Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 06.04.2021, 17:50:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din pacate in toata vrajeala ta de sus nu ai spus nimic.
Ce vrajeala? Cum adica nu am spus nimic? Negi textele din zecile de postari? Ce-i cu tine de faci astfel de afirmatii?

Citat:
Adica este o poezie facuta de o baba elucubranta, care a invatat pe de rost o poezie, nu o intelege bine si o repeta cu mare aplomb.
Nu e nicio poezie, e o Teorie foarte corecta, reala! Teoria PacMan3D-nD e cea mai buna teorie care combate atat globalismul cat si platismul, ata geocentrismul cat si heliocentrismul!

Pe de alta parte ti-am mai zis ca nu am memorie si nu am ce sa repet caci nu e poezie. Probabil daca repet Adevarul ti se pare o repetare a ceva. Nu-l tiu minte ci stiu, inteleg Adevarul atat.


Citat:
Un prost cu aplomb care arunca poezii cretine la prosti. Si apoi se dispera ca nu eset ascultat.
Nu e poezie ci TEORIE. Nu e de la prosti pentru prosti ci de la intelepti pentru intelepti. Tu carai, cartesti, esti mofturos.


Citat:
Deci enumera-mi marimile fizice si proprietatile si legile care sunt respectate... ca pana acum vorbesti ca unul cu 2 clase.
De ce sa-ti enumar? Este pe net, poti invata fara ajutor si fara sa-ti dau lectii.

N-ai nevoie de mai mult de 2 clase primare,ca sa intelegi lucruri atat de simple si clare.

Daca vrei sa intelegi Teoria PacMan3D-nD sau Creatia asa cum e ea descrisa la Facerea, la Noe, la Iov sau in alte locuri, invata proprietatile apei, ia-o de jos respectand lucrurile elementare, legile naturale pe care le poti intelege din lucrurile observabile din jurul tau: greutatea apei, presiunile, curgerea apei, vasele comunicante, formarea baltilor, lacurilor, marilor. Fa experiente simple sau cauta pe net. Dupa ce incepi sa simti apa, fluidele, dupa ce-ti faci un simt practico-fizic intelegand fenomenele o sa-ti dai seama ca apa nu poate sa stea decat in vase, in vase comunicante la acelasi nivel si ca la suprafata formeaza o suprafata plata.

Nu mai posta fotografia cu apa damb-deal ca e o imposibilitate fizica. E o minciuna! Apa nu poate sta pe un plan orizontal sub forma de damb, de munte, de deal!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #252  
Vechi 06.04.2021, 18:00:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si totusi semianalfabetul nu poate produce mai mult decat "apa e apa"....

Si in rest ignora orice in prea multa lui desteptaciune, nedovedita cumva.

Atata poti tu, sa fii un semi-semi, adica un nimic care se expandeaza ilogic pe un forum.


Citat:
Dupa ce incepi sa simti apa, fluidele, dupa ce-ti faci un simt practico-fizic intelegand fenomenele o sa-ti dai seama ca apa nu poate sa stea decat in vase, in vase comunicante la acelasi nivel si ca la suprafata formeaza o suprafata plata.
Un ignorant prost si fudul, care nu se uita decat la propria lui prostie, in care "apa e apa si e plata" pentru ca asa vrea ignorantul. Si care se da in stamba cu "apa e plata" pentru ca tipa un nebun in gura de sarpe.


Tu simti bine si greu apa... fluidele... si din "simtul tau practico-fizic (prostie mascata)", intelegand "fenomenele", evident elucubratiile fenomenologice sectare,...

Asta cu vasele comunicante este cireasa de pe tort, in care prostia culmina la sfarsit intr-un refuleu final - vasele comunicante explodeaza o suprafata plata din apa.


Adica prostul e destept in prostia lui, dar prostia lui pare iluminare si desteptaciune cand o priveste de unul singur.

Prostul care se admira in goliciunea ineptiilor lui...


Mai admiri mult apa asta a ta, plata? Mai ignori mult adevarul? Mai poti rezista la o critica realiasta?

Si cum raspunzi adevarului? Cu ... ignorare? Asta este argumentul tau? Un ignorant umflat care explodeaza ca nu e ascultat..



Vezi ca mai sunt altii care practica "fizica senzoriala", fizica cu mana, sau alte tipuri de fizica, fizica crepusculara, fizica NIP, fizica nuclearo-NIP. Vezi ca sunt multi din astia senzoriali ca tine care "simt fizica". Dar de obicei sunt beti si baga degetele in priza... Asa ca ai grija cum umbli prin casa si unde bagi degetele.


Citat:
De ce sa-ti enumar? Este pe net, poti invata fara ajutor si fara sa-ti dau lectii.
Pentru ca de fapt nu exista? Pentru ca este postul tau si ar fi trebuit... sa pui dovezi? Pentru ca esti un prost ignoratnt semi-analfabet care nu stie despre e e vorba in ce a spus si care tipa in gura de sapre ca "e asa cum zice el pentru ca e asa cum zice el" ??? Pentru ca argumentul tau este ... apa e plata pentru ca e plata.

Last edited by gpalama; 06.04.2021 at 18:08:48.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 06.04.2021, 18:12:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vad ca ai sarit peste ce era mai important - lectia de clasa a 5-a, despre "marimile fizice".

Se pare ca din nou "sari" peste ce nu iti convine si raspunzi doar la ce iti convine.

Tu nu stii nici sa scrii dapai sa gandesti fizica.
N-am la ce sa raspund. Daca pricepi legile naturale si proprietatile apei o sa-ti dai singur seama ca e valabila TeoriaPacMan3D-nD. Avem pamant sub forma de continete inconjurate de ape plate cu fund de pamant. Creatia e finita si de aceea apele nu cad pe margini caci finitatea e ca un vas.


Citat:
Deci tu intelegi ce e cu tine. Tu nu stii boaba de fizica, ai auzit 2-3 cuvinte, apa, vas, giroscop, radar, si le-ai invatat pe de rost.
Atata e suficient pentru a intelege realitatea despre care vorbim pe subiectul asta, pe firul asta. Nu tin minte pe de rost, nu pot invata poezii decat foarte greu. Retin doar folosindu-mi intelegerea, gandirea, simtirea fenomenelor fizico-naturale.

Citat:
Daca ai fi facut si tu 2-3 clase de fizica te ducea capul mai mult. De asta nu esti capabil sa treci de nivelul de "vrajeli" si sa explici fizic fenomenul.
Nu e nevoie decat de notiuni elementare simple. Nu stiu de ce vrei sa te complici? Ce iti scriu e suficient ca sa crezi si sa ramai cu o realitate teoretica ce se apropie de Taina realitatii dupa care sunt ascunse alte Taine ale Adevarului.

Citat:
De asta ramai doar la "vrajeli" incropite pentru babe. La nivel de babisme.
Nu e niciun babism, nicio vrajeala. Observarea realitatii si Teoria PacMan3D-nD te vor ajuta sa vezi realitatea cat mai aproape de Adevar.

Citat:
Tu nu stii boaba de fizica si de asta ti-ai tras secto-fizica ta, misti-fizica religioasa, in care e nevoie de mai multa abureala mistica decat de credinta. Adica "prin credinta" pamantul se curbeaza sau devine plat.
Iar deviezi de la subiect? Credinta in Dumnezeu si cunoasterea Adevarului iti deschide ochii. E nevoie de Credinta, de intelegere, de simt, de respectarea lucrurilor elementare. Nu stiu de ce tot ceri mai mult cand ni e nevoie.

Citat:
Pai si ce te faci daca vine unul si zice ca pamantul e farfurie. Te lupti si cu ala?
Bineinteles caci pamantul farfurie sustine ca apele stau plate caci se lovesc de vasul format din zidul de gheata impenetrabil, ca Antarctica ar fi un cilindru de ghiata si nu un continent. Nu sunt de acord cu ei deoarece Anctarctica e un continent si poti trimite si lansa rachete peste el. Nu exista nicun cilindru ci apele plate se lovesc de ”zidul” finitatii creatiei caci pamantul e doar 29% deasupra iar restul e mari 71% deci trebuie sa existe un vas. Acest vas in care stau apele e finitatea creatiei dar astfel e facuta incat poti merge paralel cu apa marii plate si ajungi de unde ai plecat si astfel constati ca exista o finitate a creatiei.

Citat:
Ce intelegi prin proprietatile apei ca esti extrem de confuz - poti explica in termeni fizici asta?
Studiaza apa si gaseste-i proprietatile si legile naturale prin care ea se manifesta, intelege lucrurile elementare ce tin de fizica si cand iti faci un simt atunci intelegi simplu ca apa la suprafata e plata intotdeauna.


Citat:
Deci e clar, tu esti zero la fizica si nu stii ce e acolo, de asta o dai cu vrajelile si "teoriile"...
Cum sa fiu zero la fizica? N-am cum sa-ti explic lucruri elementare.
Astea sunt evidente pentru oricine. Cum ai vrea sa-ti demonstrez ca apa curge, ca apa avand greutate nu poate sa se adune decat in vase, ca suprafata e perfect plana, ca nu se pot forma dealuri-damburi de apa caci presiunile ce apar fac sa se ridice nivelul apei care da peste margini.

Tine de structura fizica micro-infinitezimala. Apa nu e formata din structuri cristaline care pot sta unele peste altele ci apa e formata din bilute moi si elastice care aluneca unele peste altele in toate directiile, care se rup si se lipesc si se combina intre ele, formand ceva continuu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #254  
Vechi 06.04.2021, 18:13:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Apropo, iti fac lista cu tot ce ai ignorat:

1. Fotografia de mai sus - dovada fizica si explicatie fizica asupra curburii si depistarii acesteia

2. GPS-ul cum functioneaza

3. Sa ne oferi o explicatie tehnica pentru GPSul plat si pentru dispozitivele de calatorie plate.

4. O explicatie asupra marimilor si legilor fizice care functioneaza in teoria ta.


Asa ca termino cu mizeriile si fa-ti lectiile inainte sa arunci prostii pe net. Inainte sa pretinzi ca esti einstein, citeste si tu 2 brume pe net. Ti-ar folosi mult mai mult decat sa ne acuzi pe toti ca suntem prosti si nu stim nijmic si tu le stii pe taote.


Este jignitor profund din partea ta sa nu vii cu argumentele care ti se cer intr-un astfel de demers.

Este jignirtor sa propui aberatii, nedovedite, si cand ti se raspuunde, sa ai ca strategia evitarae si ignoranta.

De fapt cam asta esti tu, unul cu cateva clase, care a citit o boaba sectara si a inceput sa o faca pe desteptul si nuu s-a gasit unul mai infipt care sa-ti explice ca esti prost, fudul si semi-analfabet.

Ca daca taceai, poate stateai mai bine la locul tau si nu iti zicea nimeni nimic.


Tu esti incapabil sa rationezi ce ti se spune, ce sa mai aduci argumente. Tu nu poti trece de bariera vocabularului sectar, sa iesi din papagalismele invatate pe de rost...
Reply With Quote
  #255  
Vechi 06.04.2021, 18:32:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iar imaginea asta nu ai inteles-o Moroco sau de ce nu te-ai uitat.

Este prea mult?

Este prea grea de inteles?

Are lucruri de neinteles sau acuzatorii?
Cum sa nu inteleg imaginea! Am si explicat pe ea. Nu urmaresti firul discutiei?
Ti-am spus ca e o imposibilitate deoarece se neaga principiul elementar al fizicii, ca apa nu poate sa stea sub forma de deal-damb-munte. Tot ce e de deasupra planului format de apa ce atinge marginile are greutate care apasa in jos fie direct drept in jos fie in unghi spre centrul ”sferei” pamntului planeta. Acest con rond, deal, cu baza plana, are o masa, un volum, o greutate. In interior intalnim presiunea apei din straturile superioare ce apasa pe straturile inferioare. Presiunea obliga apa sa curga in parti, sa se combine cu apa de dedesubt, si volumul de deasupra, volumul dambului apasand si neavand margini laterale, face sa creasca nivelul apei din vas. Fotografia prezinta un vas in care apa sta bombat. E ceva contrar realitatii, ceva contrar legilor fizice. Chiar daca greutatea fiecarei particule de apa e spre un punct-centru al pamantului, dambul nu poate sa se formeze caci apa se varsa in parti, nu pot sta straturile unul peste altul din pricina presiunilor, apele de deasupra, din straturile superioare apasa pe apele de dedesubt si acestea tind sa gaseasca un loc. Cum exista parti laterale care nu se lovesc de marginea vasului, acestea se vor deplasa spre marginea vasului pana il vor atinge si abea apoi se vor opri. In final suprafata apelor va fi tot plata chiar daca fortele de greutate ar fi orientate spre un punct-centru al globului.


Citat:
De fapt acum inteleg care e strategia ta - cand apare un argument real, il ignori.
N-am ignorat. Tocmai la fotografie am postat continunad discutia.

Citat:
Tu te aperi folosind IGNORANTA.
Nici vorba. Asa fac fizicienii si oamenii de stiinta de mucava. Ei ignora comportamentul apei si legile naturale pe care apa le respecta. Teoria PacMan3D-nD tine seama de lucrurile elementare observabile. Nu e o halucinatie ci e in corespondenta cu realitatea asa cum e ea de la Dumnezeu si nu asa cum o prezinta oamenii de ”stiinta” neglijand si nerespectand lucruri elementare.

Citat:
Si chiar crezi ca IGNORANTA TA EPICA poate sa te salveze la nesfarsit sa te confrunti cu ADEVARUL?
Adevarul mai aproape de Adevarul Adevarat il gasesti in Teoria PacMan3D-nD si nicidecum in teoriile globistilor sau platistilor.


Citat:
De fapt evitand sa raspunzi la asta, tu eviti confruntarea cu tine insuti. De fapt tu asta faci tu, eviti sa fii critic cu tine insuti.


Vezi ca evitand sa confrunti cu realitatea, tu dovedesti ca nu ai raspunsuri la toate lcururile, ca nu esti capabil sa fii critic si nu reusesti sa acoperi realitatea cu raspunsuri.

Adica tu "raspunzi" si "ai impresia ca ai raspuns si combatut" cand de fapt ai ignorat si dovedesti ca esti un ignorant care nu e capabil nici sa spuna 3 cuvinte logice.

Deci ignorantu-le, raspunde si confrunta toate argumentele si nu mai fa slalom printre argumente, ca doar atat ai dovedit, ca esti un ignorant.
Tocmai ca in decursul vietii fiind critic cu mine si cu ce am invatat in facultate si liceu am cautat Adevarul si iata am reusit sa scap de minciunile platistilor si globistilor caci am inteles lucruri elementare pe care le-am pus cap la cap fara sa ignor nimic real si Harul divin m-a dus in aceasta cunoastere, in aceasta Teorie unica! Nu exista teoria asta la lume!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #256  
Vechi 06.04.2021, 18:41:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Ti-am spus ca e o imposibilitate deoarece se neaga principiul elementar al fizicii, ca apa nu poate sa stea sub forma de deal-damb-munte
Poti sa ne arati referinta la capitolul din fizica si legea fizicii care este mentionat ca principiu elementar al fizicii?

Poti sa ne dai o resursa online pentru acest lucru?

Poti sa ne mentionezi explicit care este legea si marimea despre care este vorba?

Daca este elementar ne explici unde se gaseste explicat aceste "elementar"?

Se neaga - ce intelegi prin negare..

Ce intelegi prin "nu poate sa stea"?

Deci folozesti zeci de expresii si notiuni despre care nu stii ce e cu ele.

Ai in cap o prostie si crezi ca poti convinge pe cineva de ea daca ai... Ignoranta.

De fapt est ignorant, nu stii nimic nici din fizica si nici din teologie de asta arunci elucubrarii...

Mai usor cu zgomotele.

Mai usor cu pianul pe scari.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 06.04.2021, 18:52:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi semianalfabetul nu poate produce mai mult decat "apa e apa"....
Exact, si apa find apa nu poate sa se adune decat in vase si la suprafata formeaza o suprafata perfect plana!

Citat:
Si in rest ignora orice in prea multa lui desteptaciune, nedovedita cumva.
Nu ignor, combat minciuna. Fotografia cu apa stand in vas sub forma de deal e o teorie falsa, ceva ce nu exista practic. Pana si mierea, desi este vascoasa, tot se aplatizeaza in timp si nu face burta, deal.

Citat:
Atata poti tu, sa fii un semi-semi, adica un nimic care se expandeaza ilogic pe un forum.
Tu nu faci altceva decat sa nimicesti totul si apoi sa sustii ca iata, nu exista si n-a existat. Exista toate raspunsurile si toata discutia si argumente suficiente. Tu nimicesti si dispretuiesti totul spre zero si apoi susti ca nu ti-am dat motive evidente, drepte, corecte, cinstite de crezare. Daca ai fi cinstit fizic si ai respecta lucrurile elementare atunci le-ai pune cap la cap si ti-ar iesi ceea ce cauti: pamntul nu e glob!!.. pentru ca apa marilor e perfect plata!

Citat:
Un ignorant prost si fudul, care nu se uita decat la propria lui prostie, in care "apa e apa si e plata" pentru ca asa vrea ignorantul. Si care se da in stamba cu "apa e plata" pentru ca tipa un nebun in gura de sarpe.
Minimizezi, nimicesti si ridiculizezi. Oricat ai nega si ai incerca sa faci sa dispara te lovesti de apa si de platitudinea suprafetei ape si de nevoia de margini ale vasului. Fara astea apa se varsa si nu sta una peste alta, aluneca, curge, se duce in jos, se impărastie, cauta calea cu presiune minima spre jos fiindca are greutate si aluneca apa peste apa!


Citat:
Tu simti bine si greu apa... fluidele... si din "simtul tau practico-fizic (prostie mascata)", intelegand "fenomenele", evident elucubratiile fenomenologice sectare,...
Iar deviezi. Nu sunt sectar, sCNIP nu are nicio legatura cu subiectul. asta la lume!"]Teoria PacMan3D-nD[/url] e unica. Nu o gasesti la nimeni din lume. Sa-ti mai repet mult? Iar incerci sa distrugi, sa nimicesti, sa minimalizezi lucrurile folosindu-te de secte. Nu e cazul. Nu sunt sectar dar asta discutam pe alte fire de discutie daca nu ma crezi.
Citat:
Asta cu vasele comunicante este cireasa de pe tort, in care prostia culmina la sfarsit intr-un refuleu final - vasele comunicante explodeaza o suprafata plata din apa.
Aceleasi cartiri, ifose, nemultumiri, aceleasi pretentii, sclifoseli, aceiasi lucrare de nimicire, de minimalizare, de dispret pentru a face sa dispara totul ca sa poti sustine cu nemultumire ca nu ti-am dat raspunsuri, ca nu ti-am dat argumente, ca nu am explicat. Nu merge asa. Trebuie sa iei in seama fiecare raspuns, fiecare argument si sa te multumesti cu ce ai. Nu poti fi ca o moara care tot cere faina si o arunca pe apa sustinand ca nu a primit ce sa macine!


Citat:
Adica prostul e destept in prostia lui, dar prostia lui pare iluminare si desteptaciune cand o priveste de unul singur.

Prostul care se admira in goliciunea ineptiilor lui...
Nu e prostie Teoria PacMan3D-nD. Tu nepricepand si nevrand sa crezi o nimicesti, o desfintezi si pe mine impreuna cu ea. E realitatea asa cum o vad si o inteleg eu. E altfel decat sustin platistii si globistii.


Citat:
Mai admiri mult apa asta a ta, plata? Mai ignori mult adevarul? Mai poti rezista la o critica realiasta?
Minciuna globistilor si platistilor nu e adevarul!

Citat:
Si cum raspunzi adevarului? Cu ... ignorare? Asta este argumentul tau? Un ignorant umflat care explodeaza ca nu e ascultat..
Ti-am explicat de ce imaginea e o minciuna ce calca fizica elementara. Apa nu poate sta sub forma de damb nici macar daca pamantul chiar ar fi glob!!! Nu e glob ci e asa ca in teoria PacMan3D-nD.

Citat:
Vezi ca mai sunt altii care practica "fizica senzoriala", fizica cu mana, sau alte tipuri de fizica, fizica crepusculara, fizica NIP, fizica nuclearo-NIP. Vezi ca sunt multi din astia senzoriali ca tine care "simt fizica". Dar de obicei sunt beti si baga degetele in priza... Asa ca ai grija cum umbli prin casa si unde bagi degetele.
Iar deviezi? Nu sunt sectant si teoria imi apartine, e unica. Orice fizician-crestin serios isi face un simt tehnic-practic intelegand si simtind fenomenele si respectand lucrurile elementare.

Citat:
Pentru ca de fapt nu exista? Pentru ca este postul tau si ar fi trebuit... sa pui dovezi? Pentru ca esti un prost ignoratnt semi-analfabet care nu stie despre e e vorba in ce a spus si care tipa in gura de sapre ca "e asa cum zice el pentru ca e asa cum zice el" ??? Pentru ca argumentul tau este ... apa e plata pentru ca e plata.
E un argument foarte puternic! Platitudinea apei nu poate fi contestata si incerci sa distrugi argumentul cel mai simplu si clar!

Sunt multe altele, dar de ce sa nu-l iei in serios si sa ceri mereu alte argumente?

Crezi ca apa e plata la suprafata? Daca crezi asta de ce crezi in teoriile globistilor care sustin ca marile pot forma damburi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #258  
Vechi 06.04.2021, 19:01:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Apropo, iti fac lista cu tot ce ai ignorat:

1. Fotografia de mai sus - dovada fizica si explicatie fizica asupra curburii si depistarii acesteia

2. GPS-ul cum functioneaza

3. Sa ne oferi o explicatie tehnica pentru GPSul plat si pentru dispozitivele de calatorie plate.

4. O explicatie asupra marimilor si legilor fizice care functioneaza in teoria ta.


Asa ca termino cu mizeriile si fa-ti lectiile inainte sa arunci prostii pe net. Inainte sa pretinzi ca esti einstein, citeste si tu 2 brume pe net. Ti-ar folosi mult mai mult decat sa ne acuzi pe toti ca suntem prosti si nu stim nijmic si tu le stii pe taote.


Este jignitor profund din partea ta sa nu vii cu argumentele care ti se cer intr-un astfel de demers.

Este jignirtor sa propui aberatii, nedovedite, si cand ti se raspuunde, sa ai ca strategia evitarae si ignoranta.

De fapt cam asta esti tu, unul cu cateva clase, care a citit o boaba sectara si a inceput sa o faca pe desteptul si nuu s-a gasit unul mai infipt care sa-ti explice ca esti prost, fudul si semi-analfabet.

Ca daca taceai, poate stateai mai bine la locul tau si nu iti zicea nimeni nimic.


Tu esti incapabil sa rationezi ce ti se spune, ce sa mai aduci argumente. Tu nu poti trece de bariera vocabularului sectar, sa iesi din papagalismele invatate pe de rost...
Inainte de ce am ignorat eu incearca sa nu ignori argumentul cel mai simplu si clar: APA!!!

Odata ce intelegi ca apa se aduna in vase si ca au o suprafata plata perfect plana poti pricepe si vedea ca pamantul e sub forma de insule-continente si ca apa sta pe pamantul de sub mari si oceane, fundul marilor.

Avand asta in minte, poti intui-crede ca apa ca sa stea are nevoie de margini de vase. Nu exista deci finitate creatiei poate fi cauza care in partile laterale faca ca apa sa nu se imprastie in lateral, ea fiind pe o suprafata mult mai larga decat pamantul, 71% apa si abea 29% pamant.

Dupa ce respecti lucrurile aste elementare si-ti faci o imagine reala, putem sa venim cu alte argumente.

Respecta deci cel mai simplu argument: APA!.. si apoi putem complica lucrurile. Pana tu nu faci altceva decat sa nimicesti argumentele cerand mereu alte si alte argumente de parca astea nu ar fi suficiente pentru a invalida teoria globistilor sau a platistilor, n-are rost sa ne hazardam in tot felul de explicatii. Nu neg, nu evit, dar trebuie sa cadem deacord pe niste trebuir elementare!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #259  
Vechi 06.04.2021, 19:09:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poti sa ne arati referinta la capitolul din fizica si legea fizicii care este mentionat ca principiu elementar al fizicii?

Poti sa ne dai o resursa online pentru acest lucru?

Poti sa ne mentionezi explicit care este legea si marimea despre care este vorba?

Daca este elementar ne explici unde se gaseste explicat aceste "elementar"?

Se neaga - ce intelegi prin negare..

Ce intelegi prin "nu poate sa stea"?

Deci folozesti zeci de expresii si notiuni despre care nu stii ce e cu ele.

Ai in cap o prostie si crezi ca poti convinge pe cineva de ea daca ai... Ignoranta.

De fapt est ignorant, nu stii nimic nici din fizica si nici din teologie de asta arunci elucubrarii...

Mai usor cu zgomotele.

Mai usor cu pianul pe scari.
Nu faci decat sa discreditezi, sa nimicesti, sa dispretuiesti, sa negi argumentele, evidenta, de parca nu ai auzit de apa!

Megi la scoala in clasele primare si la liceu si invata mecanica fluidelor, invata proprietatile apei, cauta sa vezi cum sunt explicate lucrurile elementare. Cauta pe net experimente cu apa. Ce tot imi ceri mie ca politaiul sa prezint carnetul de conducere?

Esti penibil. Nu fac zgomot, nu umblu cu pianul pe scari, nu-s ignorant, nu scriu elucubratii ci tu esti teroristul care nu poate pricepe si crede, esti ca un Garcea incompetent si terorist care cere tot felul de dovezi ca sa ”creada” ca nu mint si ca spun Adevarul. Tot graul pe care ti-l dau la macinat si toata faina care rezulta o arunci pe apa si susti ca nu ti-am dat grau si vrei mereu alti saci cu argumente, cu raspusnuri, cu dovezi.

Nu mai nimici argumentele, interlocutorii, nu-i mai discredita ci ia in serios si in seama ce spun si convinge-te ca e asa cum afirm. Foloseste argumentul cel mai simplu: APA.

Fa experinete simple cu apa pana intelegi si simti si crezi ca e asa!

Nu mai fa circ!

Dupa ce ai acceptat argumentul APA, poti sa reciteste apoi teoria PacMan3D-nD si vei intelege mai mult decat apa. Vei intelege Cerul si Pamantul daca te ajuti cu ce e scris in scripturi la Facerea, la Noe, la Iov, etc.!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.04.2021 at 19:37:40.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 06.04.2021, 19:35:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:

Harul divin m-a dus in aceasta Teorie unica
Ce tu numesti haru divin este diavolul tau din tine.

El te calauzeste "atent", sa fii "deosebit", "calauzit", dar toate inafara... Bisericii si normalitatii.

Nu iti atrage atentia ca esti intotdeauna inafara? Ca tot ce lucreaza in tine te rupe de toti?
Nu iti dai seama ca in tine se lucreaza un "har care rupe"?

Nu iti dai seama ca rupi pe altii de Biserica si de normalitate?

De unde crezi ca iti vin toate "ideile si desteptaciunile" astea pe care doar tu le stii...

Chiar crezi ca valorezi mai mult decat 2 bani,?

Te-a facut diavolul special si acum bati campii
Reply With Quote
Răspunde