Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2016, 22:21:43
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Unhappy Sunt singura.

In urma unor greseli pe care le regret, si nu m-am ales cu nimic, am ramas doar singura. Acum am inceput sa vad ce inseamna viata. Nu stiu cum sa mai cred si sa mai sper ca poate fi bine si pentru mine. As vrea sa ma casatoresc si sa am o familie, copii dar nu prea stiu cum. Nu stiu daca un baiat va mai gasi ceva bun si placut la tine. Ma gandesc cu teama la viitor. Vreau sa ma casatoresc si apoi sa am relatii intime. Mama mea ma sfatuieste sa nu mai astept, ca in ziua de azi nu se mai face ca mai demult. Ce ma deruteaza cel mai tare este faptul ca merge la Biserica ortodoxa si suntem familie de crestini ortodoxi. Cum ma poate sfatui astfel? Toata lumea imi spune ca nu stiu ce vreau. Cum sa fac ca sa ajung sa ma casatoresc si sa il fac sa astepte pana dupa nunta?

Am fost mai demult aproape de Dumnezeu si am cazut iar acum imi este foarte foarte greu sa ma ridic!

Si pentru fetele sau femeile care au avut gagic, iubit, barbat probabil exista un loc in Rai si pentru noi care nu mai suntem asa cum ar trebui. Poate are Dumnezeu mila de noi pentru ca oamenii nu au. Lumea te arata cu degetul si iti spune dar ai facut asa si asa si te crezi sfanta. Cititi urmatorul articol: http://www.doxologia.ro/reflectii/o-...atie-sfintenia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2016, 22:57:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Vreau sa ma casatoresc si apoi sa am relatii intime. Mama mea ma sfatuieste sa nu mai astept, ca in ziua de azi nu se mai face ca mai demult. Ce ma deruteaza cel mai tare este faptul ca merge la Biserica ortodoxa si suntem familie de crestini ortodoxi. Cum ma poate sfatui astfel?
Este vorba de psihologia de tip "nici toate ale popii". Nicio problema, intalnesc aceeasi atitudine schizoida si in lumea catolica. Suntem foarte credinciosi si Biserica ne transmite unele lucruri adevarate: acelea care ne convin. Cele care nu ne convin sunt exagerari ale popilor, care sunt, stim precis, niste curvari. Cele care nu ne convin sunt cam toata invatatura cu privire la materia sexuala. Ne justificam, amagindu-ne, curviile. Pe urma, ne justificam preacurviile. Ne justificam inchiderea fata de darul vietii. AJungem repede sa ne justificam omorarea copiilor. La fiecare noua coborare pe toboganul pacatelor, gasim o noua justificare. La sfarsit, ne spunem ca avem un Dumnzeu tare rau, care ne inchide accesul spre rai. Uitam mereu ca ni l-am inchis singuri.

Citat:

Toata lumea imi spune ca nu stiu ce vreau. Cum sa fac ca sa ajung sa ma casatoresc si sa il fac sa astepte pana dupa nunta?

Am fost mai demult aproape de Dumnezeu si am cazut iar acum imi este foarte foarte greu sa ma ridic!
Greu, dar nu imposibil. Nu imposibil alaturi de Cristos, la care toate sunt cu putinta. El ne spune: "Jugul meu este bun, povara mea este usoara".

Greu este si in cazul unei fete virgine. Si inca mai greu, MULT mai greu, e in cazul unei "virgine reciclate", care a gresit o data, ori poate de mai multe ori, dar acum vrea sa se ridice si sa duca o viata placuta lui Dumnezeu, auzind (mai bine mai tarziu decat niciodata) chemarea de la Liturghie privind cealalta parte a vietii noastre. In acest caz, cheia succesului, singura solutie, este gasirea unui barbat credincios. Oricare alt fel de barbat va spune: "Aha, cu altii ai vrut, iar cu mine nu vrei ? Deci pe altii i-ai iubit, dar pe mine mai putin!". Si asa, ea va ceda unui nou santaj sentimental, adancindu-se si mai mult in prapastia disperarii.

Am spus-o mereu: principala calitate a unui eventual sot este aceeasi ca a unei eventuale sotii: credinta. De acolo vin toate. Ea este radacina cea buna. Cum ar putea fi un copac bun si drept, cu o radacina rea si viermanoasa ? Dar, prin credinta, inteleg nu credinta in "Dumnezeul filozofilor", intr-un creator care a facut lumea si acum trage un pui de somn, ci credinta in Dumnezeul cel viu, in Cristos Atoatele, care niciun veac nu-l scapa din putere si niciun fir de par al nostru nu se misca fara stirea Lui. Acel Cristos, rege si prieten, care ne cheama sa fim alaturi de El, care ne-a dat tot ce ne trebuie pentru ca, fiind Simoni si Veronici in timpul vietii noastre, sa se bucure cu noi si de noi la ospatul cel vesnic. Barbatul credincios va gasi mereu resurse sa duca o viata pe placul Domnului si mai degraba si-ar taia o ureche decat sa-i faca viitoarei lui mirese chiar si o propunere rusinoasa, necum justificarea pacatelor ori presiune sentimentala.

(Re)cititi psalmul 1 despre ce inseamna un barbat fericit si care aduce fericirea. Un astfel de barbat, cum scrie acolo va doresc si intre aceia cautati-l!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2016, 00:16:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Mama mea ma sfatuieste sa nu mai astept, ca in ziua de azi nu se mai face ca mai demult. Ce ma deruteaza cel mai tare este faptul ca merge la Biserica ortodoxa si suntem familie de crestini ortodoxi. Cum ma poate sfatui astfel?
Pai nu sunteti.Cu astfel de sfaturi in nici un caz.
Citat:
Am fost mai demult aproape de Dumnezeu si am cazut iar acum imi este foarte foarte greu sa ma ridic!
Dupa ale cui masuratori ?
Citat:
Si pentru fetele sau femeile care au avut gagic, iubit, barbat probabil exista un loc in Rai si pentru noi care nu mai suntem asa cum ar trebui. Poate are Dumnezeu mila de noi pentru ca oamenii nu au.
Tehnica plangerii de mila a sinelui nu rezolva nimic.
Citat:
Lumea te arata cu degetul si iti spune dar ai facut asa si asa si te crezi sfanta.
Asta-i mandrie.Sa asculti de gura lumii insamna sa asculti de sfatul dracului.

Eu cred ca la tine alta e problema.Eu cred ca de fapt problema ta reala este
departarea de Dumnezeu, iar aceasta departare se transpune la nivelul constientului tau sub forma dorului unei familii cu bla, bla, bla.

Apoi tot tu te-ai dat de gol cumva. Ai spus ca vrei familie si numai asa vrei sa faci sex. Chestia asta este ca si cum ai dori sa faci sex insa cu binecuvantarea lui Dumnezeu. Ceea ce este ... dracesc :))

Dumnezeu te poate ajuta sa-ti faci o familie daca o vrei in scopul nasterii de copii, si nu doar in scopul de-a face doar sex + alte perversiuni sexuale, etc :))

Tu crezi ca-l poti pacali pe Dumnezeu ? :))

Daca hormonii ti se invart precum electronii in jurul nucleului si nu vrei sa intrii in patima curviei, atunci fa un sport si cele 7 laude.

Daca o sa vrei sa faci cele 7 laude zilnice iti trec prostiile astea.

Dumnezeu, te poate ajuta daca vrei o familie in scopul nasterii de prunci si nu
paravan pt sex cu acordul lui Dumnezeu :))

Voi cand va duceti la biserica o faceti pt ca nu aveti de face pe acasa si discotecile sunt prea departe sau chiar va duceti pt ca il iubiti pe Dumnezeu ?
Pt ca la ce sfaturi ai primit de la oameni dusi la biserica am impresia ca astia
se afla doar in treaba.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2016, 02:44:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
As vrea sa ma casatoresc si sa am o familie, copii dar nu prea stiu cum. Nu stiu daca un baiat va mai gasi ceva bun si placut la tine. Ma gandesc cu teama la viitor.
Viitorul ne poate inspira teama, da, atunci cand ne simtim urmariti de trecutul nostru si cand credem ca acest trecut are forta de a ne impinge intr-un anumit viitor.
Dar, oare, viitorul este rodul exclusiv al trecutului? Oare faptele care au fost, candva, ii conduc pe oameni cu precizie deplina spre viitor? Suntem maine in capcana lui ieri? Se poate, daca vrem asa...

Am vazut candva o barca frumoasa, una din acelea cu motor, care lasa o spuma alba si involburata in urma lor... Priveam marea si spectacolul triumfuluui barcii care spinteca valurile cu repeziciune si imi aminteam ca tot asa, cand se avanta in cer, lasa o urma placuta privirii si avioanele cu reactie...
Uite, imi ziceam, barca inainteaza in necunoscut, cu viteza..., ce curajos si priceput e omul care o conduce! Dar ce motor puternic trebuie sa aiba ambarcatiunea asta, de inainteaza cu asa viteza... Ce putere formidabila trebuie sa fie acolo!

Si ma gandeam ca urma involburata e trecutul, motorul care impinge e prezentul, iar marea e imensitatea viitorului....
Oare spuma marii dinapoia barcii impinge mica nava mai departe?
Oare trecutul (care s-a dus, pur si simplu si care mai ramane in mintea noastra doar prin amintirile la care ne intoarcem, intelept sau nu) ne impinge in viitor?...
Ei bine, asa cum responsabil de inaintarea barcii este motorul si, desigur, pilotul - asa si in viata noastra viitorul atarna de ceea ce facem in fiece clipa.

Iti sugerez aasadar sa lasi la locul ei spuma marii... ea este undeva in spate, departe. Acum ai de ales unde, cum si impreuna cu cine sa inaintezi. Si sa faci ceva pentru asta, chiar daca nu ai tocmai puterea unui motor Mercedes...:)
De fapt, cred ca ai o putere mult mai mare, pentru ca si Mercedes isi arata "muschii" tot prin mijlocirea omului. O fata care se caieste pentru unele fapte din trecut si care voieste sa aiba o viata curata si frumoasa are o putere mult mai mare in infruntarea vietii decat un pumn de fieratanii frumos cauciucate!

Daca te-ai spovedit cu parere sincera de rau, daca ti-ai plans amar greselile, stii bine ca Bunul Dumnezeu te-a iertat si ca Se bucura de intoarcerea ta. Fiul Risipitor aduce multa bucurie cand revine acasa. Cum altfel? Ca doar Domnul ne iubeste nespus!...

Priveste, asadar, cu nadejde in viitor! Lucreaza ca sa ti-l fauresti cat mai frumos, cu rabdare si cu gand curat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2016, 03:08:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma problema este..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2016, 06:39:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
In urma unor greseli pe care le regret, si nu m-am ales cu nimic, am ramas doar singura. Acum am inceput sa vad ce inseamna viata. Nu stiu cum sa mai cred si sa mai sper ca poate fi bine si pentru mine. As vrea sa ma casatoresc si sa am o familie, copii dar nu prea stiu cum. Nu stiu daca un baiat va mai gasi ceva bun si placut la tine. Ma gandesc cu teama la viitor. Vreau sa ma casatoresc si apoi sa am relatii intime. Mama mea ma sfatuieste sa nu mai astept, ca in ziua de azi nu se mai face ca mai demult. Ce ma deruteaza cel mai tare este faptul ca merge la Biserica ortodoxa si suntem familie de crestini ortodoxi. Cum ma poate sfatui astfel? Toata lumea imi spune ca nu stiu ce vreau. Cum sa fac ca sa ajung sa ma casatoresc si sa il fac sa astepte pana dupa nunta?

Am fost mai demult aproape de Dumnezeu si am cazut iar acum imi este foarte foarte greu sa ma ridic!

Si pentru fetele sau femeile care au avut gagic, iubit, barbat probabil exista un loc in Rai si pentru noi care nu mai suntem asa cum ar trebui. Poate are Dumnezeu mila de noi pentru ca oamenii nu au. Lumea te arata cu degetul si iti spune dar ai facut asa si asa si te crezi sfanta. Cititi urmatorul articol: http://www.doxologia.ro/reflectii/o-...atie-sfintenia
Eu inteleg, din marturisirea ta, ca esti intr-o situatie... grea, pe care n-ai constientizat-o inainte, dar o regreti acum.
Oare ce regreti acum: ca esti singura, sau ca ai gresit? Daca acum n-ai fi singura, ai regreta greseala?

Ar fi bine daca ti-ai raspunde sincer la aceste intrebari pentru ca acum nu mai esti in situatia sa pui altuia conditiile ortodoxe pe care (dupa cum se pare) tu nu le-ai respectat; si-apoi cu ce respect te-ai putea uita in ochii barbatului care sa te accepte dupa nunta ca si cum inainte ai fi fost dreptcredincioasa? Un astfel de barbat cu adevarta "sfant" nu exista, caci un sfant nu cauta femeie.

In situatia ta, cel mai usor lucru ar fi sa te ridici in fata lui Hristos si El te-ar ajuta numaidecat daca te-ai ruga Sfintei Taisia, dar mi se pare ca tu ai afisat linkul numai pentru noi, deoarece tu vrei copii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2016, 16:16:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un astfel de barbat cu adevarta "sfant" nu exista, caci un sfant nu cauta femeie.
Iar incepi cu prostioarele, Demetrius?...:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2016, 16:24:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In chilia lui nu a ajuns decat "Sola Scriptura", nu a auzit de sfinti casatoriti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2016, 17:58:40
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este vorba de psihologia de tip "nici toate ale popii". Nicio problema, intalnesc aceeasi atitudine schizoida si in lumea catolica. Suntem foarte credinciosi si Biserica ne transmite unele lucruri adevarate: acelea care ne convin. Cele care nu ne convin sunt exagerari ale popilor, care sunt, stim precis, niste curvari. Cele care nu ne convin sunt cam toata invatatura cu privire la materia sexuala. Ne justificam, amagindu-ne, curviile. Pe urma, ne justificam preacurviile. Ne justificam inchiderea fata de darul vietii. AJungem repede sa ne justificam omorarea copiilor. La fiecare noua coborare pe toboganul pacatelor, gasim o noua justificare. La sfarsit, ne spunem ca avem un Dumnzeu tare rau, care ne inchide accesul spre rai. Uitam mereu ca ni l-am inchis singuri.



