Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.09.2009, 14:02:33
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
'Intelege odata ca rolul de vrajitor nu este unul normal! Esti o victima a sistemului in care traiesti! Una e libertatea si alta e neascultarea!! In vest s-a facut intentionat aceasta confuzie ca oamenii sa faca neascultare crezind ca sunt astfel liberi!'
Vrajitoria nu este un lucru normal, si nici popularizarea acesteia. Ca mai toti care stati in vest ati cazut victime acelei societati. Am fost pe afara si numai crestina societatea lor nu e. In Londra de exemplu cand vezi pe cineva cu o privire blanda/iubitoare apropie-te sa-i auzi vorba si vei vedea ca e turist! Ai lor de mult au pierdut omenia si se tin mai mult pe legalism.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
'Cand dai cu mucii in fasole ai macar bunul simt sa dai un pas inapoi si poate sa reconsideri ce ai stiut pana in acel moment.
Expresia e poate mai dura dar trebuie privita in context. Pentru mine este aproape incredibil cum puteti accepta cu atata usurinta ideia de vrajitorie.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
'Ea a zis..... ai 8 ani cumva?!?
Nu vad nimic jignitor. Face referire la faptul ca nu trebuie sa crezi chiar pe orcine. Sunt multi care te chiama sa studiezi tot felul de chestii oculte motivand ca "ti se vor deschide ochii si vei vedea intelepciunea". Parca asa au fost ispititi si Adam si Eva in Rai si am vazut ce a iesit. Oare trebuie sa repetam si noi aceleasi greseli?? Incearca sa nu crezi orbeste ce spun unii mai ales daca vin sub forma de sarpe!

Am observat ca mai nou multi se conduc dupa diverse mesaje straine de crestinism amestecandu-le pe acestea cu idei crestine. Acest tip de marsavie vine mai ales prin miscarea new age. Daca vrei sa fii si sa ramai crestin ghideaza-te EXCLUSIV dupa Scriptura. Nu dupa cum iti spune mintea: "vai dar este o carte atat de draguta, si eroii lupta cu raul", da, dar eroii sunt vrajitori, este o subtilitatea a diavolului special ca tu sa accepti vrajitoria. De altfel aceasta este o tendinta clara in filmele pentru copii in special, de a-i educa cu ideia ca diavolul/demonul/vrajmasul zi-i cum vrei, este prietenul omului. Vezi in the golden compass unde un demon este prietenul omului. Cu ce ideie creste copilul?? Ca omul are un prieten- demonul! A mai aparut acum un film nou din ciclul aventuri pt copii unde personajul principal - un copil- are prietenul cel mai bun un drac cu coarne! Este oare intamplatoare aceasta campanie?? Dar cele cu codul lui davinci si multe-multe altele care ataca ideia ca Iisus Hristos este Dumnezeu Mantuitorul. In acestea iarasi se face atacul subtil - ei nu spun ca Iisus nu este Dumnezeu, ci iti spun ca avea relatii cu nu mai stiu cine, ca avea copii etc etc si atunci se vrea practic ca tu singur sa ajungi la concluzia ca nu era Dumnezeu. De ce vor ca tu sa ajungi singur la aceasta concluzie?? Pentru ca tu in opinia ta esti o autoritate si atunci ideile tale proprii nu vor mai fi luptate de creier si vor deveni direct crezuri!

Concluzie: poti sa te superi oricat vrei, si poti sa crezi orice vrei DAR ADEVARUL ESTE SI VA FI ACOLO INTOTDEAUNA. Incearca sa faci astfel incat cand se va face apelul tu sa fii de partea adevarului.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.09.2009, 16:31:47
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Sunt de acord cu sergiu !

De ce? Pentru că am un caz în familie și atunci când simți pe pielea ta cum e, nu uiți și ai vrea, dacă și ceilalți vor, să-i avertizezi deoarece te doare că... vor suferi.

De ce vor suferi? Din cauza mândriei. Dar cine nu are acest păcat!? ai putea să-mi spui...

Deci, spre exemplu, în yoga spui "niște cuvinte" care te "liniștesc" [mă întristez tare când aud aceasta]. Dar ce reprezintă aceste cuvinte și ce rău pot face "niște cuvinte"?

Majoritatea cuvintelor din "niște cuvinte" sunt nume de zeități hinduse. Deci, repetând aceste nume ce se întâmplă?

Oare când ne rugăm în fiecare zi Preadulcelui și Întru-tot-Înduratului Domnului nostru Iisus Hristos nu spunem tot cuvinte?

Primele porunci din binecunoscutele 10 porunci sunt:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

Iar tu ce faci spunând "niște cuvinte" ce conțin nume de zeități?


Prin aceasta am dorit să arăt că ceva ce se pare a fi inofensiv te aruncă în iadul cel mai din afară (adica un desfrânat va fi găsit mai bun decât acesta - se poate vedea și în pilda celor 10 fecioare).


Trăiesc în Germania. Săracii oameni, îmi plânge sufletul când văd atâția oameni vânduți vrăjmașului, și nu am alinare în afară de faptul că am credința că nu știu planul lui Dumnezeu și că ei se pot întoarce.

Totuși această indiferență (ce, sunt doar niște caiete, sunt doar niște imagini, sunt doar niște cuvinte, sunt doar niște prieteni, sunt doar niște semne, sunt doar niște sunete, sunt doar niște ...) i-a adus în iadul în care sunt:
- câți au tatuaj
- câți au căști pe urechi în tren (cu acesta merg... dar este asemenea si pentru tramvai/metrou/autobuz)
- câți ascultă rock
- câți ascultă tare încât deranjează un compartiment întreg
- câți beau
- câți consideră că a bea mai mult este un lucru de laudă
- câți consideră că a fi mai desfrânat este un lucru de laudă
- câți consideră că a fi urmărit este un lucru bun
- câți sunt indiferenți la: a avea numărul mașinii 666, a-și schilodi trupul, a se îmbrăca/vorbi/purta necuviincios
șamd


De ce? Oare de ce?


Oare imaginea unui personaj cu rol de vrăjitor este... doar o poză? Ce implică în mintea unora clasificați pe scurt mai sus? Îi mai poți vorbi de Dumnezeul cel Adevărat unei astfel de persoane? Oare nu îți va spune: EGAL, asta poate și maestrul meu să facă.

,,Multi îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, nu cu numele Tau am proorocit? Nu cu numele Tau am scos draci? Nu cu numele Tau am facut multe minuni? Si le voi spune: Plecati de la Mine toti cei ce lucrati faradelegea, niciodata nu v-am cunoscut!” (Matei 7:22, 23)

Doamne ajută!
__________________
Te intrebi cum te poti ruga neincetat? Citeste Pelerinul rus:
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.09.2009, 20:25:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sergiu, in primul rand am spus mai sus ca nu m-am suparat. Sunt obisnuita cu atacurile infocatilor si incruntatilor de pe aici. Am spus numai ca unii judeca cu doua masuri: daca un ateu ia pe cineva in bascalie, se cere banarea lui, daca un credincios ia in bascalie pe alt credincios sau pe un ateu, nu prea se sesizeaza aceleasi persoane, ca de, zic ei, 'are dreptate'.

Eu nu am zis ca nu exista carti care influenteaza copii negativ si le dau idei idioate. Exista cu duiumul. Ce am zis eu e ca HP nu face parte din ele, dupa parerea mea. Pot sa imi exprim o parere fara sa se faca imediat legatura cu locul unde stau, meseria, sexul etc?
Puteti sa ma contraziceti, dar faceti-o mai obiectiv.

In occident exista lucruri strambe, este adevarat. Dar exista si in Romania, aceleasi si altele.
Generalizezi. Cand mergi intr-o scurta vizita sau stai doar cativa ani iti poti face si pareri gresite, din cauza prejudecatilor, si din cauza complexelor de strain (stiu despre ce vorbesc, am trecut si eu prin asta).

Nu, vrajitoria nu este un lucru bun. Insa anumite carti in care apar vrajitori nu vorbesc neaparat de vrajitoria aia de la diavol de care ziceti voi. Este un artificu literar. Iar Rowling nu are de-a face cu vrajitoria adevarata. Am citit destule carti si cunosc un pic lumea ca sa-mi formez parerea asta.
Eu asa cred. Si cunosc si alti ortodocsi conservatori si cat de antivrajitorie si anti multe chestii rele vrei, care gandesc la fel. Nu numai in occident.
OK, nu suntem de acord!

Insa sunt de acord ca Da Vinci Code este o carte nociva, de ex., pentru ca amesteca lucruri istorice cu inventii, si da interpretari aiurea.
Din elevii mei, nu am intalnit pana acum influentati negativ de Harry Poter, dar de Da Vinci Code da.

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Vrajitoria nu este un lucru normal, si nici popularizarea acesteia. Ca mai toti care stati in vest ati cazut victime acelei societati. Am fost pe afara si numai crestina societatea lor nu e. In Londra de exemplu cand vezi pe cineva cu o privire blanda/iubitoare apropie-te sa-i auzi vorba si vei vedea ca e turist! Ai lor de mult au pierdut omenia si se tin mai mult pe legalism.
Expresia e poate mai dura dar trebuie privita in context. Pentru mine este aproape incredibil cum puteti accepta cu atata usurinta ideia de vrajitorie.

Nu vad nimic jignitor. Face referire la faptul ca nu trebuie sa crezi chiar pe orcine. Sunt multi care te chiama sa studiezi tot felul de chestii oculte motivand ca "ti se vor deschide ochii si vei vedea intelepciunea". Parca asa au fost ispititi si Adam si Eva in Rai si am vazut ce a iesit. Oare trebuie sa repetam si noi aceleasi greseli?? Incearca sa nu crezi orbeste ce spun unii mai ales daca vin sub forma de sarpe!

Am observat ca mai nou multi se conduc dupa diverse mesaje straine de crestinism amestecandu-le pe acestea cu idei crestine. Acest tip de marsavie vine mai ales prin miscarea new age. Daca vrei sa fii si sa ramai crestin ghideaza-te EXCLUSIV dupa Scriptura. Nu dupa cum iti spune mintea: "vai dar este o carte atat de draguta, si eroii lupta cu raul", da, dar eroii sunt vrajitori, este o subtilitatea a diavolului special ca tu sa accepti vrajitoria. De altfel aceasta este o tendinta clara in filmele pentru copii in special, de a-i educa cu ideia ca diavolul/demonul/vrajmasul zi-i cum vrei, este prietenul omului. Vezi in the golden compass unde un demon este prietenul omului. Cu ce ideie creste copilul?? Ca omul are un prieten- demonul! A mai aparut acum un film nou din ciclul aventuri pt copii unde personajul principal - un copil- are prietenul cel mai bun un drac cu coarne! Este oare intamplatoare aceasta campanie?? Dar cele cu codul lui davinci si multe-multe altele care ataca ideia ca Iisus Hristos este Dumnezeu Mantuitorul. In acestea iarasi se face atacul subtil - ei nu spun ca Iisus nu este Dumnezeu, ci iti spun ca avea relatii cu nu mai stiu cine, ca avea copii etc etc si atunci se vrea practic ca tu singur sa ajungi la concluzia ca nu era Dumnezeu. De ce vor ca tu sa ajungi singur la aceasta concluzie?? Pentru ca tu in opinia ta esti o autoritate si atunci ideile tale proprii nu vor mai fi luptate de creier si vor deveni direct crezuri!

Concluzie: poti sa te superi oricat vrei, si poti sa crezi orice vrei DAR ADEVARUL ESTE SI VA FI ACOLO INTOTDEAUNA. Incearca sa faci astfel incat cand se va face apelul tu sa fii de partea adevarului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 18.09.2009 at 21:17:26.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.09.2009, 20:19:26
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Frate Antonio!

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Vorbe goale, jigniri aduse Sfintei Scripturi, jigniri aduse lui Dumnezeu si multa, multa ... smecherie in spatele monitorului!

Asta'mi place mie la zmeii rebeli! "Smecheria" demonstrata in spatele calculatorului!

Mai kenjiro, observi ca nici n'am mai dat "quote". Chiar nu se merita.

Pacat insa ... uite rebelii secolului 21! In spatele unui monitor, niste anonimi, injurand in stanga si'n dreapta!
Da-i ignore acestui user, asa cum ne sfatuieste parintele Arsenie Papacioc. Sa nu-l luam in seama pe diavol, oricum EL ESTE UN TOLERAT ! Cu ignore rezolvi totul, nici nu ai vreun gand de judecata a aproapelui sau mai grav- jignirea aproapelui.

Din prea plinul inimii, vorbeste gura...iar daca el ne indeamna la logica pe care o ofera ecumenismul...a spus tot.

Doamne ajuta!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
caiete, scolari