Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2007, 12:48:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sigur ca poti merge Irina. Dupa invatatura ortodoxa, prin Taina Maslului se impartaseste harul care vindeca bolile trupesti si sufletesti si se iarta pacatele (Marturisirea ortodoxa I, 119) : "Rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica si de va fi facut pacate se vor ierta lui" (Iacov 5, 15). Este adevarat ca Biserica romano-catolica a socotit Taina maslului o ceremonie administrata celor aproape de moarte, numai pentru intarirea sufletului in momentele agoniei. De aici si denumirea de ungerea cea mai de pe urma, data acestei Taine. Dar practica aceasta, privind Taina sfantului maslu, este departe de practica apostolica, potrivit invataturii Bisericii Ortodoxe. Sfantul Iacov vorbeste despre bolnavi in general si nu numai despre cei grav bolnavi, aratand ca maslul nu este savarsit in vederea sfarsitului apropiat, ci pentru vindecarea bolnavului : "Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav, si Domnul il va ridica" (Iacov, 5, 15), de aceea este nevoie de spovedanie si de Sfanta impartasanie : "Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua cea de apoi" (Ioan 6, 54 si 58). Iar din punct de vedere psihologic, Taina sfantului maslu, administrandu-se numai celor greu bolnavi si stiindu-se ca ea este o pregatire pentru moarte, in loc sa linisteasca si sa intareasca, mai mult ii tulbura pe cei bolnavi.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.11.2007, 13:58:54
viorela viorela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
preotul chiar daca are pacate ori cat de mari ar fi tot are HAR.iar maslul conteaza si cu ce credinta te duci ca te vindeci,daca nu crezi dar te duci sa te vindece cum vrei sa lucreze Dumnezeu.nu stiu citate dar poate ma ajuta cineva si il da undeva se spune ca daca ai credinta cat un bob de mustar poti sa munti si munti,deci problema e credinta.eu in viata mea au fost momente in care am crezut si s-au indeplinit unele lucruri duhovnicesti sa fie ele,si chiar rog pe cei care au crezut si s-au indeplinit unele lucruri cu ajutorul lui Dumnezeu sa le numeasca ca si ceilalti sa vada ca credinta ne lipseste si nu harul din preoti,caci acela exista oricat ar fi de pacatos preotul.de exp daca te blestema un preot care poate fi betiv fumator etc,blestemul se prinde din cauza harul chiar daca la judecata de apoi acel preot va da raspuns in fata lui Dumnezeu pt asta pt ca e un pacat.
- ^Trebuie sa-ti alegi preotul (preotii) sa ai incredere in el. in aceassta lume si in acest moment exista putini preoti cu har. Daca vrei i-ti recomand eu unul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.12.2007, 13:54:45
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Draga Irina, sigur ca poti sa participi la taina Sf.Maslu, dar ca sa ti gasesti linistea trebue mai intai sa te spovedesti si sa te impartasesti si intradevar conteaza sa mergi la un preot cu har de la Dumnezeu, adica sa simti si tu ca Dumnezeu e cu parintele respectiv , prin felul cum te sfatuieste , iar taina Sf. Maslu fiind savarsita de acesta alaturi de credinta ta si nadejdea in Dumnezeu si Sf.Feciaoara te va ajuta sa ti gasesti linistea.
Nu trebue sa mergi la maslu numai daca esti bolnav.Poti sa mergi si pentru linistea sufletului.
Eu am fost bolnava, am participat si la maslu la Biserica, dar nu am simtit efectul de a mi face bine, de a ma intarii atat sufleteste cat si trupeste decat dupa ce am fost la parintele (pe care l-am intalnit dupa ce am rugat-o pe Maicuta Sfanta si pe Fiul Domnului )si care acuma este parintele duhovnic care ma sfatuieste si ma indruma .
Atunci cand rugaciunea Maslului mi-a fost facuta de acest parinte desii credinta mea nu era foarte puternica atunci, eram mai mult in deznadeze , m-a ajutat foarte mult.
Chiar in timpul rugaciunii si dupa aceasta am simtit o stare mai pozitiva iar dupa ce am inceput sa folosesc uleiul si faina sfintita am simtit cum ma intaream.
Desii sunt si eu un om pacatos si nu am meritat , Dumnezeu m-a ajutat ca a mijlocit parintele pt mine si m-a ajutat sa mi mai intaresc credinta.
Pentru aceasta si pt tot ajutorul ii multumesc in 1 rand la Dumnezeu si la Sf: Fecioara, apoi Parintelui duhovnic, ca a mijlocit pt.mine si il rog sa ma ierte de toate supararile care i le-am pricinuit.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2007, 15:31:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
am si eu o intrebare. am auzit ca la sf maslu vin oamenii care au pacatuit foarte foarte greu sau sunt posedati etc. dar eu de ex nu pot zice ca am ucis pe cineva sau am fost la misa cum am auzit de o femeie care s-a lasat de misa si prin sf maslu post rugaciune etc s-a linistit sufleteste. am pacate , poate nu atat de grave dar sunt multe si mi-au intunecat sufletul. pot sa ma duc si eu la sf maslu ? se pot duce si oamenii care au necazuri, sunt tristi sau pur si simplu vor sa se curateasca ?
Eu merg la maslu in fiecare vineri si ma simt f.bine ,nu neaparat pt.sanatate ci pentru a ma intari si a ne feri de cele rele ,pentru sufletul nostru si al celor din familie.
Slujba Sf.Maslu vindeca daca participi de cel putin 7 ori la rind ,si toti cei din familie duc o viata duhovniceasca ,post ,spovedanie ,impartasanie.
Bineinteles ca si cel bolnav trebuie sa se roage si sa se spovedeasca.Asa ne-a spus parintele si si a mai spus ca rezultatele se vad ,chiar daca nu imediat.
Un preot spunea undeva ,am citit ,ca pentru multi din cei care merg la maslu si sunt sanatosi ,prin participarea la aceasta slujba se previne aparitia unor boli.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2007, 16:28:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu uitam ca prin Taina Sfantului Maslu se impartaseste credinciosului pe langa harul tamaduirii, intarirea su*fleteasca si iertarea pacatelor. Daca suntem sanatosi, sa multumim Domnului pentru acest lucru. Eu zic sa participam cat mai des la aceasta taina, caci prin ea primim si iertarea pacatelor. Iar daca putem spune ca suntem sanatosi si nu avem nevoie de aceasta taina, nu putem spune ca suntem fara de pacate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2007, 20:22:16
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Am uitat sa adaog cateva cuvinte.
Irina, sa nu intelegi gresit ce ti am scirs mai jos.....
Participarea la Sf. Maslu si in cadrul Bisericii normal ca te ajuta f- mult si sufleteste si trupeste, dar e mult mai bine , pentru a -ti gasii linistea , pe langa particparea la Sf. Maslu sa mergi la Parintele Duhovnic sa te spovedesti si sa te impartasesti. Si poate sa iti faca si acesta rugaciunile Sf. Maslu dar asta nu inseamna ca nu poti participa si la Biserica la Sf.Maslu.
Astfel vei simti schimbarea ce o astepti, parerea mea.
Dumnezeu sa ti ajute sa ti gasesti linistea sufleteasca.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2007, 21:30:30
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

azi am fost pentru prima data la sf maslu. nu pot zice ca a fost ceva prea deosebit, de fpt da, a fost. dar din pacate eu inca nu m-am spovedit si am sufletul plin de pacate si de pasuri. am si plans azi. dar ce folos pt ca eu m-am dus la sf maslu inainte sa ma spovedesc. este minunat acolo in sensul ca se citeste din sf scriptura de 7 ori si se spun rugaciuni. dar trebuie sa recunosc ca eram atenta cand se citea sf scriptura dar, la rugaciuni, nusj cum pierdeam firul si mintea mea era in alte parti.si ma rugam la Dumnezeu sa ma ajute sa fiu atenta la rugaciune. era si foarte multa lume si galagie, nusj...probabail si asta a f de vina, pt ca au f atatea miscari bruste in jurul meu, iar eu fiind slaba ma uitam cand in stanga , cand in dreapta. si ceilalti faceau la fel. dar as fi vrut sa simt ceva in mine, si acum imi vine sa plang cand comentez aici la topic. pt ca voiam sa simt ceva nespus, sa simt nusj...ca m-am curatzat . si nu simt. in loc sa fiu fericita imi vine sa plang : ((((((
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2007, 21:41:55
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

si acum nu plang de fericire, ci de tristete pt ca sufletul meu este apasat, nu mai zic ca nici macar nu am duhovnic pt ca m-am mutat in alta localitate si de cand m-am mutat nu mi-am gasit alt preot duhovnic pt ca nu ma mai pot duce la cel din orasul de unde am plecat. si am zis azi ma voi duce la maslu. poate ca am privit sf maslu ca pe ceva prea extraordinar, am crezut ca imi va ierta pacatele, dar cred ca fara spovedanie ma duc degeaba la sf maslu. si mai si plang ca aiurita, m-am dus acolo ca sa stau acolo in coltz retras. as fi vrut sa fie mai multa liniste, nu vreau sa judec pe nimeni dar era multa galagie, slujba incepuse si lumea punea ulei si de-ale gurii pe masa. ce sa aud prin fosniturile alea ? sa ma ierte Dumnezeu dar nu am putut fi atenta mereu. si acum imi pare rau si plang pt ca nu am fost atenta, poate ar trebui data viitoare sa stau mai in fatza, nu in spate unde e galagie. si eu nu m-am rugat destul la Dumnezeu sa imi atraga atentia numai asupra Lui, ca poate daca eram obisnuita cu rugaciunea in Biserica, nu ma mai deranja zgomotul, nici nu auzeam. duminica asta a f prima data cand m-am dus si eu la slujba in noul oras si am stat de la capat la coada. dar parca a f si liniste asa, pt ca am f mai atenta atunci. unul din preoti fiind mai batran...nu prea i se auzea vocea. de fpt de f mult tp nu am mai f la slujba in general, la sf liturghie, nu mai zic de sarbatori. "intalnirea " cu primul maslu la care a asista in viatza mea sa fi fost oare un esec ? pun pariu ca numai din vina ma. cam atat am impartasit despre prima mea experienta pe tema asta. nu vreau sa smintesc pe nimeni, dar dati-mi va rog sfaturi ce sa fac sa simt cu adevarat farmecul sf maslu pt ca nu vreau sa renuntz, vreau sa ma mai duc, poate poate data viitoare voi simtit acea senzatie incomparabila de fericire launtrica. iertati-mi daca am zis ceva deranjant. sunt o mare pacatoasa. am avut vointza sa ma duc acolo pt ca de obicei mi-e lene sa ma duc la slujbe dar azi mi-am pus cu tot dinadinsul sa ma duc. si m-am dus. dar fericirea aceea...curatirea aceea. oare este sau nu la mine ? este si oare nu o simt eu in mine ? : (((( iertati-ma ca am scris atat de multa dar voiam sa ma descarc . iertare : (((
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2007, 21:46:25
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

eu cred ca are mare putere sf maslu dar cred ca pacatele mele sunt asa de multe si de grele ca nu s-a simtit si asupra mea ( nu m-am mai spovedit de mai bine de un an si s-au adunat prea multe ). eu cred ca are efect asupra credinciosului. dar eu nusj cat sunt de credincioasa sa il simt cu adevarat. acum m-as intoarce in biserica sa plang dar ce folos. fericiti cei ce simt cu adevarat efectul sf maslu pt ca stiu ca exista ! dar nu si asupra mea, cel putin eu nu am simtit. vai mie, sa ma ierte Dumnezeu. sa ma ajute data viitoare sa fie bine : ((((((
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2007, 21:57:03
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de serb_crina
Draga Irina, sigur ca poti sa participi la taina Sf.Maslu, dar ca sa ti gasesti linistea trebue mai intai sa te spovedesti si sa te impartasesti si intradevar conteaza sa mergi la un preot cu har de la Dumnezeu, adica sa simti si tu ca Dumnezeu e cu parintele respectiv , prin felul cum te sfatuieste , iar taina Sf. Maslu fiind savarsita de acesta alaturi de credinta ta si nadejdea in Dumnezeu si Sf.Feciaoara te va ajuta sa ti gasesti linistea.
Nu trebue sa mergi la maslu numai daca esti bolnav.Poti sa mergi si pentru linistea sufletului.
Eu am fost bolnava, am participat si la maslu la Biserica, dar nu am simtit efectul de a mi face bine, de a ma intarii atat sufleteste cat si trupeste decat dupa ce am fost la parintele (pe care l-am intalnit dupa ce am rugat-o pe Maicuta Sfanta si pe Fiul Domnului )si care acuma este parintele duhovnic care ma sfatuieste si ma indruma .
Atunci cand rugaciunea Maslului mi-a fost facuta de acest parinte desii credinta mea nu era foarte puternica atunci, eram mai mult in deznadeze , m-a ajutat foarte mult.
Chiar in timpul rugaciunii si dupa aceasta am simtit o stare mai pozitiva iar dupa ce am inceput sa folosesc uleiul si faina sfintita am simtit cum ma intaream.
Desii sunt si eu un om pacatos si nu am meritat , Dumnezeu m-a ajutat ca a mijlocit parintele pt mine si m-a ajutat sa mi mai intaresc credinta.
Pentru aceasta si pt tot ajutorul ii multumesc in 1 rand la Dumnezeu si la Sf: Fecioara, apoi Parintelui duhovnic, ca a mijlocit pt.mine si il rog sa ma ierte de toate supararile care i le-am pricinuit.
Doamne ajuta.
probabail ai dreptate. de-asta nu am simtit. de fpt am simtit ceva. stii cand? acum cand am plans si am regretat :( . am simtit in mine ceva...poate ca totusi nu m-am dus degeaba. poate ca Dumnezeu ma iarta. poate ca trebuie sa fac mai mult de atat ca sa ma usurez sufleteste
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 03.08.2012 00:13:27
Lumanarile de la maslu adina30 Maslul 11 19.03.2011 22:52:31
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 21:02:37
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 15:18:43
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39