Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.12.2010, 12:55:58
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?"
Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: [...]
Și Domnul a zis către Satan: [...]
Dar Satan a răspuns Domnului și a zis: [...]
Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta".(Iov 1:7,12)

Nu intelegi, discutiile exista, dar nu le initiaza Dumnezeu, de ce te faci ca nu pricepi? Nu Dumnezeu se duce la satana zicandu-i: "auzi, vezi ca vreau sa omor pe Core, Datan si pe Abiram, dar stii ca eu nu pot sa tai o gaina, du-te tu si despica pamantul in doua ca sa moara fiind inghititi de pamant".
Satana vine si paraste pe X si pe Y, iar Dumnezeu decide ce anume se se faca.
Fii sigura ca Satana nu vrea ca omul rau sa fie nimicit, sau pedepsit, pentru ca prin omul rau poate face mult rau si dorinta demonilor este ca oamenii care pot face rau, sa fie in viata tocmai pentru a le face altora rau. Ca pe unii ii indeamna sa se sinucida, este adevarat, dupa caz. Dar pe Hitler, spre exemplu, sunt convins ca Satana nu a vrut sa-l omoare de prima data, pentru ca prin el a reusit gazarea a numerosi evrei. Intelegi?
Deci nu Dumnezeu are initiativa si satana face treaba. Dumnezeu decide, El este Suveran, si poate lua viata. Mi se pare normal sa fie asa. Spune-mi, pe Adam si Eva tot satana i-a omorat? Nu zice Scriptura ca Dumnezeu a hotarat ca Spiritul Lui sa nu ramana multa vreme in om? pentru ca omul devenise pacatos. Si retragandu-Si Spiritul, oamenii mor. Deci da, Dumnezeu ia viata.
Tot la fel, cand va veni sfarsitul lumii, ziua din urma, crezi ca demonii vor ucide oamenii rai? Sau in zilele Domnului din Vechiul testament, cand aducea judecata?

Ieremia 25:33 *Și în ziua aceea, cei loviți de Domnul vor zăcea de la un capăt la celălalt al pământului și nu vor fi bociți, nici nu vor fi adunați și îngropați, ci vor sta ca gunoiul pe fața pământului:

El, Dumnezeu, Yahweh din VT, facea judecata si pedepsea cu moartea pe cei rai, nu demonii.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.12.2010, 14:01:23
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
[...]De aceea spunem despre această reacție, care e adevărat că de multe ori e păcătoasă venind de la oameni păcătoși, "sfântă" când vine de la cel care e sfânt. Până și comuniștii, pentru care clasa muncitoare era ceva sfânt și-au dat seama de asta, folosind sintagma "sfânta mânie proletară".
Dacă-i dai exemplu pe comuniști, care erau atei, înseamnă că ți-a secat rău imaginația.

Afirmația ta: "O reacție păcătoasă este păcătoasă deoarece vine de la oameni păcătoși; ea însă devine din păcătoasă, sfântă, atunci când vine de la cel care e sfânt" te trimite direct la versetul biblic care spune:

"Nebuni și orbi! Ce este mai mare, darul sau altarul care sfințește darul?" (Matei 23,19)

Ca să poți să te întrebi apoi : Sfântul își sfințește reacția urâtă păcătoasă, scoțând-o "din joben" imaculată și sfântă, sau reacția sfântă îl sfințește pe om și-l face sfânt, împiedicându-l apoi să aibă vreo reacție păcătoasă?

Dumnezeu S-a întrupat, micșorându-Se pe Sine, nu numai ca să-l mântuiască pe om, ci și ca să-i dea putința de a-L cunoaște cu adevărat, așa cum este El, ca să știe omul cui se închină și pe cine iubește și pe cine așteaptă, și să nu și-L mai închipuie omul pe Dumnezeu după imaginația sa și după puținătatea minții sale și să-L descrie apoi cu sărăcia cuvintelor sale. Dar omul tot nu L-a cunoscut, chiar dacă El a venit pe pământ cu trup plăpând și muritor, însă fără patimi și fără de păcat. Omul s-a crezut înțelept și priceput și a continuat să-L micșoreze el pe Dumnezeu după pofta sa, măsurându-L mereu cu măsurile lui procustiene și atribuindu-I toate patimile lui, metodă patentată cu care se obișnuise încă din Vechiul Testament. În “dărnicia lui”, omul I-a dat dintotdeauna lui Dumnezeu un ochi pizmaș și o ureche geloasă pe popoarele din jur; I-a dat o gură cu care să le blesteme, binecuvântându-l doar pe “poporul ales”; I-a dat o mână necruțătoare cu care să mânuiască sabia și să despice în două pământul care-I va înghiți pe păcătoși; I-a dat picioare cu care să alerge la cetățile din jur și să le surpe din temelii; i-a dat aripi cu care să zboare în înaltul cerului de unde să verse peste ele foc și pucioasă. Și mai ales, I-a dat “mânie sfântă”, cu care să le lucreze pe toate și cu care să Se îndreptățească pe Sine pentru toate aceste fapte urâcioase care I-au fost puse de către om în cârcă. Apoi omul L-a descris pe acest Dumnezeu cu puținele lui cuvinte pe care le deprinsese.

Dar de ce să-l ascultăm numai pe omul care se crede priceput și-L descrie pe Dumnezeu cu cuvintele lui puține și mărginite? Oare Domnul, ce zice El însuși despre Sine? Este El mânios sau blând? Este El aducător de moarte, sau de odihnă? Este El un tiran care pune peste om un jug necruțător, sau un Stăpân a cărui povară este ușoară?

În vremea aceea, răspunzând, Iisus a zis: Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului și al pământului, căci ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor.
Da, Părinte, căci așa a fost bunăvoirea înaintea Ta.
Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu și nimeni nu cunoaște pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaște nimeni, decât numai Fiul și cel căruia va voi Fiul să-i descopere.
Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi.
Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre.
Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară. (Matei, 11: 26,30)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.12.2010, 14:06:50
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Satana vine si paraste pe X si pe Y, iar Dumnezeu decide ce anume se se faca.
Deci, dacă Satan nu venea de bunăvoie la Dumnezeu, ca să-L învețe ce are de făcut, Dumnezeu n-ar fi știut ce are de făcut. De aceea îl ia la rost de la bun început, invitându-l pe Satan "să-i dea raportul":

"De unde vii?" (Iov, 1,7)

Dar, după ce află de la Satan ce și cum, Dumnezeu Se luminează și decide ce anume să se facă și trasează sarcini potrivite cu starea de lucruri pe care tocmai a aflat-o de la Satan.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.12.2010, 22:23:09
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Deci, dacă Satan nu venea de bunăvoie la Dumnezeu, ca să-L învețe ce are de făcut, Dumnezeu n-ar fi știut ce are de făcut.
Nu am spus asa ceva, Dumnezeu stie absolut totul, insa nu El provoaca ispita, ci Satana, insa este in puterea lui Dumnezeu sa ajute pe omul Sau pentru a rezista ispitei, insa nu pe toti ii ajuta, fiecaruia dupa merit. Ba pe unii ii lasa chiar sa fie posedati de satana. Daca satana nu venea cu paratul, nu se intampla nimic rau cu Iov.
Dar mare atentie, exemplul pe care l-ati adus, si care nu reprezinta un absolut, pentru ca Iov era un om bun si nu putem folosi exemplul lui cu privire la cei rai, deci ce ne facem cu oamenii rai care sunt pedepsiti direct de Dumnezeu? - asta dvs. nu intelegeti, si va incapatanati sa o tineti tot pe a dvs. Va rog nu mai aplicati exemplul cu Iov, la ceea ce eu am spus, pentru ca Dumnezeu pedepseste cu boala si chiar cu moartea pe pacatosul nepenitent, ceea ce nu a fost cazul lui Iov. Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.12.2010, 23:14:14
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
[...]pentru ca Dumnezeu pedepseste cu boala si chiar cu moartea pe pacatosul [...]
Citat:
Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu [...]?
[...] Eu nu voiesc moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu[...](
Iezechiel 18, 23,32)

Dacă ar fi după cum spui tu, că "Dumnezeu pedepsește cu moartea pe păcătosul", înseamnă că Dumnezeu face ceea ce nu voiește, sau nu face ceea ce voiește. Adică ori nu este Atotputernic, ori este discordant în gândurile și în faptele Sale. Variante care din perspectiva creștină sunt ambele inacceptabile.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.12.2010, 23:37:50
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
[...] a-l considera pe David cam infantil în percepția lui despre Dumnezeu arată o incredibilă superbie. David a trăit în familiaritatea lui Dumnezeu ceva mai mult decât dv și am toate motivele să cred că l-a cunoscut mai bine.
Dacă David l-ar fi cunoscut foarte bine pe Dumnezeu nu ar mai fi făcut unele aprecieri care se răsfrâng asupra învățăturii Lui, și care acum sunt complet depășite. Iată una dintre ele:

"Oare, nu pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, am urât și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mâhnit?
Cu ură desăvârșită i-am urât pe ei și mi s-au făcut dușmani." (Ps.138, 21-22)

Învățătura creștină este superioară învățăturii lui David, pentru că propovăduiește toleranța, îndelunga răbdare și, paradoxal, chiar iubirea față de vrăjmași! Nici vorbă ca să le dorim răul sau moartea, așa cum apare adesea în psalmi! În plus, nu ni se îngăduie nici măcar să-i judecăm pe vrăjmași, ca să cuantificăm mai exact vrăjmășia lor, calitativ și cantitativ. În schimb, David este încă tributar în psalmii lui sentimentelor mozaice de "ură desăvârșită".

Psalmii lui David au desigur valoarea lor, chiar și în cultul creștin, dar înțelegerea lor trebuie să se raporteze permanent la legea cea nouă, nu la cea veche. Altminteri, se vor găsi unii care atunci când vor citi în Psalmul 50 "atunci vor pune pe altarul Tău viței", se vor considera îndreptățiți sau chiar obligați să ucidă bovine tinere și să facă apoi cu ele așa cum au citit ei că e descrisă acolo percepția lui David despre Dumnezeu.

Last edited by mariamargareta; 26.12.2010 at 23:45:50.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.12.2010, 00:05:02
Sephiroth's Avatar
Sephiroth Sephiroth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Mesaje: 3
Implicit paradoxul existentei raului

Dumnezeu vrea sa opreasca raul dar nu poate? Daca nu poate inseamna ca nu e omnipotent.
Dumnezeu poate dar nu vrea sa opreasca raul? Atunci e rauvoitor.
Dumnezeu poate si vrea sa opreasca raul? Atunci de ce exista rau in lume?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.12.2010, 00:53:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"6.Și Domnul a zis către Satan: "Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viața lui".
7. Atunci Satan a plecat dinaintea Domnului și a lovit pe Iov cu lepră, din tălpile picioarelor până în creștetul capului. "

Cand ingaduie Dumnezeu Satan poate sa lucreze diverse impotriva oamenilor.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.12.2010, 16:30:43
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,sephiroth

Citat:
În prealabil postat de Sephiroth Vezi mesajul
Dumnezeu vrea sa opreasca raul dar nu poate? Daca nu poate inseamna ca nu e omnipotent.
Dumnezeu poate dar nu vrea sa opreasca raul? Atunci e rauvoitor.
Dumnezeu poate si vrea sa opreasca raul? Atunci de ce exista rau in lume?
varianta trei.pacatul sau raul, exista din cauza omului iar ptr.eradicare, iisus hristos a murit pe cruce.la momentul potrivit(pe care numai dumnezeu il stie)dumnezeu v-a distruge raul definitiv
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.12.2010, 21:41:52
Sephiroth's Avatar
Sephiroth Sephiroth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
1.varianta trei.pacatul sau raul, exista din cauza omului
2.iar ptr.eradicare, iisus hristos a murit pe cruce.la momentul potrivit(pe care numai dumnezeu il stie)dumnezeu v-a distruge raul definitiv
1. chiar daca raul e produsul omului, ce-l impiedica pe Dumnezeu sa opreasca raul? Eu nu vad nimic benefic in existenta raului. Tu?
2. si cea mai buna metoda de a eradica raul e un sacrificiu uman? Cat de obtuza trebuie sa-ti fie judecata sa consideri o asemenea solutie cel putin acceptabila?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om? mariamargareta Secte si culte 29 10.01.2011 01:42:41
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39