Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.07.2011, 16:40:31
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianul Vezi mesajul
Eu o inteleg pe ea in ce priveste Biserica. Macar la primarie ofiterul starii civile vorbeste frumos si raspicat. Ingrozitor de multi preoti fac slujbele in scarba (ex: Se cununa dumnezeu gianina cu dumnezeu lucian, in numele tatalui si al duhului sfant)

Si sunt sigur ca nu e vorba de bani (ca doar nu ei, ci nasii platesc biserica :D)

Dar e o anumita scarba de cler care tre inteleasa. Toti isi dau aere de mari smecheri si te freaca la melodie cu o rgamada de ineptii.. plus ca la cununie se pun si tin predici, ca na, se pricep.

Legat de problema in sine, cu casatoria, problema nu e de iad, ci e mai degraba legata de problema: fara cununie nu e nevasta ta. Certificatul de la primarie nu e bun decat in putine situatii:
1. vrei credit mai mare
2. vrei sa divortezi
3. vrei mostenire , pensie de urmas, etc.

in afara de asta, nimic. Ea va fi sotia ta abia dupa cununie. Cand veti fi legati in duh pentru a fi una. Ca popii fac slujbe de tot rahatu, da... dar e ceva, nu se lasa Dumnezeu la mana unor pramatii care distrug biserica si fug doar dupa bani.

In rest, toata stima si respectul pentru amandoi, orice ati alege. Sa va fie sanatos pruncu si sa va vedeti nepotii (apropos: asta e una din rugaciunile din cununie - se audde mai rar prin slujba cununiei pentru ca in multe locuri Sf Taina a cununiei este forfecata la greu ca na, e dificil sa citesti rugaciuni dintr-o carte, si vrei sa ajungi acas mai repede, sau vrei sa faci mai multe cununii ca sa faci bani mai multi)

Cineva spunea mai sus de casatorie la manastire. Acolo ar fi, doar ca acolo nu le va placea nuntasilor ca dureaza mult. Plus ca e o problema canonica legata de casatoria la manastire: e un pic ilogic sa te casatoresti unde oameni au depus votul fecioriei...
Preotul are in continuare har de la Dumnezeu (Dumnezeu nu isi ia darul inapoi odata ce L-a dat) indiferent de pacatele in care se afla ca om.

Daca nu iti convine de vreun preot, cauti altul in alta parte pana esti "pe aceeasi lungime de unda" si vorbesti cu el aceeasi "limba".

De felul in care oficiaza slujbele si de afacerile lor si de toate celelalte dau raspuns in fata Domnului la judecata, ca si noi ceilalti de altfel... asa ca, sa ne vedem de barna din ochiul nostru. :)
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.07.2011, 16:40:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pot să vă spun că, la intrarea în cartierul Titan, pe strada Ion Țuculescu (fostă Stejarului) există o bisericuță cu un preot care căsătorește și gratis. E adevărat, pe cei care locuiesc în parohia lui și îi descoperă trăind în curvie și zicând că nu au bani de nuntă. Culmea e că tot el le dă și lumânările de nuntă, drept cadou din partea parohiei. Probabil că, în cazul dv, are să vă ceară ceva gen 100 de lei, fiind extrateritorial.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.07.2011, 16:47:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

noua, extrateritorial ne-a cerut preotul care ne va cununa 200 de lei. Asta in afara de ce va da nasul dupa cununie. Insa vorba ta, nu mi se pare mult, caci doar camasa mirelui ma costa 220 de lei
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.07.2011, 16:50:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
caci doar camasa mirelui ma costa 220 de lei
Mda, eu nu m-am gândit să-i trec miresei mele în cont cămașa mea. Acuma spuneți ???
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.07.2011, 16:56:26
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afsxgrza Vezi mesajul
Aveti perfecta dreptate.
As vrea sa va raspund la intrebarea "De ce nu vrea sa ne casatorim si la Biserica?".
Pai, ea este o femeie foarte credincioasa pot spune, doar ca are o problema cu Bisericile, pur si simplu din cauza ca este o "institutie" care lucreaza cu bani, nu poate suporta gandul acesta, fara sa ne mai ascundem, acesta este adevarul, Biserica s-a transformat intr-o afacere in ziua de azi, ca diferenta dintre oamenii de religii chiar si crestine dezbina popoare si prietenii, ca oamenii se lauda ca religia lor este mai "adevarata" decat a celorlalti si tot asa, intr-un cuvant nu prea este de acord cu tot ce inseamna religie si Biserica in ziua de azi, cel putin asta imi spune ea. Amandoi suntem de religia Crestin Ortodoxa, amandoi il iubim pe Hristos, amandoi ne spovedim si ne marturisim pacatele, pur si simplu nu o pot intelege si nu as vrea s-o supar in aceste momente, fiind insarcinata.
P.S.: Suntem din Bucuresti.
Nici nu trebuie sa o superi. Scuze ca intervin si eu, dar multa vreme am considerat la fel ca ea. Eu am avut cununia acum o luna, vroiam doar s-o fac pentru ca asa consideram ca e bine pentru sufletul nostru, dar, spre mirarea mea, preotul la care am mers (nu il stiam dinnainte -era aproape de locatia petrecerii) ne-a cazut cu drag la amandoi. De la un mers doar ca asa trebuie am ajuns ca amandoi sa fim foarte incantati dupa prima discutie cu el. Exista si preoti care nu au transformat credinta intr-o meserie ci o simt ca pe un har. Tin sa precizez ca preotul nostru e tanar- are pana in 40 de ani, dar l-am simtit dornic sa schimbe lumea in bine.

Prin acest exemplu vroiam sa-ti sugerez sa o convingi prima data ca e nevoie de casatoria religioasa in primul rand pentru copil si dupa aceea lasati-va in mana lui Dumnezeu (in acel Dumnezeu in care credeti) si vei vedea ca se va casatori cu tine religios din convingere.

Totul e ca prima data sa o convingi ca o data sa vina cu tine la un preot cu care sa discutati de principiu de casatorie.

Si inca un lucru: nu va duceti la preoti recomandati, mergeti pur si simplu pe strada si intrati intr-o biserica acolo unde simtiti ca vreti sa intrati.

Daca prietena ta spune ca crede in Dumnezeu (si e asa ca mine) atunci va crede si ca Dumnezeu are un plan pentru ea -cu sau fara biserica- asa ca va accepta sa se lase in mana lui si doar sa nu se impotriveasca. Mersul la biserica pentru a discuta cu un preot nu o obliga la nimic.

Sa fiti fericiti toti 3....4........:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.07.2011, 17:08:22
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mda, eu nu m-am gândit să-i trec miresei mele în cont cămașa mea. Acuma spuneți ???
daca astept sa-si faca el timp sa-si cumpere camasa......... nu ne mai cununam nicicand
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18