Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.07.2010, 02:34:42
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Draga mea, ce tot ai cu depresia asta?? Scuza-ma, dar mie nu imi pari a fi un om cu depresie. Stii sa raspunzi destul de "obraznic" atunci cand nu iti convin comentariile colegilor de forum. Daca esti trista si te simti neimplinita asta nu inseamna ca ai depresie.
Ai fost impartasita, Doamne-ajuta!! Ai luat trupul si sangele lui Hristos, cum poti spune ca ai depresie??
Nu cumva te agheti de "depresie" pentru a te simti in centrul atentiei? Pana la urma ceea ce faci tu te priveste doar pe tine, pe nimeni de aici d epe forum.
Eu zic ca ar fi cazul sa iti cam schimbi mentalitatea si sa incepi sa vorbesti la trecut despre aceasta "depresie", eventual sa spui..."am avut o usoara depresie, dar asta pana m-am impartasit".
Multi de pe forum ti-au oferit sfaturi bune, dupa cum s-au priceput, si "caldura sufleteasca", dar trebuie sa te ajuti si tu pe tine. Ai sa poti sa te lasi de fumat daca nu mai cauti scuze ..."acum nu pot ca......" Asa n-ai sa poti niciodata pentru ca tot timpul va fi ceva. Lasa-le odata!!!

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!!
iubita mea, nu sunt obraznica, sunt doar nervoasa ptr ca am lasat antidepresivele pe care le-am luat 2 ANI, stii ce inseamna sa tremuri, sa vomiti sa ai ganduri negre, sufocari, si inca vreo 20 simptome? diagnosticul meu de fapt a fost nevroza cu atacuri de panica, acum sunt ceva mai bine.
nu stiu de ce iti place tie sa pui etichete oamenilor ca fiind obraznici, este normal sau nu dupa tine sa ma apar, faptul ca am trecut si trec prin niste stari nu ti le doresc crede-ma , sa te tina mama de mana sa te duca pana la baie ca ti-e frica si de umbra ta.
tu ma instigi la violenta ptr ca ma jignesti facandu-am obraznica si depresia nu inseamna ca nu ai discernamant.
nu mai fi asa ca toma necredinciosul doamne fereste din prea multa curiozitate si vad ca nici nu ma prea crezi sa nu ai parte....
P.S DACA M-AI CUNOASTE CU ADEVARAT CREDE-MA CA NU M-AI MAI JUDECA ASA , CU SIGURANTA TI-AI CERE SCUZE, EU NU SUNT OM RAU SI MEREU AJUT NECONDITIONAT DAR IN FINE DACA TU DORESTI SA MA CRITICI ESTE VOINTA TA SI NU FAC DECAT SA MA APAR ATAT.
CLOSED SUBJECT

Last edited by annajanette; 21.07.2010 at 02:38:35.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.07.2010, 16:00:27
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
pai asa si e , nu este vb de acelasi preot
Acum ce s-a facut s-a facut dar sa mergi la preotul initial, cel care nu ti-a dat dezlegare, si sa ii spovedesti lucrul acesta (ca te-ai dus pe urma la altul si te-ai impartasit).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.07.2010, 02:08:52
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
pai dupa el , niciodata ptr ca fumez, dar pot sa nu fumez 3 zile zic eu, eu stiu, nu ma pot lasa acum de fumat. doamne fereste maine poate mor, raman neimpartasita?!!!!
S-ar putea sa fie deranjant mesajul meu, imi cer iertare, dar trebbuie spus lucrurilor pe nume.

Este foarte usor sa spunem cu gura si mai greu sa si facem ceea ce am spus. Dar este si asta un pas -constientizarea situatiei-.
Daca vom incerca sa ne indreptatim pentru pacatele noastre ne vom amagi.
Este un mecanism dracesc si extrem de viclean aici:"nu pot acum, mai in colo", "lasa acum, mai in colo ", "ai tu timp mai in colo".
Si acest mecanism se perpetueaza si face sa creasca patimile in noi, ca un pom care creste si devine un arbore foarte greu de darmat.
Pocainta inseamna regretarea pacatelor, dorinta de indreptare. Urmatorul pas este a nu mai gresi. Si toate acestea devin mult mai usoare gratie ajutorului lui Dumnezeu.
In cazul fumatului, cel care fumeaza nu vrea sa renunte la "placerea" pe care o aduce nicotina(care este un drog), atunci cand patrunde in corp. Apoi nicotina paraseste foarte repede organismul, si incepe durerea fumatorului.
Cei interesati de mai multe amanunte despre acest subiect pot gasi pe scribd.com o carte numita "In sfarsit nefumator" scrisa de Allen Carr.
Nu putem sluji la doi domni. Dumnezeu, atotmilostiv asteapta sa Ii acceptam ajutorul, tot bate la usa, iar noi tot ii inchidem usa in nas...
La urma urmei Dumnezeu ne cere sa scapam de patimi, sa fim liberi, daca fumatul si celelalte patimi ne-ar fi ajutat cu ceva, El ne-ar fi incurajat sa le practicam, dar adevarul e invers, nu ne ajuta cu nimic, ba mai mult ne dauneaza si ne indeparteaza de El.
Plus ca tot cei pe care ii cunosc si s-au lasat de fumat au fost toti mai fericiti ca au faut asta si nu au regretat nimic...
Sfatul Sfintilor este sa luam decizia sa nu mai pacatuim si sa ne indreptam ACUM, nu mai in colo.. Doamne ajua!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.07.2010, 21:54:30
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
stii ce inseamna sa tremuri, sa vomiti sa ai ganduri negre, sufocari, si inca vreo 20 simptome? diagnosticul meu de fapt a fost nevroza cu atacuri de panica, acum sunt ceva mai bine.
CLOSED SUBJECT
Anajeanete, am cam citit eu pe aici, si intrebarea mea e d c e mai usor sa asculti de niste cuvinte pe forum de la oameni care nu prea cred ca le pasa, si dupa cum ai zis , nu te cunosc, decat sa asculti de singurul om care e in stare sa te cunoasca cu adevarat, sa te asculte si sa tina la tine ca la o fiica? si el stie ce sa faca, cum sa te ajute si cum sa te indrepte pe calea cea buna. nu pot sa zic ca inteleg cum te simti, nici nu te cunosc, dar as vrea sa dau niste citate ale Sfantului Apostol Pavel in Epistola I catre Corinteni 3:16-17:"NU STITI OARE CA VOI SUNTETI TEMPLUL LUI DUMNEZEU SI CA DUHUL LUI DUMNEZEU LOCUIESTE IN VOI? DE VA STRICA CINEVA TEMPLUL LUI DUMNEZEU, IL VA STICA DUMNEZEU PE EL, PENTRU CA SFANT ESTE TEMPLUL LUI DUMNEZEU, CARE SUNTETI VOI."
Tot la I Corinteni 10 : 31 :"ori de beti , ori de mancati ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa o faceti."
Eu am mai citit dintr-o carticica : fumatul provoaca tremuraturi, ameteli cauzate si de stomacul care se resimte dupa abuzul de tutun si din cauza otravirii intrate in sange, nevralgii localizate in umeri si brate, gatul si faringele e iritat,laringele e influentat si ii produce tuse cu spasme, stomacul e tulburat,fumatorul nu are pofta de mancare, are scuipat mult in gura si e aproape continuu constipat, fumatul provoaca palpitatii si intermitente, mai ales seara, cand organismul e mai mult intoxicat de otravurile tigarii, organele simturilor sunt grav influentate, gustul e schimbat, mersul e mai slab, si multe multe altele, nu stiu daca ai intrat pe linkurile care le-am dat pe celalalt topic... fumatul e pur si simplu o otravire sistematica a intregului corp, si ataca mai ales sistemul nervos. si ii ataca cel putin in aceeasi masura pe nefumatori, pe cei din jur.
chiar nu te cert, nu te judec(sau cel putin incerc), nu am nimic cu tine, nu stiu cum e sa fumezi, dar stiu cum e sa ai in familie fumator, si sa-l vezi bolnav, sa vezi ca nu mai poate , dar totusi de fumat nu se lasa... speri sa nu vezi in ce am scris un atac...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.07.2010, 22:33:03
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Anajeanete, am cam citit eu pe aici, si intrebarea mea e d c e mai usor sa asculti de niste cuvinte pe forum de la oameni care nu prea cred ca le pasa, si dupa cum ai zis , nu te cunosc, decat sa asculti de singurul om care e in stare sa te cunoasca cu adevarat, sa te asculte si sa tina la tine ca la o fiica? si el stie ce sa faca, cum sa te ajute si cum sa te indrepte pe calea cea buna. nu pot sa zic ca inteleg cum te simti, nici nu te cunosc, dar as vrea sa dau niste citate ale Sfantului Apostol Pavel in Epistola I catre Corinteni 3:16-17:"NU STITI OARE CA VOI SUNTETI TEMPLUL LUI DUMNEZEU SI CA DUHUL LUI DUMNEZEU LOCUIESTE IN VOI? DE VA STRICA CINEVA TEMPLUL LUI DUMNEZEU, IL VA STICA DUMNEZEU PE EL, PENTRU CA SFANT ESTE TEMPLUL LUI DUMNEZEU, CARE SUNTETI VOI."
Tot la I Corinteni 10 : 31 :"ori de beti , ori de mancati ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa o faceti."
Eu am mai citit dintr-o carticica : fumatul provoaca tremuraturi, ameteli cauzate si de stomacul care se resimte dupa abuzul de tutun si din cauza otravirii intrate in sange, nevralgii localizate in umeri si brate, gatul si faringele e iritat,laringele e influentat si ii produce tuse cu spasme, stomacul e tulburat,fumatorul nu are pofta de mancare, are scuipat mult in gura si e aproape continuu constipat, fumatul provoaca palpitatii si intermitente, mai ales seara, cand organismul e mai mult intoxicat de otravurile tigarii, organele simturilor sunt grav influentate, gustul e schimbat, mersul e mai slab, si multe multe altele, nu stiu daca ai intrat pe linkurile care le-am dat pe celalalt topic... fumatul e pur si simplu o otravire sistematica a intregului corp, si ataca mai ales sistemul nervos. si ii ataca cel putin in aceeasi masura pe nefumatori, pe cei din jur.
chiar nu te cert, nu te judec(sau cel putin incerc), nu am nimic cu tine, nu stiu cum e sa fumezi, dar stiu cum e sa ai in familie fumator, si sa-l vezi bolnav, sa vezi ca nu mai poate , dar totusi de fumat nu se lasa... speri sa nu vezi in ce am scris un atac...
Draga mea, ei nu i-am raspuns intucat o consider un suflet chinuit care nu mai are nevoie si de mine, si plus de asta, tocmai ce s-a impartasit, macar sa nu-si mai faca pacate enervandu-se cu mine.
Dar tie iti raspund, nu ai dreptate cand spui ca oamenilor nu le pasa de ea (m-am simtit vizata) . De aceea i-am scris, ca altfel, cele 5 minute consumate cu scrisul mesajului puteam sa fac altceva.
Doar ca, parerea mea, ea se complace prea mult in situatia in care e si tot autocompatimindu-se nu se ajuta. Trebuie sa fie putin mai dura cu ea, cu trupul ei, cu jumatatea aceea care nu vrea sa cedeze in favoarea jumatatii bune. Autocompatimirea nu ajuta. Ok, a avut momente grele, dar au trecut si trebuie sa nu isi mai doreasca sa le traiasca. Cum imi povestea un prieten, tot aici pe forum, cand ai o rana infectata, daca pui creme si bandaje, arata frumos, dar nu trece. Raul trebuie scos, altfel ramane acolo si face rau. De-acum, fiecare face ce stie...... Dumnezeu cu noi cu toti!!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.07.2010, 22:48:41
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

bine, bine, n-am vrut sa insinuez nu stiu ce.... am vrut sa spun doar ca numai duhovnicu stie ce-i in sufletelul ei....nu noi, daca citim 1 post 2 ale ei....
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.07.2010, 23:05:43
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
bine, bine, n-am vrut sa insinuez nu stiu ce.... am vrut sa spun doar ca numai duhovnicu stie ce-i in sufletelul ei....nu noi, daca citim 1 post 2 ale ei....
Da, asa e, duhovnicul este cel care ar trebui sa ii cunoasca bine framnatarile, sa speram ca a si gasit unul potrivit.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.07.2010, 12:27:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Gabriela, nu mai chinui biata femeie. Un preot a hotarat ca se poate impartasi, s-a impartasit, asta e. Sper sa fi fost acelasi preot asa cum a fost sfatuita de toti cei ce au raspuns la acest subiect. Oricum ar fi, nu-i tocmai ok sa bagam groaza in oameni. Mai exista si pogoraminte. Sa-i fie un pas spre lucrarea mantuirii!

Daca adevarul doare nu este vina mea; trebuia sa ii spun acestea pentru ca nu e bine a "fura" Sfanta Impartasanie! Dupa cum vezi, nu era vorba despre acelasi preot
A fi legat de un preot, preotul tau duhovnic si a fi impartasita de un alt preot care mai mult ca sigur nu a stiut ca este "legata" este o minciuna!

Cum vreti fratilor sa scapam de necazuri, de depresii daca ne mintim si toleram greseala?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.07.2010, 12:31:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
pai asa si e , nu este vb de acelasi preot
Mergi si spovedeste-te preotului duhovnic si implineste canonul care ti-l va da! Nu te mai juca cu Sfintele Taine! Cand esti oprita de la Sfanta Impartasanie nu este pentru mofturile duhovnicului toata aceasta randuiala este tot pentru mantuirea ta! Ai rabdare si asculta sfaturile duhovnicului; altfel scuza-ma dar ai sa te tot chinui cu aceste stari! Ascultarea de duhovnic face mult, prin el te sfatuieste Dumnezeu; NU MAI FA DE CAPUL TAU DACA VREI SA ITI FIE BINE!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.07.2010, 12:39:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si am promis bunului dzeu ca ma voi lasa si de tigari dar acum am depresie si nervozitate daca las tigarile ma adancesc si mai rau.
Din modul in care scriem Numele lui Dumnezeu aratam celor din jur locul pe care Il ocupa Dumnezeu in inima noastra!

Promisiunea facuta lui Dumnezeu trebuie implinita degrab! Nu Il mintim pe Dumnezeu si avem grija sa nu promitem daca nu putem sa ne tinem de cuvant! Nervozitatea si amanarea sunt de la diavol! Nu tigarile te fac mai bine ci Dumnezeu! Faptul ca tu crezi in ajutorul pe care il primesti de la ele ca sa nu te "adancesti mai rau" e lipsa de credinta! Daca tot te-ai impartasit de ce nu ai incredere?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
Ce nu avea Iașul ăsta...? ben_gal Intrebari utilizatori 11 14.04.2010 11:08:49
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Vreau sa va impartasesc un vis achimovjan Generalitati 57 14.07.2008 21:10:41