Greu, dar nu imposibil. Nu imposibil alaturi de Cristos, la care toate sunt cu putinta. El ne spune: "Jugul meu este bun, povara mea este usoara".

Greu este si in cazul unei fete virgine. Si inca mai greu, MULT mai greu, e in cazul unei "virgine reciclate", care a gresit o data, ori poate de mai multe ori, dar acum vrea sa se ridice si sa duca o viata placuta lui Dumnezeu, auzind (mai bine mai tarziu decat niciodata) chemarea de la Liturghie privind cealalta parte a vietii noastre. In acest caz, cheia succesului, singura solutie, este gasirea unui barbat credincios. Oricare alt fel de barbat va spune: "Aha, cu altii ai vrut, iar cu mine nu vrei ? Deci pe altii i-ai iubit, dar pe mine mai putin!". Si asa, ea va ceda unui nou santaj sentimental, adancindu-se si mai mult in prapastia disperarii.

Am spus-o mereu: principala calitate a unui eventual sot este aceeasi ca a unei eventuale sotii: credinta. De acolo vin toate. Ea este radacina cea buna. Cum ar putea fi un copac bun si drept, cu o radacina rea si viermanoasa ? Dar, prin credinta, inteleg nu credinta in "Dumnezeul filozofilor", intr-un creator care a facut lumea si acum trage un pui de somn, ci credinta in Dumnezeul cel viu, in Cristos Atoatele, care niciun veac nu-l scapa din putere si niciun fir de par al nostru nu se misca fara stirea Lui. Acel Cristos, rege si prieten, care ne cheama sa fim alaturi de El, care ne-a dat tot ce ne trebuie pentru ca, fiind Simoni si Veronici in timpul vietii noastre, sa se bucure cu noi si de noi la ospatul cel vesnic. Barbatul credincios va gasi mereu resurse sa duca o viata pe placul Domnului si mai degraba si-ar taia o ureche decat sa-i faca viitoarei lui mirese chiar si o propunere rusinoasa, necum justificarea pacatelor ori presiune sentimentala.

(Re)cititi psalmul 1 despre ce inseamna un barbat fericit si care aduce fericirea. Un astfel de barbat, cum scrie acolo va doresc si intre aceia cautati-l!
Va multumesc mult pentru vorbele dumneavoastra.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2016, 18:06:07
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai nu sunteti.Cu astfel de sfaturi in nici un caz.

Dupa ale cui masuratori ?

Tehnica plangerii de mila a sinelui nu rezolva nimic.

Asta-i mandrie.Sa asculti de gura lumii insamna sa asculti de sfatul dracului.

Eu cred ca la tine alta e problema.Eu cred ca de fapt problema ta reala este
departarea de Dumnezeu, iar aceasta departare se transpune la nivelul constientului tau sub forma dorului unei familii cu bla, bla, bla.

Apoi tot tu te-ai dat de gol cumva. Ai spus ca vrei familie si numai asa vrei sa faci sex. Chestia asta este ca si cum ai dori sa faci sex insa cu binecuvantarea lui Dumnezeu. Ceea ce este ... dracesc :))

Dumnezeu te poate ajuta sa-ti faci o familie daca o vrei in scopul nasterii de copii, si nu doar in scopul de-a face doar sex + alte perversiuni sexuale, etc :))

Tu crezi ca-l poti pacali pe Dumnezeu ? :))

Daca hormonii ti se invart precum electronii in jurul nucleului si nu vrei sa intrii in patima curviei, atunci fa un sport si cele 7 laude.

Daca o sa vrei sa faci cele 7 laude zilnice iti trec prostiile astea.

Dumnezeu, te poate ajuta daca vrei o familie in scopul nasterii de prunci si nu
paravan pt sex cu acordul lui Dumnezeu :))

Voi cand va duceti la biserica o faceti pt ca nu aveti de face pe acasa si discotecile sunt prea departe sau chiar va duceti pt ca il iubiti pe Dumnezeu ?
Pt ca la ce sfaturi ai primit de la oameni dusi la biserica am impresia ca astia
se afla doar in treaba.
Poate m-am indepartat de Dumnezeu. Viata te pune la incercari grele. Stiu ca asta nu este un motiv sa te indepartezi de Dumnezeu dar uneori ajungi in asa hal inca nu mai poti sa iti controlezi propriile ganduri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare