul mitropolit Ierotheos Vlachos.

Nu sunt sigur că l-am înțeles corect, însă nu prea sunt de acord (cu toate că, în imensa majoritate a cazurilor, e de preferabil pentru ăștia ca mine să fie de acord cu ăștia ca mitr. Ierotheos). Exprim motivul pt. care nu sunt de acord prin următoarea relatare: Când l-au întrebat pe Filaret al Moscovei cum știe dacă o scriere este sau nu ortodoxă, el a răspuns: „după duhul ei”. Deci după părerea mea, dacă ar fi ca acest plan istoric să ne oblige să formulăm definiția cuvântului ortodox, mi-ar părea mai nimerit să spunem taman invers: „cel care exprima theologia drept-slăvitoare, și prin extindere, cel care are opinia corectă”. Zic „dacă planul istoric ne-ar obliga” fiindcă în realitate dreapta trăire și dreapta înțelegere una sunt și nu cred că poți spune despre una că e o extindere a celeilalte.
Cu toate astea „metoda” mitropolitul Filaret ne atrage atenția că „Dumnezeu duh este”. „Definiția” pe care a dat-o Mântuitorul ortodoxiei este „închinare în duh și adevăr”. Observăm astfel, zic eu, că duhul care ne împinge la a trata ortodoxia drept un sistem mântuitor, drept un simplu set de idei/afirmații/principii/reguli mântuitoare, e un duh la fel de străin de Hristos precum e și duhul relativismului dogmatic care insuflă mișcarea ecumenistă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare