Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.10.2018, 22:20:45
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu recunosc, nu cred. ma bate gandul de ani buni sa merg la spovedanie, dar cum pot sa ma duc si sa incep cu Doamne, stii ca nu cred in Tine! pentru ca numai asa as incepe, nu altfel. daca nu ar trebui sa incep cu asta mi-ar fi usor, dar nu merge, pentru ca daca iau hotararea asta trebuie sa spun cu glas tare si ceea ce-mi spun in minte.
Ce te reține, un soi de teamă sau de rușine?

Btw pe un alt topic afirmi contrariul: https://www.crestinortodox.ro/forum/...5&postcount=26

Ești sigur că nu crezi în El sau mai degrabă nu-L iubești? :)

Last edited by simpllu; 25.10.2018 at 22:50:02.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.10.2018, 22:33:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul

eu recunosc, nu cred. ma bate gandul de ani buni sa merg la spovedanie, dar cum pot sa ma duc si sa incep cu Doamne, stii ca nu cred in Tine! pentru ca numai asa as incepe, nu altfel. daca nu ar trebui sa incep cu asta mi-ar fi usor, dar nu merge, pentru ca daca iau hotararea asta trebuie sa spun cu glas tare si ceea ce-mi spun in minte.
Aberatii...

Tu crezi in Dumnezeu si se citeste de la o posta lucrul asta.
Si se vede cum te trage Duhul prin toate cele din jurul tau sa iti lamuresti indoielile si nelamuririle.
Prin forum si prin restul.
Si are rabdare cu tine si te asteapta sa te convingi...
Si te trage sufletul (se vede asta) spre spovedire si te impinge si constiinta... Dar tu nu vezi toate astea ce ti se intampla..

Du-te la spovedanie si vezi la fata locului. Planifici si visezi ce anume legat de spovedanie? Pt ca toti pleaca bucurosi de acolo... Succes si sa ne spui cum te simti dupa. Si lasa textele si scuzele, orice preot e bun.

Esti ca un bolnav de cancer care asteapta sa vada ca si ultimul bolnav de cancer este vindecat 100% de tratamentul vechi de zeci de ani doar ca sa se convinga el la fata locului pt ca altfel refuza tratamentul... Ce anume astepti sa te convingi? Moartea? Boala? Durerea?

Last edited by gpalama; 25.10.2018 at 22:37:43.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.10.2018, 07:03:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
...
eu recunosc, nu cred. ma bate gandul de ani buni sa merg la spovedanie, dar cum pot sa ma duc si sa incep cu Doamne, stii ca nu cred in Tine! ...
Asta este dovada ca, in adancul inimii tale, crezi pentru ca mustrarea constiintei tale a iesit la suprafata si nu vei avea liniste pana nu ingenunchezi in fata lui Iisus.
O alta dovada va veni cand vei simti linistea de la sfarsitul spovezii.

Pacatele care incarca a ta constiinta te zoresc spre Spovada, nu mintea ta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.10.2018, 07:05:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...

Ești sigur că nu crezi în El sau mai degrabă nu-L iubești? :)
Pretioasa intrebare!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.10.2018, 16:51:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tu crezi ca cineva care spune clar ca nu crede ar face parte din Biserica inseamna ca neintelegerile tale cu privire la invatatura sunt cu mult mai mari decat am crezut eu pana acum. Nu doar din punct de vedere religios e fara sens, dar si din punct de vedere logic. Adica este unul din credinciosii din Biserica, dar nu e credincios. Poate deveni in viitor, cand devine credincios, evident.
Asta înseamnă să nu știi despre ce vorbești. El chiar crede că face din Biserică și are dreptate. El este mădular al Bisericii din ziua când a fost botezat. Că nu este activ, că este un mădular ”amorțit”, asta este cu totul altceva. Dar nu poți anula taina, la fel cum taina nu este lucrătoare fără voința credinciosului. Inițial am zis că nu-ți mai răspund pentru nu mă aștept la vreun progres din partea ta, dar cu asemenea intervenții mă obligi să scriu.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 26.10.2018, 16:57:38
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

.................

Last edited by simpllu; 26.10.2018 at 21:52:48.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.10.2018, 20:11:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Asta înseamnă să nu știi despre ce vorbești. El chiar crede că face din Biserică și are dreptate. El este mădular al Bisericii din ziua când a fost botezat. Că nu este activ, că este un mădular ”amorțit”, asta este cu totul altceva. Dar nu poți anula taina, la fel cum taina nu este lucrătoare fără voința credinciosului. Inițial am zis că nu-ți mai răspund pentru nu mă aștept la vreun progres din partea ta, dar cu asemenea intervenții mă obligi să scriu.
Si gresit ai facut ca ai raspuns, aratandu-ti, inca odata, nestiinta si invatatura diferita de ortodoxie (plus aroganta ca esti un mare cunoscator si ai astepta un progres de la mine). Din cate am vazut eu pana acum din mesajele tale tu nu ai citit aproape nimic din invatatura ortodoxa, nu cunosti nici macar lucrurile de baza, cu toate acestea intri in orice discutie ca si cum ai stii. Esti un fel de varianta ortodoxa a lui Ali. Stii si mai putin decat ortodocsii de pe forum si ai si o invatatura gresita, diferita de cea ortodoxa (adica cea ecumenista), dar in loc sa stai mai deoparte sa inveti de la ei sau sa-i intrebi tu cu nasul pe sus intotdeauna, cautandu-ti doar aliati ca sa te aprobe.
Cel care a fost botezat dar nu crede se numeste ateu, nu credincios al Bisericii. Ateismul este apostazie. La fel cum cel ce devine adventist nu mai face parte din Biserica, desi a fost botezat ortodox. Tu nu intelegi ce este Biserica. Cei la care faci tu referire sunt credinciosii nepracticanti, nu atei. Aceia sunt considerati membri inactivi, care vor face parte deplin din Biserica atunci cand vor deveni si practicanti. Sunt sigur ca nu te intereseaza toate acestea si n-o sa accepti nicio corectare, esti prea plin de intelepciune si nu mai poate intra altceva din afara (evident ca n-o sa accepti niciodata ca eu as stii mai multe decat tine, tu le stii pe toate, fara sa le citesti).
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.10.2018, 20:17:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ce te reține, un soi de teamă sau de rușine?

Btw pe un alt topic afirmi contrariul: https://www.crestinortodox.ro/forum/...5&postcount=26

Ești sigur că nu crezi în El sau mai degrabă nu-L iubești? :)
Era si greu sa-si dea cineva seama ca el spune acolo ca el crede in existenta istorica a lui Iisus, nu ca e si credincios.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.10.2018, 20:37:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Măh deșteptule, tu în perioada rătăcirii tale vrei să spui cu nu ai fost mădular al Bisericii, ai fost rebotezat sau cum?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.10.2018, 20:55:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Măh deșteptule, tu în perioada rătăcirii tale vrei să spui cu nu ai fost mădular al Bisericii, ai fost rebotezat sau cum?
E clar ca nu stii despre ce vorbesti, doar aroganta e de tine. Obsesia asta o au toti ecumenistii, sa-i bage pe toti in Biserica si in Rai (evident in credinta lor). Ce poti vorbi cu unul care nu stie nimic dar crede ca le stie pe toate si are doar o aroganta agresiva. Ca fara respect ai aratat cu indestulare pana acum ca esti, nu doar fata de mine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare