Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2009, 20:42:46
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Exclamation CODEX ALIMENTARIUS !! Romania trezeste-te !!!!

Cred ca sunt deja la a treia incercare de a atrage atentia asupra acestui codex, nicio reactie pana acum. M-am gandit ca daca-i oficiala chestia e mai credibil ce postez eu aici.
Pun aici niste link-uri ca sa copiez textele aici nu are sens:
1. http://video.google.com/videoplay?do...06429960925518

2. http://www.urbaniulian.ro/2009/05/27...r-si-pandemii/

3. http://www.petitieonline.ro/petitie/...p61682048.html

O parte din textele de pe site-urile de mai sus:
"Informarea medicilor este integral finanțată de către trusturi, care ascund cu grijă un mare număr de efecte secundare periculoase și chiar mortale ale medicamentelor, negându-le public. După ce a stabilit clar originea acestor crime și a dovedit responsabilitatea industriei farmaceutice în ceea ce privește instalarea unei politici mondiale de genocid extins, doctorul Matthias Rath a înmânat în data de 14 iunie 2003 Curții Internaționale de Justiție de la La Haye (Olanda) un act de acuzare pentru crime împotriva umanității.
La data de 13 martie 2002 europarlamentarii au adoptat legi în favoarea industriei farmaceutice, fixate prin dispoziții ale Codex-ului Alimentarius și care vizau elaborarea unei reglementări constrângătoare pentru toate terapiile naturiste și suplimentele alimentare – o manieră mai indirectă de a desființa concurenții care ar putea să ocupe un anumit loc pe piață, pentru că sănătatea se vinde și se cumpără.
Un val de petiții din partea populației a inundat mesageria europarlamentarilor, într-o asemenea măsură încât comunicațiile interne au fost blocate. În ciuda a o jumătate de miliard de petiții, directivele Codex-ului Alimentar au fost adoptate. Acest vot a fost o veritabilă denigrare a democrației, prevestind și alte viitoarele dificultăți în respectarea acesteia.
Este vorba de a elimina orice supliment alimentar natural. Toate aceste suplimente vor fi înlocuite de 28 de produși de sinteză farmaceutică (așadar toxici), care vor fi dozați și vor fi disponibili numai în farmacii, pe bază de prescripție medicală. Clasificate ca toxine, vitaminele, mineralele și plantele medicinale vor fi pe piața numai în doze care NU au impact asupra nimănui. Magazinele noastre de produse naturiste și suplimente alimentare vor rămâne pe raft numai cu 18 produse, atâtea câte sunt pe lista Codex-ului. Tot ceea ce NU este pe listă, de exemplu coenzima Q10, glucosamine etc., vor fi ilegale și asta nu înseamnă ca vor fi numai cu prescripție, ci vor fi ILEGALE adică „folosește-le și te duci la închisoare”.
2) Medicina naturistă cum ar fi acupunctura, medicina energetică, ayurvedică, tibetană etc, va fi progresiv interzisă.
3) Agricultura și alimentația animalelor vor fi reglementate conform normelor fixate de trusturile chimiei farmaceutice, interzicând din principiu așa numita agricultură bio. Aceasta implică, de exemplu, ca fiecare vacă de lapte de pe planetă să fie tratată cu hormonul de creștere bovin recombinat genetic produs de Monsanto. Mai mult, potrivit Codexului, orice animal de pe planetă folosit în scopuri de hrană TREBUIE tratat cu antibiotice și cu hormoni de creștere. Regulile Codexului permit ca produsele ce conțin organisme modificate genetic (OMG) să nu mai fie etichetate corespunzător. Mai mult, în 2001, 12 substanțe chimice despre care se știe că sunt cauzatoare de cancer, au fost interzise în mod unanim de 176 de țări, inclusiv de SUA. Ei bine, Codex Alimentarius aduce înapoi 7 dintre aceste substanțe interzise, precum hexachlorobenzene, dieldrin, aldrin etc, care vor putea fi folosite la liber din nou.
4) Alimentația umană certificată legal va trebui să fie iradiată cu Cobalt. Sub regulile Codexului, aproape toate alimentele trebuie iradiate. Si nivelurile de radiație vor fi mult mai mari decât cele permise anterior.
Codex Alimentarius va controla accesul asupra acizilor aminați esențiali, asupra vitaminelor și mineralelor. Extinderea controalelor va acționa progresiv eliminând orice medicină alternativă naturistă ancestrală.
Este vremea solidarității!!!"

Stiu ca orice ar veni asupra noastra important e sa avem un singur tel: mantuirea noastra! Orice ar veni, trebuie sa avem credinta in Dumnezeu si trebuie sa ne comportam ca atare, dar sa nu asteptam sa ne scape Dumnezeu de toate, eu zic ca ar trebui sa punem si noi umarul!! Si mai stiu ca oricum se va face voia Lui, dar cum spunea un calugar: " noi trebuie sa asteptam apocalipsa, nu sa o grabim".
Asa ca, oricat de ciudat ar parea acest codex, dati mai departe, informati-va, impotriviti-va !
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2009, 00:44:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Despre interzicerea ceaiurilor medicinale ...in toate tarile UE si in SUA se gasesc ceaiuri medicinale de la varii producatori.

Nu imi arati rogu-te si mie articolul de pe siteul celor de la Codex Alimenatarius care spune asa ceva?
http://www.codexalimentarius.net/web/index_en.jsp
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2009, 00:57:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citii si asta http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_A...us#Controversy Si de obicei cand gasiti o informatie pe Internet, incercati si ceva de genul asta: http://www.google.ro/search?hl=ro&q=...meta=&aq=f&oq=
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2009, 10:25:32
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Nu vi se pare oarecum "logic" sa nu gasiti in paginile lor oficiale partile proaste ale acestui codex? Chiar credeti ca or sa spuna pe fata ca ideea e sa ne faca disparuti incetul cu incetul??
Intai s-a adoptat codul si APOI S-A ANUNTAT OFICIAL. Cat de normal vi se pare asta? Stiu ca-i asta-i tara tuturor posibilitatilor, dar....

AlinB, chiar imi sta in obicei intai sa ma informez si apoi sa vobesc, de asta am si deschis acest topic, altfel imi vedeam de treburile mele. Asta inseamna ca si cele 13000 de pesroane care au semnat petitia au facut-o cu ochii inchisi si nu s-au informat inainte de a o semna....

Mihailt, stiu ca se gasesc ceaiuri peste ceaiuri in toata lumea, intreabrea e: cat timp or sa mai existe. Suna ca un scenariu de film SF si e foarte greu sa convingi pe cineva ca astfel de lucruri chiar se intampla in realitate.

Intr-unul din filmuletele de le google un nenea povesteste ca acesti codex s-a vrut implementat si-n SUA, dar pentru ca oamenii au iesit in strada, s-a renuntat la idee. Acum incearca cu noi, cobaii lor preferati.
Oricum, sa ne imaginam ca asta cu codexul e doar un basm si ei de fapt ne vor binele (ahaaahaaaahaaaahaaa!) daca cititi si dati mai departe si informati lumea NU AVETI NIMIC DE PIERDUT !
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2009, 11:15:53
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Un filmulet:
- http://saccsiv.wordpress.com/2009/03...asupra-hranei/

Cei care-au votat codexul:
- http://www.cdep.ro/pls/steno/eVot.Nominal?idv=5330

Proiectul de lege:
- http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_...oiect?idp=8802
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2009, 20:49:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Nu vi se pare oarecum "logic" sa nu gasiti in paginile lor oficiale partile proaste ale acestui codex? Chiar credeti ca or sa spuna pe fata ca ideea e sa ne faca disparuti incetul cu incetul??
Intai s-a adoptat codul si APOI S-A ANUNTAT OFICIAL. Cat de normal vi se pare asta? Stiu ca-i asta-i tara tuturor posibilitatilor, dar....
..dar niste bun simt si logica nu strica atunci cand afirmi ceva.

Pai pana la urma nu era vorba de "Conex Alimentarius"?
Prevederile lui sunt PUBLICE.

Asteptam trimiteri exacte la prevederile Codului pentru afirmatiile de mai sus.


Citat:
AlinB, chiar imi sta in obicei intai sa ma informez si apoi sa vobesc, de asta am si deschis acest topic, altfel imi vedeam de treburile mele. Asta inseamna ca si cele 13000 de pesroane care au semnat petitia au facut-o cu ochii inchisi si nu s-au informat inainte de a o semna....
Da, da-mi voie sa cred ca daca au semnat nu inseamna neaparat ca au fost informati.
Ma indoiesc ca macar 13 din aia 13000 au citit textul Codex -ului.

Se pare ca trecem printr-un fel de manie a protestelor, nu conteaza care e problema, semnam ca doar nu costa nimic si este si anonim, in plus asa avem si impresia ca am facut ceva bun.

Pai daca te-ai informat cu adevarat, informeaza-ne si pe noi, dar la obiect, sustindu-ti afirmatiile cu trimiteri EXACTE la continutul Codului, nu doar inghitind pe nemestecate ceea ce servers altii la fel (a a se citi: "dand copy/paste").

Citat:
Mihailt, stiu ca se gasesc ceaiuri peste ceaiuri in toata lumea, intreabrea e: cat timp or sa mai existe. Suna ca un scenariu de film SF si e foarte greu sa convingi pe cineva ca astfel de lucruri chiar se intampla in realitate.
Inca o data. Trimiteri exacte la prevederile "Codului" te rog..
As vrea sa fiu de acord cu tine, dar unde sunt dovezile?

Citat:
Intr-unul din filmuletele de le google un nenea povesteste ca acesti codex s-a vrut implementat si-n SUA, dar pentru ca oamenii au iesit in strada, s-a renuntat la idee. Acum incearca cu noi, cobaii lor preferati.
Oricum, sa ne imaginam ca asta cu codexul e doar un basm si ei de fapt ne vor binele (ahaaahaaaahaaaahaaa!)
Asta nu e argument, e plin Internetul de zapaciti si nu cred ca ai inteles mare lucru din ce se spunea acolo..
Pentru ca deja a fost adoptat cam in toata lumea (din cate stiu) noi nu facem decat sa urmam trendul ca de obicei.
Nu e cazul sa victimizam mai mult decat e necesar.

Citat:
daca cititi si dati mai departe si informati lumea NU AVETI NIMIC DE PIERDUT !
Cum sa nu..
Cand te duci la razboi cu mana goala risti atat sa devii ridicol cat si sa pierzi razboiul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2009, 22:06:24
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
..dar niste bun simt si logica nu strica atunci cand afirmi ceva.

Pai pana la urma nu era vorba de "Conex Alimentarius"?
Prevederile lui sunt PUBLICE.

Asteptam trimiteri exacte la prevederile Codului pentru afirmatiile de mai sus.
Bun simt? Am jignit pe cineva si nu mi-am dat seama?
Ca nu are logica pentru tine, asta-i alta treaba...
Evident ca sunt publice, si etichetele de pe produsele alimentare sunt publice, dar nu scrie ca E123 e cancerigen: http://www.topsanatate.ro/euri.php?action=cauta&e=E123 sau


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, da-mi voie sa cred ca daca au semnat nu inseamna neaparat ca au fost informati.
Ma indoiesc ca macar 13 din aia 13000 au citit textul Codex -ului.
Mi se pare cam mare numarul celor care sa fi semnat aiurea, doar ca-i la moda. Eu zic ca erau mai degraba interesati de sanatatea lor.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se pare ca trecem printr-un fel de manie a protestelor, nu conteaza care e problema, semnam ca doar nu costa nimic si este si anonim, in plus asa avem si impresia ca am facut ceva bun.
Se pare ca trecem printr-un fel de manie a impotrivirilor, nu conteaza care e problema, dam replica ca doar nu ne costa nimic si este si anonim (sa-ti dai numele complet intr-o petitie e anonim????? hmm....) si asa avem impresia ca am mai rezolvat o problema.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca te-ai informat cu adevarat, informeaza-ne si pe noi, dar la obiect, sustindu-ti afirmatiile cu trimiteri EXACTE la continutul Codului, nu doar inghitind pe nemestecate ceea ce servers altii la fel (a a se citi: "dand copy/paste").
Nu pot sa mestec pentru tine, ti-am dat linkuri de unde te poti informa tu, sunt atatea linkuri despre acest codex, sa le insir aici pe toate?
Uite o istorie: http://www.ecomagazin.ro/codex-alimentarius/
Nu pot da decat "copy" si apoi "paste" ca doar nu pot rescrie textul codexului.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inca o data. Trimiteri exacte la prevederile "Codului" te rog..
As vrea sa fiu de acord cu tine, dar unde sunt dovezile?
Dovezile le gasesti in:http://www.cdep.ro/proiecte/2007/700/10/9/oug719.pdf. Asta-i una din dovezi: faptul ca e proiect de lege si ce inseamna o lege? Obligativitate!
Ce-i drept, nu sunt experta in domeniu, nu stiu in ce masura vor inlocui ceaiurile cu bauturi cu arome IDENTIC NATURALE (nu ca nu ar exista deja, nu vin de pe Luna) usturoiul cu vreun produs crescut in laborator sub lumina lampii, dar numai titlul ar trebui sa te (ne) puna pe ganduri: "proiect de lege pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.43/2007 privind introducerea deliberată în mediu și introducerea pe piață a organismelor modificate genetic".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta nu e argument, e plin Internetul de zapaciti si nu cred ca ai inteles mare lucru din ce se spunea acolo..
Pentru ca deja a fost adoptat cam in toata lumea (din cate stiu) noi nu facem decat sa urmam trendul ca de obicei.
Nu e cazul sa victimizam mai mult decat e necesar.
O fi plin de zapaciti, dar in ziare si la stiri nu ai sa citesti/auzi despre efectele negative, nici ale codexului nici ale vreunui medicament (ca de exemplu vaccinul pentru prevenirea cancerului de col uterin; sincer, cred ca daca nu existau victime nici nu s-ar fi aflat de efectele negative ale acestui vaccin).
- http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-alimentarius/

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum sa nu..
Cand te duci la razboi cu mana goala risti atat sa devii ridicol cat si sa pierzi razboiul.
Dar cu cine esti tu in razboi? Cu familia? Cu amicii? Cu colegii? Sa informezi nu inseamna sa mergi la razboi Aline ! Zic eu.
Cu mana goala? Pai nu ai proiectul de lege? Dovezile concrete ai sa le vezi mai tarziu, prin spitale si apoi in cimitire.

Ideea era sa atrag atentia, nu sa fortez pe nimeni sa creada ce am scris eu aici. Cui ii place viata lui asa cum e, sa nu citeasca.
Stii ce mi-as dori? Ca tot ce se vehiculeaza despre acest codex sa fie FALS, sa fie o farsa si tot ceea ce scrie pe site-ul lor oficial sa fie 100% in interesul populatiei... Imi asum orice critica daca va fi asa si o sa fiu fericita.
- http://www.natural-health-informatio...mentarius.html

"Why is Codex so little known among consumers?
Codex works in the background - to prevent health problems for consumers and to ensure faire practices in the food trade. Codex has been quite successful in doing so over the last almost 50 years. Codex is not almighty because it is individual governments that are directly responsible for food safety of their population - but without Codex, you might heave heard much more about bad incidents with food in the news. Prevention is not a very "sexy" topic. Consumer organizations are very interested in the work of Codex and actively participate in the meetings. " Mda....
- http://www.codexalimentarius.net/web/faq_gen.jsp#G4
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2009, 07:46:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Chiar,pentru ce am fi in razboi cu un om care decide sa ii informeze pe ceilalti de niste nereguli?
Faptul ca alimentele din ziua de astazi sunt pline de chimicale nu cred ca e o noutate pentru nimeni.Evident ca nu ni se va spune gradul de nocivitate al lor,doar nu au nici un interes.
Un exemplu concludent este Coca Cola: a ajuns la urechile tuturor cat de toxica este aceasta substanta si totusi tot poporul bea aceasta otrava intr-o veselie si i se fac reclame peste reclame.
Colegul nostru de forum a postat niste articole informative,pana la urma ramane la decizia fiecaruia daca vrea sa le dea vreo importanta si cu ce decide sa se alimenteze.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2009, 13:07:38
Marius_Adrian Marius_Adrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Mesaje: 11
Implicit CUm sa ascunzi adevarul

Din pacate pe asta se mizeaza, pe necredinta oamenilor pentru ca este de necrezut ca VOR SA SCAPE DE NOI, este de necrezut ca mancarea sa fie otravita in adevaratul sens al cuvantului, este de necrezut ca vor sa scaota inafara legii vitaminele (poti face psucarie daca folosesti vitamine NATURALE), este de necrezut ca medicina naturista o sa fie INFRACTIUNE, este de necrezut ca vor sa foloseasca E uri cancerigene in cantitai cat mai mari si fara ca acest lucru sa fie trecut pe produse....etc etc etc....

Am incercat la randul meu sa vorbesc cu prietenii mei despre acest subiect si NIMENI NU POATE SA CREADA SAU NU VREA SA ACCEPTE CA ASA CEVA ESTE POSIBIL, doar suntem oameni nu, cum sa ne omoare???

Pe asta se mizeaza!!! Din pacate le reuseste!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2009, 14:31:29
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Asa e Heaven, din pacate nu sunt doar de ieri, alaltaieri alimentele "injectate" cu chimicale.
Numai ieri ce-mi cumparam o cutie cu vitamina C si citesc pe cutie ca ar contine: acid citric, citrat de sodiu,, tabletoza 80, zaharina sodica (hmm??), sorbitol, ASPARTAM si ma opresc !!!! Unde aspartamul: "este denumirea tehnica (produsul chimic) a celebrelor NutraSweet, Equal, Spoonful, Equal-Measure, etc. Codul european pentru aspartam este E 951, si este "inrudit" cu E 950 (acesulfam K), facand parte din categoria indulcitorilor chimici (artificiali).
Un raport al FDA (Administratia Alimentelor si Medicamentelor din SUA) releva faptul ca peste 75% din reactiile adverse reclamate de aditivii sintetici se datoreaza aspartamului!
Multe dintre aceste reactii sunt foarte serioase, printre acestea fiind prezenta chiar moartea, dupa cum se releva intr-un raport al DHHS (Departamentul de Sanatate si Servicii Umane) al SUA din 1994. Iata doar cateva din cele peste 90 de simptome documentate in raport: spasme musculare, probleme de vedere, atacuri de panica, vorbire ingreunata, tahicardie, palpitatii, pierderea memoriei, pierderea auzului, ameteli, dureri de cap, dureri generalizate, depresie, oboseala accentuata, iritabilitate, insomnie, respiratie ingreunata, etc." Linkul: http://www.naturalmall.ro/aspartam.php . Ce sa mai zici?!

Marius_Adrian, la fel am incercat si eu sa fac. De la unii nu primeam niciun raspuns, de la altii: lasa-ma ca eu trebuie sa vad cum ies din criza asta, nu am timp de asa ceva. Eh, pai e un atac direct la sanatatea ta, de ce criza te mai ocupi tu cand o sa stai in spital cu vreo boala grava de stomac?!
Daca noi, cei care urmeaza de fapt sa consumam acele alimente nu ne impotrivim, atunci cine?????
Ma indoiesc ca vor merge in paralel agricultura ecologica cu cea care presupune modificarea genetica a organismelor.

- http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-05-26&id=28941 . Declaratiile deputatilor din articol mi se par jenante de-a dreptul!

Se mai pot citi comentariile celor care au semnat petita online: - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p61682048.html

..si din nou:
- http://www.cdep.ro/proiecte/2007/700/10/9/pr719_07.pdf
- http://www.cdep.ro/proiecte/2007/700/10/9/em719.pdf
- http://www.cdep.ro/proiecte/2007/700/10/9/ax719.pdf
- http://www.cdep.ro/proiecte/2007/700/10/9/oug719.pdf
- http://www.cdep.ro/proiecte/2007/700/10/9/cl719.pdf
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania si Codex alimentarius Eliana Generalitati 6 12.11.2010 22:51:45
codex alimentarius lore86 Generalitati 16 24.01.2010 17:54:27
Codex Alimentarius theofan Stiri, actualitati, anunturi 2 16.02.2009 17:24:02
Genealogia din codex Vaticanus OryNider Din Noul Testament 1 28.12.2008 03:16:47