Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2014, 01:59:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Cu mâine murdare

Avem o tara frumoasa, pe care sintem gata sa o transformam in groapa de gunoi. Strainii au descoperit la noi un teren propice pentru a-si depozita gratis deseurile, dar si pentru a face din asta un business de sute de milioane de euro. Prin toate vamile Romaniei, intra in tara mii de tone de deseuri, unele periculoase, pe care nu le verifica nimeni si care apoi sint aruncate la intamplare. Afacerea e atat de prospera, incat insasi mafia siciliana e banuita de implicare in acest import ilegal de gunoi.

http://inpremiera.antena3.ro/reporta...rdare-211.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2014, 08:02:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu ce spune antena 3, pentru că o evit, de ani buni, din cauza relei-credințe, a manipulării sistematice și a pervertirii românilor prin atragerea simpatiei lor față de corupți și corupție în general (sub toate aspectele), a ipocriziei – atunci când se arată îngrijorați pentru țară, în timp ce îi apără pe cei care o fură sistematic și promovează imoralitatea sub toate aspectele (și nu doar această televiziune).

Însă când e vorba de informații ca cea de mai sus, mă întreb: Este corect ca pentru toate mizeriile care se adună/întâmplă la noi cu proveniență externă să-i acuzăm în primul rând (sau doar) pe străini? Oare nu noi le permitem? Nu noi suntem cei cărora nu le pasă de țara lor, care sunt gata oricând să și-o vândă/murdărească pentru o mită mai mică sau mai mare? Dacă toate relele s-au născut în Occident, de ce acceptăm (și ne oferim) să fim groapa lor de gunoi?
Cred că toți ar trebui să ne întrebăm ce am face dacă am fi în situația de a primi mită pentru a face un compromis cu impact asupra celorlalți.

Last edited by N.Priceputu; 17.03.2014 at 08:49:01.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2014, 08:16:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

In mod clar,strainii nu pot face afaceri necurate in tara noastra daca nu au concursul unor oameni corupti care au puterea de partea lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde