Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.11.2016, 16:11:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dincolo nu merge citarea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.11.2016, 16:26:27
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Deși merge, fără probleme, cititul.
În cartea fiecărui suflet.....
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.11.2016, 18:14:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dincolo nu merge citarea.
Mere , mere , si alte pere :)))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.11.2016, 18:16:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In unele privinte, da.
Cu siguranță. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.11.2016, 19:09:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mihnea, "tu insuti" inseamna pur si simplu "tu insuti", asa cum te-a facut Dumnezeu, cu bune si cu rele.
De exemplu femeia este vazuta intr-un fel in credinta.
Eu, sau Yasmina, sau sotia ta, sau oricare alta femeie este vazuta in credinta nu asa cum este ea, ci cum este modelul scris in Biblie - Eva.
Chit ca nu sutem de fapt asa. Fiecare din noi femeile este altfel.
Si totusi in credinta, la biserica noi trebuie sa nu mai fim noi, ci altcineva - femeia pacatoasa.
Indiferent de ceea ce facem in lume si cum suntem - noi suntem in credinta altcineva, adica Eva. Nu avem voie aia, aia, aia.

Alt exemplu - in realitate, acasa si peste tot suntem oameni buni, care ne iubim sotia/sotul, copiii etc., ii respectam. Suntem familii. Am primit taina cununiei.
In biserica trebuie sa lasam asta la o parte. Fiecare trebuie sa stea separat, sa fie straini. Alt barbat, alta femeie.
Dau acest exemplu pentru ca pentru mine este o experienta foarte recenta si din care inca nu mi-am revenit.
La noi in biserica, de o vreme (ca n-a fost asa intotdeauna), femeile stau intr-o parte si barbatii in alta. Cand este mai goala. Cand este plina se sta cum se poate.
Si ma stradui sa respect si eu regula. Dar pentru asta trebuie sa-l gonesc pe sotul meu, care ar sta langa mine si eu as sta cu el.
Deci eu dintr-o data nu mai trebuie sa fiu eu. Trebuie sa uit acolo si instantaneu, de iubire, de casatorie, de tot ceea ce sunt eu in viata, ca sa respect o regula.
Nu-mi este usor.
La fel si cu postul.
Sunt reguli. Le respecti. Dar nu mai esti tu.
Ne schimbam.
Vad femei care vin la biserica si se schimba imediat - pun basmaua, pleca privirea, vorbesc altfel, se poarta altfel.

Suntem nevoiti sa fim altfel, sa ne schimbam. La serviciu suntem intr-un fel, la biserica altfel, acasa altfel.
Da ,pt ca acolo trebuie sa exersezi iubirea de Dumnezeu care se pune pe primul plan si cere atentia deplina.
Poate suna aiurea pt multi dar pe Dumnezeu trebuie sa-l iubim inaintea copiiilor,a sotului,a parintilor etc
Iar 2 ore din 7 zile nu inseamna prea mult sa te lipsesti de compania sotului .
Bine ca macar te insoteste la biserica,aveti preocupari si interese comune; multe femei vin singure la biserica deoarece sotii nu sunt interesati "sa-si piarda timpul " pe acolo.

Pe de alta parte,am vazut si oameni chiar nu tineri care nu-si puteau luau mana unul de pe altul in biserica .Chiar ma intrebam cum de s-au ratacit pe acolo si nu au folosit timpul sa-si ia o camera la hotel?!

Sotii,sotiile, copiii,familiile sunt accesorii in lumea noastra. Nu venim la pachet cu ele ; poate avem sansa sa le dobandim sau nu -cum sunt eu si altii,fara sot si copii.
Adevarata batalie se da cum iesim din viata asta!
Parerea mea este ca nu existam pentru a avea o familie ci existam pt a sluji aproapelui si a-l iubi pe Dumnezeu.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.11.2016, 19:27:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mihnea, "tu insuti" inseamna pur si simplu "tu insuti", asa cum te-a facut Dumnezeu, cu bune si cu rele.
De exemplu femeia este vazuta intr-un fel in credinta.
Eu, sau Yasmina, sau sotia ta, sau oricare alta femeie este vazuta in credinta nu asa cum este ea, ci cum este modelul scris in Biblie - Eva.
Chit ca nu sutem de fapt asa. Fiecare din noi femeile este altfel.
Aiurea :))
Modelul femeii crestine este Maica Domnului.
Da' nu in sensul unei imitatii depersonalizatoare, da' daca atata poti tu pricepe..

Citat:
Si totusi in credinta, la biserica noi trebuie sa nu mai fim noi, ci altcineva - femeia pacatoasa.
"Smerita" femeie, "femeia smerita" vroiai sa zici.

Citat:
Indiferent de ceea ce facem in lume si cum suntem - noi suntem in credinta altcineva, adica Eva. Nu avem voie aia, aia, aia.
Si poftesti tare dupa "aia, aia, aia" de te frustreaza in halul asta?

Citat:
Alt exemplu - in realitate, acasa si peste tot suntem oameni buni, care ne iubim sotia/sotul, copiii etc., ii respectam. Suntem familii. Am primit taina cununiei.
In biserica trebuie sa lasam asta la o parte.
Da, da in biserica trebuie sa lasi la o parte iubirea, respectul...
Da-i Doamne minte..

Citat:
Fiecare trebuie sa stea separat, sa fie straini. Alt barbat, alta femeie.
Da' ce vrei, la biserica sa va inghesuiti unul in altul? Nu puteti facea asta acasa?
Ca sa nu mai zic ca, stand impreuna, si fiind poate, aglormerat, poate se inghesuie alta in sotul tau iubit..sau poate asta vrei, sa-i oferi nitica diversitate?

Citat:
Dau acest exemplu pentru ca pentru mine este o experienta foarte recenta si din care inca nu mi-am revenit.
Ce soc dom'le...abia ai inceput sa mergi la biserica, e o regula noua, sau cum?

Citat:
La noi in biserica, de o vreme (ca n-a fost asa intotdeauna), femeile stau intr-o parte si barbatii in alta. Cand este mai goala. Cand este plina se sta cum se poate.
Si ma stradui sa respect si eu regula. Dar pentru asta trebuie sa-l gonesc pe sotul meu, care ar sta langa mine si eu as sta cu el.
Ca pe un caine. In ploaie, Zii asa, poate storci o lacrima.

Citat:
Deci eu dintr-o data nu mai trebuie sa fiu eu. Trebuie sa uit acolo si instantaneu, de iubire, de casatorie, de tot ceea ce sunt eu in viata, ca sa respect o regula.
Nu-mi este usor.
Sigur. Si cand duce gunoil il tii de mana. Mergeti la acelasi serviciu si aveti birourile lipite.
Siamezi ce sa mai.

Citat:
La fel si cu postul.
Sunt reguli. Le respecti. Dar nu mai esti tu.
Da. Nu mai esti TU. Gurmandul. Imbuibatul.
Nu mai esti ala. Vrei sa fii. Da' nu poti.
Dureros.

Citat:
Vad femei care vin la biserica si se schimba imediat - pun basmaua, pleca privirea, vorbesc altfel, se poarta altfel.
Incredibil. Oare cum pot? De ce nu se razvratesc, ca o persoana model? Ca mine de exemplu.

Citat:
Suntem nevoiti sa fim altfel, sa ne schimbam. La serviciu suntem intr-un fel, la biserica altfel, acasa altfel.
Da, te pomenesti ca ai pofta sa mergi la servici cu batic si nu se poate..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.11.2016, 20:34:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nici chiar așa... Mai degrabă invers.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.11.2016, 22:58:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da ,pt ca acolo trebuie sa exersezi iubirea de Dumnezeu care se pune pe primul plan si cere atentia deplina.
Poate suna aiurea pt multi dar pe Dumnezeu trebuie sa-l iubim inaintea copiiilor,a sotului,a parintilor etc
Iar 2 ore din 7 zile nu inseamna prea mult sa te lipsesti de compania sotului .
Bine ca macar te insoteste la biserica,aveti preocupari si interese comune; multe femei vin singure la biserica deoarece sotii nu sunt interesati "sa-si piarda timpul " pe acolo.

Pe de alta parte,am vazut si oameni chiar nu tineri care nu-si puteau luau mana unul de pe altul in biserica .Chiar ma intrebam cum de s-au ratacit pe acolo si nu au folosit timpul sa-si ia o camera la hotel?!

Sotii,sotiile, copiii,familiile sunt accesorii in lumea noastra. Nu venim la pachet cu ele ; poate avem sansa sa le dobandim sau nu -cum sunt eu si altii,fara sot si copii.
Adevarata batalie se da cum iesim din viata asta!
Parerea mea este ca nu existam pentru a avea o familie ci existam pt a sluji aproapelui si a-l iubi pe Dumnezeu.
Nu cred ca este asa. Oamenii de langa noi nu sunt accesorii.
Si ni-i daruieste tot Dumnezeu.
Iar tinerii aceia. Nu cred ca e vorba de camera de la hotel.
Nu mai gandi asa urat...
Iti doresc sa cunosti si tu anumite sentimente.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.11.2016, 23:13:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Esti de groaza. Nu intelegi ce scrie altul si te bagi sa dai cu bata.

1. Nu e vorba de ce model ne luam noi ci de felul in care suntem suntem considerate de biserica noi femeile. Suntem raportate la Eva si platim pentru pacatul ei. La asta ma refeream.

2. Nu, nu ma frustreaza, dar ma deranjeaza totusi. Eu nu sunt Eva, eu sunt eu.

3. Nu e vorba de inghesuit. Noi stam in banci si ne vedem oricum de rugaciune.

4. Regula este mai recenta. Nu era asa. Si nici in tara nu se respecta. Se sta la gramada si acolo chiar e inghesuiala.
Si pana la urma care este explicatia acestei separari? O stii?

5. Si daca nu sunt imbuibatul si gurmandul?

Dar asa cum am mai spus - spuneti aceste reguli tinerilor la scoala si aflati-le reactiile.
Nu de mine e vorba pe acest fir.
Eu am raspuns la mesajul lui Cristi despre ora de religie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 19.11.2016 at 23:23:56.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.11.2016, 12:50:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Regula este mai recenta. Nu era asa. Si nici in tara nu se respecta. Se sta la gramada si acolo chiar e inghesuiala.
Si pana la urma care este explicatia acestei separari? O stii?
Regula este veche și mai demult obiceiul era ca bărbații să stea în față iar femeile și copiii în spate. În unele biserici se mai respectă obiceiul, mai ales că de regulă bărbații sunt mai puțini și n-ar ocupa tot spațiul din dreapta, în timp ce femeile ar trebui să se înghesuie pe partea stângă.

Explicația este de bun simț, ca și cea cu acoperirea capului (a părului): să existe cât mai puține motive de distragere de la rugăciune, cât mai puține ispite.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde