Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.09.2009, 15:40:02
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Observator a punctat foarte bine.

Asta se si urmareste. Nu e nevoie sa citesti toata cartea Harry Potter.

Eu zic ca este foarte adevarat ca se urmareste satanizarea imaginatiei copiilor, a sufletelor lor inocente.

Cei care publica astfel de carti vor sa faca copii sa considere magia ( alba sau neagra aceiasi fata are-adica este una!) ca pe ceva obisnuit, ca ceva ce face parte din firescul lumesc.

Va dati seama ca Dumnezeu din dragostea nesfarsita pe care o are pentru om, nu-i permite diavolului sa apara in toata uraciunea sa, pentru ca oamenii ar muri de frica instantaneu ! Cum spune parintele Cleopa.

Dar bietii nostrii copii, cum ii protejam daca nu cenzuram deloc mizeriile care apar in media, filme si nu numai?
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.09.2009, 15:47:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Observator a punctat foarte bine.

Asta se si urmareste. Nu e nevoie sa citesti toata cartea Harry Potter.

Eu zic ca este foarte adevarat ca se urmareste satanizarea imaginatiei copiilor, a sufletelor lor inocente.

Cei care publica astfel de carti vor sa faca copii sa considere magia ( alba sau neagra aceiasi fata are-adica este una!) ca pe ceva obisnuit, ca ceva ce face parte din firescul lumesc.

Va dati seama ca Dumnezeu din dragostea nesfarsita pe care o are pentru om, nu-i permite diavolului sa apara in toata uraciunea sa, pentru ca oamenii ar muri de frica instantaneu ! Cum spune parintele Cleopa.

Dar bietii nostrii copii, cum ii protejam daca nu cenzuram deloc mizeriile care apar in media, filme si nu numai?
Mai bine sa cenzuram filmele care fac elogiul violentei si al puterii samd, decat cartile bune care ii invata pe copii ce este raul.

"Sa consideram magia ca pe ceva obisnuit..." Pai daca e pe asa, ar trebuis a desfiintam si povestile cu zmei si feti frumosi.

Mi se pare absurd sa pui o carte la index fara ca macar sa o citesti.

Sa incercati voi sa faceti vraji dupa formulele fanteziste din Harry Potter sa vedem ce iese!

Sigur, este o carte pentru adolescenti, nu pentru copii. Asta e greseala care se face, ca se da copiilor sub 12 ani.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2009, 15:48:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Eu zic ca este foarte adevarat ca se urmareste satanizarea imaginatiei copiilor, a sufletelor lor inocente.
Asta o face cel mai bine religia predata in scoli. Daca nu s-ar preda religie si copiii n-ar merge la biserica imaginatia lor nu s-ar sataniza pentru ca pur si simplu n-ar sti de Satana!
Citat:
Cei care publica astfel de carti vor sa faca copii sa considere magia ( alba sau neagra aceiasi fata are-adica este una!) ca pe ceva obisnuit, ca ceva ce face parte din firescul lumesc.
Asa cum scrie in Biblie? Ma refer, de exemplu, la Moise care prin sprijinul lui D-zeu a facut vraji mult mai sofisticate decat amaratul de Harry Potter!.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2009, 17:47:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Copiii sunt si vor fi liberi in multe, dar nu in toate.
De cind cu asaltul asupra lor din toate directiile copiii nu mai sunt demult liberi in aproape nimic. Ca si noua li se da doar impresia ca aleg ceva. Mai exista citeva alegeri razlete pe ici colo insa in mare parte viata cotidiana alege pentru ei
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.09.2009, 11:50:28
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
... Pentru ca Harry Potter nu este o carte satanica, nici pe departe. Este o carte foarte buna in care este vorba despre lupta dintre bine si rau, raul fiind foarte clar definit. Voldemort se caractrizeaza prin dragostea de putere si lipsa oricarei alte forme de dgagoste. Vrajitoria este un mediu literar in carte, si se stie ca literatura pentru copii este plina de vrajitori, zane, etc; povestile, dar si literatura moderna, mai ales cea englezeasca.
Doamne fereste! Cum poti spune asa ceva? Biblia este ceva facultativ pt tine?
"Iar pe vrajitori sa-i omorati cu pietre, sa nu-i lasati sa traiasca!" Vezi ca nu scrie "iar pe vrajitorii rai sa-i omorati" ci "pe vrajitori". Incercati sa nu fiti si cu Dumnezeu si cu mamona in acelasi timp! E adevarat ca dupa Legea Noua nu mai omoram vrajitori dar asta nu inseamna sa-i imbratisam!
"se stie ca literatura pentru copii este plina de vrajitori, zane"- pai este o mostenire pre-crestina cand oamenii aveau zeitati, faceau jertfe la duhuri etc. Credeam ca cel putin astia care ne credem crestini ortodocsi am depasit acea perioada...

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Toti cei care critica aceasta carte am constatat ca nici nu au citit-o.
Am vazut unul din filme si mi-a ajuns! Sa inteleg ca trebuie sa citesc si literatura "alternativa" mai nou?? Cea crestina nu este suficienta? Nu e suficient ca sunt asaltat prin toata massmedia cu chestii pacatoase si sunt invatat/indemnat la pacat si cadere?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai bine sa cenzuram filmele care fac elogiul violentei si al puterii samd, decat cartile bune care ii invata pe copii ce este raul.
Si alea ar trebui sa fie difuzate doar pentru parinti nu si pt copii.

Citat:
"Sa consideram magia ca pe ceva obisnuit..." Pai daca e pe asa, ar trebuis a desfiintam si povestile cu zmei si feti frumosi.
Fat Frumos nu utiliza magia, nu era vrajitor, nu vad legatura cu discutia noastra.

Citat:
Sa incercati voi sa faceti vraji dupa formulele fanteziste din Harry Potter sa vedem ce iese!
Adica tu ma indemni sa incerc sa fac vraji eu crestin fiind?? Tu pe cine de fapt slujesti?

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Asta o face cel mai bine religia predata in scoli. Daca nu s-ar preda religie si copiii n-ar merge la biserica imaginatia lor nu s-ar sataniza pentru ca pur si simplu n-ar sti de Satana!
Nu este nimic rau in a sti despre pericolul vrajmasului. Nu confundati a informa/preveni cu a promova.
Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Asa cum scrie in Biblie? Ma refer, de exemplu, la Moise care prin sprijinul lui D-zeu a facut vraji mult mai sofisticate decat amaratul de Harry Potter!.
Nu confunda minunile Dumnezeiesti cu vraja! O faci rau intentionat si vei raspunde pentru rautatea ta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.09.2009, 12:52:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit fictiune si realitate

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Doamne fereste! Cum poti spune asa ceva? Biblia este ceva facultativ pt tine?
"Iar pe vrajitori sa-i omorati cu pietre, sa nu-i lasati sa traiasca!" Vezi ca nu scrie "iar pe vrajitorii rai sa-i omorati" ci "pe vrajitori". Incercati sa nu fiti si cu Dumnezeu si cu mamona in acelasi timp! E adevarat ca dupa Legea Noua nu mai omoram vrajitori dar asta nu inseamna sa-i imbratisam!
Exista o diferenta intre realitate si fictiune. Noi vorbim aici de LITERATURA.
In epoca patristica, au interzis cumva sfintii parinti sa mai citim Homer? Care e plin de povesti mitologice cu zei, etc. Dar este una din capodoperele literaturii.
Nu am zis aici sa ne apucam de vrajitorie...

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
"se stie ca literatura pentru copii este plina de vrajitori, zane"- pai este o mostenire pre-crestina cand oamenii aveau zeitati, faceau jertfe la duhuri etc. Credeam ca cel putin astia care ne credem crestini ortodocsi am depasit acea perioada...
Nu, oamenii au nevoie de povesti. nu este vorba sa creada in ele ca intr-o religie. Daca nu au povestile si miturile vechi, inventeaza altele noi (de ce crezi ca are atata succes Harry Potter si Stapanul inelelor? de altfel Tolkien, autorul ultimei carti, era crestin catolic foarte convins)

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Am vazut unul din filme si mi-a ajuns! Sa inteleg ca trebuie sa citesc si literatura "alternativa" mai nou?? Cea crestina nu este suficienta? Nu e suficient ca sunt asaltat prin toata massmedia cu chestii pacatoase si sunt invatat/indemnat la pacat si cadere?
Sigur ca ar trebui sa citesti literatura, macar aia clasica! La scoala ce faceai cand te punea sa citesti Eliade, Caragiale, Eminescu? Ziceai ca nu e literatura crestina ca se vorbeste acolo de adulter, de strigoi, de religii orientale, si de zburatori, si nu citeai?

De altfel si parintii Bisericii recomandau tinerilor sa se foloseasca si de cultura din vremea lor. Exista scrieri ale sfantului Vasile in acest sens, de ex.

Nu te obliga nimeni sa citesti Harry Potter, care da, nu face parte din literatura clasica, insa daca nu citesti nu da cu piatra. Filmul nu e acelasi lucru cu cartea.

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Fat Frumos nu utiliza magia, nu era vrajitor, nu vad legatura cu discutia noastra.
Nu utiliza, dar apar zine, spiridusi (care il ajuta), zmei, vrajitoare rele etc in aceste povesti.

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Adica tu ma indemni sa incerc sa fac vraji eu crestin fiind?? Tu pe cine de fapt slujesti?
Take it easy. Nu ai sesizat tonul meu. In plus, raspundeam cuiva care spunea ca unii incearca deja sa faca acele vraji si ca autoarea ar fi adepta nu stiu carei secte... Acum vad ca erai chiar tu, ziceai ca multe din acele incantatii sunt reale.
Cand ea a zis ca nici nu crede in magie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 16.09.2009 at 13:35:00.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.09.2009, 17:16:21
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu am zis aici sa ne apucam de vrajitorie...
Pai aici e si problema! Ca dupa aceasta carte copiii se apuca sa imite pe cei din carte si chiar se apuca de vrajitorie! Dupa aceasta carte nr de membri wicca in uk de exemplu a explodat pur si simplu! Forumul lor din uk este mai vizitat si mai activ decat acesta al nostru! Spune Biblia clar "dupa roada iti dai seama daca e bun pomul", pai daca rodul acestei carti este cel mentionat atunci cum vii tu si spui ca este buna! No comment!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu, oamenii au nevoie de povesti. nu este vorba sa creada in ele ca intr-o religie. Daca nu au povestile si miturile vechi, inventeaza altele noi (de ce crezi ca are atata succes Harry Potter si Stapanul inelelor? de altfel Tolkien, autorul ultimei carti, era crestin catolic foarte convins)
Nu compara te rog Stapanul Inelelor cu mizeria de HP! In primul eroii lupta impotriva a tot felul de forte negre prin prietenie si curaj. In HP eroii se vad in roluri inerent negative-DE VRAJITORI Intelege odata ca rolul de vrajitor nu este unul normal! Esti o victima a sistemului in care traiesti! Una e libertatea si alta e neascultarea!! In vest s-a facut intentionat aceasta confuzie ca oamenii sa faca neascultare crezind ca sunt astfel liberi!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur ca ar trebui sa citesti literatura, macar aia clasica! La scoala ce faceai cand te punea sa citesti Eliade, Caragiale, Eminescu? Ziceai ca nu e literatura crestina ca se vorbeste acolo de adulter, de strigoi, de religii orientale, si de zburatori, si nu citeai?
Ce te face sa crezi ca nu sunt citit?
Cum poti compara mizeria aia cu Eminescu si Caragiale sau Eliade????????? Despre adulter se vorbeste si in Biblie, nu incurca te rog lucrurile ca si asa in capul tau sunt incurcate rau!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu te obliga nimeni sa citesti Harry Potter, care da, nu face parte din literatura clasica, insa daca nu citesti nu da cu piatra. Filmul nu e acelasi lucru cu cartea.
In carte de fapt eroii sunt crestini practicanti si lupta impotriva vrajitoriei si raspandirii acesteia?? Cand dai cu mucii in fasole ai macar bunul simt sa dai un pas inapoi si poate sa reconsideri ce ai stiut pana in acel moment.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Take it easy. Nu ai sesizat tonul meu. In plus, raspundeam cuiva care spunea ca unii incearca deja sa faca acele vraji si ca autoarea ar fi adepta nu stiu carei secte... Acum vad ca erai chiar tu, ziceai ca multe din acele incantatii sunt reale.
Nu o spun eu, o spun oamenii care chiar studiaza acele fenomene si vrajitorii etc etc
Cauta pe net si vezi despre ce e vorba!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cand ea a zis ca nici nu crede in magie.
Ea a zis..... ai 8 ani cumva?!?
Si daca aveai 8 ani tot iti trezea niste dubii cineva care vine cu popularizarea a ceva care este considerat de catre Biblie si crestinism in general ca fiind diavolesc! "Caci nu este adevar intru el si este tatal minciunii"-despre cel care sta la bazele satanismului si vrajitoriei.
Stiai ca satanistii considera vrajitorii ca pe fratii lor?? Stiai ca au intruniri comune de multe ori? Frate(!), voua chiar trebuie sa va dea cineva o palma peste ochi ca sa va treziti???
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.09.2009, 22:14:50
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ca dupa aceasta carte copiii se apuca sa imite pe cei din carte si chiar se apuca de vrajitorie!
Serios acum, tu chiar crezi ca daca vrajitoria e o chestie atat de nasoala si dark pe cat crezi tu, e suficient sa imiti niste personaje dintr-o carte si gata, esti vrajitor?

Citat:
Dupa aceasta carte nr de membri wicca in uk de exemplu a explodat pur si simplu
O crestere in interes nu inseamna ca o sa te trezesti maine dimineata si vei fi inconjurat de vrajitori.

Citat:
Spune Biblia clar
Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari.

Citat:
Nu compara te rog Stapanul Inelelor cu mizeria de HP! In primul eroii lupta impotriva a tot felul de forte negre prin prietenie si curaj
Exista prietenie si curaj si in Harru Potter. De multe ori chiar mai mult decat in LOTR.

Citat:
In HP eroii se vad in roluri inerent negative-DE VRAJITORI
Si Gandalf ce era? Sau Elrond?

Citat:
Intelege odata ca rolul de vrajitor nu este unul normal!
A, bine ca mi-ai zis, era sa il caut in lista de meserii. Norma ca nu e normal. Dar adu-ti aminte, vorbim de Harry Potter.

Citat:
Esti o victima a sistemului in care traiesti!
Si tu esti o victima. Doar ca esti mai zgomotos, mai lipsit de politete si pregatire in a te exprima. Esti unul din cei care isi imagineaza ca elocventa unui paragraf e direct proportionala cu numarul de semne de exclamare din el.

Citat:
Cum poti compara mizeria aia cu Eminescu si Caragiale sau Eliade?????????
Acum esti si critic literar?

Citat:
In carte de fapt eroii sunt crestini practicanti si lupta impotriva vrajitoriei si raspandirii acesteia??
A, am inteles acum problema. Intr-adevar, Lord of the rings e plina de crestini. Deci mult mai buna. Mi se parea mie ca Legolas ascunde ceva cruci pe sub pelerina aia de elf.
Citat:
Cand dai cu mucii in fasole ai macar bunul simt sa dai un pas inapoi si poate sa reconsideri ce ai stiut pana in acel moment.
Singurii muci intr-o ipotetica fasole sunt ai tai. Atat ca exprimare, cat si ca (lipsa de) logica. Kleenex anyone?

Citat:
Nu o spun eu, o spun oamenii care chiar studiaza acele fenomene si vrajitorii etc etc
Cine sunt aia? Si Fani, si eu suntem "oameni". De ce sunt aia mai calificati? Sau sunt ca tine, care nu au pus mana sa citeasca Harry Potter, dar au citit pe un forum ca e plin de mizerii?

