Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.04.2009, 17:42:52
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Eu stiu ca doar in 3 cazuri divortul este permis de Biserica : adulter, schimbarea religiei si pe al 3-lea nu il mai stiu. Imi pare rau
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.04.2009, 04:00:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rotblume Vezi mesajul
Eu stiu ca doar in 3 cazuri divortul este permis de Biserica : adulter, schimbarea religiei si pe al 3-lea nu il mai stiu. Imi pare rau
Doar atit spune la Biblie despre divort:

3.Iar El, răspunzând, le-a zis: Ce v-a poruncit vouă Moise? 4.Iar ei au zis: Moise a dat voie să-i scrie carte de despărțire și să o lase. 5.Și răspunzând, Iisus le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a scris porunca aceasta; 6.Dar de la începutul făpturii, bărbat și femeie i-a făcut Dumnezeu. 7.De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa. 8.Și vor fi amândoi un trup; așa că nu mai sunt doi, ci un trup. 9.Deci ceea ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu mai despartă. 10.Dar în casă ucenicii L-au întrebat iarăși despre aceasta. 11.Și El le-a zis: Oricine va lăsa pe femeia sa și va lua alta, săvârșește adulter cu ea. 12.Iar femeia, de-și va lăsa bărbatul ei și se va mărita cu altul, săvârșește adulter.

Sfânta Evanghelie după Marcu, Cap.10

Nu stiu daca biserica a completat cu alte situatii cind se paote divorta sau nu, insa atita este scris.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.04.2009, 08:49:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Cea mai trista perioada din viata

[quote=AltulDesigur;118388] Situatia in care ma gasesc acum e cu atat mai neagra cu cat sunt departe de tara, nu am prieteni, familie, nimic. [quote]


Asta e cea mai neagra si trista perioada din viata cuiva.
Nu indraznesc sa-ti dau sfaturi, sau sa te linistesc, deoarece doar tu stii ce ai in suflet. Intristare, nesiguranta, uimire, umilinta si de ce sa nu spunem si chiar simti ca sotia ta sau ex- isi bate joc de tine.

Citat:
În prealabil postat de arkash Vezi mesajul
Pana la urma m-am dus sa-mi vad copilul si nu am putut decat sa constat ca la respectiva adresa locuieste acea persoana binevoitoare care tocmai a terminat procesul de divort si care se lupta ca si sotia mea (prietena lui) sa divorteze cat mai repede.
Va spun sincer ca nu stiu cum sa mai reactionez!!!
Din suflet va rog, ajutati-ma cu un sfat!!!
Esti surprins? E greu sa vezi si sa auzi cu urechile tale, chiar in fata ce se intimpla...

Este asa de trist, insa daca citim sfintii parinti, ei spun ca astea sint vremurile de pe urma.

Curaj, credinta in Dumnezeu, pentru ca nimic nu se intimpla fara voia Domnului.
Sint sigura ca peste ceva vreme o sa ne spuneti aici pe forum amindoi, cit sinteti de fericiti!
Doamne ajuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.06.2009, 22:37:41
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

[quote=patinina34;131334][quote=AltulDesigur;118388] Situatia in care ma gasesc acum e cu atat mai neagra cu cat sunt departe de tara, nu am prieteni, familie, nimic.
Citat:


Asta e cea mai neagra si trista perioada din viata cuiva.
Nu indraznesc sa-ti dau sfaturi, sau sa te linistesc, deoarece doar tu stii ce ai in suflet. Intristare, nesiguranta, uimire, umilinta si de ce sa nu spunem si chiar simti ca sotia ta sau ex- isi bate joc de tine.



Esti surprins? E greu sa vezi si sa auzi cu urechile tale, chiar in fata ce se intimpla...

Este asa de trist, insa daca citim sfintii parinti, ei spun ca astea sint vremurile de pe urma.

Curaj, credinta in Dumnezeu, pentru ca nimic nu se intimpla fara voia Domnului.
Sint sigura ca peste ceva vreme o sa ne spuneti aici pe forum amindoi, cit sinteti de fericiti!
Doamne ajuta!
Stiu si eu?
Nebanuite sunt cararile Domnului!!!
E clara lipsa mea de rabdare (in speranta Adevarului)
Probabil nu merit mai mult dar cu siguranta mi-e dor de copiliul meu!!!
Il vad ca minte si nu pot sa intervin cu nimic; mi-as dori din tot sufletul ADEVARUL si PACEA!!!
Putem noi oare sa ne rugam pentru aproapele nostru in conditiile in care acesta(aproapele) nu mai vrea deloc sa se intoarca la Adevar si la cele care i s-au scris? Nadajduim intru Domnul si sper ca Bunul Dumnezeu sa triumfe! Cu pace si cu smerenie!
Mi-e greu sa-i mai cer Domnului ceva in conditiile in care sunt cuprins de tot felul de pacate!
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.08.2009, 04:39:33
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb calm?

Ce mai faceti, oameni buni? Cum va merge?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.08.2009, 03:48:55
AltulDesigur AltulDesigur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Mesaje: 9
Implicit

Nu s-a schimbat nimic, decat poate discursul fostei sotii, discurs in care apar elemente noi, care mai de care mai aiuristice. Timpul va demonstra daca se inseala sau nu. Numai buna educatie data de parintii ei mai salveaza ceva din hei-rup! -ul verbal cu care ma bombardeaza. In concluzie...nu se intampla mai nimic decat aceleasi injuraturi grosolane pe care mi le adreseaza la fiecare telefon si reprosuri nesfarsite din care nu lipsesc atacurile catre parintii mei. E singurul lucru ce ma mai enerveaza.

Last edited by AltulDesigur; 11.08.2009 at 05:49:32.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.09.2009, 19:41:01
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Ce mai faceti, oameni buni? Cum va merge?

Doamne ajuta!
Buna seara!
Viata isi continua drumul si fiecare isi vede de drumul sau. In timp apar fetele oamenilor de alaturi si constati cu tristete ca ti-ai petrecut o parte din viata alaturi de oameni care-l iubesc pe Dumnezeu in felul lor. Iubirea fata de Domnul este unica chiar daca noi pacatosii incercam sa ne motivam faptele intr-un fel sau altul, ca am facut voia Domnului prin diverse fapte.Personal sper ca Bunul Dumnezeu sa-mi dea liniste si dragoste sufleteasca, sa-I pot intelege deciziiile, sa pot avea mai multa rabdare si intelegere fata de aproapele meu (care din pacate ma ignora si ma ataca).Poate intr-o buna zi va fi mai multa intelegere si dragoste intre oameni pentru ca numai asa putem face voia Domnului.Si pentru ca azi este o mare sarbatoare a crestinatatii, sa privim cu evlavie si cu frica de Dumnezeu catre Sfanta Cruce, simbolul crestinatatii si al mantuirii noastre, simbolul dragostei lui Hristos fata de noi pacatosii.
Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant!
Maicuta Domnului, roaga-te pentru noi pacatosii!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.09.2009, 00:48:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de arkash Vezi mesajul
Buna seara!
Viata isi continua drumul si fiecare isi vede de drumul sau. In timp apar fetele oamenilor de alaturi si constati cu tristete ca ti-ai petrecut o parte din viata alaturi de oameni care-l iubesc pe Dumnezeu in felul lor. Iubirea fata de Domnul este unica chiar daca noi pacatosii incercam sa ne motivam faptele intr-un fel sau altul, ca am facut voia Domnului prin diverse fapte.Personal sper ca Bunul Dumnezeu sa-mi dea liniste si dragoste sufleteasca, sa-I pot intelege deciziiile, sa pot avea mai multa rabdare si intelegere fata de aproapele meu (care din pacate ma ignora si ma ataca).Poate intr-o buna zi va fi mai multa intelegere si dragoste intre oameni pentru ca numai asa putem face voia Domnului.Si pentru ca azi este o mare sarbatoare a crestinatatii, sa privim cu evlavie si cu frica de Dumnezeu catre Sfanta Cruce, simbolul crestinatatii si al mantuirii noastre, simbolul dragostei lui Hristos fata de noi pacatosii.
Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant!
Maicuta Domnului, roaga-te pentru noi pacatosii!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti!
Doamne ajuta!
...Treime Sfanta, marire Tie!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.10.2009, 20:54:05
agapya agapya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2009
Mesaje: 1
Implicit a doua casatorie-va cer ajutorul(ahh, birocratia BOR)

Buna seara tuturor, sunt tare fericita sa va cunosc, pe voi toti cei participanti la acest forum. Am cautat indelung pe internet , pe tot feluri de site-uri(religioase si laice) lamuriri in problema mea/a noastra. Spun ca nu este numai problema mea personala ci una pe care o impart cu omul muninat de langa mine cu care convietuiesc iata de 5 ani(termenul de concubinaj imi repugna) dupa o relatie premergatoare de alti 5 ani. Imi pun mari sperante in cunostintele voastre, ale participantilor la forum , in a ma ajuta sa gasesc raspuns la urmatoarele intrebari la care pana acum nici in sanul bisericii n-am gasit inca.
1- este neaparat nevoie[/b][/b] pentru slujba de "divort" (se face asa ceva in biserica ortodoxa) de actul scris de la prima casatorie? Toti preotii pe care i-am intrebat mi-au cerut acel act desi le-am explicat ca acum 15 ani cand m-am casatorit prima data nici nu se prea dadeau aceste certificate.Oricum noua nu ni s-a dat. De ce conditioneaza aceasta slujba pe care de altfel nu mi-au refuzat-o ,de un simplu act? M-as duce eu iar in fata lui Dzeu daca nu as sti ca am sufletul curat din acest punct de vedere?
2- Este absolut obligatoriu ca pentru a te uni in fata Domnului sa ai in prealabil certificatul de casatorie de la Starea Civila? Noi dorim sa facem aceasta unire din punctul de vedere cel mai important al vietii: in biserica, doar in fata Lui.
3-Nu avem nasi, sau mai bine zis , in cercul nostru de cunostinte si rude nu exista nici un cuplu caruia sa-i acordam acesta incredere si in fata caruia sa ne angajam si noi sa fim 'copii duhovnicesti"; motivele sunt multiple si nu va voi irosi timpul cu ele, asta este situatia la care trebuie sa facem fata. Ne-am gandit sa mergem la o manastire si Dumnezeu ne va alege probabil un calugar care sa indeplineasca rolul de nas. Nu stim insa daca acest lucru este permis. Oare cineva dintre dumneavoastra a mai auzit o astfel de situatie? Aveti vreun sfat legat de locul in care am putea sa intrebam toate acestea fara a ne izbi , iertat fie-mi termenul, de obtuzitatea in gandire a unor slujitori ai bisericii? Orice sfat sau sugestie sunt binevenite si , a priori, multumim celui care isi va fi irosit cateva minute pentru a ne raspunde macar si la una dintre intrebari.Domnul fie cu fiecare dintre voi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 18:02:50
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 04:03:53
Motive de divort acceptate de Biserica Ortodoxa ioanspatar58 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 16:40:43