Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.01.2011, 19:18:33
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o scurta ruga pt persoana mea

mi-a venit destul de greu sa ma hotarasc sa scriu postul asta, parte din orgoliu (ca sa vezi la ce cote ajunge uneori), parte datorita faptului ca oamenii cer in general aici ruga celorlalti atunci cand le sunt rudele bolnave sau cand le moare cineva...adica in situatii mult mai grave decat a mea....cert este ca am cazut in deznadejde si desi rational ma lupt cu aceasta stare fortele interioare sunt extrem de reduse...sunt convins ca daca cei care citesc threadul I-ar spune Lui cateva cuvinte in care sa il roage sa ma ajute as depasi incercarea asta mult mai repede.....va multumesc frumos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2011, 19:23:55
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Rugaciunea celorlalti ajuta foarte mult, dar e nevoie si de implicarea ta, cu cat ti se pare mai greu incearca sa te rogi mai cu ravna, e o ispita, e o incercare si trebuie sa te aduni. Deznadejdea duce la lucruri grave, increde-te in Maica Domnului, Mijlocitoarea noastra si te va ajuta sa treci cu bine orice obstacol.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.01.2011, 19:24:23
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
mi-a venit destul de greu sa ma hotarasc sa scriu postul asta, parte din orgoliu (ca sa vezi la ce cote ajunge uneori), parte datorita faptului ca oamenii cer in general aici ruga celorlalti atunci cand le sunt rudele bolnave sau cand le moare cineva...adica in situatii mult mai grave decat a mea....cert este ca am cazut in deznadejde si desi rational ma lupt cu aceasta stare fortele interioare sunt extrem de reduse...sunt convins ca daca cei care citesc threadul I-ar spune Lui cateva cuvinte in care sa il roage sa ma ajute as depasi incercarea asta mult mai repede.....va multumesc frumos.
Dumnezeu sa-ti ajute si sa-ti intareasca nadajdea, ca la Botez ai primit-o.Maica Domnului sa mijloceasca pentru tine!Amin.
Numai bine iti doresc:).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.01.2011, 19:25:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
mi-a venit destul de greu sa ma hotarasc sa scriu postul asta, parte din orgoliu (ca sa vezi la ce cote ajunge uneori), parte datorita faptului ca oamenii cer in general aici ruga celorlalti atunci cand le sunt rudele bolnave sau cand le moare cineva...adica in situatii mult mai grave decat a mea....cert este ca am cazut in deznadejde si desi rational ma lupt cu aceasta stare fortele interioare sunt extrem de reduse...sunt convins ca daca cei care citesc threadul I-ar spune Lui cateva cuvinte in care sa il roage sa ma ajute as depasi incercarea asta mult mai repede.....va multumesc frumos.
de ce ai cazut in deznadejde?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2011, 19:31:11
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ar fi indicat sa iti dai numele de botez
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2011, 19:46:46
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Numele de botez il cer si eu. Nu stiu,de vreo 3-4 zile si eu simt ca sunt la fel,nu stiu ce m-a apucat... Si pana mai inainte am fost prin oras. Doamne,mergeam cu masina si nici nu gandeam,abia realizam ca trebuie sa franez,eram mereu cu piciorul numai pe acceleratie,ca nebunu... Chiar am zis ca fac un accident,am zis doar "Doamne miluieste-ma" si am reusit sa evit Noroc cu o icoana pe parbriz,am trecut-o peste oglinda ca sa o vad mai bine. Ce vreti,ispite de la diavol,ca e clar ca nu-i mana lui Dumnezeu.

Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2011, 19:57:07
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Mda, si eu de cateva zile am o usoara stare de deznadejde. dar totul va trece, stiu sigur. diavolul nu sta degeaba niciodata, mereu lucreaza. spune-ne de ce ai cazut in deznadejde. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2011, 20:57:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citește Paraclisul Sf. Fecioare Maria pt. întristarea sufletului. Poate îți va mai plăcea și Psalmul 22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2011, 21:19:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
mi-a venit destul de greu sa ma hotarasc sa scriu postul asta, parte din orgoliu (ca sa vezi la ce cote ajunge uneori), parte datorita faptului ca oamenii cer in general aici ruga celorlalti atunci cand le sunt rudele bolnave sau cand le moare cineva...adica in situatii mult mai grave decat a mea....cert este ca am cazut in deznadejde si desi rational ma lupt cu aceasta stare fortele interioare sunt extrem de reduse...sunt convins ca daca cei care citesc threadul I-ar spune Lui cateva cuvinte in care sa il roage sa ma ajute as depasi incercarea asta mult mai repede.....va multumesc frumos.
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Numele de botez il cer si eu. Nu stiu,de vreo 3-4 zile si eu simt ca sunt la fel,nu stiu ce m-a apucat... Si pana mai inainte am fost prin oras. Doamne,mergeam cu masina si nici nu gandeam,abia realizam ca trebuie sa franez,eram mereu cu piciorul numai pe acceleratie,ca nebunu... Chiar am zis ca fac un accident,am zis doar "Doamne miluieste-ma" si am reusit sa evit Noroc cu o icoana pe parbriz,am trecut-o peste oglinda ca sa o vad mai bine. Ce vreti,ispite de la diavol,ca e clar ca nu-i mana lui Dumnezeu.

Domnul sa ne ajute!
Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mda, si eu de cateva zile am o usoara stare de deznadejde. dar totul va trece, stiu sigur. diavolul nu sta degeaba niciodata, mereu lucreaza. spune-ne de ce ai cazut in deznadejde. Doamne ajuta.
Maica Domnului sa va ocroteasca cu Sfantul Ei Acoperamant si sa va fereasca de tot raul din lume!Credeti cu toata fiinta in ajutorul Maicii Domnului si nu aveti teama de nimic.Maica Domnului striveste diavolul cu toate ispitele lui.Puneti-va nadejdea in puterea Ei si veti fi ocrotiti mereu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2011, 21:20:17
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile Scrisoare pentru tine

Crede în Bunul Dumnezeu! Dumnezeu lucreaza si astazi si face minunile Sale. Pentru diverse tulburari ale acestei vieti adesea mintea se suceste si ajungem sa nu mai credem în Dumnezeu, nu mai credem în ajutorul Lui. Cate minuni nu s-au facut si se fac prin sfintele biserici,prin preotii credinciosi, prin sfintele masluri, prin sfintele icoane, caci prin toate lucreaza Dumnezeu cu Harul Sau cel ceresc dar mult trebuie sa te rogi si tu caci ,apoi, acolo sus vor fi numai rugaciunile celorlalti dar ale tale, unde sunt?! Ni se arata destul de clar existenta lui Dumnezeu, sunt urme care nu pot fi negate; EL lucreaza prin oameni si cu oameni, lucreaza prin îngeri si cu îngeri; Crede în acest mare Dumnezeu Care nu-L PUTEM VEDEA CACI NU ESTE CU PUTINTA NOUA PACATOSILOR dar prin Nascatoarea de DUMNEZEU ni s-a aratat Dumnezeu întrupat ,ca sa ne arate ca la niste copilasi mici existenta Lui si sa ne încredinteze de puterea Lui. Cunoaste-l, crede, urmeaza-i si fa voia Lui! Adesea ne întrebam de ce Dumnezeu îngaduie ceva sau asa??!De ce? Tot pentru mintea slaba care se clatina si diavolul asteapta neîncetat sa-l urmezi în drum dar tu, sufletelule îmbraca-te cu toata armatura lui Dumnezeu ca sa ramai mereu în picioare. Ia pavaza credintei cu care poti sa învingi toate sagetile cele arzatoare ale vicleanului, ia coiful mantuirii si sabia Duhului care este Cuvantul lui Dumnezeu. FARA SABIA ACEASTA NU SE POT PURTA LUPTE SI BIRUINTE. Cand un om sufera, e trist sau s-a înbolnavit acesta are nevoie de a-si schimba hrana si de un tratament serios pentru a se reface. Tratamentul si hrana îl vom gasi în Cuvantul lui Dumnezeu. EL se îngrijeste de noi, ne cunoaste pe nume, cunoaste nevoile noastre, toate necazurile noastre si poate sa ne îndeplineasca toate dorintele noastre caci numele sau este si IUBIRE. EL S-a îngrijit de noi chiar de cand eram în pantecele maicii noastre si ne-a pregatit hrana trebuitoare ca sa crestem. Deci fii în legatura stransa cu EL, ALEARGA LA EL, si asteapta sa faca dreptate în suferintele tale, caci va face dar cand va voi EL, caci poate meritam sa ispasim vreo pedeapsa, ceva pacate; Poate gresesc ca scriu aceste randuri si cer scuze daca e asa, dar titlu m-a colpit; o rugaciune ptr pers ta si m-am gandit ca poate, pot sa-ti ridic moralul si poate poti lua hotarari de viitor, poate reusesti sa-ti vezi slabiciuni, nu stiu acelasi sange dumnezeiesc a curs pentru toti,mici si mari si nu am vrut sa raman un lemn nesimtitor dar mangaierea cea mai mare o gasesti tu însuti acolo sus,caci de acolo de sus ne vin toate. O masa avem cu totii-pamantul; un acoperis avem cu totii-cerul-; si o lumina avem cu totii-soarele- si -luna- ; Suntem datori sa ne iubim caci suntem copii al aceluiasi parinte, Tatal nostru ceresc dar înainte de toate voieste cunostinta de Dumnezeu mai mult decat arderile de tot. Cand omul traieste dupa duh,dupa suflet el îsi mentine demnitatea si se înalta la starea unui înger. Acesta este un lucru important care da valoare la toate celelalte fapte pe care le vom face. Nu te deznadajdui, mergi si ai încredere în Dumnezeu si ma voi ruga si eu ca Dumnezeu poate sa faca din uscat verde...te îmbratisez cu o dragoste crestineasca.pace si har.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 16:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 14:07:31
Rostiti o scurta rugaciune... Florin-Ionut Slujba inmormantarii 29 25.04.2010 01:25:50
o scurta privire 8NihilSineDeo9 Umanitare 3 14.03.2010 21:01:48