Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.09.2009, 23:23:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Danette, dar ce imi scrie mie observator nu te indigneaza? Nu este tot plin de bascalie si jigniri?
Hm....
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.09.2009, 23:54:30
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Danette, dar ce imi scrie mie observator nu te indigneaza? Nu este tot plin de bascalie si jigniri?
Hm....
Da-mi te rog un exemplu de bascalie si unul de jignire din ce a scris observator.
S-ar putea ca atunci cand ti se spune un adevar sa te simti lovit in orgoliu dar trebuie sa inveti sa mai calci pe mandrie. Daca nu luptam cu mandria si pacatele noastre, daca nu cercetam scripturile, atunci ce mai cautam pe acest forum? Evident ca sunt si unii care-si slujesc stapanul si au scopuri bine determinate dar astialalti care suntem crestini sper din tot sufletul ca venim aici pentru a ne intari in lupta cu pacatul.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.09.2009, 23:59:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Incep sa-mi pun intrebarea: Ce se vrea acest forum?

Este crestin ortodox?

Sau aici cei care isi expun pararile sincere, sunt luati la bascalie de asa zisii ATEI AGNOSTICI?

Daca sunt atei, ce cauta pe forum?
Ce preferi un forum plini de robotei care sa-si dea unul altuia dreptate si care vor spune unul altuia doar da da da da iar alte pareri vor fi ban-uite?
Aceste forumuri au existat si au avut o viata foarte scurta, iar acum se afla toate ingramadite pe undeva in gunoiul virtual al universului mnemonic.

Sau poate preferi sa te conversezi cu cei care se dau doar ortodocsi si lucreaza pentru biserici si minastiri insa in realitate sunt lupi rapitori imbracati in blana de oaie?

Deci daca este sa aleg intre un fals ortodox mieros si prefacut si un ateu agnostic si dintr-o bucata fi sigura ca il voi alege pe cel din urma, care desi a fost catalogat ca fiind "departe de Hristos", poate prin faptele sale morale si de milostenie este cu muult mai credincios in inima lui decit multi care se perinda pe la minastiri si mai ales biserici pentru a insela, induce in eroare si fura din banii comunitatii
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.09.2009, 00:07:48
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci daca este sa aleg intre un fals ortodox mieros si prefacut si un ateu agnostic si dintr-o bucata fi sigura ca il voi alege pe cel din urma, care desi a fost catalogat ca fiind "departe de Hristos", poate prin faptele sale morale si de milostenie este cu muult mai credincios in inima lui decit multi care se perinda pe la minastiri si mai ales biserici pentru a insela, induce in eroare si fura din banii comunitatii
Comparatia ta este cu totul aiurea. Falsul ortodox nu este ortodox si celalalt nici atata. Deci ce legatura au cu crestinismul pana la urma? La fel puteai spune ca intre un maori si un cherokee alegi cherokee. Si ce-i cu asta? Ce legatura are asta cu crestinismul?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.09.2009, 00:36:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Faceti prea mult caz din nimic. Nimeni nu crede in Harry Potter ori in ce scrie pe acolo. Da, o fi amuzant sa citesti, dar daca ai mai mult de 10-12 ani in nici un caz nu ai sa crezi ca ceva din ce scrie acolo este real.

Toti am citit tot felul de carti de aventuri care mai de care mai putin realiste. Sa nu mai vorbesc de "povestile nemuritoare" cu care eram indopati si ne indopam in copilarie. Sunt pline de fantezie, de ireal, de vraji, de vrajitoare bune si rele, cate si mai cate. In afara de a stimula imaginatia nu fac nimic rau. Ati citit Lampa lui Aladin? Ati citit Cenusareasa? Praslea cel Voinic? Motanul Incaltat? Alice in Tara Minunilor? Ati patit ceva daca le-ati citit?
Mie mi s-ar parea o copilarie foarte trista sa nu ti se dea sa citesti si chestii din astea fanteziste pe care de la o varsta nici nu le mai iei in seama...la fel si cu Harry Potter.

Spunea cineva ca Stapanul Inelelor e mult mai bun decat Harry Potter -- hai sa fim seriosi, ce absurditate. Aceeasi poveste fantezista. Auzi, "sa nu compari Stapanul Inelelor cu mizeria de HP!" Pai nu sunt vrajitori si vrazi in ambele? Nu prezinta ambele o lume care nu exista si nu poate sa existe?

La fel mi se pare ridicol sa spui ca din cauza lui Harry Potter a explodat in UK numarul de adepti wicca. Nu am auzit de chestia asta si nici nu pot sa verific, dar mi se pare absurda afirmatia. Oamenii care deodata se convertesc la eu stiu ce religie sau cult sunt aceea care nu aveau initial nici un fel de credinta...si iaca au gasit-o pe cea care le-a sarit in ochi cel mai tare.

Observator si Danette -- vorba adolescentului american -- chillax!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.09.2009, 01:01:52
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul

Poate este bine sa fac lista cu cei care din rea-vointa fac bascalie, iar bascalia stie toata lumea cine o face- daca nu cititi-l pe Dan Puric...bascalia a fost inventata de comunisti, adik de atei...

Sunt foarte indignata!
Uh, de unde ati venit cu ideea ca bascalia a fost inventata de comunisti?
De ce ar trebui sa consider spusele lui Dan Puric drept adevar absolut?
Iar in ceea ce priveste ce am citit pe paginile acestui thread cred ca trebuie sa dam o definitie clara cu privire la satanisti si vrajitori.Nu de alta dar vad ca se confunda.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.09.2009, 10:20:25
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
La fel mi se pare ridicol sa spui ca din cauza lui Harry Potter a explodat in UK numarul de adepti wicca. Nu am auzit de chestia asta si nici nu pot sa verific, dar mi se pare absurda afirmatia.
??? No comment.
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Oamenii care deodata se convertesc la eu stiu ce religie sau cult sunt aceea care nu aveau initial nici un fel de credinta...si iaca au gasit-o pe cea care le-a sarit in ochi cel mai tare.
Deci sa inteleg ca unul care nu stie nimic despre Dumnezeu sau celalalt e ok sa fie atras prin mijloace subtile inspre ceva rau?
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Observator si Danette -- vorba adolescentului american -- chillax!
Daca adolescentul american este izvor de intelepciune pentru tine eu nu mai spun nimic... Case dismissed!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.09.2009, 10:39:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca unul care nu stie nimic despre Dumnezeu sau celalalt e ok sa fie atras prin mijloace subtile inspre ceva rau?

Nu, nu e ok. Am explicat doar ce se intampla. Pacat ca nimeni nu invata din chestia asta, si oricum mai nimeni nu face nimic ca sa ii atraga spre Dumnezeu, de exemplu.

Citat:
Daca adolescentul american este izvor de intelepciune pentru tine eu nu mai spun nimic... Case dismissed!
Nu am spus asta, dar, cateodata, intelepciunea se gaseste si in cele mai umile si desconsiderate medii.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.09.2009, 16:15:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit mucii in fasole et co

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Da-mi te rog un exemplu de bascalie si unul de jignire din ce a scris observator.
S-ar putea ca atunci cand ti se spune un adevar sa te simti lovit in orgoliu dar trebuie sa inveti sa mai calci pe mandrie. Daca nu luptam cu mandria si pacatele noastre, daca nu cercetam scripturile, atunci ce mai cautam pe acest forum? Evident ca sunt si unii care-si slujesc stapanul si au scopuri bine determinate dar astialalti care suntem crestini sper din tot sufletul ca venim aici pentru a ne intari in lupta cu pacatul.
Am ezitat sa raspund la asta, pentru ca nu am chgef sa fac procese, dar uite cateva din mesajul lui catre mine:

'Intelege odata ca rolul de vrajitor nu este unul normal! Esti o victima a sistemului in care traiesti! Una e libertatea si alta e neascultarea!! In vest s-a facut intentionat aceasta confuzie ca oamenii sa faca neascultare crezind ca sunt astfel liberi!'

'Cand dai cu mucii in fasole ai macar bunul simt sa dai un pas inapoi si poate sa reconsideri ce ai stiut pana in acel moment.'

'Ea a zis..... ai 8 ani cumva?!?
Si daca aveai 8 ani tot iti trezea niste dubii cineva care vine cu popularizarea a ceva care este considerat de catre Biblie si crestinism in general ca fiind diavolesc! "Caci nu este adevar intru el si este tatal minciunii"-despre cel care sta la bazele satanismului si vrajitoriei.
Stiai ca satanistii considera vrajitorii ca pe fratii lor?? Stiai ca au intruniri comune de multe ori? Frate(!), voua chiar trebuie sa va dea cineva o palma peste ochi ca sa va treziti???'


Adica, atunci cand cei care sunt de acord cu cineva care face bascalie si vorbeste jignitor, inseamna ca persoana 'bascalita' si jignita este prea mandra ca sa inghita, dar daca nu sunteti de acord, este o rusine pentru acest forum si nimeni nu il baneaza?
Asta se cheama folosirea dublei masuri (cel putin in alte limbi de pe aici din occidentul asta corupt de libertate).

Dar nu vreau sa-i fac acum proces prietenului observator. Banuiesc ca este si el, ca si Antonio, foarte tanar si infocat, si ii mai scapa degetele pe tastatura cand e sa-si apere ideile la care tine. Fara suparare, deci.

Ca raspuns, au spus altii, Noesisaa de exemplu, destule. Cu povestile, si ca si in Stapanul Inelelor sunt vrajitori buni. Si in Harry Potter prietenie si eroism.
Si ca faptul ca unii se apuca de vraji si intra in sencte nu inseamna neaparat ca Harry Pottrer i-a adus acolo. Poti sa te apuci de satanism si citiond biblia, ca acolo se vorbeste de Satana. Orice carte poate fi folosita in sens rau.

Un mic comentariu despre libertate si ascultare. Poate ca eu sunt influentata de ideea de libertate si am o idee partial necrestina despre ea, insa poate si unii care au crescut in comunism au o idee deformata despre ascultare, ce spuneti de asta?
De altfel nu vad legatura cu Harry Potter. Observator propune sa se faca o lista cu carti intezise, cum facea Vaticanul odinioara?
O lista de coperte de caiete interzise, poate? Si cine sa o faca? la cine sa facem ascultare?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.09.2009, 20:35:42
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Dar de caietele studentesti cu Nastase pe coperta de la alegerile din 2000 isi mai aduce cineva aminte? Era plin Grozavesti-ul de ele. Ralph Fiennes e mic copil pe langa Nastase, chiar asa machiat, alb la fata si fara nas.

Nu m-am putut abtine, ca doar sunt un ateu comunist bashcalios. Cum sa nu fiu, doar bashcalia e inventie comunista, nu ati auzit?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
caiete, scolari

Thread Tools
Moduri de afișare