Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.04.2016, 22:00:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Ce porcarie. Sper din toata inima ca toate multinationalele sa dea faliment
.
Daca multinationalele dau faliment inseamna mai putini bani pt pensionari si
ceilalti salariati de la stat.Inseamna crestere impozitelor si taxelor pt celelalte
firme ca sa ocupere gaura din buget=> fie scaderi de salarii sau concedieri ai altor angajati care n-au
nici o treaba cu business corporate si asta pt ca in Romania 80 % din bugetul de taxe si impozite este
format de banul multinationalelor.
Citat:
sau sa fie nationalizate fara despagubir
Pai statul nu-si permite salariile din acest domeniu.

Last edited by Copacel; 17.04.2016 at 22:03:03.
  #42  
Vechi 17.04.2016, 22:42:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
asta pt ca in Romania 80 % din bugetul de taxe si impozite este format de banul multinationalelor.
Afirmatie bazata pe statistici din imaginatia ta?


Strainii au 33% din economie, dar cu numai 17% din salariati
http://www.zf.ro/eveniment/strainii-...riati-5130518/

Avand in vedere ca in afara de impozitele aferente salariilor nu platesc mai nimic, gen impozit pe profit, trage si singur concluziile, cat de mult aberezi.

Iar majoritatea salariilor platite sunt de mizerie, chiar mandrindu-se cu asta.

Ca sa nu mai vorbim ca unii din ei submineaza practic economia locala, sufocand-o si cam tot profitul este repatriat.

Sa mai vorbim si de "multinationale" care fac profit din infrastructura economica romaneasca cumparata la pret de nimic prin privatizari dubioase si exploatarea resurselor natioanele cu redevente simbolice?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2016 at 22:55:51.
  #43  
Vechi 17.04.2016, 22:55:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Afirmatie bazata pe statistici din imaginatia ta?
Strainii au 33% din economie, dar cu numai 17% din salariati
http://www.zf.ro/eveniment/strainii-...riati-5130518/

Avand in vedere ca in afara de impozitele aferente salariilor nu platesc mai nimic, gen impozit pe profit, trage si singur concluziile, cat de mult aberezi.
Ziare, ce poti sa le ceri.Pai ziarele scriu ceea ce li se dicteaza sa scrie.
De catre cine ? De catre ambasade.
  #44  
Vechi 17.04.2016, 22:56:14
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cred ca Mantuitorul trateaza doua aspecte simultan: problema mijloacelor si scopurilor si problema dependentei. Daca luam in considerare si versetul 13 atunci cred ca pilda isi arata adevaratul inteles.

Daca folosesti banii doar in interes personal, absolutizandu-i, devii robul lor si nu ii vei mai putea sluji lui Dumnezeu intrucat te vor acapara complet, obsesia pentru acumularea lor fara oprire fiind devastatoare si ucigatoare dpdv spiritual. Omul o va termina lepadandu-L pe Dumnezeu si slujind noului sau idol, mammona. Va merge si mai departe si va acumula bogatii nedrepte, prin mijloace rele, provocand multa durere altora in jurul sau, pe care, pt a-si atinge scopul, ii va elimina sau inlatura in orice mod si fara retineri.
(...)
Imaginea primirii in corturi, in Orientul Apropiat din vremurile biblice, este una foarte interesanta, cel primit fiind practic intimpinat cu toata ospitalitatea si recunostiinta, de un alai cu cantece de bucurie, in care toata lumea te strange in brate, toti sunt imbracati de sarbatoare si toti cinstesc motivele care au dus la primirea ta. Corturile, mai ales in vremea patriarhilor, erau un fel de spatiu sacru al familiei,unde nu intra oricine dar cine era primit inseamna ca facuse ceva cu totul deosebit iar primirea sa era practic certificatul despre caracterul acelui om.
Multumesc, Pelerin!

Ok, un exercitiu. Eu sunt iconomul corupt din parabola si am dobandit averi prin lacomie si mijloace necinstite, smecherii, invarteli, comisioane uriase, camatarie, spaga, tunuri la bursa, frauda etc..

Ma descopera ANAF-ul si ajung pe mana DNA. Pana sa-mi confiste toata averea, am timp si merg pe la datornici sa-i anunt ca nu mai imi datoreaza dobanzi si comisoane. Astia, normal, se bucura, nu stiu ei toate dedesubturile! Nu vezi pe toate drumurile asa camatar "cumsecade"!

Conform parabolei, se schimba si relatiile dintre camatar si datornici. De unde pana acum, nimeni nu se bucura cand trebuia sa-si plateasca datoriile plus dobanda plus comisioane, uite ca ajung chiar sa se imprieteneasca.

Si vine vremea cand camatarul ajunge pe drumuri, ca doar era de asteptat, dar iata, are la cine sa apeleze dupa ce iese din puscarie: la prietenii pe care si i-a facut intr-o situatie critica. Merge in „corturile lor” si astia il intampina toti cu bratele deschise, cu cantece si lautari: „ Mult bine ne-ai facut atunci, frate! Ne-ai sters multe datorii! Cum sa nu te cinstim noi acum pe tine?”

Si Iisus, zicand pilda asta, il lauda pe iconomul nedrept si le zice si celorlalti: daca v-ati facut bogatii pe nedrept, cautati sa indreptati situatia, sa vi-i faceti prieteni pe cei nedreptatiti si pe alti amarati, pentru ca dupa ce va veti pierde averile astea nedrepte, sa aveti macar la cine apela.

Cu alte cuvinte, se pare ca e un mod evanghelic de a-ti pune "pile" pentru zile negre. Nu? Altfel, nu vad de ce e laudat iconomul.
Asta-i ideea din parabola? Sau am batut campii?

Cum iti mai poti pune pile? Dand la saraci, amarati, nevoiasi, oropsitii soartei. Ca astia au trecere la Dumnezeu si-ti pot pune „pile” la judecata de apoi. ‚Intrucat ati dat unuia dintre acestia mai mici, Mie mi-ai dat!”



Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dar banii pot fi si un mijloc cu care poti face ceva bun, desi majoritatea ii folosesc rau si din aceasta cauza perceptia generala, dar justificata de bogatie nedreapta. Banii trebuie sa fie la dispozitia credinciosului si nu invers.
Credinciosul trebuie sa se foloseasca de bani pentru a castiga suflete, ajutand oameni, prietenii care sa dureze toata vesnicia. Prin investirea inteleapta a bunurilor materiale oamenii pot avea parte de binecuvantarile altor oameni spre slava lui Dumnezeu. Investirea banilor in mijloace care ajuta la raspandirea credintei (sprijinirea misionariatului de exemplu) , ajutorarea celor saraci ( unii dintre ei poate se vor intoarce la Dumnezeu plini de recunostiinta pt ajutorul Lui prin cel ce daruieste), raspandirea Cuvantului lui Dumnezeu,vor avea un efect pe care multi nu se gandesc sa-l atribuie unui mijloc privit de regula ca fiind pacatos: in corturile vesnice ( o imagine iudaica metaforica foarte interesanta cu privire la destinatia celor drepti, cu o interesanta traditie) vei fi intimpinat cu bucurie de cei care, beneficiand de ajutorul si intelepciunea ta in folosirea unui mijloc, au beneficiat la randul lor de rodul ei, s-au intors la Dumnezeu si acum te privesc cu bucurie si recunostiinta..

Da, de acord, dar pe ici pe colo, nuantabil! Pe de-o parte, da, ne folosim de mijloace materiale, daca le detinem, pentru a ajuta material pe altii.

Dar, cred eu, pentru a castiga suflete, nu de bani e nevoie, intai de toate.
Mai exact, daca ne folosim de bani pentru a castiga suflete, in sensul sa-i racolam, nu mi se pare tocmai ok. Suna a seductie, a momeala!

Eventual, iti poti folosi propriii bani pentru a-ti castiga propriul suflet. Al tau!Cum? Impartindu-ti averea saracilor! „Vinde toata averea si imparte-o saracilor, apoi vino de-mi urmeaza Mie!”

In ce priveste evanghelizarea si mijloacele prin care se face, eu cred ca daca se folosesc mijloace banesti pentru a atrage, seduce si a castiga adepti, nu e tocmai cum a zis Hristos. Altele sunt cele prin care un suflet e imbiat de Hristos.

La o prima privire, crestinismul nu e deloc seducator. Hristos Insusi nu foloseste momeli dupa gusturile lumii. Sau artificii. Nici retorice, nici stilistice, nici promisiuni materiale, nimic seducator, nimic atragator dpdv material.

Din contra, zice: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie". Asta nu-i o oferta prea seducatoare.

Ce sens are sa oferi cuiva bani in ideea ca va trebui mai apoi sa se lepede de sine si de cele ale lumii? E ilogic!

La fel, apostolilor le spune: "Iata, va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor". Sau:
"Si de toti veti fi urati din pricina numelui Meu",
„Daca M-au urat pe Mine si pe voi va vor uri”,
„Vinde toata averea si da-o saracilor, apoi vino de-mi urmeaza Mie”,
„Paharul (suferintei) pe care Eu il beau, il veti bea si voi” etc.

Prin ce e seducatoare moartea martirica? Si totusi, cei ce L-au urmat pe Hristos n-au fost atrasi prin nimic din lumea asta. Asta-i marele miracol! Ca fara a fi seducator, crestinismul a dat milioane de mucenici, dispusi sa renunte la orice din lumea asta, de dragul lui Hristos.

Ca e nevoie de miloace materiale pentru diverse trebuinte ale Bisericii, e una, dar folosirea de bani, ajutoare, burse, fonduri etc. pentru a castiga adepti, e discutabil.

Sa nu uitam ca atunci cand Hristos, i-a trimis pe apostoli la propovaduire le-a poruncit: „Sa nu aveti nici aur, nici argint, nici bani in cingatorile voastre, nici traista pe drum, nici doua haine". Le-a dat porunca asta.

De ce oare sa nu aiba nimic in afara cuvantului evangheliei? In afara de cuvant si exemplul personal, Hristos le-a interizis sa foloseasca bani pentru a castiga suflete.
Sa nu aiba bani la ei, ca nu cumva sa fie tentati sa-i momeasca pe oameni cu aur si argint si astfel sa castige doar genul acela de adepti interesati, nu de darurile Sf. Duh, ci de foloase materiale si bunastare aici si acum.
Parerea mea..
  #45  
Vechi 17.04.2016, 22:59:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
propriii bani
Pt. ochiul critic al lui Dragos. Nu, nu sunt prea multi -i.
  #46  
Vechi 17.04.2016, 23:08:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ziare, ce poti sa le ceri.Pai ziarele scriu ceea ce li se dicteaza sa scrie.
De catre cine ? De catre ambasade.
Lasa ca ce zice tufisul e cuvant de lege, el e liber cugetator. Liber de orice realitate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #47  
Vechi 17.04.2016, 23:20:30
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Te referi la "faceti-va prieteni din mamona nedreptatii..." ? Daca da atunci
e simplu de inteles.Iubeste-i si pe cei care au patima lacomiei si nu le tine
cont de pacatele lor.Fii prieten cu ei la fel cum esti si cu cei mai saraci ca tine.
De ce ? Simplu ? Pentru ca intre tine si cel cu bani mai multi ca tine nu se
interpune banul ci invidia din subconstientul tau fata de cel care are bani iar
aluia i se interpune dispretul fata de altii care nu au bani ca el.

De aceea daca il vei privi pe cel care are bani ca pe un om simplu automat
va trebui sa-ti invingi viermele invidiei din subconstient si astfel de vei smerii.
Asa cum e tradus in romaneste, acest "din" ce apare in "faceti-va prieteni "din" mamona nedreptatii", poate duce la sensuri plurivalente.

Uite, tu intelegi de aici sa te imprietenesti cu cei lacomi, sa ti-i faci prieteni pe cei nedrepti. Ok, apoi argumentezi pe sistemul "uraste pacatul dar iubeste-l pe pacatos", ca doar nici eu nu-s mai breaz si am hibe chiar mai mari.

Eu inteleg asa: daca am fost nedrept si am dobandit averi necinstite, ar fi bine sa mi-i fac prieteni pe cei pe care i-am nedreptatit, ca atunci cand bogatia nedreapta se va lua de la mine, acesti prieteni sa ma primeasca la ei.
Pe scurt, faceti-va prieteni folosindu-va de bogatia pe care ati castigat-o pe nedrept.
Dar n-am pretentia ca inteleg eu bine.
  #48  
Vechi 17.04.2016, 23:20:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu as rezolva problema asta a mitei destul de simplu, doar a zis Hristos cuvant pentru asta: da Cezarului ce este al Cezarului.

Daca oamenii inteleg sa functioneze doar cu mita, este pacatul lor, problema lor de constiinta. Dai, mergi mai departe iti vezi de viata. Asta e viata.
Tu ai mainile si constiinta curata. Nu ai nevoie de altceva mai mult. Nu se poate altfel, mergi mai departe, faci tot posibilul pe curat.

Oarecum nu poti sa iesi total din viata; insa sa stii ca nu cred ca pacatul este sa dai mita (ceruta), pacat este sa inseli oameni.
  #49  
Vechi 17.04.2016, 23:35:54
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
*
Concurenta de acest tip e vizibila fara prea multe dioptrii si in cinstita Biserica. Sau, ma rog, in adunatura care, dupa indelung si prost obicei, poarta numele Ei.
Fiecare isi revendica dreptul (?) de a-L confisca pe Dumnezeu.

Reflexul acesta cazut si mizer striga asa: "Dumnezeu e al meu! Dumnezeu ma iubeste si ma ajuta doar pe mine! Sa moara dusmanii mei, aoleu...."
Acesta e mesajul si comportamentul vizibil, foarte, al majoritatii "credinciosilor".
Se intinde de la vladica pana la opinca sau viceversa.

Se da mita peste tot.
Prin mita se numesc diaconi si preoti, prin mita se si mentin. Mita e de multe feluri!...
Prin mita sunt numiti protopopii, mitropolitii, episcopii. Nu aducem aici demonstratii, sunt deja binecunoscute de oricine voieste sa afle.
Mita domneste tacuta, fara agitatie inutila, peste tot imperiul... Insotita de pajii ei nedespartiti: nesimtirea, minciuna, dispretul...

Cu toate acestea, lumea binecrescuta va dezavua comentariile pe marginea acestui fenomen. In primul rand pentru ca este prea evident. NImic subtil aici, doar ipocrizie nesfarsita... Un ocean care isi plimba talazurile alene, cu nepasare de vita.
Da, in conditiile in care ei dau mita sa ajunga preoti neavand alt merit decat acela al banilor, nu vad ce respect ar trebui sa avem pentru ei si sa ne incredem in ei.

Mai bine la pocaiti, macar acolo sunt dati afara din biserica pe motive de nereguli cu banii, de comportament, divort, bautura etc, comunitarea ii exclude, pe cand la ortodocsi nimeni nu face nimic, ii lasa sa isi faca mendrele si sunt salvati de mai marii de la Bucuresti cand fac nereguli cu banii.
M-am indepartat de biserica cand le-am vazut comportamentul lacom.
  #50  
Vechi 17.04.2016, 23:38:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu inteleg asa: daca am fost nedrept si am dobandit averi necinstite, ar fi bine sa mi-i fac prieteni pe cei pe care i-am nedreptatit, ca atunci cand bogatia nedreapta se va lua de la mine, acesti prieteni sa ma primeasca la ei.
Vorbesti serios? Da-mi un exemplu practic, cum poti sa te imprietenesti cu unul care il furi atat de mult incat ala sa te considere prieten si nu un hot.
Il furi fara sa-si dea seama, sau cum?

Citat:
Pe scurt, faceti-va prieteni folosindu-va de bogatia pe care ati castigat-o pe nedrept.
Dar n-am pretentia ca inteleg eu bine.
Pe calea asta nu-ti faci prieteni, ci doar cumperi oameni.
Care iti vor intoarce spatele cu prima ocazie cand isi vor da seama ca nu mai ai ce sa le oferi.

Eu cred ca perspectiva este alta: daca esti pus sa administrezi o avere castigata pe nedrept, poti face anumite fapte bune cu ea, ca prin ele sa castigi atentia celor care i-ai ajutat.
Daca tu insuti i-ai furat, nici o sansa sa le castigi favorurile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2016 at 23:52:06.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare