Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 15.06.2010, 16:57:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Problema ca inovatiile astea in Biserica nu sunt bune,si asta iti confirma toti cei care ti-au raspuns.Sunt cateva scaune in orice Biserica pentru cei neputiciosi.A pune banci pentru toti mi se pare o exagerare.Daca vrei banci ,gasesti cate vrei in biserica catolica.
In bisericile ortodoxe din tara exista multe scaune, toate donate de credinciosi si mai exista si acele scaune bisericesti pe lateral si in fata (am uitat acum cum se numesc). La strana de asemenea sunt acele scaune.
Exista intotdeauna si scaunul special pentru arhiereu.
Deci sa nu mai spuneti. E putin mai dezordine cu scaune si sunt putine, dar tot sunt si acolo. N-a spus nimeni sa pune banci neaparat "pentru toti", desi asa ar fi mai ordonat. Ce imbulzeala este la noi in biserici si circulat... Niciodata n-are loc preotul sa treaca...
La predica macar si tot ai voie sa te asezi (daca gasesti loc).

@Daniel - multumesc de indemn, poate ca ar trebui sa ma duc la catolici. Daca asta este scopul unui forum ortodox...

@Anna - eu stiu ca de obicei mamele cu copii stau mai la usa, in spate, ca sa poata iesi la nevoie cu ei (cand plang sau au nevoie de ceva). La noi asa este, chiar sfatuieste preotul asa, ca sa poata fi potoliti copiii repede si sa nu se tulbure slujba.
Bancile de la catolici sunt facut special sa poti sa si ingenunchiezi. Si poti pune si carticica de rugaciuni, sau geanta.
La ortodoxi exista covoare in biserici (catolicii au numai lemn sau gresie) si pernute ca sa stai in genunchi.
Cu socializarea n-am vazut. Fiecare la rugaciunea lui.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #122  
Vechi 15.06.2010, 17:02:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Catolicii sunt mai permisivi,acolo poti face aproape orice,nu mai vorbesc de faptul ca ai locul asigurat,liturghia dureaza mai putin,te poti impartasi cand vrei,nu trebuie sa postesti;deci toate problemele care le-ai ridicat pe aici,ar fi pentru tine rezolvate.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.06.2010, 17:20:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am impresia ca nu ne lamurim asupra termenilor. Sa-ti spun la ce ma refer eu:


2. Ajunare - sincera sa fiu, eu nu inteleg ce inseamna pentru voi termenul.
Ce ai voie sa iei in gura la ajunare si cat timp (de la ce ora incepe)?
Poate lamurim intai aceste aspecte inainte sa ne contrazicem.
In dexonline se defineste cu : a nu manca nimic. De lichide nu se spune.

Tu la fel spui: "nu mananc nimic dimineata". Dar de baut apa, ceai?
Eu vorbeam in mesajul meu si de influenta lipsei lichidelor.
Nu, nici apa sau altfel de lichide. Poate da, intelegem termenii diferit. Prin post negru inteleg o zi (sau mai multe) de nemancare totala, poate doar apa. Cum ar fi Vinerea Mare. Sunt oameni care tin post negru in fiecare vineri. Scopul fiind unul general, cel de pocainta, sau penitenta, sau cum vrei sa il chemi.

Prin ajunare inteleg abtinere temporara de la mancare si apa, cu un anumit scop -- de exemplu ma impartasesc. Dar este un lucru de cateva ore.

Desi pana la urma cam inseamna acelasi lucru.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #124  
Vechi 16.06.2010, 23:17:55
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Catolicii sunt mai permisivi,acolo poti face aproape orice,nu mai vorbesc de faptul ca ai locul asigurat,liturghia dureaza mai putin,te poti impartasi cand vrei,nu trebuie sa postesti;deci toate problemele care le-ai ridicat pe aici,ar fi pentru tine rezolvate.
Trebuie sa fac niste corectii.

1 - "acolo poti face aproape orice" - aceasta prima afirmatie e prea exagerata ca sa merite o analiza in profunzime.

2 - "ai locul asigurat" - in orice Biserica, catolica sau ortodoxa, ai locul asigurat, pentru ca Iisus ne invita la masa si locul fiecaruia e rezervat. Nimeni nu-i lasat sa stea afara daca doreste sa intre la masa Domnului;
3. "te poti impartasi cand vrei" - e adevarat, dar daca te impartasesti in stare cazuta, fara sa te fi spovedit de un pacat de moarte, e jale.... Se numeste impartasanie sacrilega si e pacat greu;
4. "liturghia dureaza mai putin" - corect, dar se tine mai des;
5. "nu trebuie sa postesti" - ba trebuie; o ora inainte de Liturghie.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 17.01.2015, 22:08:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.

Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare.

Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara

Mâncarea proastă a săracului ar trebui să fie pe lista de probleme "de rezolvat" ale guvernului, nu ale Bisericii. Băncutele nu ar rezolva problema. Mai ales în Romania unde vin multi oameni la slujbe, ar însemna să limitezi accesul prin punerea de scaune sau bănci în mijlocul bisericii. În Occidentul ortodox se practică, dar aici bisericile sunt în general mult mai spatioase si nici nu sunt asa multi oameni care merg la biserică. Ah, si să nu întelegeti că dacă sunt bănci, se stă jos toată slujba.

Andrei, sper sa mai revii pe aici... :)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 03.02.2015, 01:41:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu stiu daca" mancarea saracului"ar fi de rezolvat pe lista guvernului...Ar trebui sa fie pe listele apropiatilor.

Cine sunt acesti saraci?De unde vin ei? Nu au oare familii,prieteni,vecini?
Au,insa toti aceia au refuzat sa-i ajute din diverse motive intemeiate sau nu si atunci au fugit in lumea larga.
Daca familia este indiferenta la dramele tale ce poti sa faci?Sa ceri unuia strain caruia nu-I este placut sa te judece.

Ce ar putea guvernul sa faca pt ei insa ar fi contructia unor adaposturi care pot fi manageriate de diverse fundatii si voluntari.
Este greu sa le dai mancare in ploaie si frig,fara sa aibe un adapost pt vreme rea si apa curenta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 03.02.2015, 20:24:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar ce intelegeti voi prin "mancarea proasta a saracului"?
Eu prin mancarea saracului inteleg: fasole, cartofi, varza. Asa se definea.
Nu stiu de ce e neaparat proasta?
Este cam mancarea de post, sau vegana.
Saracii nu-si permit carne, oua, eventual lactate, dulciuri.
De asta ma surpinde problema pe care o ridicati.
Voi doar sunteti adepte ale postului si alimentatiei vegane...

Mai degraba ma gandesc la partea cantitativa. Cand nu prea exista in general mancare, atunci este grav.
Si da, mese cu mancare calda si hranitoare trebuie si pot fi organizate de biserici, impreuna cu monahi eventual (maici care sa ajute), sau diverse organizatii sociale.

Si apropiatii...depinde. Daca si eu sunt amarati...
Da, trebuie definiti.
Aici de ex. in categoria asta intra: someri, asigurati sociali, batrani cu pensii mici, singuri, bolnavi si/sau handicpati care nu pot lucra, familii cu copii multi.
Da, da, exista si in vest multi oameni saraci!!!
Da, sigur ca pot ajuta si vecini sau rude mai instarite, sau oameni cu posibilitati si asa se si procedeaza.
Si exista si firme, superrmarketuri care doneaza produse etc.

Da, e mai grea problema cu locuintele. Mare problema, atat din motive financiare (chirie scumpa), cat si sociale (anumite categorii refuzate de proprietari).
Adapostul este doar o solutie temporara.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 18:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 16:38:16