Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.11.2014, 21:33:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

În preambulul tâlcurii acestei pericope, părintele face legătura dintre rânduiala liturghiei și cea a vieții:
Citat:
Zice o mărturie sfântă, pe care o citim noi la începutul Sfintei Liturghii, după Ectenia a III-a: “… Dându-ne în veacul de acum cunoștința adevărului, iar în cel ce va să fie, viața veșnică”. Așa începe orice înfăptuire: întâi cunoștința, gândirea, sensul faptului, apoi împlinirea; cunoștința adevărului, apoi viața veșnică. Iei cunoștință de adevăr și apoi îl împlinești în viață. Așa și în Liturghie: în prima parte se citește Evanghelia, apoi se săvârșește jertfa, când auzim însuși cuvântul Mântuitorului: “Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu… Beți dintru acesta toți, acesta este sângele Meu…”. Prin cuvântul Lui și prin chemarea Duhului Sfânt de către preot, în altar: “Trimite Duhul Tău cel Sfânt peste noi și peste aceste daruri și fă adică pâinea aceasta cinstit trupul Hristosului Tău și ce este în potirul acesta scumpul sânge al Hristosului Tău, prefăcându-le cu Duhul Tău cel Sfânt”.
Creația, viața, toate așa se împlinesc. De aceea cuvântul rostit, predica, e înainte de dumnezeiasca Împărtășanie.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.11.2014, 21:49:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Spicuiesc în continuare:
Citat:
Deci tocmai scosese autorul morții – pe demon - din acei bărbați care umblau prin morminte – căci demonul este ispititorul, aducând moartea; el este ucigașul. Dumnezeu n-a făcut moartea. [...] După ce izgonise autorul morții din demonizat, în fața Lui apare opera demonului dintr-o copilă de doisprezece ani, care era pe moarte. Toate faptele Evangheliei sunt în Duhul Sfânt împărtășite, înscrise în taină și adevăr.
Din taina Sfintei Treimi:
Citat:
Se vorbește, în termeni filosofici, de unitatea contrariilor (coincidentia opositorum). Dar contrariile se opun, provoacă dezbinarea; distinctele se unesc. În Sfânta Treime e unitate și distincție: Dumnezeu cel Unul în Treime. Unul, deci, nu singur, ci în Treime preamărit, cum ne rugăm în dumnezeiasca Liturghie: “Să ne iubim unii pe alții ca într-un gând să mărturisim pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh.” De aceea Dumnezeu este Iubire, întrucât e Treime. Căci un solitar, un însingurat metafizic, din veci, s-ar iubi doar pe el. Deci distincție este între persoanele Sfintei Treimi, distincție este și între bărbat și femeie, dar în unitate. Așadar, să nu se confunde opoziția cu distincția.


Iair avea conștiința că la suprafață e dezbinare între farisei și Iisus – Domnul adevărului. Dar dincolo de dezbinare mergea adânc, la distincție. El înțelegea taina aceasta: că în Iisus era Altcineva – era Dumnezeu, Ziditorul; distinct de noi, dar și unit cu noi. De aceea el cade în genunchi în fața lui Iisus, trecând peste orice dezbinare. Oricine, în orice fel de dezbinare ar fi în lumea din afară, în adânc e unirea lui Dumnezeu.
Citat:
La Iair, însă, merge, ca să se vadă semnul și de departe, și de aproape, cum e taina Dumnezeirii. De departe, să vadă că Dumnezeu numai prin cuvânt săvârșea, cum prin cuvânt s-au zidit și cerurile și pământul; de aproape, căci Dumnezeu S-a făcut și om, lucrând și prin trupul omenesc. De aceea, mergea cu Iair alături, înaintând spre casa lui.
„S-a atins de Mine cineva”:
Citat:
Dar Iisus spune: “De Mine s-a atins cineva”. Fiecare e un unic, fiecare e cineva și fiecare comunică personal cu Cel unic, Unicul Fiu al lui Dumnezeu. Tatăl a răsădit în fiecare dintre noi un unic, un cineva. Fiecare răspunde în unicitatea lui. Nu spre osândă sau judecată; dar de la fiecare Dumnezeu cere un unic, tocmai pentru bogăția, frumusețea noutatea negrăită a creației. Căci cu fiecare prunc ce vine pe lume, cu fiecare odrăslire, Dumnezeu creează mereu și fiecare e un cineva, e o unicitate, iubiților. De aceea cuvintele din Evanghelie sunt atât de puternic subliniate, mărturisite.
Creatorul omului și al lumii, vindecând, dă viață din nou, re-creează:
Citat:
Și i-a dat viață Cel care ne-a dat și nouă sângele Lui ca să avem viață.
Despre faptul că simțirea lui Dumnezeu, harul, nu trebuie să fie o excepție a vieții:
Citat:
A simți pe Dumnezeu e darul tău originar, căci așa ai fost zidit: ai primit suflarea dumnezeiască de viață nu din lume, nu din pământ, ci de la El.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.11.2014, 23:07:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit Samarineanul milostiv

sau Despre taina aproapelui
Attached Files
File Type: doc 99 Pilda samarineanului milostiv.doc (75,0 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.11.2014, 08:43:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit Despre „sărmanul” bogat

Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina este, și ea, deosebit de actuală. Avem ocazia să ne verificăm pe noi înșine, să ne dăm seama dacă nu cumva chiar noi suntem în rolul acestui bogat nefericit în cele din urmă.

Pe scurt, este vorba despre centru; al vieții, al preocupărilor, al dorințelor și iubirii mele:

Citat:
“Un om bogat (sărmanul, era bogat. E asociere între sărman și bogat? Cu tâlc este. Însă nu-l lămurim acum) i-a rodit țarina din belșug”. Uimit, în felul lui, mai degrabă cu nesaț, care-i altceva decât uimirea sfântă, bogatul cugeta în sine, zicând: “Ce voi face? N-am unde să adun roadele mele”. Accentul este pe “al meu”. Ca și în parabola din duminica trecută: “Cine este aproapele meu? Accentul cade tot pe mine. Sinele meu reprezintă un fel de centru. Dar eu nu sunt centru. Unicul Centru știm Cine e. “Doamne, Atotstătătorule Centru”, cum te numește un medic poet . Neclintitule Centru, de la Tine răspândindu-se miliarde de raze și fiecare călătorind pe o rază, Tu ne aduni la Tine. Și cu cât suntem mai aproape de Tine, suntem mai aproape și de semenii noștri. Cu cât mai departe de Tine, ne depărtpăm și de ei.
Attached Files
File Type: doc 01 Bogatul caruia i-a rodit tarina.doc (62,5 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.11.2014, 09:20:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Despre cunoașterea lui Dumnezeu și despre negarea Lui; sau imposibilitatea acestei negări, respectiv nebunia celui care spune: „Nu este Dumnezeu”:

Citat:
Zice Palama: „Oare făpturile te vor învăța cele despre Dumnezeu?” Ele vor spune: Da, Dumnezeu există, El e cauza noastră, El ne-a zidit. Dar taina lui Dumnezeu nu de la ele vom învăța, ci de la Dumnezeu însuși.
Despre cum putem (și suntem chemați) să transfigurăm materia:

Citat:
Iată deci ce ne spune Mântuitorul: Nebune, cum tu-ți hrănești sufletul care te înalță până la Dumnezeu numai cu mâncare și băutură? Ai de toate – toate ți le-a dăruit. Dar “ale mele”? Ce-ai strâns tu atunci în sufletul tău? Prin niște bunuri, adunate de pe o bucată de pământ (grâu, porumb ș.a.), considerându-le “ale mele” te institui în materialism. Dar dacă mângâi cu ele pe cel lipsit, pe cel flămând, pe cel în nevoie, în strigătul după ele, atunci uiți de existența acestei pacoste a lumii – care a fost și este materialismul – în lumină și iubire divină. Devii altul, e un fel de transfigurare.
Citat:
Doamne, învrednicește-mă să stric tot ce-i rău în hambarele inimii mele, să le golesc, să le curăț și să le fac vrednice de a primi bunătățile Tale! Să împart materia, banul meu, pâinea mea, un medicament al meu, cu cel care suferă. Atunci voi cunoaște în inima mea acele bunuri dumnezeiești, care-mi transfigurează făptura – darurile virtuților: credința, nădejdea, dragostea, bunătatea, pacea, răbdarea, dreptatea, înțelepciunea, înfrânarea de acest afect al meu de a mă îmbogăți. Așa, Doamne, să mă îmbogățesc, să-mi umplu jitnița făpturii mele, adică inima mea, ieșind astfel din nebunie.
Predica poate fi ascultată aici.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.11.2014, 09:39:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Atât de multe răspunsuri găsim în predica aceasta, la întrebări abordate pe multe alte topice. Când încerci să-ți explici lumea, creația, făcând abstracție de Dumnezeu, ești orb și înaintezi ca atare.

Pentru cei care dezbat pe mai multe topice problema evoluționismului și a raportului religie-știință (sau, mai bine spus, credință-știință):

Citat:
E atât de adâncă Evanghelia și luminoasă ca zorile dimineții divine: Calea noastră nu este în jos, ci în sus. Toată creația ne învață. Zilele Creației merg de la cea dintâi la cea de-a șaptea, în care ne aflăm noi. Cum ne-au învățat oamenii de știință: Începând cu lumina, cu apele și celelalte zidiri – mineralele, într-o primă treaptă; în a doua treaptă – viețuitoarele, iar apoi zidirea omului, care-și înalță mintea spre Dumnezeire. Făptura e zidită de Dumnezeu, și fiecare făptură e ca un vas, deschis spre a primi noi daruri de la Dumnezeu.
Citat:
Sfântul Dionisie Areopagitul înfățișează creația într-o ierarhie cerească și pământească, cele de jos tinzând spre cele de sus. Acesta este drumul. Zice el, frumos:“Cele inferioare sunt cu dorul lor în cele superioare mai mult decât în ele însele”. Și “toate, cum spune Psalmistul, cerând de la Tine așteaptă” – lumina Ta și mila Ta.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.11.2014, 09:47:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit A vedea în lumina lui Dumnezeu

Citat:
Când eu îl văd pe fratele meu, văd fața lui și el vede fața mea; văd inima lui și el vede inima mea; văd gândurile lui și el vede gândurile mele. Atunci eu nu mai am teamă de fratele meu, pentru că nu va mai îndrăzni să-mi facă nimic.
Și despre felul în care poate fi pus capăt răului în lume (transfigurarea, sfințenia, sunt accesibile oricui pentru că oricine poate iubi):

Citat:
Noi trăim de acum într-un nou eon. Nu vor mai fi războaie pe pământ și lumea va fi salvată când voi citi în inima semenului meu gândurile lui și el gândurile mele. Atunci l-am dezarmat cu lumina mea, cu iubirea mea, și el intră atunci în lumină și se va salva. Așa au făcut sfinții.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.12.2014, 09:15:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit Femeia gârbovă, adică noi

Vindecarea despre care este vorba în evanghelia de azi nu este numai a unei femei gârbove aflată atunci și acolo în fața Mântuitorului, ci este vindecarea întregii lumi, a tuturor celor care se află, acum și aici, în fața Lui și în comuniune cu El. Căci fără El privim, toți, spre pământ.

Întotdeauna, în Hristos, deși purtând trup omenesc, trebuie văzută mai întâi dumnezeirea Sa. El este Cel care L-a făcut pe om și, vindecând, îl re-creează. El vine de sus, smerindu-Se, și pentru a trage în sus privirea și inima omului:

Citat:
Acolo, Iisus căutând, cu puterea și mila Lui – însușiri dumnezeiești răsădite și în noi, ca virtuți – Își îndreaptă ochii către ea, o cheamă și rostește: “Femeie, dezlegată ești de neputința ta”, Își pune mâinile asupra ei. Și prin mâinile Lui, prin puterea Lui – căci putere ieșea din El și vindeca pe toți care erau în fața Lui – ea se dezleagă; se îndreaptă și privește cu uimire în sus, spre El, spre Cel de sus coborât la cei de jos. Să simțim și să trăim această taină a tainelor! Căci aceasta este Calea: de sus, de la Dumnezeu coborând la noi, ca noi să ne înălțăm către El. Parcă nu te poți opri să rostești un cuvânt, atât de scump, de adânc tâlc, al sfântului Grigorie Palama: “Dumnezeu, fire mai presus de fire, nu are a sui mai sus. Ci suirea lui se descoperă în coborârea la cele smerite”. Iar cele smerite prin El se înalță.
Predica transcrisă o găsiți în anexă, iar audio aici.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.12.2014, 01:03:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Predica transcrisă o găsiți în anexă
Nu e niciun attachment... dar am văzut o predică a părintelui Galeriu pe pagina principală a site-ului.

Last edited by mirela.t; 08.12.2014 at 02:57:06.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 08.12.2014, 08:43:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Scuze pentru că n-am verificat atașarea.
Attached Files
File Type: doc 01 Despre grijile vietii.doc (74,5 KB, 3 views)
Reply With Quote
Răspunde