Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2017, 17:01:32
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit Postul ortodox combate Bolile cardiovasculare, Diabetul!

"Postul nu este lasat sa omoare omul

Unii nu postesc deloc, altii postesc o saptamana sau cateva zile, iar altii, o saptamana la inceput si o saptamana la sfarsit. Fiecare isi va lua plata dupa ostenelile sale. Dar cei care postesc, adeseori se mai si incurca in intelegerea postului. Unii postesc ajunand mai ales vinerea - si e foarte bine. Pentru ca postul si ajunarea dau bun prilej organelor noastre celor dinlauntru sa se repare - aceasta "uzina" care suntem noi insine si care merge asa, ca un automat: de pilda, nu ne dam seama cand se transforma painea in energie. Si cand postim, se bucura tot launtrul nostru, ne spune "mersi", pentru ca se reface aievea. Asadar, cine tine post cu regularitate isi face el insusi foarte mult bine.

Este la cate unii aceasta panica: "Daca nu mananc, mor, ametesc!" Nu-i adevarat. Postul armonizeaza si invioreaza tot launtrul nostru. Postul crestin, supravegheat si tinut cu intelepciune, este recomandat de sfintii Parinti, iar unii din ei aveau studii de medicina inalta si ei urmareau sa ne faca noua bine, nu sa ne chinuiasca. Asa ca toate au fost randuite cu foarte multa luciditate si pricepere.

Postul trebuie sa fie luminat, consimtit de buna voie, nu cu ciuda, ci sa fie ca o bucurie. Nu un post cu ciuda sau tinut de frica, pentru ca atunci stomacul resimte postul ca o mare suferinta, iar mintea culege numai matraguna si numai rautati. Dumnezeu nu vrea un astfel de post. Este un post netrebnic, cu adevarat, atunci cand posteste aceasta aparatura fizica, iar sufletul se revolta. Nu asa! Dumnezeu vrea ca totul sa fie global, armonios; sa posteasca si trupul, dar sa posteasca si sufletul, si atunci e postul cu adevarat binefacator. Sa se bucure si cele dinlauntru si sa nu se revolte gura si limba ca le-am pus la post.

Sfantul Timotei, ucenicul sfantului apostol Pavel, nu stia cum sa se chinuiasca mai mult, ca sa-si stapaneasca patimile. Manca numai paine, apa si fructe - nu numai in post, ci tot timpul - "
Continuarea pe crestin ortodox
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2017, 17:18:54
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Practic daca citim pe invatatii (savantii) zilelor noastre in domeniul medical ajungem la concluzia:

1. grasimile animale in exces sunt daunatoare. De acea au inventat medicamente ca tu sa mananci carne iar medicamentele sa indeparteze aceasta carne din corpul tau. De fapt indeparteaza grasimile care circula liber in sange.

2. alinentatia numai vegana strica de asemenea si duce la o lipsa foarte mare de vitamine.

Acum traim "Religia Vegana" care este promovata in scoli, dar acestia nu pot traii fara nenumaretele pastile de vitamine care le inghit zilnic. Oare este bine sa inghizim pastile care nu stim ce este inauntru?

3. Diabetul este in progres teribil.

Sa multumim la Dumnezeu ca i-a dat minte unui Roman, Nicolae Paulescu, ca sa descopere Insulina. Desi doi apuseni au citit revista de la Paris unde Romanul isi descria experimentul si ei au primit Premiul pentru medicina, premiu al carui nume este in aceste zile, da, ce fel de premiu ( un om care face razboaie si distruge 3 tari il primeste, pentru pacea adusa).

Diabetul acesta modern este datorat mai ales consumului alimentar exagerat.

Asa se spune: Ori Postesti in timpul vietii, ori Postesti amarnic la batranete.

4. Obesitatea este in progres teribil.

Daca ne uitam la americanii care nu joaca in filme, vedem o natiune obeza.
Obesitatea aduce cu sine:

a. Depresia- pentru care ei i-au pastile.
b. Distrugerea articulatiilor- pentru care ei se lasa operati.
c. nu se pot casatorii- nici ei nu plac un alt grasan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2017, 04:29:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Un crestin intreaba pe un pustnic: Parinte e bine in postul mare sa postim in prima si ultima saptamana?
Zice pustnicul: E ca si cum ti-ai pune caciula pe cap si pantofi in picioare si restul gol fara haine.
Mi-a placut mult gandirea asta.
Cam asa e or postesti or nu mai postesti.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2017, 00:05:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Sora Hartford,cunosc un frate de la Oastea Domnului,lucreaza ca zidar,tencuieli,pus faianta etc un om cu suflet mare. L-am vazut cat efort depune in timpul unei zile.Ptr el ar fi aproape imposibil sa ridice de roaba,betoniera tot postul. Deci, in cazul lui duhovnicul a randuit, ca e bine asa cum ati spus ,tine prima si ultima saptamana din post.
Nu ar putea duce munca asta fizica atatea saptamani.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2017, 03:03:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sora Hartford,cunosc un frate de la Oastea Domnului,lucreaza ca zidar,tencuieli,pus faianta etc un om cu suflet mare. L-am vazut cat efort depune in timpul unei zile.Ptr el ar fi aproape imposibil sa ridice de roaba,betoniera tot postul. Deci, in cazul lui duhovnicul a randuit, ca e bine asa cum ati spus ,tine prima si ultima saptamana din post.
Nu ar putea duce munca asta fizica atatea saptamani.
Si mai de mult oamenii nu lucrau greu si tot posteau. Ce sa zic nu condemn pe nimeni fiecare posteste dupa putere. Mi-a placut gandirea parintelui din pustie mai mult nimic.
Post usor iti doresc.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2018, 14:17:06
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Postul ortodox combate Bolile cardiovasculare, Diabetul!

Acelasi lucru l-as putea spune si despre regimul alimentar adventist, jainist sau vegetarian. Adica nu postul, nu ideologia religioasa combate bolile, ci consumul de alimente "bune" pentru trup. Ca se intampla ca in postul ortodox sa se limiteze alimentele care contin colesterol sau grasimi e un fapt. Ca pe de alta parte am vazut preoti grasi de nu mai incapeau pe usa bisericii e iar un fapt. Regula e insa cea care conteaza cel mai mult: alimentatia sanatoasa si adecvata. Iar aceasta n-are nicio legatura cu religia sau postul.

Cred ca e periculos sa luam religia ca etalon pentru comportamentul nostru in lume. Iar aceasta pentru ca exista domenii in care religia n-are ce cauta: alimentatie, educatie, circulatie etc.

Imaginati-va ce s-ar intampla intr-un oras in care in care toate semnele de circulatie ar fi inlocuite cu icoane. Haos, nu-i asa? Imaginati-va ce s-ar intampla intr-o lume in care toate orele ar fi inlocuite de ore de religie. Ev Mediu, nu-i asa? Imaginati-va ce s-ar intampla daca in toata lumea s-ar posti. Nu-i asa ca toti eschimosii ar muri in cel mult o luna?

Concluzia: nu-i asa de simplu sa mananci!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare