Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.12.2010, 12:51:38
vasile79's Avatar
vasile79 vasile79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Superstitie

Este o simpla superstitie ca si cele enumerate mai sus. Sfintii Parinti ne recomanda sa fugim de superstitii; sunt naluciri induse de...
Oamenii vin ...si pleaca, raman faptele doar.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.12.2010, 14:40:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
daca nu ma insel DOMNUL IISUS HRISTOS A MURIT LA VARSTA DE 33 ANI(TRUPUL MAI BINE ZIS) INSA ACEASTA VARSTA PARE TOTUSI UNA FATIDICA PTR MULTI DINBTRE NOI ADICA SUNT MULTE INCERCARI ALE VIETII IN JURUL ACESTEI VARSTE, CE PARERE AVETI SAU CE STITI?
E prima oară când aud o asemenea prostie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.12.2010, 15:57:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
E prima oară când aud o asemenea prostie.
Fiecare cu parerea lui , dar e bine sa fugim de superstitii , si de aceea insist si aici pe citirea Sfintei Scripturi , in paralel cu scrierile Sfintilor Parinti ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.12.2010, 16:10:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fiecare cu parerea lui , dar e bine sa fugim de superstitii , si de aceea insist si aici pe citirea Sfintei Scripturi , in paralel cu scrierile Sfintilor Parinti ! Doamne ajuta !+
Da, să fugim de superstiții, nu înseamnă că dacă ai 33 de ani, Dumnezeu nu e capabil să te ajute, ca și cum cifra 33 ar fi mai puternică decât El.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.12.2010, 16:22:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Da, să fugim de superstiții, nu înseamnă că dacă ai 33 de ani, Dumnezeu nu e capabil să te ajute, ca și cum cifra 33 ar fi mai puternică decât El.
credinta ca Dumnezeu ar interveni in viata ta la varsta de 33 de ani, mai mult ca la 43 de exemplu, este superstitie pura.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.12.2010, 16:29:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
credinta ca Dumnezeu ar interveni in viata ta la varsta de 33 de ani, mai mult ca la 43 de exemplu, este superstitie pura.
Exact ! Ce sunt orele , lunile sau anii , pentru Dumnezeu cel vesnic si fara de-nceput ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.12.2010, 16:34:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exact ! Ce sunt orele , lunile sau anii , pentru Dumnezeu cel vesnic si fara de-nceput ?
si chiar de ar fi asa, Dumnezeu ne-ar face "cadouri" doar decese si alte necazuri?!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.12.2010, 16:53:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si chiar de ar fi asa, Dumnezeu ne-ar face "cadouri" doar decese si alte necazuri?!
Îmi exprim și eu o nedumerire: pentru dumneata, aici și acum este atât de important? Știi la fel de bine ca mine sau ca oricare altul că ideile creștine afirmă perisabilitatea acestei vieți, considerând-o ca (pe)trecere spre veșnicie (mântuire sau osândă). Și din această perspectivă (a vieții veșnice, vreau să spun), răul (sau percepția noastră asupra răului) de aici și de acum are ceva mai puțină relevanță. Din acest motiv, un creștin înzestrat cu o credință puternică este capabil să treacă adeseori peste vicisitudini sau o viață de chin.

De ce întreb? Cred că, până la urmă, aceasta este linia de demarcație dintre un creștin urmaș consecvent al lui Iisus Hristos și un ateu: capacitatea sau incapacitatea de a accepta efemeritatea acestei vieți și prezența (nădejdea) celei viitoare.
Pentru un ateu (dacă Dumnezeu există și cu atât mai mult un Dumnezeu al iubirii), atunci El ar trebui să se vădească și în această viață, în mod miraculos, necontenind cu minunile și facerile de bine, în așa fel încât și necredincioșii să vadă și să se asigure de certitudinea existenței Sale. Corectează-mă dacă mă înșel.

Un an nou fericit și cât mai multe împliniri!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.12.2010, 17:08:56
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
da, să fugim de superstiții, nu înseamnă că dacă ai 33 de ani, dumnezeu nu e capabil să te ajute, ca și cum cifra 33 ar fi mai puternică decât el.
cami draga, era o intrebare, o parere, ok o prostie poate, dar poti sa aplici la topicul meu vb frumos: Draga inger pazitor nu e bine cum gandesti...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.12.2010, 17:16:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Îmi exprim și eu o nedumerire: pentru dumneata, aici și acum este atât de important? Știi la fel de bine ca mine sau ca oricare altul că ideile creștine afirmă perisabilitatea acestei vieți, considerând-o ca (pe)trecere spre veșnicie (mântuire sau osândă). Și din această perspectivă (a vieții veșnice, vreau să spun), răul (sau percepția noastră asupra răului) de aici și de acum are ceva mai puțină relevanță. Din acest motiv, un creștin înzestrat cu o credință puternică este capabil să treacă adeseori peste vicisitudini sau o viață de chin.

De ce întreb? Cred că, până la urmă, aceasta este linia de demarcație dintre un creștin urmaș consecvent al lui Iisus Hristos și un ateu: capacitatea sau incapacitatea de a accepta efemeritatea acestei vieți și prezența (nădejdea) celei viitoare.
Pentru un ateu (dacă Dumnezeu există și cu atât mai mult un Dumnezeu al iubirii), atunci El ar trebui să se vădească și în această viață, în mod miraculos, necontenind cu minunile și facerile de bine, în așa fel încât și necredincioșii să vadă și să se asigure de certitudinea existenței Sale. Corectează-mă dacă mă înșel.

Un an nou fericit și cât mai multe împliniri!
cred ca Dumnezeu, daca ar exista, s-ar manifesta prin iubire si dreptate. nu ti-ar da semne orin decese. fiecare moare "cand ii vine ceasul". nu cred ca Dumnezeu ar trebui sa "ia" pe cineva ca sa-mi transmita un mesaj. cu siguranta ar gasi alte mijloace, chiar mai eficiente.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Copilul cu parinti in varsta Floare alba Generalitati 13 15.11.2012 11:49:58
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Probleme la varsta mea TheKing Intamplari adevarate 49 03.07.2008 09:16:15