Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2013, 14:56:28
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Barsaumas cum sa bati ma un preot in altar?Cat de pagan trebuie sa fii,nu puteau sa se duca direct la Politie sau la superiorii lui?Suntem animale,pagani,sa se ajunga la asa ceva?Te duci in Casa Domnului sa te iei la omor?Nu zic ca acel staret nu o fi gresit si el dar nu suntem ma animale sa se ajunga la batai cu preoti in biserici.Este deja prea mult.
Ambele tabere imi provoaca greata, nu ai citit cu atentie. Insa de la un ieromonah se cere mai mult decit de la niste animale manelist-muncitoroid-capsunar-maneliste. Mult mai mult.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2013, 14:58:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Barsaumas cum sa bati ma un preot in altar?Cat de pagan trebuie sa fii,nu puteau sa se duca direct la Politie sau la superiorii lui?Suntem animale,pagani,sa se ajunga la asa ceva?Te duci in Casa Domnului sa te iei la omor?Nu zic ca acel staret nu o fi gresit si el dar nu suntem ma animale sa se ajunga la batai cu preoti in biserici.Este deja prea mult.
Am o banuiala ca acei "credinciosi" erau rromi. Dai acatist sa castigi la loto, daca nu castigi iei preotul la bataie. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2013, 15:17:23
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am o banuiala ca acei "credinciosi" erau rromi. Dai acatist sa castigi la loto, daca nu castigi iei preotul la bataie. :)
Ceva de tipul acesta,cu mici variatii :) Barsaumas tie,ca proaspat ortodox,nu ar trebui sa iti fie greata de un staret cu ceva vechime fara sa stii toate detaliile.Reactia lui,care te-a indignat pe tine,poate era direct proportionala cu durerea de a fi calcat in picioare cand a vrut sa ajute.Sau poate nu a reusit sa fie precum in Pateric dar in nici un caz nu te duci sa-l iei la bataie ca un animal.Si in nici un caz in biserica care nu este proprietatea personala a preotului ci este Casa Domnului.Sa fii sigur daca a gresit cum il vor judeca oamenii este floarea la ureche fata de judecata Domnului.Daca ne-ar judeca Dumnezeu pe fiecare strict dupa ce simtim fata de altii,sau ce le dorim...

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.09.2013 at 15:25:39.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.09.2013, 17:55:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei..ortodoxia nu se dobandeste asa usor cum se schimba o optiune pe un forum.. :)

Totusi, ii inteleg reactia.

Daca lucrurile stau cum par, oamenii astia, mai ales preoti fiind, fac ortodoxia de mare rusine si na...nu poti sa nu sari putin in sus cand vezi ca cineva calca in picioare ceva care iubesti intr-un fel sau altul.

Reclama la superiori? Politie? Poti fi sigur ca nu se rezolva nimic.
De ce? Simplu, nu sunt dovezi, preotul daca a facut ce a facut, a lucrat "curant".
Nu a facut contract unde sa specifice suma si serviciul & garantiile oferite.
Totul a fost verbal, banii fara chitanta, etc a profitat de naivitatea si increderea unor oameni.

Si sa nu uitam ca la mijloc e vorba de parinti cu copii - nu poti sa-ti bati joc de un copil (direct sau/si indirect) si parintele sa stea indiferent, sa sufere in taina, etc.

Adica sa fim seriosi, daca preotul nu e in stare sa fie preot, de ce credinciosul ar trebui sa fie credincios pana la ultima litera a legii?

Cine stie, poate asta s-ar putea clasifica ca si eveniment fericit, s-ar putea sa le mai taie unora apetitul pentru bani pe spinarea lui Dumnezeu.
Justitia divina are multe fetze, poate nu mereu greseste omul ca mai da o mana de ajutor in acest sens ba poate ca gestul de a nu o face in unele situatii ar putea fi un pacat.

In ceea ce priveste primul caz, e unul mult mai fericit.
Exista un proces, sunt martori, daca nu se pot eschiva de marturie si au frica de Dumnezeu, vom afla care este adevarul.

Nu stiu cum o fi prin alte parti, dar nu-mi prea imaginez un preot atat de sentimental pana la a fi pupacios cu femeile in semn de cordialitate, mai ales in Canada.
La rusi poate ca da dar altfel..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.09.2013 at 18:06:49.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.09.2013, 19:33:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai sa recapitulam putin faptele,cel putin asa cum le stim acum.Niste credinciosi,speriati de posibilitatea ca urmatorul lor copil sa aiba o afectiune similara cu cel dinaintea lui,vin la staret pt ca acesta,prin slujbele pe care urma sa le faca,impreuna cu rugaciuni si tot ce mai presupunea acest demers,sa incerce cumva sa obtina de la Dumnezeu nerepetarea situatiei cu primul copil.

Primul lucru care mi-a atras atentia in articol este faptul ca se vorbeste de ,,slujbe platite".Sincer habar nu am de asa ceva,de un fel de tarif al slujbelor de acest tip,personal nu am auzit asta la preotii ortodocsi pe care i-am cunoscut.Se intelege ca acel staret a stabilit cumva un pret al slujbelor.Apoi se spune ca staretul i-ar fi spus femeii de niste conditii pe care trebuia sa le indeplineasca,insa nu se spune ce anume si daca le-a indeplinit.Din articol ar cam reiesi ca nu le-a indeplinit dar nu se poate spune cu exactitate.Apoi,la fel de ciudat,staretul pare a garanta cumva vindecarea copilului,cel putin asa reiese din modul cum este scris articolul si asta este iarasi suspect pt ca un staret stie ca nu poate garanta asa ceva,voia lui Dumnezeu neputand fi garantata in acest mod.Foarte bizar.Apoi oamenii dau o anumita suma de bani prin intermediul acatistelor,nu se spune ca preotul ar fi cerut aceea suma,sau ca a stabilit-o ci ca ei au dat-o.Se poate imputa staretului ca ar fi primit-o dar daca este asa atunci este o problema generala pt ca in toate bisericile ortodoxe pe unde am intrat se dau bani in acest mod.Se poate spune ca a acceptat ce accepta mai toti preotii in acest mod,desi nu este o vina a lui ci eventual a sistemului in sine,nu ma pricep,aici voi stiti mai bine.

Copilul se naste cu malformatie si oamenii sunt nemultumiti.Nu se spune ca staretul nu si-a facut bine treaba ci practic ca Dumnezeu nu a implinit ruga lui,iarasi nu este vina lui ci doar eventual daca,desi nu putem spune sigur,a garantat fara dubii nasterea fara malformatia respectiva.Greu de pus un verdict,cert este ca oamenii respectiv,sau o mare parte a neamului lor,vin dupa staret in biserica sa-i ceara inapoi ,,investitia".Acesta se confrunta cu o situatie inedita si nu avem nici un detaliu despre cum a decurs dialogul sau ce si-au spus intre ei.Doar presupunem si asta nu este suficient.Apoi staretul este luat la bataie de ,,credinciosi'" si alergat prin altar.Cativa calugari incearca sa intervina in haosul creat si iese o bataie in toata regula.Din cele scrise nu reiese ca acel stret nu ar fi vrut o rezolvare pasnica,sau nu ar fi incercat,ci doar ca la un anumit moment totul a degenerat.Totul este rezolvat de politie cand deja se lasase cu vanatai.Cei care se considerau pagubiti se duc la politie sa reclame iar staretul cedeaza in fata camerelor si are un discurs mai putin ortodox sa spunem.Tinand cont de ce se intimplase reactia lui,daca nu de inteles poate fi cel putin explicabila.

Pana la urma,in lipsa tuturor datelor si a modului lejer ambiguu al relatarii din articol singurul aspect clar care ramine este finalul care,repet,desi poate fi judecat este de inteles in termeni umani.Se poate reprosa acestui om ca nu a fost precum sfintii dar pana si in Pateric daca va uitati au fost si avva si frati care s-au maniat,care au pedepsit sau care au judecat.Daca i-se reproseaza ca nu a fost un model atunci se poate spune ce spunea Arsenie Boca,cine vrea preoti buni sa-i creasca.Eu totusi cred,chiar si cu aceasta reactie de final discutabila,ca omul,cel putin la prima vedere a fost animat de intentii bune iar reactia lui,sub presiunea momentului,este cumva o reactie a unui om neobisnuit ce acest gen de situatie violenta si adusa in prim-planul televiziunilor. Concluzia de final,conform careia copilul ar fi iesit asa datorita pacatelor parintilor este o tema teologica care ma vazut-o des dezbatuta pe acest forum.Eu cred ca totul a degenerat cand aceea familie a cerut banii inapoi pe loc,acesta cred ca a spus ca nu are cum sa dea din fondurile manastirii,pe loc,niste bani dupa noua luni si atunci parintii,mai mult pentru bani decat pentru copil,au trecut la altercatie,este o ipoteza dar cred ca banii au jucat un rol important.De rentinut este faptul ca acel cuantum al banilor il stim din afirmatiile reclamantilor ,nu avem de unde sa stim daca este cel corect sau daca nu cumva acei oameni au adaugat putin la suma initiala,de acatiste,ca sa puna o ,,penalitate"pentru ,,nereusita".

Sunt foarte multe aspecte care nu le stim dar care pot influenta.Cert este ca Dumnezeu nu a considerat necesar ca voia Sa sa fie un fel de banca comerciala cu depozit la termen,un staret a fost alergat si batut prin altar si biserica,acum este anchetat pentru inselaciune iar acesta,in fata camerelor,a cedat nervos.Mie imi pare situatia din ,,12 oameni furiosi" :) ceva,desi pare evident,nu se leaga deloc.Ciudat,cu adevarat :)),este ca am ajuns ca eu protestant sa merge pe nevinovatia(cel putin partiala)a preotului iar voi ortodocsi pe condamnarea lui si intelegerea acelor ,,credinciosi"(sa bati un staret in altar este pacat mic,mijlociu,mare sau deja aghiuta te mangaie tandru pe crestet? :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.09.2013 at 19:42:15.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.09.2013, 19:51:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum sa va mai spun ceva,la noi prima regula este ,,verifica faptele si informatiile" :) Am cautat putin si in ziarele argesene evenimentul este prezentat asa:

,,Versiunea familiei Nicoară ne-a fost povestită de bunica nou-născutului, Carolina Nicoară, angajată la Parchetul de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeș. Potrivit acesteia, timp de nouă luni, nora și fiul ei au mers periodic la starețul Ioasaf, care le-ar fi promis că - dacă respectă rugăciunile și postul - vor aduce pe lume un copil normal și sănătos. Totul contra cost, că - deh! - minunile se rezolvă și cu bani, nu numai cu liturghii. 50 de milioane de lei vechi, susține bunica celor trei copii că a cheltuit familia Nicoară cu acatistele și liturghiile care în final s-au dovedit inutile, de vreme ce copilul s-a născut - asemeni surorilor sale - cu buză de iepure. „Slujbele au început când nora mea era deja însărcinată. Au făcut un obicei din a veni cu copiii la biserică, iar părintele Ioasaf i-a încredințat că aceste slujbe sunt de mare folos. Pe 15 septembrie, după ce copilul se născuse cu aceleași malformații și aveam nevoie de bani pentru intervenții chirurgicale, am ajuns la Cotmeana împreună cu copiii în speranța că vom sta de vorbă, pentru că la telefon părintele nu este de găsit. Când a văzut că copilul s-a născut cu același defect, le-a propus el să le dea o parte din bani înapoi, ca să se ducă cu copilul la doctor“, ne-a povestit Carolina Nicoară. Potrivit acesteia, deși discuția a fost la început una absolut normală, la un moment dat starețul Ioasaf și-ar fi ieșit din minți și nu s-a ferit chiar să dea cu pumnul: „Efectiv nu am avut timp de reacție. A început să dea cu pumnii și cu picioarele ba în altar, ba s-a repezit la noi. Norocul a fost că aveam copiii în brațe, că altfel nu știu ce se întâmpla“, a mai povestit femeia, care susține că atât ea, cât și soțul ei au fost loviți de înalta față bisericească, motiv pentru care a fost chemată poliția. Apariția oamenilor legii printre călugări și enoriași nu a potolit însă spiritele, pentru că – după cum declară Carolina Nicoară – starețul părea de nepotolit: „Cum a văzut că au venit polițiștii, a început să urle și să sară la noi cu pumnii. Nu am crezut niciodată că o față bisericească poate să facă așa de urât“, a concluzionat bunica. Imediat ce scandalul a fost cât de cât aplanat, iar nervii au fost potoliți cu agheazmă, Carolina și Anton Nicoară au depus la postul de poliție Cotmeana o plângere penală împotriva starețului. Mai mult, Carolina Nicoară a făcut și o plângere la Arhiepiscopia de Argeș și Muscel, adresată Înalt Preasfinției Sale Calinic."

Versiunea staretului: ,,Acuzat că a transformat biserica mănăstirii în ring de box, starețul de la Cotmeana, protosinghelul Ioasaf are propria variantă privind desfășurarea confruntării, susținând că el a fost victima, și nu agresorul. „În timpul slujbei, cinci inși au năvălit în biserică strigând cât îi ținea gura «Dați-ne banii înapoi!», din cauza scandalului provocat fiind nevoiți să întrerupem slujba. M-am oferit să le pun o vorbă bună la spital pentru a le fi operat copilul, însă au refuzat spunând că nu-și vor decât banii înapoi. În toiul îmbrâncelilor, mi-au rupt reverenda și au distrus o icoană a Maicii Domnului aflată la intrarea în altar. Unul dintre enoriașii nemulțumiți avea și un cuțitaș la el. În momentul în care a observat acest lucru, unul dintre călugări s-a speriat și a sunat la 112. După scandal, familia respectivă a continuat să ne hărțuiască cu telefoane date în toiul nopții. Între timp, am făcut și eu o plângere împotriva acestora, pentru tulburarea domiciliului și a slujbelor”, ne-a relatat starețul Mănăstirii Cotmeana versiunea sa privind conflictul cu enoriașii. Potrivit starețului Ioasaf, familia Nicoară ar fi exagerat prețul plătit pentru slujbele oficiate la mănăstire, susținând că n-ar fi vorba chiar de 50 de milioane, ci „doar” de 26 de milioane - după calculele domniei sale."

Cine este staretul Ioasaf? Este normal sa cauti date despre cel care sta in mijlocul scandalului pentru a incerca sa intelegi ce fel de om este,cele doua variante ale celor doua parti fiind complet opuse.Iata ce am gasit,puteti citi in postarea urmatoare.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.09.2013 at 19:58:56.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.09.2013, 19:52:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Staretul Ioasaf

,,In fiecare vineri, la sfantul Maslu, in curtea Manastirii Cotmeana e puhoi de lume. Neincapatoare, bisericuta veche lasa mai mult de jumatate din oameni afara. Rabdatori, credinciosii asculta glasul tunator al parintelui Ioasaf Boiciuc, asteptand Moliftele Sfantului Vasile si slujbele de exorcizare, despre care se spune ca ar fi fost deosebit de puternice. Stransi in jurul staretului, multi dintre ei tin in maini hainele bolnavilor ramasi acasa. Chiar daca nu prea vor sa vorbeasca, le ghiceste cu usurinta durerile: un copil paralitic, un frate macinat de boala, lasat fara speranta de catre doctori. Langa parintele stramtorat de lume si-a facut loc Elisabeta, o fata demonizata, care se zbate cumplit si striga cand si cand lucruri greu de inteles. Moliftele ii intetesc zbuciumul ("Piei, fugi, pleaca!"), apoi, brusc, fata se linisteste. Asculta in genunchi si se roaga soptit sub patrafir. Pare un alt om, dar undeva, in adanc, lupta continua. Oamenii nu se feresc. Fiecare isi vede de necazul lui. Unii sunt veniti pentru prima oara. Altii se poarta ca niste obisnuiti ai locului. Nu-i mai impresioneaza nimic. Il pandesc pe parinte intr-un moment de tihna, pentru a-i cere un sfat sau pentru a-i multumi. Vasilica Ionete din Valcea crede ca are cununia legata. E convinsa ca vecina ei a facut farmece cu legatura de la mort si de atunci, viata ei a devenit un pustiu. Sofia Flieras din Hateg s-a trezit cu copilul omorat in fata casei de o masina care a fugit de la locul accidentului. Indurerata peste masura, femeia a venit 40 de vineri la rand la slujbele parintelui si, brusc, soferul ucigas i-a trimis scrisoare. Nu mai putea rabda. Avea cosmaruri groaznice, nu mai putea trai, fara sa-si marturiseasca fapta.
Cand bland, cand aspru, parintele gaseste pentru fiecare o vorba de leac, un sfat, o alinare, neuitand sa le reaminteasca tuturor ca vindecarea vine de la Dumnezeu. "Ajuta-ma sa te ajut. Degeaba ma rog cu calugarii mei, daca tu nu te rogi pentru tine. Tu iti cunosti cel mai bine durerea."Desi e trecut mult peste ora pranzului, parintele Ioasaf ramane in mijlocul credinciosilor. E multa suferinta in jur. Prea multa, cateodata, chiar si pentru un calugar intarit in rugaciune si post.

In lumea monahala, slujbele de exorcizare nu sunt vazute cu ochi buni. Desi nimeni nu le interzice, ele fiind canonice si dupa pravila, Moliftele Sfantului Vasile si toate celelalte rugaciuni ajutatoare ascund primejdii grele, de nerostit. Nu oricui ii este dat sa declare razboi satanei, sa-si incerce puterile cu stapanul intunericului. Trebuie, la randul tau, sa fii intarit, curat si smerit, cu viata inalta. Altfel, cel care rosteste Moliftele poate trai rataciri si ispite cumplite. Parintele Ioasaf cunoaste prea bine pretul acestor puternice rugaciuni. In urma cu doi ani, de pilda, a permis unui calugar mai tanar sa spuna in locul lui rugaciunea. Imediat, l-a cuprins o mare tulburare a sufletului, incat tanarul monah a parasit manastirea fara nici o explicatie, s-a intors in lume, s-a casatorit, pierzandu-si intr-o clipa toata agoniseala lui duhovniceasca.

Nici parintele nu a fost ocolit de ispite. Dupa cum singur recunoaste, de doua ori vrajmasul a vrut sa-l scoata din manastire. "Mi se intamplau lucruri ciudate" - spune intr-un moment de ragaz, dupa ce cu greu l-am smuls din mijlocul multimii. "De pilda, plangeam inexplicabil, fara motiv, ore in sir. Mi se intampla sa ma trezesc, tot fara motiv, cazut in genunchi, in timp ce sufletul imi era cuprins de o tristete fara leac. Simteam indemnul sa plec, sa las totul balta, dar n-am cedat si, rugandu-ma fara incetare, am primit ajutor de la Maica Domnului. Nu numai ca m-am intarit, dar mi s-a aratat si semn dumnezeiesc, cand cerul parca s-a deschis si, printre stele nenumarate, in toate culorile curcubeului, a aparut chipul Maicii Domnului. La vederea ei, am simtit o bucurie fara seaman, incat, fara sa mai stau pe ganduri, am facut legamant pe loc: sa nu parasesc niciodata Manastirea Cotmeana. Aici sa fiu ingropat."

Pentru slujbele grele pe care le face, parintele Ioasaf posteste aspru si rosteste neincetat rugaciunea lui Iisus. Nici un dar nu este dat de Dumnezeu pentru totdeauna. Trebuie sa lupti necontenit sa-l meriti. Cei care uita acest lucru si continua Moliftele se trezesc in rapa sau in padure, despuiati, batjocoriti de diavol sau, si mai rau, se arunca in fata trenului, luandu-si viata intr-o sminteala de-o clipa. Razboiul nevazut cu cel rau nu are odihna, ducandu-se dupa toate regulile unei lupte pe viata si pe moarte: cu arma crucii, cu sacrificii. Cu post si rugaciune.

In acest punct, parintele este neinduplecat. Traitor o vreme la Manastirea Cernica si avandu-l ca model pe parintele Ilarion Argatu, care stia Moliftele pe de rost, rostindu-le chiar in scurtele lui momente de atipire, parintele Ioasaf da canon aspru credinciosilor. Ca orice medic iscusit, nu se pierde in jumatati de masura. Diavolul are o putere teribila. De-a lungul anilor, parintele a vazut destule, unele intamplari cutremurandu-l si acum. In veci nu o sa-l uite pe Tudorel Gheorghe din Valcea, un posedat caruia vecinii ii faceau farmece. "Cand se apropiau Moliftele, urla si se zbatea ca un nebun. Paisprezece oameni abia il stapaneau si sarmanul facea atat de urat, incat plangea toata lumea din biserica de mila lui. Dupa mai multe sfinte Masluri si Molifte, s-a linistit. Se intampla, insa, ca, de cate ori se intorcea acasa, starile lui demonice reveneau. Asta insemna ca vrajile care i se faceau acasa erau deosebit de puternice. Trebuia sa-i sfintesc locuinta, sa fac exorcizari si acolo. Mare mi-a fost mirarea sa vad la sfarsitul slujbei ca dintr-un colt a tasnit un fulger teribil, inspaimantator, si in clipa imediat urmatoare, gospodaria vecinei, cea care umbla cu vraji, s-a mistuit intr-un incendiu pe care nimeni, nici pompierii, nu au reusit sa-l stinga."

Parintele are ce povesti. Sub ochii lui s-au implinit nenumarate minuni: Ionel din Semara-Arges, demonizat; Elena din Domnesti, careia i se faceau farmece cu sarpe; Vasile Lungu din Sibiu, paralizat de mai multi ani - toti s-au pus pe picioare, toti si-au gasit la Cotmeana sanatatea mult ravnita. Tot la Cotmeana, Petre Ticala din Viseu, Sabina Ion din Bucuresti, deopotriva cu multi altii au gasit dezlegare in zamislire de prunc si nu intamplator, drept multumire, au pus baietilor nascuti in familia lor numele Ioasaf. "Si, totusi", spune parintele, "din toate vindecarile, cea mai impresionanta a fost a unui baiat de 18 ani, din Bucuresti. Il chema Ionut Tudor si, avand o tumoare pe creier, medicii nu-i mai dadeau decat doua saptamani de viata. La Cotmeana l-a adus bunica lui, ca o ultima si disperata incercare. A ramas cu el in manastire si, dupa 40 de Masluri, a inceput sa se intremeze. Desi se retrasese de la scoala, nu a renuntat. A terminat liceul, a luat bacalaureatul cu 10, a plecat cu o bursa in Franta, la Sorbona, si acum imi scrie ca se casatoreste si ar vrea sa-i dau binecuvantarea. Sunt lucruri pe care nu se cuvine a le trambita la colt de strada. Daca amintesc aceste cazuri, o fac pentru a-i intari pe cei cazuti in disperare. Dau marturie si raspund pentru ceea ce spun: la Dumnezeu toate sunt cu putinta. Important e sa avem credinta, fie ea si cat un bob de mustar. Credinta ne vindeca. Icoanele si slujba preoteasca doar ajuta, netezesc calea."

Poate ca unii considera vrajile si blestemele simple superstitii. Cum spun Sfintii Parinti, marea viclenie a diavolului este sa te faca sa nu crezi ca exista. Scopul lui e sa-ti adoarma vigilenta, sa cazi in lenevie, sa nu te aperi. Parintele Ioasaf ofteaza. Nicicand nu au fost la noi atatea descantece si vraji, ghicitori si magie alba. Ce se intampla, de fapt? De ce presa da numele si adresa vrajitoarelor? De ce la televiziune sunt invitate mereu Mama Omida, Mama Ioana? In mai toate reportajele vezi ca vrajitoarele descanta cu agheasma, tinand in mana crucea. Alaturi sta sarpele, creierul de caine si cate alte asemenea sminteli. Cum poti scoate raul prin rau? Tot ce este amestec nu e de la Dumnezeu. Parintele nu e un naiv. Stie ca vrajitoarele vin la manastire ades, pandind un moment de neatentie a preotului pentru a-i fura metania sau o bucata de vesmant. Odata a prins doua vrajitoare care incercau sa smulga cateva aschii din icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, odorul cel mai de pret al Manastirii Cotmeana. S-au inmultit vrajile si blestemele. A sporit ca niciodata raul, invidia si lacomia. Asta se vede cu ochiul liber si dintr-un loc ferit si rupt de lume, cum este Cotmeana. Parintele nu vorbeste din auzite. S-a judecat cu localnicii care ocupasera in mod abuziv pamantul manastirii. Cineva i-a furat cheresteaua si parte din materialele de constructii. Sigur ca nu le-a mers bine faptasilor, nu au apucat sa se bucure de lucrul furat, dar intamplarea in sine nu te poate lasa indiferent. Ceva s-a stricat in sufletul nostru. Ne consideram crestini, dar suntem doar cu vorba. Faptele noastre spun altceva. "Ne lipseste smerenia si rabdarea. Ne lipseste saracia de buna voie, dragostea si mila fata de aproapele. Pe ura si pe invidie nu poti construi nimic." Ingandurat, parintele tace si se indreapta spre multimea care il asteptase rabdatoare. Cu totii vor cuvant si alinare. Glasul lui se aude din nou, puternic, reverberat."

Daca acesta este omul implicat voi credeti ca ar fi fost capabil de ceea ce este acuzat,sau este poate altceva la mijloc,poate facand parte din razboiul dintre cele vazute si nevazute?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2013, 20:03:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu unul nici măcar n-aveam nevoie să citesc asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2013, 21:02:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Analizand toate datele inclin sa am ceea ce in limbaj juridic s-ar incadra la ,,reasonable doubt"cu privire la posibila vinovatie a acestui slujitor al lui Dumnezeu.O alta poveste,cu alte implicatii,pare a sta in spatele realitatii vazute si ,paradoxal poate pt multi,tocmai aceea realitate nevazuta ar da sens realitatii vazute plina de neclaritati si contradictii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2013, 21:39:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La noi nu ține cu îndoiala. E clar că popa-i un nenorocit spărgar, îmbuibat și pus pe căpătuială.

Sau nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde