Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.09.2013, 12:32:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca in primul rand ne trebuie o directie clara,sa stim exact ce vrem,nu la modul general,ci concret,macar pe termen mediu.Apoi sa analizam daca dpdv al mentalitatii noastre suntem pe drumul cel bun.Problema este ca ambele masuri vizate de mine implica in primul rand clasa politica si am dubii legitime cu privire la luciditatea si pragmatismul ei.Si mai cred ca trebuie lucrat serios la psihologia noastra,ne descurajam prea usor,nu avem deloc tenacitate si ne multumim cu putin.Parem foarte instabili si imprevizibili dpdv al reactiei la evenimente si nu suntem deloc uniti,sunt multe categorii sociale dezbinate.Trebuie un factor de legatura,un fel de placa turnanta care sa uneasca oamenii in jurul unor idealuri realizabile,concrete.Si trebuie sa constientizam ce putem in mod real.Si mai cred ca trebuie sa ne punem in valoare spiritul de initiativa,nu sunt adeptul unei mentalitati defensive in raport de problemele care ne asalteaza,cea mai buna aparare este atacul din punctul meu de vedere,sa le atacam direct,metodic si pragmatic,daca se strang ne vor sufoca finalmente.Trebuie sa fim mai puternici si mai determinati.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 13.09.2013 at 12:38:53.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.09.2013, 12:56:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tu cauti o solutie globala, ceva la scara nationala? Nu exista asa ceva.

Nici unul din noi nu avem parghiile necesare pentru asa ceva.

Singurele chestii concrete sunt cele care ti le propui tu, ca om in dreptul tau ca persoana sau/si ca familie, schimband ceva la nivelul asta ca mentalitate, tradusa in fapte, cream premizele unei schimbari pe scara larga, in timp.

Pentru ca din pacate la ora actuala avem mai degraba mentalitate de supravietuitori decat de traitori/faptuitori in cadrul unei perspective mai largi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.09.2013, 13:13:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aline trebuie luptam cu toate fortele contra acestei mentalitati,doar de supravietuitori,trebuie sa scapam odata de ea,in ziua de azi se traduce prin sclavie.Noi,ca natie,nu suntem niste tolerati ai istoriei,acest popor are putere creatoare,insa este acoperita de mult noroi si sedimente.Trebuie sa luptam,putin cate putin,din ce in ce mai mult,dar sa luptam.Altfel ne meritam soarta vitrega iar eu cel putin nu voi accepta asta niciodata.Si cred cumva ca nici generatiile tinere nu vor mai accepta asta,acesta este sentimentul si speranta mea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.09.2013, 16:31:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Radule(32), despre ce aristocrație mai vorbim, despre cea capitalistă? Uite că s-au mai ales după revoluția americană din '89 niște "aristocrați" și mulți sunt plini de bani, la nivelul societății românești, dar am impresia că forța aia financiară pe care o au nu îi ajută prea mult la criticarea oricăror aspecte negative. Poate să fie vorba și de altceva la mijloc, totuși, de necesitatea unei transformări spirituale și morale, nu doar de apartenența la o clasă economică și socială.
Nu am vorbit deloc despre asa-zisa "noua aristocratie post '89",despre care am o parere, evident, extem de proasta !
Dupa '89,am fost in faza "acumularii primitive de capital", din pacate, procesul istoric ca atare este extrem de lung ,ca sa il mai prindem noi sau copii nostrii, probabil nepotii vor reusi !
Si totusi, trebuie sa ne depasim acest pesimism mioritic, si sa constatam ca lucrurile s-au mai miscat,din pacate nu ptentru toti cetatenii tarii !!!

Nu putem contesta ca exista o evolutie, cel putin imobiliara,a unor orase mari ale tarii,si implicit exista o patura sociala mai subtire in raport cu grosul tarii, dar care a reusit sa acceada la un nivel de trai comparabil pe undeva cu cel occidental ,si nu e vorba de politicinei aici,ci de oameni obisnuiti !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.09.2013, 16:34:17
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Aline trebuie luptam cu toate fortele contra acestei mentalitati,doar de supravietuitori,trebuie sa scapam odata de ea,in ziua de azi se traduce prin sclavie.Noi,ca natie,nu suntem niste tolerati ai istoriei,acest popor are putere creatoare,insa este acoperita de mult noroi si sedimente.Trebuie sa luptam,putin cate putin,din ce in ce mai mult,dar sa luptam.Altfel ne meritam soarta vitrega iar eu cel putin nu voi accepta asta niciodata.Si cred cumva ca nici generatiile tinere nu vor mai accepta asta,acesta este sentimentul si speranta mea.
Deja cred ,ca au inceput ,incet sa apara primele semne ale uni dezmortiri nationale : acei tineri care protesteaza impotriva proiectului de extragere a aurului,mi se par un semn extrem ,extrem de bun, pentru viitorul nostru !!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.09.2013, 16:46:59
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Ce faci TU?

Ce facem noi pentru țara pentru care ne lamentăm?
Ce facem fiecare pentru a fi mai bine?
Nu suntem în stare să dăm un telefon de urgență când este necesar...

Logica este:

Fiecare dintre noi pentru cel mai de aproape al lui este OM! Adică, creștin...Adică, fii OM!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.09.2013, 18:11:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
3. Iti distrugi viata prin lipsa ta de implicare si spui "asa a vrut Dumnezeu".

etc.
Asta este fraza pe care o cautam!Merci!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.09.2013, 18:14:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinit Vezi mesajul
Ce faci TU?
Aleg să nu emigrez cînd poate aș fi avut șansa. Lucrez la o firmă românească. Îmi cumpăr o Dacie amărîtă ca să rămînă niște bani în țara mea, să plătesc niște salarii conaționalilor care muncesc pe linie. Aleg să mănînc de la piață și mai puțin de la supermarket. Cumpăr pe cît posibil lucruri românești. Bat la cap foști colegi de studenție să nu mai arunce gunoiul pe jos, ci la coș - iar după ani de zile insistențele dau roade. Nu mi-e rușine să vorbesc despre propria credință cînd e cazul, încerc să dau exemplu de comportament creștin. Dacă am ocazia, ies în stradă și protestez împotriva folosirii cianurii șamd, deci nu sînt indiferent. Încerc să fiu ecologist: să nu cumpăr plastic și materiale sintetice decît dacă sînt absolut necesare, să arunc gunoiul selectiv, să nu consum apă / curent / gaz decît dacă trebuie neapărat, să nu accelerez mașina inutil. Etc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.09.2013, 19:01:57
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In viziunea mea,o viata mai buna cuprinde tot.
O viata a unui om care nu sta sa astepte sa treaca ploaia pt a iesi din casa,daca are o umbrela la indemana.Un om care se roaga la Dumnezeu inainte de a iesi din casa pt a intreprinde ceva.
Nu m-am referit neaparat la averi,deoarece venind in USA am cunoscut cazurile unor oameni putrezi de bogati dar foarte nefericiti si vesnic depresivi,care se lupta cu abuzul de substante.
Totusi,nu in toate cazurile saracia poate fi o virtute,mai ales ca in spatele saraciei se pun tot mai multe crime.
Sau ma rog,haidem sa-i spunem asta unui om care nu a mai mancat de 48 de ore sau a unuia care nu are bani sa-si cumpere o aspirina.

Exista atatea situatii concrete in viata noastra cand trebuie sa apucam taurul de coarne cum se spune;rugaciunea este si ea esentiala dar daca nu este sprijinita pe actiunile individuale,nu stiu cum se sa infaptuiasca.
Dumnezeu nu face nedreptati.
Situatie concreta:ai un examen.Unii aleg sa invete,altii sa se roage si sa invete,altii doar sa se roage,fiind lenesi.
A-I ajuta pe cei care sunt lenesi,ar fi o nedreptate pt ceilalti,ar putea sa se sminteasca.S-ar lua toti dupa exemplul ala si nu ar mai invata nimeni.
Cum sa le ajute Dumnezeu sa treaca si asa,in conditile in care vor sa devina medici,ingineri constructori sau piloti?
Omul potrivit la locul potrivit.

Oricum,am deviat putin de la subiect dand un exemplu mai amplu vizavi de atudinea pasiva a majoritatii.

Referitor la situatia din tara,trebuie aplicat acelasi principiu active,de a face ceva folositor pt oameni,acolo in batatura ta.A fi un bun administrator saritor si de ajutor,in blocul tau,pe strada ta.
Primaria are alte corvoade,repararea drumurilor,intretinerea spatiilor verzi,manageria gunoaielor etc.
Putem fiecare sa mai punem mana(ca stiu eu sigur ca nu se usuca si nu cade)acolo unde vedem ca alti mai nevolnici au lasat mizerie in urma sau putem repara urmele de vandalism.

De educatia personala nu mai zic,este absolut inadmisibil sa arunci gunoaie pe strazi,pe sosele,in paduri,la lacuri,la bloc,in parcul de copii.
Inadmisibil sa arunci
animale vii pe teritoriul altora,punand responsabilitatea si viata sau moartea lor in carca altora.
Nu ti-ai castrat animalul si s-a impuiat,spala-te cu ei pe cap,doneaza-i,creste-i,impaiaza-i fa ce vrei cu ei,dar nu-I lasa pe strazi !

Un alt aspect de mitocanie poate fi intalnit si la stapanii de animale de companie(in speta caini),stapani ai caror animale nu sunt de acord sa curate dupa urmele lor.Cat de dezgustator este sa calci in... si sa vii in apartamentul tau cu mizeria pe talpi?Este posibil?
Este daca nu sunt amenzi,daca oamenii nu raporteaza,nu telefoneaza,nu exista interes,nu au principia,procedeaza si ei la fel.
Astfel suntem uniti in"crima".
Ai perfecta dreptate in ce spui, nu te comtrazic.
Este bun lucru ca oamenii nu seamana unul cu altul. Unii sunt mai temperamentali, mai voluntari, alti mai domoli, sau sunt unii mai rationali, altii smeriti, multi sunt calculati si ageri. Tu si multi altii faceti parte dinre cei voluntari, viteji. Eu din grupul celor mai... statici Toti constituim un organism, un aliaj rezistent. Fiecare isi face treaba lui. Ar fi fost tragic daca eram toti temperamentali ori toti domoli si rabdatori.
Parerea mea cu privire la solutia de a iesi din criza am spus-o in prima postare, nu mai repet si nici nu mai am nimic de adaugat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.09.2013, 19:07:48
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Propagandă tipică pentru mentalitatea ortodoxeistă; mai că aș fi înclinat să cred că ori ești vreun preot, vreun părințel, ori ți-a șoptit sau dictat vreun preot ce să scrii. Cu astfel de mentalitate de mâna a paișpea am ajuns, ca țară și ca popor, unde am ajuns. Deși putem și puteam să fim cu mult mai sus atât din punct de vedere spiritual și moral, cât și economic, politic, cultural. Dar cu oameni care nu gândesc decât pentru ei și la nivel mic și pe termen scurt normal că nu ai cum să ajungi prea departe. Acesta este rodul mentalității de sclav ortodoxist, ce suferă de marea lui inflație de "smerenie", că altceva nu prea știe bietul de el. Și nici nu vrea. Pentru că așa îi este băgat în cap că e mai bine, pentru că în fapt așa le merge mai bine stăpânilor lui. Ai sclavului.
No, nu te aprinde. Se vede ca nu-ti faci de rusine numele, Decebale!
Nu sunt preot si nici nu mi-a soptit nimeni ce sa zi. Fii sigur.
Asa sunt eu, asa gandesc si mi-am spus parerea... doar nu vrei sa ma pui la zid ?
:)
Reply With Quote
Răspunde