Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2013, 20:36:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Ioan Ică Jr vorbind despre lucruri uitate care trebuie redescoperite în Ortodoxie

Rar am auzit așa o prelegere. E unul din materialele care te țin atent pînă la sfîrșit, cînd îți pare rău că s-a terminat și apoi te duci să cauți o posibilă continuare care din păcate nu se lasă găsită...

http://www.teologie.net/2012/08/08/i...eza-liturgica/
http://www.youtube.com/watch?v=8SHWo3Ii8tE

Am acasă o carte a lui, o să mai caut și altele. Nu prea văd înregistrări cu Ioan Ică Jr pe internet.

Asta înțeleg eu printr-un cleric bine pregătit. Nu titlul de diacon sau preot sau profesor sau doctor mă impresionează la cineva, ci calitatea discursului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2013, 20:56:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un om de exceptie cu o munca de exceptie.Cu toate acestea este pomenit rar sau deloc pe aici din motive pe care nu le-am inteles niciodata.Pe mine eruditia acestui om si modul cum prezinta ideile m-au impresionat profund.Ai de invatat enorm de la el.Abia astept sa apara ,,Canonul Ortodoxiei" volumul II,primul volum(Canonul Apostolic al primelor secole)fiind dovada unei munci in fata careia,dupa ce lecturezi cartea, nu poti decat sa te inclini cu respect.Foarte modest si discret acest om tinand cont de valorea sa.As mai recomanda o carte a dansului care iarasi m-a impresionat,fiind de mare ajutor:,,De la Dionisie Areopagitul la Simeon al Tesalonicului:integrala comentariilor liturgice bizantine".

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.09.2013 at 21:02:23.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2013, 02:15:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La recomandarea duhovnicului am cumpărat și am început să citesc ”Împărtășirea continuă cu Sfintele Taine”. Urmează să o reiau în curînd.

Văd că a scris cineva o recenzie aici:

http://www.crestinortodox.ro/religie...ie-123060.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2013, 23:05:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Un om de exceptie cu o munca de exceptie.Cu toate acestea este pomenit rar sau deloc pe aici din motive pe care nu le-am inteles niciodata.Pe mine eruditia acestui om si modul cum prezinta ideile m-au impresionat profund.Ai de invatat enorm de la el.Abia astept sa apara ,,Canonul Ortodoxiei" volumul II,primul volum(Canonul Apostolic al primelor secole)fiind dovada unei munci in fata careia,dupa ce lecturezi cartea, nu poti decat sa te inclini cu respect.Foarte modest si discret acest om tinand cont de valorea sa.As mai recomanda o carte a dansului care iarasi m-a impresionat,fiind de mare ajutor:,,De la Dionisie Areopagitul la Simeon al Tesalonicului:integrala comentariilor liturgice bizantine".
Subscriu cu bucurie punctului dvs de vedere!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare