Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.11.2015, 10:18:58
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

In dimineata aceasta am fost si am depus plangere...Intr-adevar, dl.Mihai, se numeste plangere penala ceea ce am depus eu, m-ati indrumat corect.Aseara am reusit sa recuperez si pagina cu anuntul de pe OLX, desi doamna si-a sters si cont si tot...Acuma imi apare de ex anunt inactiv..desi textul si pozele se pot accesa.
M-am prezentat cu toate dovezile la politie si sa vedem ce va scoate la iveala investigatia.
Am trimis si mail la OLX dar nu-mi pun prea multe sperante ca ma vor ajuta pe mine, ca pers fizica, ca ar incalca confidentialitatea clientilor.. La fel si cand am fost la banca, nu mi-au putut da detalii despre contul doamnei, doar ca banii mei au fost virati cu succes in contul ei.Vor primi ordin de la procuratura, si siteul si banca, atunci, vor fi obligati sa furnizeze toate datele legate de IP, titular de cont, adresa, s.a.m.d.
M-am uitat inca o data cu atentie pe anunt...zice ca a fost publicat de pe telefon.Deci daca persoana respectiva a scapat de SIM si poate si de telefon...cum vor mai putea depista IP-ul?
In fine, sincere multumiri celor care m-au ajutat cu sfaturi...chiar au fost utile.Ramane de vazut cum se va rezolva situatia.
  #12  
Vechi 06.11.2015, 10:28:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
In dimineata aceasta am fost si am depus plangere...Intr-adevar, dl.Mihai, se numeste plangere penala ceea ce am depus eu, m-ati indrumat corect.Aseara am reusit sa recuperez si pagina cu anuntul de pe OLX, desi doamna si-a sters si cont si tot...Acuma imi apare de ex anunt inactiv..desi textul si pozele se pot accesa.
M-am prezentat cu toate dovezile la politie si sa vedem ce va scoate la iveala investigatia.
Am trimis si mail la OLX dar nu-mi pun prea multe sperante ca ma vor ajuta pe mine, ca pers fizica, ca ar incalca confidentialitatea clientilor.. La fel si cand am fost la banca, nu mi-au putut da detalii despre contul doamnei, doar ca banii mei au fost virati cu succes in contul ei.Vor primi ordin de la procuratura, si siteul si banca, atunci, vor fi obligati sa furnizeze toate datele legate de IP, titular de cont, adresa, s.a.m.d.
M-am uitat inca o data cu atentie pe anunt...zice ca a fost publicat de pe telefon.Deci daca persoana respectiva a scapat de SIM si poate si de telefon...cum vor mai putea depista IP-ul?
In fine, sincere multumiri celor care m-au ajutat cu sfaturi...chiar au fost utile.Ramane de vazut cum se va rezolva situatia.
Nu cred ca o sa ai nevoie de IP, avand in vedere ca un cont bancar il faci cu buletinul. Teoretic se poate afla totul despre titularul contului de la banca.
  #13  
Vechi 06.11.2015, 10:33:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca o sa ai nevoie de IP, avand in vedere ca un cont bancar il faci cu buletinul. Teoretic se poate afla totul despre titularul contului de la banca.
Si despre al cui e telefonul si numarul se poate afla. Problema e daca da de niste politisti care au chef de munca si daca statul e dispus sa investeasca o suma probabil mult mai mare decat prejudiciul. De asta de multe ori se asteapta pana se strange un maldar de plangeri.
  #14  
Vechi 06.11.2015, 10:45:26
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Asa sper si eu...sa fie suficient doar IBAN-ul persoanei in cauza...Oricum e de durata, pana se mobilizeaza procuratura, pana trimite adrese, pana obtine informatii...Sper din tot sufletul sa mai fie si alti oameni care sa fi depus sesizari, sa nu fiu doar singura..
Ideea este ca multi se lasa pagubasi, din cauza umblaturii, timpului pierdut si nervilor.Prefera sa lase lucrurile in voia Domnului, decat sa-si iroseasca o zi intreaga cu politia, banca, sali de asteptare, depozitii si chestii.
Si eu de ex la politie, a trebuit sa astept pana a venit ofiterul de serviciu sa-mi ia declaratia. Am baut doua cafele de la automat si ma gandeam sa-mi iau si un ceai, pana vine cineva sa ma intrebe de sanatate.Erau prinsi cu niste cazuri grave de furturi auto si normal ca m-a luat ultima.
Fac si ei ce pot saracii,sunt plangeri multe si putini oameni.In rest, nimic de zis..Dl ofiter a fost f amabil, am scris o declaratie pe care "am sustinut-o, dat-o si semnat-o", si ramane sa ma anunte ce si cum.
  #15  
Vechi 06.11.2015, 12:31:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
In dimineata aceasta am fost si am depus plangere...Intr-adevar, dl.Mihai, se numeste plangere penala ceea ce am depus eu, m-ati indrumat corect.Aseara am reusit sa recuperez si pagina cu anuntul de pe OLX, desi doamna si-a sters si cont si tot...Acuma imi apare de ex anunt inactiv..desi textul si pozele se pot accesa.
M-am prezentat cu toate dovezile la politie si sa vedem ce va scoate la iveala investigatia.
Am trimis si mail la OLX dar nu-mi pun prea multe sperante ca ma vor ajuta pe mine, ca pers fizica, ca ar incalca confidentialitatea clientilor.. La fel si cand am fost la banca, nu mi-au putut da detalii despre contul doamnei, doar ca banii mei au fost virati cu succes in contul ei.Vor primi ordin de la procuratura, si siteul si banca, atunci, vor fi obligati sa furnizeze toate datele legate de IP, titular de cont, adresa, s.a.m.d.
M-am uitat inca o data cu atentie pe anunt...zice ca a fost publicat de pe telefon.Deci daca persoana respectiva a scapat de SIM si poate si de telefon...cum vor mai putea depista IP-ul?
In fine, sincere multumiri celor care m-au ajutat cu sfaturi...chiar au fost utile.Ramane de vazut cum se va rezolva situatia.
1. Cei de la olx pot lua masuri sa nu mai insele si alti clienti cu aceleasi date macar.

2. Ar putea implementa un sistem de rating - dar cred ca nu vor pentru ca ar scadea traficul daca oamenii ar constientiza ca nu tot ce zboara se maninca, asa ca prefera sa-i lase sa-si ia tzepe.

3. Se poate depista sunt destule cai, cei care se tin de mizerii din astea pentru cateva sute de lei evident sunt prea prosti sa le stie si ei.

4. Tot ce trebuie sa faci este sa dai declaratia, cu toate datele si sa astepti rezultatul.
Eventual iei nr. de telefon al politistului care se ocupa cu investigatia sa-l mai suni sa-l intrebi in ce stadiu a ajuns.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #16  
Vechi 16.12.2015, 13:45:18
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

de vreo 10 ani de zile ma ocup in particular cu vanzarea/cumpararea de electronice audio pe tot felul de site-uri ca olx , okazii, etc etc ..........e mai mult o pasiune , nu castig mare lucru in afara de faptul ca am ocazia sa testez diferite aparate/marci , in fine .........asemenea oameni exista si vor exista cat ii lumea si pamantul , nu ai cum sa ii starpesti , sunt ca pirul in vie , oricat ai incerca el tot revine dupa un timp .....

iar sistemul cu calificative cum e cel pe okazii este cu dus-intors ........intr-adevar poti vedea cate si ce fel de tranzactii are cineva dar , ce faci atunci cand gasesti ceva la un user cu 0 calificative ............pai daca judecam dupa sistem , nu cumparam d ela el ca nu stim cine este ........pai si daca mai sunt oameni ca noi , userul acela cum sa isi faca calificative pozitive ???????

alta situatie este atunci cand gasim un produs unic , pe care il cautam de mult timp , iarasi la un user in aceiasi situatie .....pierdem ocazia doar pentru ca acel om nu are calificative pozitive ?????

vrei nu vrei , asemenea tranzactii implica un anume grad de risc ..........odata tin minte ca aveam 50 calificative pozitive , si pur si simplu nu m-am inteles cu un om care avea pretentia sa primeasca un aparat ca nou , desi avea 30 ani vechime , i-am facut zeci de poze inainte , ca dupa primirea aparatului sa imi spuna ca este dezamagit pentru ca a gasit 2 urme finute pe un colt .......apoi a zis ca totusi pastreaza aparatul pentru ca si-l dorea de mult dar imi da negativ pentru acele urme ........asadar m-am ales cu un negativ , desi am procedat absolut corect , iarasi sistemul de calificative se dovedeste inexact .....


iti doresc succes in recuperarea banilor , singura sansa de scapare pentru tepar este sa isi fi facut cont bancar cu buletin fals cu sau fara complicitatea celor de la banca .....
  #17  
Vechi 16.12.2015, 14:33:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa ca la un calificativ negativ din 50 pozitive nu se uita nimeni.
In plus, poti deschide disputa la staff -ul okazii si sa-ti anuleze calificativul negativ daca ai dreptate.

Nasol e ca la olx nu sunt calificative. Acolo chiar ca inoti in ape tulburi, vrand nevrand.

A patentat okazii sistemul de calificative de nu l-au implementat si astia?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #18  
Vechi 17.12.2015, 10:45:37
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

ba sa stii ca se uita , mai ales genul de oameni banuitori , in special oamenii in varsta , si omul te intreaba ce e cu calificativul ala .......bineinteles ca sunt si oameni care gandesc ca tine si isi zic ca un cal neg in fata altor pozitive nu are valoare...in fine...

in leg cu staff-ul okazii ...........am renuntat la contul meu de acolo , din cauza comisioanelor absolut NESIMTITE , pe care ti le pretind , abia asteapta sa iti incarci contul cu 10 euro , ca apoi sa iti trimita nu stiu ce notificari pentru tot felul de comisioane .......am sunat la ei si dupa o jumatate de ora de stat pe asteptare , mi-a raspuns unul care a vorbit ca la usa cortului , se vedea clar ca respectivul habar nu avea de ce inseamna o discutie civilizata , intr-un cuvant sunt praf si pulbere , comisioanele si jecmanirea sunt preocuparile lor cele mai de seama ......
  #19  
Vechi 17.12.2015, 12:04:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de edypro Vezi mesajul
ba sa stii ca se uita , mai ales genul de oameni banuitori , in special oamenii in varsta , si omul te intreaba ce e cu calificativul ala .......bineinteles ca sunt si oameni care gandesc ca tine si isi zic ca un cal neg in fata altor pozitive nu are valoare...in fine...

in leg cu staff-ul okazii ...........am renuntat la contul meu de acolo , din cauza comisioanelor absolut NESIMTITE , pe care ti le pretind , abia asteapta sa iti incarci contul cu 10 euro , ca apoi sa iti trimita nu stiu ce notificari pentru tot felul de comisioane .......am sunat la ei si dupa o jumatate de ora de stat pe asteptare , mi-a raspuns unul care a vorbit ca la usa cortului , se vedea clar ca respectivul habar nu avea de ce inseamna o discutie civilizata , intr-un cuvant sunt praf si pulbere , comisioanele si jecmanirea sunt preocuparile lor cele mai de seama ......
traim in Romania...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #20  
Vechi 17.12.2015, 14:54:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu cred ca sunt specificate f. bine comisionale, daca nu le stii si te-ai inscris orbeste, e problema ta.
Ce e cu adevarat nasol, nu poti plati sa zicem comision de 1 euro si gata, trebuie sa platesti minim nu stiu cat care sunt bani blocati practic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare