Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.07.2011, 11:02:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1. Vă puteți căsători și la o mănăstire, nu neapărat la o biserică.
2. Dacă nu vrea să vă căsătoriți religios, cum faceți cu botezul viitorului copil?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.07.2011, 11:07:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afsxgrza Vezi mesajul
Aveti perfecta dreptate.
As vrea sa va raspund la intrebarea "De ce nu vrea sa ne casatorim si la Biserica?".
Pai, ea este o femeie foarte credincioasa pot spune, doar ca are o problema cu Bisericile, pur si simplu din cauza ca este o "institutie" care lucreaza cu bani, nu poate suporta gandul acesta, fara sa ne mai ascundem, acesta este adevarul, Biserica s-a transformat intr-o afacere in ziua de azi, ca diferenta dintre oamenii de religii chiar si crestine dezbina popoare si prietenii, ca oamenii se lauda ca religia lor este mai "adevarata" decat a celorlalti si tot asa, intr-un cuvant nu prea este de acord cu tot ce inseamna religie si Biserica in ziua de azi, cel putin asta imi spune ea. Amandoi suntem de religia Crestin Ortodoxa, amandoi il iubim pe Hristos, amandoi ne spovedim si ne marturisim pacatele, pur si simplu nu o pot intelege si nu as vrea s-o supar in aceste momente, fiind insarcinata.
P.S.: Suntem din Bucuresti.
Are o percepție greșită, pentru că nu cunoaște cât de mari sunt cheltuielile unei biserici. Gândiți-vă ce înseamnă să plătești, pe timp de iarnă, încălzirea, pe timp de vară curentul electric (aerul condiționat), dotările, personalul (corul, persoanele care întrețin curățenia), preoții, care nu au cine știe ce salarii. De aceea s-a ajuns la stabilirea unor taxe care multora li se par mari; însă ele sunt doar recomandate (cui nu poate să le plătească nu trebuie să îi fie refuzat serviciul religios) și nu le plătim de prea multe ori în viață. E de neînțeles să te spovedești, dar să respingi cununia.
Și dacă aspectele negative care nu lipsesc din viața Bisericii o smintesc, ajut-o să înțeleagă că Biserica e un așezământ divino-uman. Prin ea te intri în legătură cu Dumnezeu, indiferent de păcatele oamenilor. Și dacă oamenii Bisericii au păcate, trebuie să ne gândim că și noi suntem la fel, nu suntem sfinți.

P.S. Dacă vreți să mergeți la serile de cateheză de marți seara, unde vin în special tineri, cred că o să vă placă la biserica Sf. Nicolae din Militari. După părerea mea, orice om de bună-credință va vedea lucrurile bune care se petrec aici: în curtea bisericii se ridică un așezământ social (cantină, cabinete medicale), preoți care umblă pe străzi să-i salveze tinerii care se droghează ș.a. Aveți programul și adresa aici.

Last edited by N.Priceputu; 08.07.2011 at 11:32:16.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.07.2011, 12:11:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dragul meu,

In primul rand n-am cunoscut o femeie crestina ortodoxa care sa poata fi numita "foarte credincioasa" dar sa fuga de Biserica.

Asta una la mana, a doua la mana chestia cu "banii" este un fals idealism in spatele carora se ascund multe pacate, omul care fuge de Biserica fuge de Hristos si fuge pentru a-si ascunde pacatele, pentru a nu fi nevoit sa se confrunte cu ele si cu Dumnezeu in prezenta unui martor (duhovnicul).

Nu stiu cum stai tu cu credinta, daca esti prezent in fiecare duminica la Liturghie, dar daca tii la familia ta si viitorul ei, incearca cat mai repede sa te pui pe picioare din punct de vedere spiritual.

Cautat-i un duhovnic, cunoaste-ti credinta, ca sa poti sa o lamuresti si pe ea cum stau lucrurile si sa nu ajungeti la o familie fara temelie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.07.2011, 13:14:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afsxgrza Vezi mesajul
Aveti perfecta dreptate.
As vrea sa va raspund la intrebarea "De ce nu vrea sa ne casatorim si la Biserica?".
Pai, ea este o femeie foarte credincioasa pot spune, doar ca are o problema cu Bisericile, pur si simplu din cauza ca este o "institutie" care lucreaza cu bani, nu poate suporta gandul acesta, fara sa ne mai ascundem, acesta este adevarul, Biserica s-a transformat intr-o afacere in ziua de azi, ca diferenta dintre oamenii de religii chiar si crestine dezbina popoare si prietenii, ca oamenii se lauda ca religia lor este mai "adevarata" decat a celorlalti si tot asa, intr-un cuvant nu prea este de acord cu tot ce inseamna religie si Biserica in ziua de azi, cel putin asta imi spune ea. Amandoi suntem de religia Crestin Ortodoxa, amandoi il iubim pe Hristos, amandoi ne spovedim si ne marturisim pacatele, pur si simplu nu o pot intelege si nu as vrea s-o supar in aceste momente, fiind insarcinata.
P.S.: Suntem din Bucuresti.
Iarta-ma ca te intreb, dar atat de credinciosi sunteti de refuzati Sfanta Taina a Cununiei?!? Este stiut ca fara cununie traiti in pacat. E mai suportabil pacatul decat plata unei simple taxe?

Mie cele de mai sus imi suna, cu parere de rau, doar a simpla critica a Bisericii. Pe tine trebuie sa te preocupe o existenta care sa te duca la mantuire, adica la viata vesnica, nu afacerile unuia si altuia.
Pentru ca nu esti de acord cu afacerile unora, te lipsesti pe tine si pe consoarta ta de viata vesnica? Este de neinteles.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.07.2011, 13:45:59
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Eu o inteleg pe ea in ce priveste Biserica. Macar la primarie ofiterul starii civile vorbeste frumos si raspicat. Ingrozitor de multi preoti fac slujbele in scarba (ex: Se cununa dumnezeu gianina cu dumnezeu lucian, in numele tatalui si al duhului sfant)

Si sunt sigur ca nu e vorba de bani (ca doar nu ei, ci nasii platesc biserica :D)

Dar e o anumita scarba de cler care tre inteleasa. Toti isi dau aere de mari smecheri si te freaca la melodie cu o rgamada de ineptii.. plus ca la cununie se pun si tin predici, ca na, se pricep.

Legat de problema in sine, cu casatoria, problema nu e de iad, ci e mai degraba legata de problema: fara cununie nu e nevasta ta. Certificatul de la primarie nu e bun decat in putine situatii:
1. vrei credit mai mare
2. vrei sa divortezi
3. vrei mostenire , pensie de urmas, etc.

in afara de asta, nimic. Ea va fi sotia ta abia dupa cununie. Cand veti fi legati in duh pentru a fi una. Ca popii fac slujbe de tot rahatu, da... dar e ceva, nu se lasa Dumnezeu la mana unor pramatii care distrug biserica si fug doar dupa bani.

In rest, toata stima si respectul pentru amandoi, orice ati alege. Sa va fie sanatos pruncu si sa va vedeti nepotii (apropos: asta e una din rugaciunile din cununie - se audde mai rar prin slujba cununiei pentru ca in multe locuri Sf Taina a cununiei este forfecata la greu ca na, e dificil sa citesti rugaciuni dintr-o carte, si vrei sa ajungi acas mai repede, sau vrei sa faci mai multe cununii ca sa faci bani mai multi)

Cineva spunea mai sus de casatorie la manastire. Acolo ar fi, doar ca acolo nu le va placea nuntasilor ca dureaza mult. Plus ca e o problema canonica legata de casatoria la manastire: e un pic ilogic sa te casatoresti unde oameni au depus votul fecioriei...

Last edited by culianul; 08.07.2011 at 13:55:43.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.07.2011, 13:55:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum ziceam, "scarba de cler" si alte "scarbe" menite sa tina pe om departe de Biserica, sunt inoculata de diavol pentru ca nu cumva sa ajunge individul care se afla in poala lui la "scarba de pacatele proprii".

Ca sa nu mai vorbim ca generalizarile care le faci te plaseaza intr-o lumina mai proasta decat cea in care vrei sa-i vezi pe altii.
Nu ti-ar strica o consultare a regulamentului, poate reusesti sa-ti ajustezi atitudinea in conformitate cu el, altfel poate ai timp de pierdut prin alta parte, ca atitudini si idei din astea chiar nu sunt de natura sa ajute pe cineva.

Last edited by AlinB; 08.07.2011 at 13:59:01.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.07.2011, 13:56:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum ziceam, "scarba de cler" si alte "scarbe" menite sa tina pe om departe de Biserica, sunt inoculata de diavol pentru ca nu cumva sa ajunge individul care se afla in poala lui la "scarba de pacatele proprii".
Bine spus.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2011, 16:23:10
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

puteti cauta o biserica si un preot care sa nu va pretinda o taxa mai mare decat cea care vi s-ar parea si voua normal sa o platiti. Asa cum spunea cineva inainte, pana la urma si voi cand mergeti la serviciu vreti sa fiti paltiti. Oamenii aceia care vin sa faca curatenie in biserica pentru nunta voastra, preotii care slujesc, cei care canta,etc nu trebuie si ei sa traiasca?

Cat despre preotii care nu fac o slujba ca lumea, e pacatul lor. Dar exista si multi preoti care fac slujbe minunate, sfatuiesc viitorul cuplu inainte si dupa cununie, etc. Totul depinde de rabdarea voastra de a cauta. Si mi se pare o osteneala prea mica aceasta cautare fata de binecuvantarea cea mare a primirii Tainei Sfintei Cununii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.07.2011, 16:30:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Repet ceea ce am spus pe alt topic. În cazul meu, slujba căsătoriei a reprezentat cea mai mică cheltuială legată de nuntă. Și am făcut-o la Silvestru, în buricul Bucureștiului, oficiant fiind regretatul pr. Galeriu. Probabil că la vreo biserică de cartier ar fi costat și mai puțin. Pe lăutari am dat mai mult. Pe vin am dat mai mult. Haina mea de ginerică m-a costat mai mult. Cred că și tortul miresei a costat mai mult. Până la urmă, cea mai ieftină chestie de la o nuntă tot slujba la Biserică rămâne.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.07.2011, 16:33:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

asa este.

Bineinteles acum depinde si de ce fel de nunta iti faci.
Eu nu vreau sa am nici tort al miresei (ci doar o felie de tort obisnuit ca desert din ce-or avea in meniu cei de la restaurant), lautari nici atat nu voi avea, invitatii, flori si alte inutile decoratiuni nu-mi vor scoate banii din buzunar.....
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18