Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.01.2010, 22:39:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Se poate ca ai putina dreptate.Nu cred ca se poate declara sigur din ce motive au fost facute legile Cashrutului. Parerea mea personala este ca evreii au fost foarte interesati sa se deosebeasca de alte popoare in toate domenile vietii si printre ele si ce se mananca si ce nu.
Azi, cand noii soldati, recrutii fac primul serviciu militar care are ca scop sa fiu invatati sa implineasca ordinele comandantului, si ei sunt supusi la o lunga lista de ai voie si nu ai voie, toate astea numai ca sa faca pe noii supusi total si sa implineasca toate ordinele primite de la superiori. Poate tot Cashrutul a facut parte din planul lui Moise ca numai el sa fie ascultat si nimeni altul. Si in prima porunca este vorba ca sa se creada numai in unicul Dumnezeu si nu in altii. Cine stie.Poate am dreptate.
Da, asta este si ce spun crestinii, din cate am inteles eu. Era nevoie ca evreii sa se distinga de neamurile din jur si prin obiceiurile exterioare.
Mai este si explicatia didactica - sa se obisnuiasca sa asculte de Dumnezeu.
Cred ca mai sunt si explicatii legate de idolatrie, adica unele animale si obiceiuri erau legate de religii politeiste si idolatre.
Mai sunt si explicatii simbolice macar partial, probabil.

Dar eu am atunci o intrebare: ce sens au pentru evrei aceste interdictii si reguli in zilele noastre? Acum evreii nu mai trebuie sa se desparta de neamurile pagane, nu mai e nevoie sa se fereasca de religiile idolatre de atunci. Atunci ce sens dau evreii in zilele noastre acestor reguli? Este vorba rot de a se distinge intre neamuri si de a asculta de Dumnezeu, poate? Sau este doar o respectare a traditiei de atunci, chiar daca ea nu mai are sens astazi?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2010, 13:02:07
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, asta este si ce spun crestinii, din cate am inteles eu. Era nevoie ca evreii sa se distinga de neamurile din jur si prin obiceiurile exterioare.
Mai este si explicatia didactica - sa se obisnuiasca sa asculte de Dumnezeu.
Cred ca mai sunt si explicatii legate de idolatrie, adica unele animale si obiceiuri erau legate de religii politeiste si idolatre.
Mai sunt si explicatii simbolice macar partial, probabil.

Dar eu am atunci o intrebare: ce sens au pentru evrei aceste interdictii si reguli in zilele noastre? Acum evreii nu mai trebuie sa se desparta de neamurile pagane, nu mai e nevoie sa se fereasca de religiile idolatre de atunci. Atunci ce sens dau evreii in zilele noastre acestor reguli? Este vorba rot de a se distinge intre neamuri si de a asculta de Dumnezeu, poate? Sau este doar o respectare a traditiei de atunci, chiar daca ea nu mai are sens astazi?
Draga Fani,de data asta ai gresala. Te-ai intrebat vre-o data cum se face ca poporul evreu a reusit sa existe timp de mii de ani pe cand alte popoare au disparut asimilandu-se cu alte popoare care au disparut la randul lor samd? La baza supravietuiiri se afla religia Judaica,asta o spun eu evreul cu toate ca nu sunt deloc religios.
Religia Judaica se opune la toate schimbarile ,mari si mici in scrisele si legile Judaismului.
Traditia face parte din religie si nimic nu este schimbat,sters sau adougat. Cand se scrie o carte de Tora,se scrie de mana pe piele prelucrata in anumit fel,cusuta si cu cerneala anumita. Nu este permisa nici o gresala si lipsa unei litere sau adougarea unei litere provoc la anularea cartii.
613 legi diferite sunt la baza Judaismului si nu exista finta care are imputernicirea a adapta , sa spunem,o lege "invechita" la viata moderna.
Sa-ti dau exemplu:Evreii cred Sambata ca zi sfanta dedicata odihnei si rugaciunii. Sambata,evreii (religiosi) nu au voie sa actioneze lucruri electrice deoarece asta se crede ca munca ,lucru oprit Sambata.
Cand un evreu religios locuieste la etajul 8,cum sa se urce si sa coboare fara ascensor? Este un ascensor de sambata care se urca incontinu si se coboara oprind la fiecare etaj, automat,planificat dinainte. Asa se ocolesc si alte legi,fara sa fiu abolite. Asa se pastreaza poporul evreu ca popor in lungul istoriei.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2010, 13:34:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, Evreulcelales, deci ideea este cum spuneam ca respectarea acestor reguli cu strictete se face pentru ca evreii sa se distinga dintre neamuri; aceeasi idee ca la inceput.

Daca si evreii nereligiosi tin la aceste lucruri, inseamna ca ei tin la ele din alt motiv decat motivul 'distingerii dintre neamuri' pentru a primi mesajul lui Dumnezue, a face voia Lui, a se pregatio poentru venirea Mesiei care o sa)-i mantuiasca pe toti oamenii, pentru a se feri de idolatria inconjuratpoare. Pentru evreii nereligiosi, daca inteleg eu bine, respectarea acestor reguli se face pentru pastrarea coeziunii si identitatii nationale.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.01.2010, 13:42:36
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, Evreulcelales, deci ideea este cum spuneam ca respectarea acestor reguli cu strictete se face pentru ca evreii sa se distinga dintre neamuri; aceeasi idee ca la inceput.

Daca si evreii nereligiosi tin la aceste lucruri, inseamna ca ei tin la ele din alt motiv decat motivul 'distingerii dintre neamuri' pentru a primi mesajul lui Dumnezue, a face voia Lui, a se pregatio poentru venirea Mesiei care o sa)-i mantuiasca pe toti oamenii, pentru a se feri de idolatria inconjuratpoare. Pentru evreii nereligiosi, daca inteleg eu bine, respectarea acestor reguli se face pentru pastrarea coeziunii si identitatii nationale.
Evreii nereligiosi nu "tin la aceste lucruri" si nu asteapta pe nimeni. Fapt este ca s-au nascut evrei si fac parte din acest popor. Daca ar fi fost desamagiti de poporul lor, ar fi trecut la altul dar in realitate,evreii au toate motivele sa se "faleasca" cu poporul lor,in ciuda antisemitilor.
Imi cer scuze daca am fost inteles ca prea orgolios,nu asta am vrut dar cu faptele nu poti discuta.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2010, 13:51:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Evreii nereligiosi nu "tin la aceste lucruri" si nu asteapta pe nimeni. Fapt este ca s-au nascut evrei si fac parte din acest popor. Daca ar fi fost desamagiti de poporul lor, ar fi trecut la altul dar in realitate,evreii au toate motivele sa se "faleasca" cu poporul lor,in ciuda antisemitilor.
Imi cer scuze daca am fost inteles ca prea orgolios,nu asta am vrut dar cu faptele nu poti discuta.
Deci evreii nereligiosi nu tin aceste reguli. Dar le respecta din motive de solidaritate si mandrie nationala.
Eu nu am vrut sa critic, am vrut doar sa inteleg.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2010, 14:01:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Deci evreii nereligiosi nu tin aceste reguli. Dar le respecta din motive de solidaritate si mandrie nationala.
Eu nu am vrut sa critic, am vrut doar sa inteleg.
Fani, acelasi lucru cred ca se intampla peste tot, in toate neamurile si in toate religiile. Suntem 85 la suta ortodocsi in tara asta, dar sunt tare curioasa cati din acestia cred in viata de apoi, spre exemplu, sau in faptul ca Sf. Euharistie este cu adevarat Trupul si Sangele lui Hristos si nu este un simbol pentru acesta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.01.2010, 14:12:27
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Deci evreii nereligiosi nu tin aceste reguli. Dar le respecta din motive de solidaritate si mandrie nationala.
Eu nu am vrut sa critic, am vrut doar sa inteleg.
Nu Fani, nu asa. Eu nu sunt religios si nu tin legile. muncesc sambata si aprind foc si din cand in cand mananc un antricot de porc. Eu sunt evreu si sa spunem ca sunt mandru sa apartin unui popor care cu mare inteligenta a reusit sa ramana pe harta istoriei si a lumii asa de mult timp.
Critica nu ma supara ca de multe ori inveti din ea mai mult decat poti credea. Nu m-am jignit ca nu am avut de ce. Daca ai si alte intrebari voi face si in vitor tot posibilul sa-ti raspund.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...

Last edited by Evreulcelales; 02.01.2010 at 14:16:20.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.01.2010, 14:15:40
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
Fani, acelasi lucru cred ca se intampla peste tot, in toate neamurile si in toate religiile. Suntem 85 la suta ortodocsi in tara asta, dar sunt tare curioasa cati din acestia cred in viata de apoi, spre exemplu, sau in faptul ca Sf. Euharistie este cu adevarat Trupul si Sangele lui Hristos si nu este un simbol pentru acesta...
Nu foarte multi.
Dar ma intreb daca este doar vina lor ;( Daca mama nu incepea sa cumpere si sa citeasca tot felul de carti in ultimii ani, nici eu nu as fi stiut si cred ca foarte multi au fost si sunt in situatia de a _nu sti_ pentru ca nu le spune nimeni. Si pentru ca stim cu totii ca multora "din afara" le sunt acoperiti ochii cu un fel de val care-i face ignoranti in legatura cu propria lor religie. Vedem la tot pasul biserici, tinem sarbatorile, dar foarte multi oameni nu cauta sa patrunda, sa se intereseze, sa stie, parca sunt surzi si orbi. Mai curand am citi toate cancanurile si mascarile decat sa aruncam o privire pe o carte. Mai curand am crede toate superstitiile (incredibil cati oameni inteligenti si _culti_ sufera de superstitii si zodiace) decat sa cautam sa intelegem in ce consta dom'le religia asta in care am fost botezati, ce-or fi facand si vrand preotii in biserici, care-i treaba cu toate chestiile astea pana la urma?
Privind in urma si constientizand dezinteresul care imi acoperea si mie ochii si urechile, il gasesc acum ca fiind _inexplicabil_. Stiam o multime de lucruri despre religiile lumii, in special despre cele orientale, ma preocupa sa am in casa un Coran in lb araba si engleza insa nu aveam o Biblie, cumparam carti despre mistere si initiati din orient insa ii consideram pe parintii nostri crestin-ortodocsi niste mosi ponositi depasiti de evenimente si neavand acces la "adevarata spiritualitate".
Foarte multi oameni sunt asa si se complac in ignoranta aceea calduta. Si nu stiu daca e doar vina lor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2010, 14:26:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asa este, dar m-a impresionat sinceritatea evreului ales: el marturiseste ca nu e religios, ca nu tine sambata, dar ca este mandru ca este evreu. Noi, ortodocsii, suntem in stare sa marturisim, macar in fata duhovnicului, ca avem credinta slaba, ca nu tinem posturile, ca nu citim despre religia noastra? cel putin eu ma laud ca vamesul cu putinul pe care consider eu ca il fac. iar daca e vorba de credinta ortodoxa, cati am spune astazi ca suntem mandri ca ne-am nascut romani si ortodocsi?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.01.2010, 14:48:03
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

E greu sa o spui, tinand cont de faptul ca noi insine aruncam cu ()!@$* unii intr-altii, roman contra roman, ca suntem satui unii de altii, ca intotdeauna ne merge rau pentru ca eu sunt destept frumos alb si educat iar tu esti romanul tipic, un prost nesimtit si ghiolban. Nu stiu daca si alte natii sunt la fel de dezbinate, dispretuindu-se unii pe altii, in cadrul aceluiasi popor, atat de activ cum o facem noi ;( Gandind ca eu sunt asa un minunat si _merit_ ceva mai bun decat sa ma fi nascut in Romania, inconjurat de atatia oameni pe care mi-e foarte greu sa ii rabd, pentru ca ei sunt de calitate mai proasta decat mine.
Si daca ai incerca sa te lauzi, in sensul bun al cuvantului, cu faptul ca esti roman si ortodox, cei mai multi se vor gandi la tatele barfitoare din piata si la credinciosii care se calca in picioare unii pe altii ca sa ajunga sa se inchine la sfinte moaste. Nu ca aceia ar fi mult mai rai sau demni de dispret decat suntem unii dintre noi, astia mai ipocriti, dar pentru multa lume, a fi roman SI pe deasupra si ortodox, e cea mai nefericita alaturare de defecte, nu de calitati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare