Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2011, 15:47:13
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Iertati-mi va rog indignarea, dar nu inteleg pentru ce vrea mireasa o sfanta taina daca nu vrea sa aiba de-a face cu Daruitorul tainelor, ci doar cu cei ce se ocupa doar cu partea vizibila, ritualica a lor?
Pai este foarte simplu. Este o traditie, pe care multi o vor facuta chiar "dezbracata" de caracterul religios, pentru ca "asa trebuie", "asa se face", "asa e frumos", "sa fim in randul lumii" etc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2011, 16:35:46
alecram alecram is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Mesaje: 4
Implicit

multumesc de promptitudine si de raspunsuri.
Mirii sunt din familie, de aceea sunt asa de necajita. Am cautat eu sa ii conving ca nu e bine ce fac, am incercat sa le explic ce inseamna casatoria si ca nu poate exista fara botez.
Incerc totusi sa inteleg: preotii nu verifica lucrurile acestea? la oras merg casatoriile pe banda rulanta? trebuie sa precizen ca in momentul in care au anuntat casatoria la biserica nu i-a itrebat nimeni daca sunt crestini ortodoxsi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2011, 16:39:50
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca dai un "search" pe google vei vedea:
Actele necesare sunt:

- certificatul de casatorie civila
- adeverinta de Botez (in cazul in care una din parti nu face parte din parohia unde se va savarsi Cununia).

Asa ca poti sa le spui sa nu-si faca iluzii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2011, 16:44:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

din pacate Marcela, intr-adevar la oras casatoriile cam merg pe banda rulanta iar preotii nu mai solicita certificate de botez si nici nu intreaba (asa cum ai spus si tu) daca cei doi miri sunt crestini ortodocsi

eu cred ca daca ai cunostiinta care este biserica la care se va oficia cununia ai putea sa mergi sa vorbesti cu preotul de acolo si sa-i spui despre asta. Poti sa-l rogi pe dansul sa nu spuna nimanui din familie cine l-a informat ci doar sa discute cu mirii, le poti da un nr. de telefon sa-i contacteze. Preotul va spune ulterior ca cineva l-a instiintat despre aceasta si ca tine sa verifice ce i s-a spus. Nu este obligat sa divulge identitatea persoanei.

Nu trebuie sa consideri ca faci ceva gresit. Mai gresit este, cred eu, in fata Lui Dumnezeu sa te faci partasa la asa ceva.

Si intre timp, poti sa te rogi pentru cei doi sa-i lumineze Dumnezeu si sa inteleaga ca ceea ce vor sa faca nu este corect.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2011, 16:47:22
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Daca dai un "search" pe google vei vedea:
Actele necesare sunt:

- certificatul de casatorie civila
- adeverinta de Botez (in cazul in care una din parti nu face parte din parohia unde se va savarsi Cununia).

Asa ca poti sa le spui sa nu-si faca iluzii.
La Reine, urmeaza sa ma casatoresc si am fost sa vorbesc cu preotul care va oficia cununia.

Mentionez ca preotul nu ma cunoaste, nu fac parte din parohia dansului.
Ne-a spus ca trebuie sa venim doar cu certificatele de casatorie civila.

Dansul este duhovnicul viitorului meu sot, pe el il cunoaste dar pe mine nu. Daca eu nu as fi botezata nu ar avea de unde sa stie.

Plus de asta, cati dintre cei de astazi mai au certificatele de botez? Eu nu il am. Intentionez de multa vreme sa ma duc sa-l cer de la biserica unde am fost botezata dar.... stiu ca e un lucru uimitor, f putini dintre cei din familia mea s-au aratat dispusi sa-mi explice unde este acea biserica. Iar eu nu am de unde sa stiu, caci nu este posibil sa-mi amintesc unde am fost botezata la cateva luni.

Celor din familia mea nu le pasa de lucrurile acestea asa ca nu au cerut certificatul meu de botez.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2011, 16:56:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Plus de asta, cati dintre cei de astazi mai au certificatele de botez? Eu nu il am.
Cred că e suficientă o discuție cu preotul. El trebuie să se asigure că persoana care vrea să se căsătorească este botezată și trebuie să-i fie de ajuns simpla mărturie. Dacă acela minte, îi minte lui Dumnezeu și o face pe propria răspundere. Ce folos ai să te duci la preot, să te cununi, să te spovedești, dacă minți? Nu-ți va folosi la nimic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2011, 17:03:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că e suficientă o discuție cu preotul. El trebuie să se asigure că persoana care vrea să se căsătorească este botezată și trebuie să-i fie de ajuns simpla mărturie. Dacă acela minte, îi minte lui Dumnezeu și o face pe propria răspundere. Ce folos ai să te duci la preot, să te cununi, să te spovedești, dacă minți? Nu-ți va folosi la nimic.
In cazul meu sunt de acord cu cele de mai sus. Parintele care ne va cununa pe noi stie deja despre mine ca sunt ortodoxa din marturia mea, desi nu mi-a cerut-o dar... ce sa zic, atunci cand ne-am cunoscut era de Inaltare si l-am salutat cu Iisus s-a inaltat, eu la fiecare cuvant de-al dansului spuneam Doamne ajuta si Amin, asa cum fac de fiecare data cand vorbesc mai ales cu un preot, am discutat despre data cununiei noastre si m-a intrebat de ce am ales acea zi si i-am raspuns ca ne vom cununa pe 1 octombrie pentru ca ne dorim sa ne fie casnicia ocrotita de Sfantul Acoperamant al Maicii Domnului.... avea suficiente "dovezi" ca sa-si dea seama ca nu sunt vreo "impostoare" intr-ale credintei.
Dar sunt si preoti care nu discuta, nu intreaba ci doar cununa pe banda rulanta, si atunci, in cazul din acest topic eu consider ca este de datoria Marcelei sa spuna ceea ce stie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.06.2011, 17:11:37
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Pai este foarte simplu. Este o traditie, pe care multi o vor facuta chiar "dezbracata" de caracterul religios, pentru ca "asa trebuie", "asa se face", "asa e frumos", "sa fim in randul lumii" etc.



Stiu ca unii fac cununia la biserica doar de ochii lumii, dar macar au fost botezati, adica au primit vesmantul alb al Botezului iar prin cununie, au primit si coroana imparateasca.

Faptul ca prin pacate isi murdaresc din nou vesmantul de la Botez e cu totul altceva in cazul celor deja botezati. Acesta poate fi oricand dus la curatat, adica tot la Biserica , la sectia “curatatorie duhovniceasca a vesmantului de la Botez”, sau pe limba ortodoxa - “Spovedanie”.

In cazul unei persoane care nu vrea sa se boteze , ci doar sa se cunune religios, nu inteleg de ce ar vrea cineva doar coroana de printesa dar nu si vesmantul ?

De fapt, nu-i greu de observat.... necredinta, ignoranta, impostura, sfidare, slava desarta de ochii lumii, interese materiale si altele.

Tocmai de aceea a lasat Hristos slujitori ai Sfintelor Taine ca nu cumva sa dea buzna toti neavenitii si ignorantii, fara o minima catehizare si care habar n-au cu ce se mananca Sfintele Taine.

Am convingerea ca preotii aceia stiu ce au de facut, plus ca inainte de eveniment, ei anunta la sfarsitul Sf. Liturgii, 3 duminici la rand intentia celor 2 de a se cununa.

Scopul acestor “vestiri” (asa se cheama) e tocmai de a aduce la cunostinta celorlalti membri ai comunitatii intentia celor care vor sa primeasca aceasta sfanta taina.

Cu ocazia asta, preotul solicita enoriasilor care cunosc vreun impediment prin care cei doi nu pot fi cununati, sa il anunte si pe el.

Sunt de ex. cazuri in care, cei doi miri s-ar putea sa fie frati sau rude, dar separati inca de cand erau bebelusi , fara ca ei sa stie sau vreunul din ei sa fie poligam sau mai stiu eu ce impedimente.

Asa incat , cei care cunosc impedimente, au obligatia de a anunta din timp preotul. Oricum, trebuie sa duca si certificatul de botez, oricum, normal ar fi ca mirii sa se spovedeasca inainte.

Indignarea mea ramane. Mireasa nu-L vrea pe Hristos, dar ca sa se vada maritata si cu sacii in caruta, hai, treaca-mearga, ar face si botezul, desi n-o intereseaza si i se pare o formalitate.
Sa nu-si faca iluzii ca va ajunge prea departe cu o asemenea mentalitate.

Mai devreme sau mai tarziu, toti care Il sfideaza constient pe Hristos sau au impresia ca Hristos e vreun personaj de umplutura in peisajul Bisericii ca un fel de “pacalici” la jocul de Poker, isi vor vedea goliciunea sufleteasca in toata hidosenia ei.

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!

Last edited by delia31; 25.06.2011 at 17:30:33.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.06.2011, 17:25:51
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
multumesc de promptitudine si de raspunsuri.
Mirii sunt din familie, de aceea sunt asa de necajita. Am cautat eu sa ii conving ca nu e bine ce fac, am incercat sa le explic ce inseamna casatoria si ca nu poate exista fara botez.
Incerc totusi sa inteleg: preotii nu verifica lucrurile acestea? la oras merg casatoriile pe banda rulanta? trebuie sa precizen ca in momentul in care au anuntat casatoria la biserica nu i-a itrebat nimeni daca sunt crestini ortodoxsi.


Inainte de data cununiei, preotul are datoria de a face 3 vestiri, 3 duminici la rand, la sfarsitul Sfintei Liturghii, pentru a aduce la cunostinta celorlalti enoriasi intentia celor 2 miri si pentru a le cere sa anunte daca cunoaste cineva vreun impediment canonic.
Deci, cine cunoaste are obligatia de a anunta preotul.

Problema insa ramane.
Botezul nu se poate face daca mireasa il evita, il refuza cu buna stiinta, ba mai mult, vrea sa primeasca cealalta sfanta taina prin impostura. Are nevoie
de multa catehizare.

Spune-i miresei mai bine sa-si ia gandul. E suficient de grav ca nu vrea Botezul, de ce sa-si mai adauge si pacatul imposturii si al "furtului" de cele sfinte?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.06.2011, 17:57:28
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

draga delia31, eu locuiesc in Bucuresti si am participat la foarte multe sfinte Liturghii in parohii diferite.

Nicaieri nu am auzit sa intrebe preotul ceea ce spui, sau sa anunte ca urmeaza sa savarseasca cununia intre cutare si cutare. Stiu ca asa trebuie facut, insa f putini preoti mai practica aceasta.

Plus ca multi aleg sa se cunune in alte parohii decat in cea de care apartin, pe criteriul ca biserica aceea e mai frumoasa si o sa le iasa pozele mai bine, asa ca, de unde sa stie preotul respectiv date despre cei doi?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
casatoria cu o persoana de o alta religie naomy Nunta 53 21.08.2011 00:45:21
Nebotezata annika Botezul 11 05.11.2010 23:18:18