Citat:
Stiai ca satanistii considera vrajitorii ca pe fratii lor?? Stiai ca au intruniri comune de multe ori
Ce sunt aia satanisti? Si ce sunt aia vrajitori? Mai bine, stai, ce sunt aia crestini?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.09.2009, 23:11:19
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Exclamation Oare aceste forum este lasat la voia intamplarii?!?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Serios acum, tu chiar crezi ca daca vrajitoria e o chestie atat de nasoala si dark pe cat crezi tu, e suficient sa imiti niste personaje dintr-o carte si gata, esti vrajitor?



O crestere in interes nu inseamna ca o sa te trezesti maine dimineata si vei fi inconjurat de vrajitori.



Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari.



Exista prietenie si curaj si in Harru Potter. De multe ori chiar mai mult decat in LOTR.



Si Gandalf ce era? Sau Elrond?



A, bine ca mi-ai zis, era sa il caut in lista de meserii. Norma ca nu e normal. Dar adu-ti aminte, vorbim de Harry Potter.



Si tu esti o victima. Doar ca esti mai zgomotos, mai lipsit de politete si pregatire in a te exprima. Esti unul din cei care isi imagineaza ca elocventa unui paragraf e direct proportionala cu numarul de semne de exclamare din el.



Acum esti si critic literar?



A, am inteles acum problema. Intr-adevar, Lord of the rings e plina de crestini. Deci mult mai buna. Mi se parea mie ca Legolas ascunde ceva cruci pe sub pelerina aia de elf.



Singurii muci intr-o ipotetica fasole sunt ai tai. Atat ca exprimare, cat si ca (lipsa de) logica. Kleenex anyone?



Cine sunt aia? Si Fani, si eu suntem "oameni". De ce sunt aia mai calificati? Sau sunt ca tine, care nu au pus mana sa citeasca Harry Potter, dar au citit pe un forum ca e plin de mizerii?



Ce sunt aia satanisti? Si ce sunt aia vrajitori? Mai bine, stai, ce sunt aia crestini?
Incep sa-mi pun intrebarea: Ce se vrea acest forum?

Este crestin ortodox?

Sau aici cei care isi expun pararile sincere, sunt luati la bascalie de asa zisii ATEI AGNOSTICI?

Daca sunt atei, ce cauta pe forum?

Oare Administratorul acestui forum- DACA EXISTA!!!!- nu l-am vazut intervenind pana acum, nu are nimic de spus?

Nu este prima oara cand suntem jigniti !

Poate este bine sa fac lista cu cei care din rea-vointa fac bascalie, iar bascalia stie toata lumea cine o face- daca nu cititi-l pe Dan Puric...bascalia a fost inventata de comunisti, adik de atei...

Sunt foarte indignata!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.09.2009, 23:18:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...si "Cronicile lui Riddick" pot fi interpretate ca fiind daunatoare insa daca urmarim mai atent Necromancer-ii sunt cei pecetluiti din Apocalipsa si convertiti la religia lui Antihrist si care prin forta brutala vor sa converteasca tot universul pentru a-i trimite in FINAL pe toti oamenii in SUB-vers adica direct in Iad iar Riddick il reprezinta pe Hristos (de ce nu?) care il ucide si ii ia locul pe tronul restabilind astfel imparatia dreptatii. Oare poate cineva sa afirme ca sfirsitul lumii nu se va manifesta asemanator cu secventele din acest film?...nu cred!
Epopeea lui Riddick incepe cu "Pitch Black" un film de exceptie in lupta cu demonii cind pe planeta(Pamint) se instaureaza INTUNERICUL. Este foarte bine facut si exista toate sansele ca a doua venire a lui Hristos sa se materializeze in acelasi fel brutal cum este prezentat in aceste filme

Cautati-l pe site-urile filme online unde il veti gasi gratis in direct
Reply With Quote
Răspunde

Tags
caiete, scolari