Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.01.2015, 14:06:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

"Așadar, revin asupra normalității, a sănătății mintale, adică nu numai a trupului, ci și a sufletului . Cum înțelegem noi taina aceasta a sănătății mintale, a normalității, a păstrării unității mele cu Dumnezeu și cu lumea? M-a întrebat cineva, răscolitor în adâncul sufletului: “Părinte, pentru trup, întreb medicii, dar pentru suflet, așa am socotit, că se cuvine să întreb un preot: ce înseamnă sănătatea sufletească?”. Am stat o clipă… În chip firesc, spontan, mi-am înălțat sufletul la Dumnezeu și am cugetat că e cuvios sau cuvenit să răspund așa: “Dacă trupește simt sănătatea atunci când toate organele mele trupești, aparatele – creierul, inima, ficatul, plămânii, rinichii, stomacul, ochii, urechile –, toate își împlinesc menirea lor înscrisă fiziologic în trupul meu și care, prin urmare, funcționează pentru că se afă în organică unitate, la fel și puterile mele sufletești (cele firești – intelectul, sentimentele, voința; cele morale – înțelepciunea, dreptatea, bărbăția sau curajul, cumpătarea și înfrânarea, stăpânirea patimilor plăcerii, a desfrâului, a patimilor mâniei și stăpânirea de sine; și cele teologice – credința, nădejdea, dragostea și, împreună cu ele: bunătatea, pacea, îndelunga răbdare, asceza, postul), toate aceste puteri sufletești, virtuți morale, virtuți teologice, își împlinesc menirea lor pozitivă, afirmativă (Dumnezeu este da și numai da; și eu răspund zidirii mele după chipul lui Dumnezeu: “Da, Doamne, cred și Te mărturisesc!”), atunci și numai atunci când aceste puteri sufletești mă zidesc pe mine, mă construiesc pe mine în credință, în adevăr, în iubire, și eu devin un punct, smerit, de contagiune mântuitoare, nu distrugătoare. Atunci eu simt în această unitate a făpturii mele (chiar în boală și în orice situație a vieții), prin Dumnezeu, prin rădăcina mea, prin Ziditorul meu, simt sănătatea sufletului.
Iată, aceste daruri pe care le-am evocat sunt, cum spune Sfântul Maxim Mărturisitorul, “însușiri ale Dumnezeirii care în noi devin virtuțile noastre”, “materia spirituală” a sufletului și a vieții noastre, dacă putem spune așa. Acestea toate constituie ființial existența noastră, zidirea noastră și mântuirea noastră, așa cum ele sunt descoperite în Iisus Hristos, Modelul.
Deci Fiul lui Dumnezeu făcut Om, El le-a întrupat pe toate în plinătate, și nu poți dobândi sănătatea fără această icoană a Mântuitorului Hristos. În toate acestea e cuprinsă, firește, și societatea; e cuprins și mediul, sunt cuprinse toate. Dar toate pleacă din rădăcina lor și merg spre sensul, spre țelul lor. Pentru că lumea aceasta nu poate oferi nici modelul moral absolut – nu poate întemeia o etică, zice știința –, nu poate oferi nici sensul existenței, care este Hristos Domnul. Eu țin seama de mediu, de lume, dar totdeauna mă ridic la Obârșia mea, la Chip, la Modelul meu, la Hristos. "

O minunată lămurire privind înțelesul și sensul sănătății omului.
Cu mulțumiri, Cristian, pentru darul luminos pe care ni-l aduci mereu, prin Părintele Galeriu.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.01.2015, 15:00:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Mulțumesc și eu pentru selecția pe care ai făcut-o.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.01.2015, 21:57:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu mai puțin important îmi pare acest pasaj:
"Aici e una din cele mai adânci teme ale conștiinței umane, anume: nu în sărmanul trup e taina descompunerii, ci în nefericitul suflet, în pierderea unității lui. Taina tainelor este unitatea; adică lupta împotriva descompunerii, a disoluției mele trupești începe în suflet. O, iubiților, fiecare dintre noi, în clipa aceasta, să conștientizăm, în adâncul nostru, acel virus, acel microb al răului care ne descompune sufletul, de unde vine și descompunerea trupului și moartea însăși."

Care este acel microb al răului, cuibărit în adâncul nostru, care ne descompune sufletul și trupul? Care este virusul aducător de moarte dinlăuntrul omului? ....
Leproșii sunt vindecați. Unul este și mântuit. Ce îi deosebește? Exprimarea recunoștinței.
Or, pentru aceasta e nevoie de o înțelegere mai adâncă a raportului dintre om și Dumnezeu. Toți zece au priceput că, la nevoie, Domnul îi poate ajuta. Însă doar unul din zece a priceput ceva mai mult, a priceput altfel și a trecut încă un prag, al exprimării recunoștinței....
Toți au murit, virusul i-a răpus pe toți. Însă unul a înviat, după moarte. Secretul? Recunoștința față de Hristos, exprimată în timpul petrecerii pământești.
Omul acesta și-a dedicat un timp oarecare din viața lui pentru a veni la Hristos și a aduce slavă lui Dumnezeu. Pentru câteva clipe dăruite a primit comoara vieții veșnice!
Ceilalți nu au găsit timp pentru aceasta.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.01.2015, 20:55:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit Zaheu

Dintru început, părintele face o precizare pe care ar trebui să o avem în vedere mereu când e vorba de Hristos:
Citat:
Iubiților, iată istoria lui Zaheu – în care se oglindește parcă viața fiecăruia dintre noi. Aceasta e taina lui Dumnezeu: a privi prezența lui Dumnezeu în istorie, a Celui veșnic în vremelnicie. Căci Dumnezeu este Cel veșnic, iar noi suntem veniți în timp, în vremelnicie. Deci noi nu evocăm doar o istorie, deși Evanghelia s-a scris în istorie, ci noi vedem prezența lui Dumnezeu în istorie, atunci și acum. Așa ascultăm, gândim și trăim Evanghelia.
A fi în concordanță cu numele ce-l purtăm:
Citat:
Ce stare de suflet avea el? Gândiți-vă: numele Zaheu, tradus pe românește înseamnă curat, pur. De bună seamă, ca oricine, își gândea numele: tu ai numele de pur, curat. Dar este viața ta atât de curată precum îți este numele? Poate în clipa aceasta și nouă, fiecăruia, ne dă de gândit, cercetându-ne numele: există într-adevăr o armonie adâncă între numele meu și viața mea? Și, în ultimă instanță, gândim la numele cu care noi toți ne înfățișăm înaintea lui Dumnezeu și a lumii: numele de creștin și ortodox. Creștin – deci numele lui Hristos, și ortodox – adică dreptmăritor al lui Hristos, în gând, cuvânt și faptă. Acest dintâi înțeles, dacă vreți, ni-l împărtășește Evanghelia de astăzi. Ni-l răsădește în inimă, dacă nu ni l-am răsădit noi înșine.
Citat:
În Zaheu scânteiază o rază de lumină. Trebuie să știm, pururea, să credem: trezirea nu e în noi. E aripa harului care ne atinge, a îngerului. E chemarea lui Dumnezeu. Dealtfel, dacă eu sunt zidire din nimic, din nimic ce să iasă? Din stricăciunile, slăbiciunile, îndoielile mele ce să iasă? Toți cei care au văzut existența mișcându-se de jos în sus, să cugete adânc: da, eu mă ridic, dar chemat de sus, de harul lui Dumnezeu. Mereu am rostit cuvântul dumnezeiescului Iacov: “Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor...” (Iacov 1,17) – Lumina de sus care luminează în întuneric.
Attached Files
File Type: doc 97 Duminica lui Zaheu.doc (69,5 KB, 1 views)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.01.2015, 21:10:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit Dumnezeu îl caută pe cel care-L caută

Citat:
Zaheu, luminat de har, hotărât, caută să afle cine este Iisus. Și căutând în mulțime întâlnește căutarea lui Iisus. Și Iisus caută: îmbrățișând creația întreagă, pentru că toate printr-Însul s-au făcut, caută către fiecare dintre noi. În clipa aceea Iisus căuta anume pe cel care Îl căuta pe El.
Judecata oamenilor:
Citat:
Să nu uităm însă că judecându-i și osândindu-i pe oameni – uneori cu asprime, cu gând să-i desființăm, chiar – judecăm și osândim chipul lui Iisus din ei. Căci Iisus a spus: “N-am venit să judec și să osândesc lumea. N-am venit să judec, ci să mântuiesc”. Iar când e vorba de mântuire, toate judecățile oamenilor cad.
Evanghelia nu este extremistă:
Citat:
Zaheu, observăm imediat, nu a dat toată avuția; a dat jumătate din avuție. Iar pentru cei năpăstuiți a întors împătrit. Cuvântul acesta ne privește, dacă vreți, pe noi, cei obișnuiți, care dăruim fără să dăm toată avuția. Mântuitorul cumpănește și răspunde fiecăruia după locul și rostul lui în lume. Și e o mângâiere aici, și un răspuns.
Citat:
Zaheu a trăit acel moment în care Hristos l-a creat din nou, în acel astăzi. L-a instituit în lumina adevărului și a iubirii. L-a eliberat, cu adevărat, căci aceasta înseamnă creația: libertate și noutate, înnoirea vieții.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.02.2015, 19:40:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit Canonul cel mare

Un fragment audio al unei predici prilejuite de slujba Canonului celui mare al sfântului Andrei Criteanu. Iertare pentru calitatea audio slabă.

Predica la Canonul cel mare.

„žMintea ț›ărână mi-am făcut”€, cu alte cuvinte: Dacă nu devii duhovnicesc în trupul tău, devii trupesc ș™i în duhul tău.

Last edited by CristianR; 14.02.2016 at 09:03:04.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.12.2015, 20:18:06
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit Cuvânt de Crăciun

Un cald și profund cuvânt al Părintelui de Nașterea Domnului.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 02.05.2016, 09:44:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit Noaptea Învierii

Predici rostite cu o însuflețire deosebită. Din 1999 aici, din 2000 aici, iar textul din ataș se pare că este din 1998.
Attached Files
File Type: doc 98 - Noaptea Invierii .doc (14,5 KB, 1 views)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 02.05.2016, 09:46:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit A doua zi de Paști

Audio, aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 15.05.2016, 09:05:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit A treia zi de Paști: Drumul spre Emaus

Una dintre cele mai frumoase pagini de Evanghelie: Drumul ucenicilor Luca și Cleopa alături de Hristos, pe care Îl cunosc numai după ce El va frânge pâinea și îi va împărtăși.
Audio aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare