Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2011, 10:21:54
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit apropo' de increderea in Dumnezeu si in noi

de ce cand zic ca vine si al treilea membru lumea se mira ca la urs??? si imi zic ca vai ce greu e, ca in ziua de azi este foarte greu si cu banii si cu serviciile, ca copiilor le trebuie multe, gradinita, scoala, facultate ... cineva mi-a zis ca nu gandesc , adica sunt inconstienta ca fac atatia copii in ziua de azi ... si culmea vorbesc cu amici care sunt casatoriti si care au salarii de macar 2500 net unu, si care se plimba prin tari straine, au masini, isi cumpara case, ce e drept cu rate, dar copii nu fac ca pentru ei nu au bani... si culmea cei care au salarii mai decente zic ca e bine ...

eu mi-am dorit foarte mult 3 copii si ma rog din tot sufletul si cu asta al treilea sa fie bine pana la capat, sa fie sanatos si sa se nasca cu bine. este adevarat ca de lucrat nu am lucrat, dar la anu' sper sa termin un doctorat, intre timp mai lucrez si mai invat la un limbaj de programare care stiu ca se cere la angajare ... ce o sa fie mai greu e ca nu prea am cu cine ii lasa in vacanta dar se vor gasi si solutii pentru asta , trebuie nu?

este adevarat ca sotul nu are cine stie ce salar si acum ne ajuta foarte mult bunica mea cu pensia ei, dar pe viitor sper sa gasesc si eu un post de munca, sotul sa se angajeze pe ceva mai bun, astfel incat sa putem face fata singuri sa ne crestem cei 3 copii. stiu ca este greu si va fi si mai greu, dar pana acum, nu ne-a lipsit absolut nimik, nici mie, nici sotului, nici copiilor si nici bunicii. adica daca vrem nu putem sa facem de toate bineinteles doar cu ajutorul lui Dumnezeu ?

mai mult ma descurajeaza, ma debusoleaza si ma intristeaza cand vad ca multi zic ca ce greu e in ziua de azi (si este adevarat) dar parca asa, nu au incredere in Dumnezeu ... nici nu stiu ce sa zic...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2011, 11:01:32
Unsfatbunpentrufiecare Unsfatbunpentrufiecare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2011
Mesaje: 7
Implicit

Felicitari si Doamne ajuta cu sarcina in continuare! Imi place cum gandesti. Eu cand am ramas insarcinata am ramas si singura pt ca absolut nimeni din jurul meu, inclusiv familia mea nu au vrut copilul. De ce? Din cauza situatiei financiare. Era considerat "o gura in plus" nedorita. Insa desi nu aveam nimic in momentul respectiv, odata cu nasterea copilului, incetul cu incetul lucrurile au inceput sa se schimbe din ce in ce in mai bine si nu numai pt mine, ci si pt cei care si-au dat seama ca au gresit si m-au sprijinit in cele din urma. Si vorbesc de lucruri mari, de vise de o viata care s-au implinit asa deodata. Mie mi s-a parut ca acest copil este pe langa o binecuvantare in viata noastra, totodata pot sa-l consider si o minune pentru s-au intamplat numai lucruri extraordinare imediat dupa ce l-am nascut si nu am mai simtit niciodata lipsa din punct de vedere material, desi va rog sa ma credeti ca nu aveam nici unde sta, nici ce manca, absolut nimic cand l-am nascut. Apoi am inceput sa lucrez si il lasam pe la diferite persoane cate putin, prunc fiind de cateva saptamani si am reusit sa-l cresc.
Ceea ce voaim sa subliniez este ca ajutorul iti vine de unde nici nu-ti imaginezi atunci cand mergi pe o cale buna, asa ca ai incredere in Dumnezeuca El iti va scoate in cale persoanele de care aveti nevoie sa va ajute cand va va fi greu cu cei trei copilasi. Sa va traiasca, sa fie sanatosi si numai bine va doresc!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2011, 17:38:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mirela, bunica mea avea o vorba: "Mama, lumea nu iti da sa mananci!"
Tu trebuie sa ii fii pe placul lui Dumnezeu si nu sa faci voia lui X, Y, Z care nu stiu decat sa rada si sa barfeasca aiurea. Ce, iti cresc ei copiii? Lasa, sa te ajute Dumnezeu sa se nasca sanatos si al treilea si sa ii cresteti cum se cuvine! Nu te mai lua atata dupa ce zice lumea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2011, 23:11:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
este adevarat ca sotul nu are cine stie ce salar si acum ne ajuta foarte mult bunica mea cu pensia ei, dar pe viitor sper sa gasesc si eu un post de munca, sotul sa se angajeze pe ceva mai bun, astfel incat sa putem face fata singuri sa ne crestem cei 3 copii. stiu ca este greu si va fi si mai greu, dar pana acum, nu ne-a lipsit absolut nimik, nici mie, nici sotului, nici copiilor si nici bunicii. adica daca vrem nu putem sa facem de toate bineinteles doar cu ajutorul lui Dumnezeu ?

mai mult ma descurajeaza, ma debusoleaza si ma intristeaza cand vad ca multi zic ca ce greu e in ziua de azi (si este adevarat) dar parca asa, nu au incredere in Dumnezeu ... nici nu stiu ce sa zic...
Când iți iei răspunderea de a rodi copii, Stăpânul vieții iți va ajuta!...nu o spun eu, o spune un mare parinte
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2011, 00:17:52
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
de ce cand zic ca vine si al treilea membru lumea se mira ca la urs??? si imi zic ca vai ce greu e, ca in ziua de azi este foarte greu si cu banii si cu serviciile, ca copiilor le trebuie multe, gradinita, scoala, facultate ... cineva mi-a zis ca nu gandesc , adica sunt inconstienta ca fac atatia copii in ziua de azi ... si culmea vorbesc cu amici care sunt casatoriti si care au salarii de macar 2500 net unu, si care se plimba prin tari straine, au masini, isi cumpara case, ce e drept cu rate, dar copii nu fac ca pentru ei nu au bani... si culmea cei care au salarii mai decente zic ca e bine ...

eu mi-am dorit foarte mult 3 copii si ma rog din tot sufletul si cu asta al treilea sa fie bine pana la capat, sa fie sanatos si sa se nasca cu bine. este adevarat ca de lucrat nu am lucrat, dar la anu' sper sa termin un doctorat, intre timp mai lucrez si mai invat la un limbaj de programare care stiu ca se cere la angajare ... ce o sa fie mai greu e ca nu prea am cu cine ii lasa in vacanta dar se vor gasi si solutii pentru asta , trebuie nu?

este adevarat ca sotul nu are cine stie ce salar si acum ne ajuta foarte mult bunica mea cu pensia ei, dar pe viitor sper sa gasesc si eu un post de munca, sotul sa se angajeze pe ceva mai bun, astfel incat sa putem face fata singuri sa ne crestem cei 3 copii. stiu ca este greu si va fi si mai greu, dar pana acum, nu ne-a lipsit absolut nimik, nici mie, nici sotului, nici copiilor si nici bunicii. adica daca vrem nu putem sa facem de toate bineinteles doar cu ajutorul lui Dumnezeu ?

mai mult ma descurajeaza, ma debusoleaza si ma intristeaza cand vad ca multi zic ca ce greu e in ziua de azi (si este adevarat) dar parca asa, nu au incredere in Dumnezeu ... nici nu stiu ce sa zic...
Sarcina usoara! Dumnezeu sa iti ajute sa nasti un copil sanatos, care sa va aduca bucurie.
Si nu te lasa amagita. Nu te iubeste lumea mai mult decat o face Dumnezeu. NU ii pasa lumii de tine mai mult decat lui Hristos. Daruindu-ti copiii, El te va ajuta sa-i cresti, nu te va lasa de izbeliste. Sa nu te indoiesti de asta.

Desigur, a avea copii cere sacrifiu, jerfta. Si mare e ispita de a ne eschiva de la jerfta. Sa nu uitam ca lui Iisus Hristos Insusi, cand Se afla pe cruce, multi Ii strigau sa Se dea jos de acolo. Dar El n-a facut asta, pentru ca a implinit voia Tatalui.

De nenumarate ori ni se intampla ca duhul viclean sa ne indemne, in diverse chipuri, sa fentam crucea si sa imbratisam o viata comoda, plina de bucurii vremelnice, fara copii multi, fara "poveri" inutile. Insa bine e ca noi sa reusim a implini voia lui Dumnezeu, si nu pe cea a "lumii".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2011, 09:35:28
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

va multumesc din tot sufletul. ma bucur sa aud si incurajari. trebuie sa facem fata si sa ne descurcam, mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu. chiar daca sunt extrem de obosita, ca baiatul, e mititel si se trezeste noaptea, se foieste, ziua nu doarme ca sa ma pot odihni putin, dar eu sunt foarte fericita ca vine si al treilea si ma rog sa fie bine pana la capat, pentru ca mi l-am dorit ffffffffff mult, sa fie sanatos si sa se nasca cu bine. Toate cu voia si cu ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2011, 13:31:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hai sa nu ne plangem din orice, daca la 3 copii pare complicat ce ar fi la 4?
Si ce ar zice atunci lumea?

Bunicii nostri au crescut si 5-6, altii chiar 12 si n-au avut venituri fixe.

Stiu pe cineva care a facut depresie si cu un singur copil ca ii zicea maicasa/soacrasa ca "nu era timpul".

Sau intrebare pusa de o cuvioasa doamna cu scaunel rezervat la biserica in centru unei femei cu gemeni: "dar va opriti, nu?".
Asta dupa ce s-a confesat ca putea sa faca si ea gemeni dar a preferat sa-i avorteze.

Daca e sa te iei dupa gura lumii si sa incerci sa-i multumesti pe toti astia cu standardele astea "crestine" ajungi la balamuc. Sau iti distrugi viata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2011, 16:12:39
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
de ce cand zic ca vine si al treilea membru lumea se mira ca la urs??? si imi zic ca vai ce greu e, ca in ziua de azi este foarte greu si cu banii si cu serviciile, ca copiilor le trebuie multe, gradinita, scoala, facultate ... cineva mi-a zis ca nu gandesc , adica sunt inconstienta ca fac atatia copii in ziua de azi ... si culmea vorbesc cu amici care sunt casatoriti si care au salarii de macar 2500 net unu, si care se plimba prin tari straine, au masini, isi cumpara case, ce e drept cu rate, dar copii nu fac ca pentru ei nu au bani... si culmea cei care au salarii mai decente zic ca e bine ...

eu mi-am dorit foarte mult 3 copii si ma rog din tot sufletul si cu asta al treilea sa fie bine pana la capat, sa fie sanatos si sa se nasca cu bine. este adevarat ca de lucrat nu am lucrat, dar la anu' sper sa termin un doctorat, intre timp mai lucrez si mai invat la un limbaj de programare care stiu ca se cere la angajare ... ce o sa fie mai greu e ca nu prea am cu cine ii lasa in vacanta dar se vor gasi si solutii pentru asta , trebuie nu?

este adevarat ca sotul nu are cine stie ce salar si acum ne ajuta foarte mult bunica mea cu pensia ei, dar pe viitor sper sa gasesc si eu un post de munca, sotul sa se angajeze pe ceva mai bun, astfel incat sa putem face fata singuri sa ne crestem cei 3 copii. stiu ca este greu si va fi si mai greu, dar pana acum, nu ne-a lipsit absolut nimik, nici mie, nici sotului, nici copiilor si nici bunicii. adica daca vrem nu putem sa facem de toate bineinteles doar cu ajutorul lui Dumnezeu ?

mai mult ma descurajeaza, ma debusoleaza si ma intristeaza cand vad ca multi zic ca ce greu e in ziua de azi (si este adevarat) dar parca asa, nu au incredere in Dumnezeu ... nici nu stiu ce sa zic...
Asa e bine, Mirela, cum gandesti tu. Lasa-i pe ceilalti. Fiecare are dreptul la opinie. Tu mergi pe calea lui Dumnezeu. Sa fiti sanatosi cu totii, copii, parinti, bunici. Dumnezeu va fi cu voi in toate clipele voastre, si cand va bucurati si cand va intristati si va va trece peste toate momentele grele cand veti avea impresia ca nu mai este nici o solutie.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2011, 16:42:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
de ce cand zic ca vine si al treilea membru lumea se mira ca la urs??? si imi zic ca vai ce greu e, ca in ziua de azi este foarte greu si cu banii si cu serviciile, ca copiilor le trebuie multe, gradinita, scoala, facultate ... cineva mi-a zis ca nu gandesc , adica sunt inconstienta ca fac atatia copii in ziua de azi ... si culmea vorbesc cu amici care sunt casatoriti si care au salarii de macar 2500 net unu, si care se plimba prin tari straine, au masini, isi cumpara case, ce e drept cu rate, dar copii nu fac ca pentru ei nu au bani... si culmea cei care au salarii mai decente zic ca e bine ...

eu mi-am dorit foarte mult 3 copii si ma rog din tot sufletul si cu asta al treilea sa fie bine pana la capat, sa fie sanatos si sa se nasca cu bine. este adevarat ca de lucrat nu am lucrat, dar la anu' sper sa termin un doctorat, intre timp mai lucrez si mai invat la un limbaj de programare care stiu ca se cere la angajare ... ce o sa fie mai greu e ca nu prea am cu cine ii lasa in vacanta dar se vor gasi si solutii pentru asta , trebuie nu?

este adevarat ca sotul nu are cine stie ce salar si acum ne ajuta foarte mult bunica mea cu pensia ei, dar pe viitor sper sa gasesc si eu un post de munca, sotul sa se angajeze pe ceva mai bun, astfel incat sa putem face fata singuri sa ne crestem cei 3 copii. stiu ca este greu si va fi si mai greu, dar pana acum, nu ne-a lipsit absolut nimik, nici mie, nici sotului, nici copiilor si nici bunicii. adica daca vrem nu putem sa facem de toate bineinteles doar cu ajutorul lui Dumnezeu ?

mai mult ma descurajeaza, ma debusoleaza si ma intristeaza cand vad ca multi zic ca ce greu e in ziua de azi (si este adevarat) dar parca asa, nu au incredere in Dumnezeu ... nici nu stiu ce sa zic...
Mirela draga, nu stiu ce as putea sa iti zic in plus.S-au zis lucruri atatd e frumoase.
Sa sti ca ptr orice sufletel pe care il trimite Domnul ii poarta de grija.In chip minunat.Si lui si familiei.Atata vreme cat ne punem nadejdea in EL.

Eu, in conceptia multora , sunt o nebuna. O nebuna care desi nu aveam nimic ne-am incumetat sa facem copii.Am tot fost sfatuiti sa ne oprim(desi nu avem decat trei). Dar gura lumii tine trei zile.Apoi tace. SIngura, doar cu ajutorul Domnului si al sotului mi-am crescut copiii. Si nu a fost capat de tara. Am avut si zile grele, dar am avut si atatea zile frumoase. Culmea e ca am uitat zilele grele si mi-au ramas doar amintirile frumoase si micutii galagiosi care cresc vazand cu ochii. Si cu timpul a dat Domnul si bunastare. Avem si o casa, avem si o masina, si o sursa de venit sa putem trai decent.In prezent e chiar mai mica decat a ta si a sotului tau impreuna. Dar nu ne lipseste nimic. Si daca e ceva ce nu avem, inseamna ca chiar nu avem nevoie de el.
Copilasii mei sunt toti pana in 5 ani(5 ani, 4 ani si 2 si 9 luni). dar Daca Domnul mi l-ar darui pe al patrulea, tare m-as bucura. Caci sunt o bucurie mare. E atat de frumos sa ii vezi jucandu-se impreuna, imbratisandu-se. Cea mare e asa grijulie, isi acopera fratiorii daca ii vede ca dorm dezveliti, ii pregateste pijama mezinului. E asa de frumos sa ii vezi seara la cina cum impreuna pun masa. Uniul farfuriile, altul tacamurile, altul servetelele.
Si pe langa hainute frumoase, calduroase, au parte si de o hrana santaoasa si o educatie buna(in sensul ca frecventeaza gradinita ortodoxa din localitate). In plus fac balet, gimnastica si catarare(pe un perete, tip alpinist). Asa a randuit Domnul lucrurile, sa se poata toate acestea cu bani putini. Si chiar daca nu are fiecare camera lui, cresc fericiti.
Fericirea copilului nu consta in a purta haine de firma, la a merge la cine stie ce parcuri de distractie.Fericirea copilului e de a asta alturi de familia lui(mama, tata, fratiorii). De a se juca impreuna, de a manca impreuna, de a dormi impreuna, de a povesti impreuna.Asta e comuniune si asta ii face fericiti.
De aceea nu ma sfiesc sa zic ca langa trei e loc si de al patrulea. daca pana acum s-a ingrjit Domnul de ei, si de acum incolo o va face. Noi, parintii, ne dam tot interesul si ne straduim din rasputeri. Dar acolo unde nu mai putem noi, intervine Dumnezeu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 09.11.2011 at 16:44:10.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2011, 17:20:32
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Daca Dumnezo le da de mancare la pasari si are grija de ele, oare nu o sa aibe grije de un om?fa si al treilea si al o miilea prunc si Dumnezeu te va ajuta si binecuvanta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mai si radem ,apropo de protestele din capitala !!! guardian knight Generalitati 618 10.02.2012 12:50:01
increderea de sine adelina02 Intrebari utilizatori 8 22.12.2010 00:05:22
Apropo de conspiratii The_Fallen Generalitati 44 22.06.2010 00:42:13
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 10.06.2010 23:05:16