Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Vezi rezultatele sondajului: La cine ne ducem sa ne tratam/ajutam?
Preoti 2 8,33%
Medici, psihologi,farmacisti 4 16,67%
Si la unii si la altii, sa conlucreze 17 70,83%
Altii (terapii alternative si alte solutii)-spuneti care 1 4,17%
Votători: 24. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2014, 19:12:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Chiar. Nici duhovnicul nu face nimic. Doar discuți cu el. Și uneori (culmea!) trebuie să faci ce zice el.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #22  
Vechi 03.02.2014, 19:37:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu ce vrei de la mine.
Am deschis o discutie ca sa lamurim niste lucruri care s-au imprastiat pe mai multe fire de discutie.
Ca sa putem aduna informatiile necesare unei concluzii am pus si un sondaj.
De fapt care este problema ta?
Ai votat?
Concluzia pentru tine, personal, se trage in baza unei analize personale, nu prin votul altora.

Nu pot vota la ceva facut complet aiurea.
Am scris ce cred si cred ca iti dai seama ca nu se potriveste nici pe departe pe sondajul tau.

Citat:
Nimeni nu vine aici sa spuna niste adevaruri. Nimeni nu stie exact. Fiecare face cum crede el.
Spui asta cam la orice subiect disputat.
Si in consecinta, ca de fiecare data, vii cu ideile tale, pleci tot cu ele, nimic mai mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #23  
Vechi 03.02.2014, 19:37:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Chiar. Nici duhovnicul nu face nimic. Doar discuți cu el. Și uneori (culmea!) trebuie să faci ce zice el.
Sa-ti mai scriu si tie separat? Eu una ma duc si la biserica si la medici, desi la acestia din urma nu m-as duce.

Eu as spune ca psihologul si duhovnicul fac cam acelasi lucru, dar prin unghiuri diferite: unul prin prisma stiintei, altul prin prisma bisericii. Si nu rareori ar trebuie sa conlucreze ca sa ajute oamenii.
Problema este ca multi au nevoie sa discute niste probleme si nu au cu cine. Acele discutii le mai clarifica gandurile si sentimentele, le mai arata poate cai de rezolvare.
Si daca un psiholog iti ofera timpul necesar si ambientul, duhovnicul nu poate. Nu are timp in primul rand.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #24  
Vechi 03.02.2014, 19:44:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Concluzia pentru tine, personal, se trage in baza unei analize personale, nu prin votul altora.

Nu pot vota la ceva facut complet aiurea.
Am scris ce cred si cred ca iti dai seama ca nu se potriveste nici pe departe pe sondajul tau.



Spui asta cam la orice subiect disputat.
Si in consecinta, ca de fiecare data, vii cu ideile tale, pleci tot cu ele, nimic mai mult.
Mai Alin, tu chiar esti turc? Nu stiu unde veyi greseala. De ce nu scrii asta?
Eu asta am vrut sa fac. De ce nu faci si tu altul si vedem care este mai bun?
Tu ce ai vrea sa afli de fapt, altceva decat mine?
Uite-te si tu in statistica: unii se duc numai la medic, altii numai preot, altii si la unii si la altii. Este asa greu sa spui parerea ta? Te duci la medic sau la preot cand esti bolnav, sau chiar preventiv?
In fine, am tot explicat aici ideea. Nu vrei sa intelegi, nu mai intra pe fir.

Adica ce analiza personala sa fac? Pe ce?
Chiar nu intelegi problema, tema discutiei?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #25  
Vechi 03.02.2014, 19:59:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu as spune ca psihologul si duhovnicul fac cam acelasi lucru, dar prin unghiuri diferite: unul prin prisma stiintei, altul prin prisma bisericii.
Nu prea.
Reperele sunt diferite.
DACA psihologul e crestin (rareori) s-ar putea sa aiba o abordare asemanatoare cu cea a duhovnicului.
Psihologul nu-ti poate da dezlegare sa te impartasesti.
Si altele.

Citat:
Problema este ca multi au nevoie sa discute niste probleme si nu au cu cine. Acele discutii le mai clarifica gandurile si sentimentele, le mai arata poate cai de rezolvare.
Si daca un psiholog iti ofera timpul necesar si ambientul, duhovnicul nu poate. Nu are timp in primul rand.
Stiu duhovnici care au. Adica nu au, dar isi fac.
Si sigur, daca ar fi platiti la ora pentru asta, cred ca ar fi si mai multi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #26  
Vechi 03.02.2014, 21:36:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, cu tot riscul de a fi inteleasa gresit, as vrea doar sa punctez ceva: sunt unii care merg la medic si / sau la preot ca la un vrajitor sau ca la un guru atotputernic, care sa le ia durerea, necazurile, bolile, problemele existentiale cu mana, sa le ofere raspunsurile la toate intrebarile si sa ii faca din neoameni oameni. Or medicina e sigur si ea limitata. Si nu e vorba doar de asta, ci de faptul ca exista o conlucrare medic-pacient, asa cum exista o conlucrare duhovnic - credincios. Ca daca medicul imi zice sa iau doua pastile pe zi si eu nu prea il ascult, nu imi e de folos vizita medicala. La fel si daca zice duhovnicul sa tin post si sa ma rog si eu nu fac, atunci iarasi nu mi-e de folos.

Iar in cazul preotului, lucrul care nu poate fi uitat este ca acesta, oricat de slab pregatit ar fi / ni s-ar parea, are harul de a ierta pacatele, pe care nu il mai are nimeni altcineva. Fireste, pentru persoanele care doresc sa li se ierte pacatele, nu asa sa iscodeasca preotul, sa vada cat timp liber / disponibilitate / pregatire duhovniceasca / intelectuala are.

Biserica nu e in niciun caz in relatii ostile cu medicina, multe biserici au pe langa ele niste cabinete medicale, spitale... sa nu uitam ca vasiliadele, acele complexe de asistenta sociala, au fost infiintate pe langa niste biserici. Multi sfinti din calendar au fost medici. Iar credinta noastra ortodoxa este una foarte cumpatata, la noi nu se intampla ca la unele secte sa fie interzise pe motive religioase transfuziile, transplantul de organe... Cu fertilizarea in vitro ti s-a tot explicat pe alte topicuri ca nu este acceptata de Biserica, deoarece presupune inevitabil eliminarea unor embrioni, adica avorturi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #27  
Vechi 03.02.2014, 23:29:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys

Doar o intrebare: tu pentru ce te duci la medic si/sau preot?
Ce astepti de la ei?
Si mai exista conlucrarea intre medic si preot pentru a vindeca un pacient.
Asta mi se pare cea mai importanta.
Exact n-am inteles pozitia ta.


Biserica are cabinete medicale?
Da stiu de bolnite (pe lanaga manastiri). Vasiliade exista la noi in ziua de azi?
Stiu ca exista niste asezaminte cu ceva ingrijire medicala pentru saraci (de ex. Cristiana). Alea sunt vasiliade? Nu stiu bine ce erau vasiliadele.
Si este foarte bine. Dar eu ma refeream aici la altceva. Nu ma implicam la implicarea bisericii in social.

Si am mai spus: multi sustin ca unele tratamente si ramuri ale medicinei nu sunt ortodoxe, sunt respinse de biserica. Sa le enumar iar: medicamente, ecografii, femeia sa nasca la domiciliu si fara personal medical, psihologie/psihiatrie si transplantul de organe a fost pana nu de mult respins de biserica, etc. Nu am timp acum sa-ti dau link-urile la aceste discutii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 03.02.2014 at 23:32:16.
  #28  
Vechi 03.02.2014, 23:39:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, nu stau acum sa iti raspund la toate intrebarile tale, doar iti atrag atentia ca opiniile lui X si Y de pe forumul crestin ortodox nu reprezinta opinia oficiala Bisericii Ortodoxe Romane, ci doar parerea lui X si Y.

Biserica Ortodoxa Romana - ca institutie, zic - nu a interzis niciodata medicamentele sau ecografiile sau nasterea la spital, Doamne, fereste! Una e ca ortodocsii X, Y, Z din BOR nu sunt ei personal de acord, din anumite motive, cu medicamentele sau cu ecografiile, si alta e parerea oficiala a Bisericii, care, in principiu, nu isi baga nasul in treburile medicinii.

Cat despre transplantul de organe, Biserica are o luare de pozitie oficiala - http://www.patriarhia.ro/ro/opera_so...ioetica_3.html.
La fel si in privinta avortului si a eutanasiei - a se vedea aceeasi pagina.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #29  
Vechi 04.02.2014, 11:26:41
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Hristos vindeca sufletul si trupul impreuna , asa cum e numit de Biserica , doctorul sufletelor si al trupurilor si vedem in Scripturi.
El lucreaza si prin preot , doctor , pacient , toti cei de aproape sau departe implicati dupa masura credintei lor.
Doctorul ca si preotul trebuie cautat cu rugaciune ca sa fie cel bun.
  #30  
Vechi 04.02.2014, 11:42:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu ce ai vrea sa afli de fapt, altceva decat mine?
Uite-te si tu in statistica: unii se duc numai la medic, altii numai preot, altii si la unii si la altii. Este asa greu sa spui parerea ta? Te duci la medic sau la preot cand esti bolnav, sau chiar preventiv?
Pai sophia, tu vrei sa afli ce e corect sa faci sau sa faci un fel de sondaj de opinie sa vezi cum gandesc altii si eventual ce extreme de gandire mai exista prin zona sa ai asa, ce discuta, la o barfa cu fetele?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis