Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.02.2008, 23:13:10
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean


in primul rind nu ai adus nici un argument....doar ai inserat un citat.
in acel citat "sectantul" are 29 de argumente ce nu favorizeaza Duminica.Preotul incearca sa il bareze doar la citeva puncte(si acolo destul de firav).Oricum eram curios de raspunsul "sectarului".
si totusi preotul nu zice nimic de sfintirea Duminicii.
nu am adus eu acele argumente(le-au adus altii mai invatati decat mine)eu doar le-am postat si pentru invatatrea si luminarea altora.Cele 29 de argumente(daca intr-adevar ai citit)sunt aduse de preot,nu de sectar.mai citeste odata poate n-ai inteles bine:),si daca ai ceva de adaugat,pe langa ceea ce au spus router si cod gabriel,n-ai decat sa o faci(insa intr-un mod inteligibil).
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.02.2008, 23:44:31
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

care ar fi argumentele celor invatati?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 05.02.2008, 16:34:17
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
care ar fi argumentele celor invatati?
Sa nu va ancorati de Moise si sa ramaneti in legea veche, ochi pt ochi etc!
Caci Iisus a adus Legea Noua! Adica Iubirea de Dumnezeu si de Semeni pana la Jertfa!
Iar ultima e Legea Harului!
Acesta e finalul Legii Noi, -Legea Mantuirii!
Numai cine se va invrednici de primirea Harului va primi Viata Vesnica!

Asa ca, dragi frati intru Hristos, mai lasati teologhisirea, caci asta nu va mantuie ci trairea ortodoxa in sine!

Reply With Quote
  #114  
Vechi 05.02.2008, 18:01:46
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Tot citind atatea topicuri cu sectele astea mi-au venit in minte urmatoarele: Caci nu se vor mantui toti cei ce Imi spun Doamne Doamne...nu va cunosc pe voi..scuzati ca nu am dat versetele dar...eu sunt un om mai inapoiat...
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.02.2008, 23:15:37
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
care ar fi argumentele celor invatati?
Sa nu va ancorati de Moise si sa ramaneti in legea veche, ochi pt ochi etc!
Caci Iisus a adus Legea Noua! Adica Iubirea de Dumnezeu si de Semeni pana la Jertfa!
Iar ultima e Legea Harului!
Acesta e finalul Legii Noi, -Legea Mantuirii!
Numai cine se va invrednici de primirea Harului va primi Viata Vesnica!

Asa ca, dragi frati intru Hristos, mai lasati teologhisirea, caci asta nu va mantuie ci trairea ortodoxa in sine!
cum o sa fim vrednici de primirea Harului?poti sa detaliezi
Reply With Quote
  #116  
Vechi 06.02.2008, 09:25:13
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

"Asa ca, dragi frati intru Hristos, mai lasati teologhisirea, caci asta nu va mantuie ci trairea ortodoxa in sine!"
Bine zis Constantin.In momentul asta am terminat postarea pe orice topic ce vizeaza adventisti..baptisti..tra...la..la.Ce folos avem?Nici unul.Doar ca intram in polemica.Si sincer..nici nu ma intereseaza.Inca o data zic bine spus,mai bine sa traim decat sa teologhisim.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 06.02.2008, 21:04:26
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
"Asa ca, dragi frati intru Hristos, mai lasati teologhisirea, caci asta nu va mantuie ci trairea ortodoxa in sine!"
Bine zis Constantin.In momentul asta am terminat postarea pe orice topic ce vizeaza adventisti..baptisti..tra...la..la.Ce folos avem?Nici unul.Doar ca intram in polemica.Si sincer..nici nu ma intereseaza.Inca o data zic bine spus,mai bine sa traim decat sa teologhisim.
de unde a fost citatul lui Constantin?ca nu inteleg de unde are autoritate acest citat.precizati sursa
Reply With Quote
  #118  
Vechi 07.02.2008, 22:16:26
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citad quasar
Citat:
Tot citind atatea topicuri cu sectele astea mi-au venit in minte urmatoarele: Caci nu se vor mantui toti cei ce Imi spun Doamne Doamne...nu va cunosc pe voi..scuzati ca nu am dat versetele dar...eu sunt un om mai inapoiat...
Eu am folosit expresia "Doamne, Doamne,..."...la mine te refereai cumva????Eu nici nu ma adresam asa lui Dumnezeu, era doar o expresie...nici macar nu sunt sigura pe credinta mea ca sa imi pun problema mantuirii macar, nu am aceasta pretentie...oricum, ideea era ca am folosit un cliseu, un fel de a zice, nici macar nu vorbeam cu Dumnezeu...:dozingoff:
Reply With Quote
  #119  
Vechi 09.10.2012, 01:04:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Cine vinde sau cumpara duminica, in loc sa mearga la biserica, la Sfanta Liturghie, nu va avea nici un spor, ci numai paguba! Asa spun Sfintii Parinti si eu cred ca asa e!” Parintele Teofil Badoiu.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.10.2012, 18:06:53
alexander228 alexander228 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2012
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Cine vinde sau cumpara duminica, in loc sa mearga la biserica, la Sfanta Liturghie, nu va avea nici un spor, ci numai paguba! Asa spun Sfintii Parinti si eu cred ca asa e!” Parintele Teofil Badoiu.
Si cu toate astea , majoritatea targurilor de la tara se numesc targ duminical. Asta pentru ca se tin duminica la ora la care preotul e in biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 08:46:27
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 02:11:17